1993 verdensmesterskap for ishockey for menn - 1993 Men's World Ice Hockey Championships
Turneringsdetaljer | |
---|---|
Vertslandet | Tyskland |
datoer | 18. april - 2. mai |
lag | 12 |
Sted (er) | 2 (i 2 vertsbyer) |
Sluttstillinger | |
Champions | Russland (1. tittel) |
Runner-up | Sverige |
Tredje plass | Tsjekkisk Republikk |
Fjerde plass | Canada |
Turneringsstatistikk | |
Kamper spilt | 41 |
Mål scoret | 235 (5,73 per kamp) |
Deltakelse | 226,379 (5,521 per kamp) |
Poengleder | Eric Lindros 17 poeng |
← 1992
1994 →
|
De 1993 verdensmesterskapet i ishockey fant sted i Tyskland 18 april til 2 mai. Kampene ble spilt i München og Dortmund . Tolv lag deltok, med den første runden delt i to grupper på seks, og de fire beste lagene fra hver gruppe gikk videre til kvartfinalen. Dette var det 57. verdensmesterskapet , og Russland slo de regjerende verdensmestrene Sverige for å vinne verdensmesterskapet for første gang. Bronsemedaljen ble vunnet av Tsjekkia , og beseiret Canada i deres første store turnering som et selvstendig land etter deres splittelse med Slovakia på begynnelsen av kalenderåret.
Mens Latvia sist hadde konkurrert i 1939 , markerte dette året verdensmesterskapsdebuten til tre landslag. Kasakhstan , Slovenia og Ukraina spilte for første gang, i gruppe C. Hviterussland , Kroatia , Estland og Litauen rakk ikke alle ut av høstkvalifiseringen og måtte vente minst et år til. Også ventet til året etter var Slovakia , som debuterte verdensmesterskapet i gruppe C1 i 1994.
Elleve av de tolv åpningene for Lillehammer- OL ble etablert i gruppe A. Sveits, ved å være nedrykket, ble ekskludert, og den endelige nasjonen måtte kvalifisere seg i en turnering neste høst. De to øverste lagene fra gruppe B, gruppe C-mesteren, den øverste asiatiske nasjonen og Slovakia fikk alle muligheten til å fylle den endelige ledige stillingen.
innhold
Verdensmesterskap gruppe A (Tyskland)
Første runde
Gruppe 1
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canada | 5 | 5 | 0 | 0 | 31-4 | 10 |
2 | Sverige | 5 | 3 | 0 | 2 | 17-14 | 6 |
3 | Russland | 5 | 2 | 1 | 2 | 15-12 | 5 |
4 | Italia | 5 | 1 | 2 | 2 | 8-20 | 4 |
5 | Sveits | 5 | 2 | 0 | 3 | 11-14 | 4 |
6 | Østerrike | 5 | 0 | 1 | 4 | 4-22 | 1 |
18. april | Italia | 2-2 | Russland | München |
18. april | Sverige | 1-0 | Østerrike | München |
19. april | Canada | 2-0 | Sveits | München |
19. april | Russland | 4-2 | Østerrike | München |
20. april | Sverige | 1-4 | Canada | München |
20. april | Sveits | 0-1 | Italia | München |
21. april | Italia | 2-6 | Sverige | München |
22. april | Sveits | 0-6 | Russland | München |
22. april | Østerrike | 0-11 | Canada | München |
23. april | Sveits | 5-1 | Østerrike | München |
24. april | Russland | 2-5 | Sverige | München |
24. april | Canada | 11-2 | Italia | München |
25. april | Sverige | 4-6 | Sveits | München |
25. april | Canada | 3-1 | Russland | München |
26. april | Italia | 1-1 | Østerrike | München |
Gruppe 2
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tsjekkisk Republikk | 5 | 4 | 1 | 0 | 17-4 | 9 |
2 | Tyskland | 5 | 4 | 0 | 1 | 20-12 | 8 |
3 | forente stater | 5 | 2 | 2 | 1 | 14-10 | 6 |
4 | Finland | 5 | 2 | 1 | 2 | 7-7 | 5 |
5 | Norge | 5 | 1 | 0 | 4 | 6-17 | 2 |
6 | Frankrike | 5 | 0 | 0 | 5 | 10-24 | 0 |
18. april | Tyskland | 6-0 | Norge | Dortmund |
18. april | forente stater | 1-1 | Tsjekkisk Republikk | Dortmund |
19. april | Finland | 2-0 | Frankrike | Dortmund |
19. april | Tyskland | 0-5 | Tsjekkisk Republikk | Dortmund |
20. april | Finland | 1-1 | forente stater | Dortmund |
21. april | Tyskland | 5-3 | Frankrike | Dortmund |
21. april | Tsjekkisk Republikk | 2-0 | Norge | Dortmund |
22. april | forente stater | 6-1 | Frankrike | Dortmund |
22. april | Norge | 0-2 | Finland | Dortmund |
23. april | Tyskland | 3-1 | Finland | Dortmund |
23. april | Tsjekkisk Republikk | 6-2 | Frankrike | Dortmund |
24. april | forente stater | 3-1 | Norge | Dortmund |
25. april | Finland | 1-3 | Tsjekkisk Republikk | Dortmund |
25. april | Tyskland | 6-3 | forente stater | Dortmund |
26. april | Frankrike | 4-5 | Norge | Dortmund |
Playoff-runde
Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||||||
27. april | ||||||||||
Sverige | 5 | |||||||||
30. april | ||||||||||
forente stater | 2 | |||||||||
Sverige ( OT ) | 4 | |||||||||
28. april | ||||||||||
Tsjekkisk Republikk | 3 | |||||||||
Tsjekkisk Republikk | 8 | |||||||||
2. mai | ||||||||||
Italia | 1 | |||||||||
Sverige | 1 | |||||||||
28. april | ||||||||||
Russland | 3 | |||||||||
Canada | 5 | |||||||||
30. april | ||||||||||
Finland | 1 | |||||||||
Canada | 4 | |||||||||
27. april | ||||||||||
Russland | 7 | Tredje plass | ||||||||
Tyskland | 1 | |||||||||
1. mai | ||||||||||
Russland | 5 | |||||||||
Tsjekkisk Republikk | 5 | |||||||||
Canada | 1 | |||||||||
Kvartfinale
27. april | Sverige | 5-2 | forente stater | München |
27. april | Tyskland | 1-5 | Russland | München |
28. april | Canada | 5-1 | Finland | München |
28. april | Tsjekkisk Republikk | 8-1 | Italia | München |
Trøst Runde 9-12 Sted
29. april | Sveits | 1-3 | Frankrike | München |
29. april | Norge | 2-6 | Østerrike | München |
Semifinaler
30. april | Sverige | 4–3 ( OT ) | Tsjekkisk Republikk | München |
30. april | Canada | 4-7 | Russland | München |
Trøst Runde 11-12 Sted
1. mai | Sveits | 2-5 | Norge | München |
Sveits ble nedrykket til gruppe B.
Tredjeplasskamp
1. mai | Tsjekkisk Republikk | 5-1 | Canada | München |
Endelig
2. mai | Sverige | 1-3 | Russland | München |
| ||||||||||||||
Verdensgruppe B (Nederland)
Spilt i Eindhoven 25. mars til 4. april. Det britiske laget, nettopp forfremmet fra gruppe C, vant alle kampene sine. Deres første spill ble vunnet av enten ivrig strategi eller kontrovers, avhengig av hvordan du ser på det. Med scoringen mot turneringsfavoritten Polen bandt tre alle , ba den britiske treneren, Alex Dampier , dommeren om å måle motstanderens keeperpinne. Det ble funnet å være ulovlig, og Storbritannia scoret det vinnende målet på det påfølgende powerplayet.
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. 3 | Storbritannia | 7 | 7 | 0 | 0 | 50-13 | 14 |
14 | Polen | 7 | 6 | 0 | 1 | 71-12 | 12 |
15 | Nederland | 7 | 5 | 0 | 2 | 47-20 | 10 |
16 | Danmark | 7 | 4 | 0 | 3 | 38-24 | 8 |
17 | Japan | 7 | 3 | 0 | 4 | 34-31 | 6 |
18 | Romania | 7 | 2 | 0 | 5 | 20-44 | 4 |
19 | Kina | 7 | 1 | 0 | 6 | 12-79 | 2 |
20 | Bulgaria | 7 | 0 | 0 | 7 | 9-58 | 0 |
Storbritannia ble forfremmet til gruppe A mens Bulgaria ble nedrykket til gruppe C.
25. mars | Polen | 3-4 | Storbritannia |
25. mars | Danmark | 5-1 | Bulgaria |
25. mars | Japan | 8-1 | Romania |
25. mars | Nederland | 15-1 | Kina |
26. mars | Kina | 1-21 | Polen |
26. mars | Nederland | 4-2 | Romania |
27. mars | Danmark | 0-4 | Storbritannia |
27. mars | Bulgaria | 1-7 | Japan |
28. mars | Polen | 13-0 | Romania |
28. mars | Japan | 4-5 | Storbritannia |
28. mars | Nederland | 14-0 | Bulgaria |
29. mars | Romania | 5-3 | Kina |
29. mars | Polen | 7-3 | Danmark |
30. mars | Storbritannia | 10-0 | Bulgaria |
30. mars | Danmark | 13-0 | Kina |
30. mars | Nederland | 5-3 | Japan |
31. mars | Bulgaria | 2-13 | Polen |
31. mars | Nederland | 2-3 | Storbritannia |
1. april | Romania | 3-4 | Danmark |
1. april | Kina | 3-8 | Japan |
2. april | Japan | 1-7 | Polen |
2. april | Nederland | 6-4 | Danmark |
3. april | Storbritannia | 10-4 | Romania |
3. april | Kina | 4-3 | Bulgaria |
4. april | Japan | 3-9 | Danmark |
4. april | Nederland | 1-7 | Polen |
4. april | Bulgaria | 2-5 | Romania |
4. april | Storbritannia | 14-0 | Kina |
Verdensmesterskap gruppe C (Slovenia)
Kvalifiseringsrunde
Alle kvalifiseringskampene ble spilt fra 6. til 8. november 1992.
Gruppe 1 (Latvia)
Spilt i Riga . Vinneren skulle spille i gruppe C, de to andre nasjonene måtte spille hverandre året etter for inkludering i gruppe C2.
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Latvia | 2 | 2 | 0 | 0 | 19-5 | 4 |
2 | Estland | 2 | 1 | 0 | 1 | 9-7 | 2 |
3 | Litauen | 2 | 0 | 0 | 2 | 3-19 | 0 |
Latvia kvalifiserte seg til gruppe C.
6. november 1992 | Estland | 6-1 | Litauen |
7. november 1992 | Latvia | 13-2 | Litauen |
8. november 1992 | Latvia | 6-3 | Estland |
Gruppe 2 (Hviterussland)
Spilt i Minsk . De to øverste lagene gikk videre til gruppe C om våren, sisteplass ble inkludert i gruppe C1 i 1994. Aserbajdsjan hadde muligheten til å spille i denne gruppen, men gjorde det ikke.
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 2 | 1 | 0 | 1 | 8-6 | 2 |
2 | Kasakhstan | 2 | 1 | 0 | 1 | 6-7 | 2 |
3 | Hviterussland | 2 | 1 | 0 | 1 | 4-5 | 2 |
Ukraina og Kasakhstan kvalifiserte seg begge til gruppe C.
6. november 1992 | Kasakhstan | 5-4 | Ukraina |
7. november 1992 | Hviterussland | 1-4 | Ukraina |
8. november 1992 | Hviterussland | 3-1 | Kasakhstan |
Gruppe 3 (Kroatia / Slovenia)
Spilt som en hjemmeserie i Zagreb og Ljubljana . Vinneren skulle gå videre til gruppe C, taperen måtte prøve å kvalifisere seg neste år for gruppe C2. Opprinnelig skulle Luxembourg spille i denne gruppen, men avviste.
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 2 | 2 | 0 | 0 | 22-3 | 4 |
2 | Kroatia | 2 | 0 | 0 | 2 | 3-22 | 0 |
Slovenia kvalifiserte seg til gruppe C.
7. november 1992 | Kroatia | 1-15 | Slovenia |
8. november 1992 | Slovenia | 7-2 | Kroatia |
Gruppe 4 (Tyrkia)
Spilt i Ankara . Opprinnelig skulle Sør-Afrika også være i denne gruppen, men de dro direkte til gruppe C i stedet.
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Israel | 2 | 2 | 0 | 0 | 22-6 | 4 |
2 | Hellas | 2 | 1 | 0 | 1 | 12-10 | 2 |
3 | Tyrkia | 2 | 0 | 0 | 2 | 6-24 | 0 |
Israel kvalifiserte seg til gruppe C.
6. november 1992 | Tyrkia | 2-10 | Hellas |
7. november 1992 | Hellas | 2-8 | Israel |
8. november 1992 | Tyrkia | 4-14 | Israel |
Første runde
Spilt fra 12. til 18. mars. Den første og andre plassen fra hver gruppe på seks avanserte til semifinale, og deretter finaler, hvor vinneren vant opprykk til gruppe B. De tre andre semifinalistene, sammen med de to tredjeplassslagene, vil fortsatt være i gruppe C1 i 1994. De resterende seks nasjonene vil omfatte gruppe C2, og blir faktisk nedrykket. På tidspunktet for denne turneringen var det forventede formatet for 1994 annerledes. Sør-Korea slo Spania sju til tre for å vinne det som var forventet å bli en kamp for å forbli i gruppe C. I stedet ble gruppe C delt i to deler, og plasserte dem begge i bunnen.
Gruppe 1
Spilt i Bled .
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 5 | 4 | 1 | 0 | 102-10 | 9 |
2 | Latvia | 5 | 4 | 1 | 0 | 94-8 | 9 |
3 | Nord-Korea | 5 | 3 | 0 | 2 | 30-26 | 6 |
4 | Belgia | 5 | 2 | 0 | 3 | 19-74 | 4 |
5 | Sør-Korea | 5 | 1 | 0 | 4 | 16-60 | 2 |
6 | Israel | 5 | 0 | 0 | 5 | 8-91 | 0 |
Belgia , Sør-Korea og Israel ble nedrykket til gruppe C2.
12. mars | Nord-Korea | 14-2 | Israel |
12. mars | Ukraina | 16-1 | Sør-Korea |
12. mars | Latvia | 26-3 | Belgia |
13. mars | Sør-Korea | 8-5 | Israel |
13. mars | Belgia | 2-37 | Ukraina |
13. mars | Nord-Korea | 0-4 | Latvia |
15. mars | Belgia | 5-3 | Sør-Korea |
15. mars | Israel | 0-32 | Latvia |
15. mars | Ukraina | 15-2 | Nord-Korea |
16. mars | Belgia | 8-1 | Israel |
16. mars | Sør-Korea | 4-7 | Nord-Korea |
16. mars | Latvia | 5-5 | Ukraina |
18. mars | Sør-Korea | 0-27 | Latvia |
18. mars | Israel | 0-29 | Ukraina |
18. mars | Nord-Korea | 7-1 | Belgia |
Gruppe 2
Spilt i Ljubljana .
Team | spill | Vant | Drawn | Tapt | Poengforskjell | Poeng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 5 | 5 | 0 | 0 | 74-4 | 10 |
2 | Kasakhstan | 5 | 4 | 0 | 1 | 76-6 | 8 |
3 | Ungarn | 5 | 3 | 0 | 2 | 36-31 | 6 |
4 | Australia | 5 | 2 | 0 | 3 | 19-51 | 4 |
5 | Spania | 5 | 1 | 0 | 4 | 18-39 | 2 |
6 | Sør-Afrika | 5 | 0 | 0 | 5 | 8-100 | 0 |
Australia , Spania og Sør-Afrika ble nedrykket til Group C2.
12. mars | Sør-Afrika | 2-20 | Ungarn |
12. mars | Kasakhstan | 14-0 | Spania |
12. mars | Slovenia | 15-2 | Australia |
13. mars | Ungarn | 1-7 | Kasakhstan |
13. mars | Slovenia | 12-0 | Spania |
13. mars | Australia | 9-3 | Sør-Afrika |
15. mars | Kasakhstan | 23-1 | Australia |
15. mars | Ungarn | 6-5 | Spania |
15. mars | Slovenia | 29-0 | Sør-Afrika |
16. mars | Spania | 3-4 | Australia |
16. mars | Sør-Afrika | 0-32 | Kasakhstan |
16. mars | Slovenia | 14-2 | Ungarn |
18. mars | Spania | 10-3 | Sør-Afrika |
18. mars | Australia | 3-7 | Ungarn |
18. mars | Slovenia | 4-0 | Kasakhstan |
Semifinaler
19. mars | Ukraina | 3-2 | Kasakhstan |
19. mars | Slovenia | 1-5 | Latvia |
Nedrykkskamp
21. mars | Spania | 3-7 | Sør-Korea |
Tredjeplasskamp
21. mars | Slovenia | 3-7 | Kasakhstan |
Endelig
21. mars | Ukraina | 0-2 | Latvia |
Latvia ble forfremmet til gruppe B.
Rangering og statistikk
Turneringspriser
|
Endelig stilling
De endelige stillingene til turneringen i henhold til IIHF :
Russland | |
Sverige | |
Tsjekkisk Republikk | |
4 | Canada |
5 | Tyskland |
6 | forente stater |
7 | Finland |
8 | Italia |
9 | Østerrike |
10 | Frankrike |
11 | Norge |
12 | Sveits |
Scoring ledere
Listen viser toppløpere sortert etter poeng og deretter mål.
Spiller | GP | G | EN | pts | +/- | PIM | POS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Eric Lindros | 8 | 11 | 6 | 17 | 16 | 10 | F |
Andrei Khomutov | 8 | 5 | 7 | 12 | 8 | 10 | F |
Shayne Corson | 8 | 3 | 7 | 10 | 14 | 6 | F |
Dave Manson | 8 | 3 | 7 | 10 | 13 | 22 | D |
Valeri Karpov | 8 | 4 | 5 | 9 | 6 | 0 | F |
Petr Rosol | 8 | 4 | 5 | 9 | 10 | 10 | F |
Paul Kariya | 8 | 2 | 7 | 9 | 10 | 0 | F |
Dieter Hegen | 6 | 6 | 2 | 8 | 5 | 10 | F |
Mikael Renberg | 8 | 5 | 3 | 8 | 5 | 6 | F |
Martin Hosták | 8 | 4 | 4 | 8 | 5 | 0 | F |
Kilde: [1]
Ledende goaltenders
Bare de fem beste målvaktene, basert på spareprosent, som har spilt 50% av lagets minutter er inkludert i denne listen.
Spiller | MIP | GA | GAA | SVS% | SÅ |
---|---|---|---|---|---|
Petr Bříza | 488 | 10 | 1,23 | 0,949 | 2 |
Brian Stankiewicz | 239 | 8 | 2,01 | 0,946 | 0 |
Bill Ranford | 355 | 11 | 1,86 | 0,933 | 2 |
Reto Pavoni | 298 | 12 | 2,42 | 0,921 | 0 |
Markus Ketterer | 296 | 10 | 2,03 | 0,919 | 1 |
Kilde: [2]
siteringer
referanser
- Komplette resultater
- Duplacey, James (1998). Total Hockey: Det offisielle leksikon av National Hockey League . Total idrett. s. 498–528. ISBN 0-8362-7114-9 .
- Podnieks, Andrew (2010). IIHF Media Guide & Record Book 2011 . Moydart Press. s. 156–7.