1989 NCAA divisjon I basketballturnering for kvinner - 1989 NCAA Division I Women's Basketball Tournament
Lag | 48 | ||||
---|---|---|---|---|---|
Finalsiden |
Tacoma Dome Tacoma, Washington |
||||
Champions | Tennessee Volunteers (andre tittel) | ||||
Runner-up | Auburn Tigers (andre tittelkamp) | ||||
Semifinalister | |||||
MOPP | Bridgette Gordon ( Tennessee ) | ||||
|
Den 1989 NCAA Division I kvinners basketball turnering begynte 15. mars og endte på 2. april Turneringen utvidet fra 40 til 48 lag. Final Four besto av Auburn , Louisiana Tech , Tennessee og Maryland , med Tennessee som vant sin andre tittel med en seier på 76-60 over Auburn . Tennessees Bridgette Gordon ble kåret til turneringens mest fremragende spiller.
Rekorder
Auburn har bare seks omsetninger i den nasjonale semifinalekampen mot Louisiana Tech, de færreste omsetningene som er registrert i et Final Four-spill.
Bridgette Gordon scoret 17 poeng fra frikastlinjen i East Regional Final mellom Tennessee og Long Beach state, den mest noensinne scoret i et NCAA -turneringsspill.
Maryland hadde 25 stjeler i en kamp mot Stephen F. Austin i West Regional Semifinal, mest i et NCAA -turneringsspill, siden statistikken er registrert (fra 1988).
Jennifer Azzi slo ni av elleve trepoengsforsøk i løpet av turneringen, den beste prosentandelen som noen gang er registrert i et turneringsspill (minimum 1,5 gjort per kamp)
Stanford slo 22 av 33 trepoengsforsøk i løpet av turneringen, den beste prosentandelen noensinne registrert i et turneringsspill (minimum - tre kamper)
Kvalifiserende lag - automatisk
Førtiåtte lag ble valgt til å delta i NCAA-turneringen i 1989. Nitten konferanser var kvalifisert for et automatisk bud til NCAA -turneringen i 1989.
Kvalifiserende lag - stort sett
Tjue-ni ekstra lag ble valgt til å fullføre de førtiåtte invitasjonene.
Store bud | ||||
---|---|---|---|---|
Ta opp | ||||
Kvalifiserende skole | Konferanse | Vanlig sesong |
Konferanse | Frø |
University of Arkansas i Little Rock | Sørvest | 22–7 | 13–3 | 12 |
Auburn University | Sørøst | 28–1 | 9–0 | 1 |
California State University, Fullerton | Big West | 21–8 | 12–6 | 7 |
University of Cincinnati | Metro | 21–8 | 6–6 | 8 |
Clemson University | Atlanterhavskysten | 19–10 | 9–5 | 4 |
University of Georgia | Sørøst | 22–6 | 6–3 | 5 |
University of Hawaii i Mānoa | Big West | 18–9 | 13–3 | 12 |
University of Iowa | Store ti | 26–4 | 16–2 | 3 |
La Salle universitet | Metro Atlantic | 27–2 | 11–1 | 9 |
Louisiana Tech University | Amerikansk sør | 29–3 | 10–0 | 1 |
Louisiana State University | Sørøst | 18–10 | 5–4 | 4 |
University of Miami | Uavhengig | 21–7 | -– | 8 |
University of Mississippi | Sørøst | 21–7 | 4–5 | 3 |
North Carolina State University | Atlanterhavskysten | 23–6 | 12–2 | 2 |
Northwestern State University | Sørlandet | 22–7 | 11–3 | 10 |
Oklahoma State University - Stillwater | Big Åtte | 19–11 | 8–6 | 9 |
Old Dominion University | Solbelte | 22–8 | 5–1 | 6 |
Providence College | Stort øst | 22–10 | 10–6 | 11 |
Purdue universitet | Store ti | 23–5 | 14–4 | 5 |
Rutgers University | Atlanterhavet 10 | 23–6 | 16–2 | 7 |
University of Southern Mississippi | Metro | 26–4 | 10–2 | 10 |
Saint Joseph's University | Atlanterhavet 10 | 22–7 | 16–2 | 10 |
Stephen F. Austin State University | Sørlandet | 29–3 | 13–1 | 4 |
Temple University | Atlanterhavet 10 | 21–9 | 14–4 | 8 |
University of Nevada, Las Vegas | Big West | 25–6 | 13–5 | 6 |
Vanderbilt University | Sørøst | 21–7 | 5–4 | 7 |
Villanova universitet | Stort øst | 18–11 | 11–5 | 11 |
University of Virginia | Atlanterhavskysten | 20–9 | 8–6 | 4 |
University of Washington | Stillehavet-10 | 22–9 | 15–3 | 5 |
Bud etter konferanse
Nitten konferanser fikk et automatisk bud. I syv tilfeller var det automatiske budet den eneste representanten fra konferansen. To konferanser, Southland og American South, sendte en enkelt representant som et stort team. Ett lag tjente et stort bud da et uavhengig tjuefem ekstra store lag ble valgt ut fra ti av konferansene.
Bud | Konferanse | Lag |
6 | Sørøst | Auburn, Georgia, LSU, Mississippi, Tennessee, Vanderbilt |
4 | Big West | Cal St Fullerton, Hawaii, Long Beach St, UNLV |
4 | Atlanterhavskysten | Clemson, Maryland, North Carolina St, Virginia |
4 | Atlanterhavet 10 | Rutgers, St Joseph's, Temple, West Virginia |
3 | Metro | Cincinnati, South Carolina, sørlige frøken |
3 | Store ti | Iowa, Ohio St, Purdue |
3 | Stort øst | Connecticut, Providence, Villanova |
2 | Solbelte | Old Dominion, Western Ky |
2 | Sørvest | Arkansas, Texas |
2 | Sørlandet | Northwestern St, Stephen F Austin |
2 | Stillehavet-10 | Stanford, Washington |
2 | Metro Atlantic | Det hellige kors, La Salle |
2 | Big Åtte | Colorado, Oklahoma St. |
1 | Sør | Chattanooga |
1 | Ohio Valley | Tennessee Tech |
1 | Missouri Valley | Illinois St. |
1 | Midt-amerikansk | Bowling Green |
1 | Uavhengig | Miami |
1 | High Country | Utah |
1 | Kolonial | James Madison |
1 | Big Sky | Montana |
1 | Amerikansk sør | Louisiana Tech |
Første og andre omgang
I 1989 utvidet feltet seg til 48 lag. Lagene ble seedet og tildelt fire geografiske regioner, med frø 1-12 i hver region. I runde 1 møtte frø 8 og 9 hverandre for muligheten til å møte 1 frøet i andre runde, frø 7 og 10 spilte for muligheten til å møte de 2 frøene, frø 5 og 12 spilte for muligheten til å møte de 4 seed, og frø 6 og 11 spilte for muligheten til å møte de 3 seedene. I de to første rundene ble det høyere seedet gitt muligheten til å være vert for første runde. I de fleste tilfeller aksepterte det høyere frøet muligheten. Unntakene:
- Femte seedede Purdue spilte fjerde seedede LSU på Purdue
- Tiende seedede Montana spilte syvende seedede Cal St. Fullerton på Montana
- Niende seedede Oklahoma State spilte åttende seedede Miami (FL) i Oklahoma State
- Syvende seedede Vanderbilt spilte tiende seedet St. Joseph's på St. Joseph's
- Niende seedede Bowling Green spilte åttende seedede Cincinnati på Bowling Green
Fordi Purdue også var et første runde spillested, er det bare 31 i stedet for 32 første og andre runde arenaer
Tabellen nedenfor viser regionen, vertsskolen, lokalet og tretti-en første og andre runde:
Regionals og Final Four
Regionals, oppkalt etter den generelle beliggenheten, ble holdt 23. til 25. mars på disse stedene:
- East Regional EA Diddle Arena , Bowling Green , Kentucky (Vert: Western Kentucky University )
- Mideast Regional Memorial Coliseum (Beard – Eaves – Memorial Coliseum) , Auburn , Alabama (Vert: Auburn University )
- Midwest Regional Thomas Assembly Center , Ruston , Louisiana (Vert: Louisiana Tech University )
- West Regional Frank Erwin Center , Austin , Texas (Vert: University of Texas )
Hver regionale vinner gikk videre til Final Four, som ble avholdt 31. mars og 2. april i Tacoma , Washington på Tacoma Dome , som var vertskap for Seattle University og University of Washington .
Bud etter stat
De førtiåtte lagene kom fra trettien stater. Pennsylvania og Tennessee hadde flest lag med fire hver. Nitten stater hadde ingen lag som mottok bud.
Bud | Stat | Lag |
---|---|---|
4 | Pennsylvania | La Salle, St. Joseph's, Temple, Villanova |
4 | Tennessee | Chattanooga, Tennessee, Tennessee Tech, Vanderbilt |
3 | California | Long Beach St., Stanford, Cal St. Fullerton |
3 | Louisiana | Louisiana Tech, LSU, Northwestern St. |
3 | Ohio | Bowling Green, Ohio St., Cincinnati |
3 | Virginia | James Madison, Old Dominion, Virginia |
2 | Mississippi | Mississippi, sørlige frøken. |
2 | Sør-Carolina | Sør -Carolina, Clemson |
2 | Texas | Texas, Stephen F. Austin |
1 | Alabama | Rødbrun |
1 | Arkansas | Arkansas |
1 | Colorado | Colorado |
1 | Connecticut | Connecticut |
1 | Florida | Miami FL |
1 | Georgia | Georgia |
1 | Hawaii | Hawaii |
1 | Illinois | Illinois St .. |
1 | Indiana | Purdue |
1 | Iowa | Iowa |
1 | Kentucky | Vestlige Ky. |
1 | Maryland | Maryland |
1 | Massachusetts | hellig Kors |
1 | Montana | Montana |
1 | Nevada | UNLV |
1 | New Jersey | Rutgers |
1 | Nord -Carolina | North Carolina St. |
1 | Oklahoma | Oklahoma St. |
1 | Rhode Island | Providence |
1 | Utah | Utah |
1 | Washington | Washington |
1 | vest.virginia | vest.virginia |
Braketter
Første og andre runde spilles på høyere seed, bortsett fra hvor nevnt.
Mideast Regional - Auburn, AL ( Beard – Eaves – Memorial Coliseum )
Første runde 15. mars |
Andre runde 18. – 19. Mars |
Regionale semifinaler 23. mars |
Regionale finaler 25. mars |
||||||||||||||||
1 | Rødbrun | 88 | |||||||||||||||||
8 | tinning | 54 | |||||||||||||||||
8 | tinning | 90 | |||||||||||||||||
9 | hellig Kors | 80 | |||||||||||||||||
1 | Rødbrun | 71 | |||||||||||||||||
4 | Clemson | 60 | |||||||||||||||||
4 | Clemson | 78 | |||||||||||||||||
5 | Georgia | 65 | |||||||||||||||||
5 | Georgia | 90 | |||||||||||||||||
12 | Chattanooga | 69 | |||||||||||||||||
1 | Rødbrun | 77 | |||||||||||||||||
3 | Mississippi | 51 | |||||||||||||||||
2 | North Carolina St. | 75 | |||||||||||||||||
7 | Rutgers | 73 | |||||||||||||||||
7 | Rutgers | 95 | |||||||||||||||||
10 | Sørlige frøken | 73 | |||||||||||||||||
2 | North Carolina St. | 63 | |||||||||||||||||
3 | Mississippi | 68 | |||||||||||||||||
3 | Mississippi | 74 | |||||||||||||||||
6 | Gammelt herredømme | 58 | |||||||||||||||||
6 | Gammelt herredømme | 66 | |||||||||||||||||
11 | Villanova | 41 |
Midwest Regional - Ruston, LA ( Thomas Assembly Center )
Første runde 15. mars |
Andre runde 18. – 19. Mars |
Regionale semifinaler 23. mars |
Regionale finaler 25. mars |
||||||||||||||||
1 | Louisiana Tech | 103 | |||||||||||||||||
9 | Oklahoma St. | 78 | |||||||||||||||||
8 | Miami (FL) | 69 | |||||||||||||||||
9 | ved Oklahoma St. | 93 | |||||||||||||||||
1 | Louisiana Tech | 85 | |||||||||||||||||
4 | LSU | 68 | |||||||||||||||||
4 | LSU | 54 | |||||||||||||||||
5 | på Purdue | 53 | |||||||||||||||||
5 | Purdue | 91 | |||||||||||||||||
12 | Arkansas | 63 | |||||||||||||||||
1 | Louisiana Tech | 85 | |||||||||||||||||
2 | Stanford | 75 | |||||||||||||||||
2 | Stanford | 105 | |||||||||||||||||
7 | Illinois St. | 77 | |||||||||||||||||
7 | Illinois St. | 100 | |||||||||||||||||
10 | Nordvestlige St. | 79 | |||||||||||||||||
2 | Stanford | 98 | |||||||||||||||||
3 | Iowa | 74 | |||||||||||||||||
3 | Iowa | 77 | |||||||||||||||||
11 | Tennessee Tech | 75 | |||||||||||||||||
6 | Sør-Carolina | 73 | |||||||||||||||||
11 | Tennessee Tech | 77 |
East Regional - Bowling Green, KY ( EA Diddle Arena )
Første runde 15. mars |
Andre runde 18. – 19. Mars |
Regionale semifinaler 23. mars |
Regionale finaler 25. mars |
||||||||||||||||
1 | Tennessee | 91 | |||||||||||||||||
9 | La Salle | 61 | |||||||||||||||||
8 | Connecticut | 63 | |||||||||||||||||
9 | La Salle | 72 | |||||||||||||||||
1 | Tennessee | 80 | |||||||||||||||||
4 | Virginia | 47 | |||||||||||||||||
4 | Virginia | 81 | |||||||||||||||||
12 | vest.virginia | 68 | |||||||||||||||||
5 | Vestlige Kentucky | 57 | |||||||||||||||||
12 | vest.virginia | 66 | |||||||||||||||||
1 | Tennessee | 94 | |||||||||||||||||
2 | Long Beach St. | 80 | |||||||||||||||||
2 | Long Beach St. | 84 | |||||||||||||||||
10 | St. Joseph's | 65 | |||||||||||||||||
7 | Vanderbilt | 68 | |||||||||||||||||
10 | på St. Joseph's | 82 | |||||||||||||||||
2 | Long Beach St. | 89 | |||||||||||||||||
3 | Ohio St. | 83 | |||||||||||||||||
3 | Ohio St. | 81 | |||||||||||||||||
6 | James Madison | 66 | |||||||||||||||||
6 | James Madison | 94 | |||||||||||||||||
11 | Providence | 74 |
West Regional - Austin, TX ( Frank Erwin Center )
Første runde 15. mars |
Andre runde 18. – 19. Mars |
Regionale semifinaler 23. mars |
Regionale finaler 25. mars |
||||||||||||||||
1 | Maryland | 78 | |||||||||||||||||
9 | Bowling Green | 65 | |||||||||||||||||
8 | Cincinnati | 59 | |||||||||||||||||
9 | på Bowling Green | 69 | |||||||||||||||||
1 | Maryland | 89 | |||||||||||||||||
4 | Stephen F. Austin | 54 | |||||||||||||||||
4 | Stephen F. Austin | 73 | |||||||||||||||||
5 | Washington | 63 | |||||||||||||||||
5 | Washington | 87 | |||||||||||||||||
12 | Hawaii | 79 | |||||||||||||||||
1 | Maryland | 79 | |||||||||||||||||
2 | Texas | 71 | |||||||||||||||||
2 | Texas | 83 | |||||||||||||||||
10 | Montana | 54 | |||||||||||||||||
7 | Cal St. Fullerton | 67 | |||||||||||||||||
10 | på Montana | 82 | |||||||||||||||||
2 | Texas | 88 | |||||||||||||||||
6 | UNLV | 77 | |||||||||||||||||
3 | Colorado | 74 | |||||||||||||||||
6 | UNLV | 84 | |||||||||||||||||
6 | UNLV | 67 | |||||||||||||||||
11 | Utah | 53 |
Final Four - Tacoma, WA ( Tacoma Dome )
Nasjonale semifinale 31. mars |
Nasjonalt mesterskap 2. april |
||||||||
1ME | Rødbrun | 76 | |||||||
1MW | Louisiana Tech | 71 | |||||||
1ME | Rødbrun | 60 | |||||||
1E | Tennessee | 76 | |||||||
1E | Tennessee | 77 | |||||||
1W | Maryland | 65 |
Ta opp etter konferanse
Nitten konferanser hadde mer enn ett bud, eller minst en seier i NCAA -turneringsspill:
Konferanse | Antall bud | Ta opp | Vinn % | Runde med 32 |
Søte seksten |
Elite åtte |
Final Four |
Championship Spill |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sørøst | 6 | 13–5 | .722 | 5 | 4 | 3 | 2 | 2 |
Atlanterhavskysten | 4 | 6–4 | .600 | 4 | 4 | 1 | 1 | - |
Atlanterhavet 10 | 4 | 4–4 | .500 | 4 | - | - | - | - |
Big West | 4 | 4–4 | .500 | 2 | 2 | 1 | - | - |
Store ti | 3 | 3–3 | .500 | 3 | 2 | - | - | - |
Stort øst | 3 | 0–3 | - | - | - | - | - | - |
Metro | 3 | 0–3 | - | - | - | - | - | - |
Stillehavet-10 | 2 | 3–2 | .600 | 2 | 1 | 1 | - | - |
Sørvest | 2 | 2–2 | .500 | 1 | 1 | 1 | - | - |
Big Åtte | 2 | 1–2 | .333 | 2 | - | - | - | - |
Metro Atlantic | 2 | 1–2 | .333 | 1 | - | - | - | - |
Sørlandet | 2 | 1–2 | .333 | 1 | 1 | - | - | - |
Solbelte | 2 | 1–2 | .333 | 1 | - | - | - | - |
Amerikansk sør | 1 | 3–1 | .750 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
Big Sky | 1 | 1–1 | .500 | 1 | - | - | - | - |
Kolonial | 1 | 1–1 | .500 | 1 | - | - | - | - |
Midt-amerikansk | 1 | 1–1 | .500 | 1 | - | - | - | - |
Missouri Valley | 1 | 1–1 | .500 | 1 | - | - | - | - |
Ohio Valley | 1 | 1–1 | .500 | 1 | - | - | - | - |
To konferanser gikk 0-1: High Country og Southern Conference
All-Tournament Team
- Bridgette Gordon , Tennessee
- Sheila Frost, Tennessee
- Vickie Orr , Auburn
- Venus Lacy , Louisiana Tech
- Deanna Tate, Maryland
Spillfunksjonærer
- Sally Bell (semifinale)
- John Morningstar (semifinale)
- Larry Sheppard (semifinale)
- Bill Stokes (semifinale)
- June Corteau (finale)
- Patty Broderick (finale)