2008–09 Ranji Trophy - 2008–09 Ranji Trophy
Administrator (er) | BCCI |
---|---|
Cricket-format | Førsteklasses cricket |
Turneringsformat (er) | Liga og knockout |
Mester | Mumbai |
Deltakere | 27 |
De fleste løp | Wasim Jaffer (Mumbai) (1260) |
De fleste wickets |
Dhawal Kulkarni (Mumbai) (42) Ravindra Jadeja (Saurashtra) (42) |
Sesongen 2008–09 av Ranji Trophy begynte 4. november, og avsluttet 16. januar med finalen. 15 lag ble delt i to grupper. De 3 øverste lagene i hver gruppe kvalifiserte seg til sluttspill, pluss de to øverste lagene i plate ligaen ( Himachal Pradesh og Bengal ). Mumbai vant finalen ved å beseire Uttar Pradesh.
Første runde
Gruppe A
Team | Pld | Vant | Tapt | Uavgjort | Tegne | Et forbud | Pts | Quo |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mumbai | 7 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 31 | 1.741 |
Gujarat | 7 | 4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 28 | 1,593 |
Saurashtra | 7 | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 23 | 1.401 |
Delhi | 7 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 20 | 1.094 |
Punjab | 7 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 12 | 0,800 |
Hyderabad | 7 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 10 | 0,809 |
Orissa | 7 | 1 | 4 | 0 | 2 | 0 | 9 | 0,640 |
Rajasthan | 7 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0,538 |
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Delhi 519 |
v |
Punjab 391 og 140/3 |
Kamptrukket arena: Delhi |
|
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Mumbai 307 og 305 / 7d |
v |
Rajasthan 204 og 171 |
Mumbai vant med 237 løp Sted: Mumbai |
|
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Orissa 269 |
v |
Hyderabad (India) 296 og 263/5 |
Kamptrukket arena: Cuttack |
|
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Saurashtra 153 og 201 (f / o) |
v |
Gujarat 581 / 6d |
Gujarat vant med en omgang og 227 løp Sted: Rajkot |
|
10. – 12. Nov 2008 (målkort) |
Gujarat 203 og 44 (f / o) |
v |
Mumbai 486 |
Mumbai vant med en omgang og 239 løp Sted: Surat |
|
10. – 13. Nov 2008 (målkort) |
Hyderabad (India) 334 og 230/3 |
v |
Delhi 284 |
Kamptrukket arena: Hyderabad |
|
10. – 12. Nov 2008 (målkort) |
Punjab 262 og 41/1 |
v |
Rajasthan 133 og 169 |
Punjab vant med 9 wickets Arena: Mohali |
|
10. – 13. Nov 2008 (målkort) |
Saurashtra 620 / 4d |
v |
Orissa 302 og 234 (f / o) |
Saurashtra vant med en omgang og 84 løp Sted: Rajkot |
|
16. – 19. Nov 2008 (målkort) |
Delhi 295 |
v |
Mumbai 330 og 468/4 |
Kamptrukket arena: Delhi |
|
16. – 19. Nov 2008 (målkort) |
Gujarat 520 / 9d |
v |
Hyderabad (India) 225 og 287/7 (uten f) |
Kamptrukket arena: Ahmedabad |
|
16. – 19. Nov 2008 (målkort) |
Orissa 281 og 209 |
v |
Rajasthan 270 og 131/4 |
Kamptrukket arena: Sambalpur |
|
16. – 19. Nov 2008 (målkort) |
Saurashtra 679/8 |
v |
Punjab 482 |
Kamptrukket arena: Rajkot |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Gujarat 350 og 259/6 |
v |
Delhi 314 |
Kamptrukket arena: Valsad |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Hyderabad (India) 553 / 6d og 33/0 |
v |
Rajasthan 405 |
Kamptrukket arena: Hyderabad |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Orissa 352 og 87/1 |
v |
Punjab 60 og 378 |
Orissa vant med 9 wickets Arena: Bhubaneswar |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Saurashtra 643 / 4d |
v |
Mumbai 214 og 157/7 (uten f) |
Kamptrukket arena: Rajkot |
|
29–30 nov 2008 (poengkort) |
Delhi 78 og 150 |
v |
Orissa 80 og 96 |
Delhi vant med 52 løp Sted: Delhi |
|
29. nov - 1. des 2008 (poengkort) |
Gujarat 300 og 34/0 |
v |
Punjab 137 og 192 (f / o) |
Gujarat vant med 10 wickets Sted: Ahmedabad |
|
29. nov - 1. des 2008 (poengkort) |
Saurashtra 344 |
v |
Rajasthan 185 og 85 (f / o) |
Saurashtra vant med en omgang og 74 løp Sted: Rajkot |
|
2. – 5. Desember 2008 (målkort) |
Mumbai 602 / 6d |
v |
Hyderabad (India) 251 og 243 (uten f) |
Mumbai vant med en omgang og 108 løp Sted: Mumbai |
|
12–15 des 2008 (målkort) |
Hyderabad (India) 335 og 164 |
v |
Punjab 291 og 211/1 |
Punjab vant med 9 wickets Sted: Hyderabad |
|
12. – 14. Desember 2008 (målkort) |
Orissa 108 og 118 |
v |
Mumbai 180 og 361 / 5d |
Mumbai vant med 315 løp Venue: Cuttack |
|
12. – 14. Desember 2008 (målkort) |
Rajasthan 136 og 186 |
v |
Gujarat 227 og 99/3 |
Gujarat vant med 7 wickets Arena: Jaipur |
|
12–15 des 2008 (målkort) |
Saurashtra 241 og 274 |
v |
Delhi 384 og 132/0 |
Delhi vant med 10 wickets Arena: Rajkot |
|
18. – 21. Desember 2008 (målkort) |
Mumbai 436 / 9d og 151/1 |
v |
Punjab 202 og 382 |
Mumbai vant med 9 wickets Arena: Mumbai |
|
18. – 21. Desember 2008 (målkort) |
Orissa 162 og 154 |
v |
Gujarat 394 |
Gujarat vant med en omgang og 78 løp Sted: Bhubaneswar |
|
18. – 21. Desember 2008 (målkort) |
Rajasthan 295 og 55/3 |
v |
Delhi 688 |
Kamptrukket arena: Jaipur |
|
18. – 20. Desember 2008 (poengkort) |
Saurashtra 133 og 183 |
v |
Hyderabad (India) 140 og 71 |
Saurashtra vant med 105 løp Sted: Rajkot |
|
Gruppe B
Team | Pld | Vant | Tapt | Uavgjort | Tegne | Et forbud | Pts | Quo |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tamil Nadu | 6 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 23 | 2.110 |
Karnataka | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 19 | 1.126 |
Uttar Pradesh | 6 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 17 | 0,970 |
Baroda | 6 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 15 | 1.019 |
Jernbaner | 6 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | 12 | 0,863 |
Maharashtra | 6 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 7 | 0,731 |
Andhra | 6 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0,704 |
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Karnataka 365 og 127 |
v |
Jernbane 389 og 17/2 |
Kamptrukket arena: Bangalore |
|
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Maharashtra 457 og 250/6 (f / o) |
v |
Tamil Nadu 648 / 3d |
Kamptrukket arena: Nasik |
|
3. – 6. Nov 2008 (målkort) |
Uttar Pradesh 412 |
v |
Andhra 349 og 130/2 |
Kamptrukket arena: Meerut |
|
10. – 13. Nov 2008 (målkort) |
Baroda 235 og 314 |
v |
Uttar Pradesh 286 og 151/6 |
Kamptrukket arena: Vadodara |
|
10. – 13. Nov 2008 (målkort) |
Karnataka 267 og 269/4 (f / o) |
v |
Tamil Nadu 531 |
Kamptrukket arena: Bangalore |
|
10. – 13. Nov 2008 (målkort) |
Maharashtra 393 og 27/1 |
v |
Andhra 348 og 210 / 5d |
Kamptrukket arena: Nasik |
|
16. – 19. Nov 2008 (målkort) |
Karnataka 366 og 171 |
v |
Andhra 218 og 117 |
Karnataka vant med 202 løp Venue: Mysore |
|
16. – 19. Nov 2008 (målkort) |
Jernbane 224 og 240/5 |
v |
Baroda 460 / 8d |
Kamptrukket arena: Delhi |
|
16. – 18. Nov 2008 (målkort) |
Uttar Pradesh 150 og 119 |
v |
Tamil Nadu 507 |
Tamil Nadu vant med en omgang og 238 løp Sted: Ghaziabad |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Karnataka 395 og 60/0 |
v |
Baroda 169 og 285 |
Karnataka vant med 10 wickets Arena: Bangalore |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Jernbane 227 og 90/3 |
v |
Andhra 208 og 108 |
Jernbaner vunnet med 7 wickets Sted: Delhi |
|
23. – 26. Nov 2008 (målkort) |
Uttar Pradesh 315 og 140/2 |
v |
Maharashtra 221 og 230 |
Uttar Pradesh vant med 8 wickets Arena: Kanpur |
|
29. nov - 2. des 2008 (poengkort) |
Andhra 283 og 95/3 |
v |
Tamil Nadu 286 / 4d |
Kamptrukket arena: Vijayawada |
|
29. nov - 2. des 2008 (poengkort) |
Baroda 305 og 229/6 |
v |
Maharashtra 228 og 303 |
Baroda vant med 4 wickets Arena: Vadodara |
|
29. nov - 2. des 2008 (poengkort) |
Jernbane 200 og 215/8 |
v |
Uttar Pradesh 346 og 150 / 6d |
Kamptrukket arena: Delhi |
|
12. – 14. Desember 2008 (målkort) |
Baroda 166 og 94 |
v |
Tamil Nadu 117 og 402 |
Tamil Nadu vant med 259 løp Sted: Vadodara |
|
12–15 des 2008 (målkort) |
Karnataka 511 |
v |
Uttar Pradesh 567 |
Kamptrukket arena: Bangalore |
|
12–15 des 2008 (målkort) |
Maharashtra 244 og 251/5 |
v |
Jernbane 212 og 334 / 6d |
Kamptrukket arena: Ratnagiri |
|
18. – 20. Desember 2008 (poengkort) |
Baroda 400 |
v |
Andhra 77 og 263 (f / o) |
Baroda vant med en omgang og 60 løp Sted: Vadodara |
|
18. – 20. Desember 2008 (poengkort) |
Karnataka 252 og 229 |
v |
Maharashtra 210 og 116 |
Karnataka vant med 155 løp Sted: Bangalore |
|
18. – 21. Desember 2008 (målkort) |
Tamil Nadu 475 / 6d og 389 / 7d |
v |
Jernbane 314 |
Kamptrukket arena: Chennai |
|
Sluttspill
Fire topplag i plate-gruppeligaen kvalifiserte seg til play offs.
Wild-Card | Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | |||||||||||
26. – 29. Desember 2008 | ||||||||||||||
18. – 21. Desember 2008 | ||||||||||||||
Mumbai | Vinne | |||||||||||||
Himachal Pradesh | Vinne | 4.– 7. januar 2009 | ||||||||||||
Himachal Pradesh | ||||||||||||||
Madhya Pradesh | Mumbai | FIL | ||||||||||||
Saurashtra | ||||||||||||||
Saurashtra | Vinne | |||||||||||||
12. – 16. Januar 2009 | ||||||||||||||
Karnataka | ||||||||||||||
Mumbai | Vinne | |||||||||||||
Uttar Pradesh | ||||||||||||||
Gujarat | ||||||||||||||
Uttar Pradesh | FIL | |||||||||||||
Uttar Pradesh | FIL | |||||||||||||
Tamil Nadu | ||||||||||||||
Tamil Nadu | Vinne | |||||||||||||
Bengal | FIL | |||||||||||||
Bengal | ||||||||||||||
Goa | ||||||||||||||
* FIL - Første omgangsledelse
Plate sluttspill
18. – 21. Desember
Resultatkort |
v
|
||
18. – 21. Desember
Resultatkort |
v
|
||
Kvartfinale
26. - 29. desember
Resultatkort |
v
|
||
26. - 29. desember
Resultatkort |
v
|
||
26. - 29. desember
Resultatkort |
v
|
||
26. - 29. desember
Resultatkort |
v
|
||
Semifinaler
Mumbai var det første laget som kvalifiserte seg til finalen etter på grunnlag av en ledelse over Saurashtra første omgangstotal. Sistnevnte ble avskjediget i 379 i sin første omgang av Mumbai som gjorde 637. Wasim Jaffer toppscoret med 301 for dem, mens Sachin Tendulkar gjorde 122.
Uttar Pradesh gikk videre til finalen, også i kraft av en førsteløpsledelse, over Tamil Nadu. Som svar på sistnevntes første omgang på totalt 445, hjalp Uttar Pradeshs Shivakant Shukla , som gjorde en ubeseiret 178 på 569 baller og 821 minutter, laget sitt med å gå forbi poengsummen og sikre seg en kvalifisering til finalen. Parvinder Singh , som scoret sitt første første klasses århundre, og Shukla slo til sammen i fem og en halv time, og la til 272 løp om fjerde gang.
4.– 7. januar 2009
Resultatkort |
v
|
||
- Mumbai vant kastet og valgte å slå.
- Ajinkya Rahane (Mumbai) passerte 1000 løp, og Jaydev Shah og Rakesh Dhruv (begge Saurashtra) passerte 2000 løp hver i førsteklasses cricket.
4.– 7. januar 2009
Resultatkort |
v
|
||
- Tamil Nadu vant kastet og valgte å slå.
- Parvinder Singh (Uttar Pradesh) scoret sitt første århundre i førsteklasses cricket.
- Shivakant Shuklas (Uttar Pradesh) innings fra 178 var da den fjerde lengste omgangen i førsteklasses cricket når det gjelder minutter som ble slått (821).
Endelig
12. – 16. januar
Resultatkort |
v
|
||
- Uttar Pradesh vant kastet og ble valgt til felt.
- Vinayak Samant (Mumbai) scoret sitt første århundre i førsteklasses cricket.
- Zaheer Khan (Mumbai) hevdet sin 500. gang i førsteklasses cricket.
Records
- I 2. semifinale var Shivakant Shukla ved flaggermus i 821 minutter, den fjerde lengste omgangen i første klasse og den andre i indisk cricket, på denne tiden scoret han 178 løp på 569 baller som ble stilt for guide til Uttar Pradesh til finalen.
Statistikk
Kjører
Spiller | Team | Fyrstikker | Vertshus | NEI | Kjører | Baller | HS | S / Rate | 100-tallet | 50-tallet | Ave. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wasim Jaffer | Mumbai | 10 | 16 | 1 | 1260 | 1814 | 301 | 64,48 | 4 | 5 | 84.00 |
Ajinkya Rahane | Mumbai | 10 | 17 | 1 | 1089 | 1587 | 201 | 65,84 | 4 | 5 | 68.06 |
Cheteshwar Pujara | Saurashtra | 9 | 1. 3 | 2 | 906 | 1268 | 302 * | 71.45 | 4 | 0 | 82,36 |
Abhinav Mukund | Tamil Nadu | 8 | 11 | 1 | 856 | 1391 | 300 * | 61,53 | 4 | 0 | 85.60 |
Rohit Sharma | Mumbai | 10 | 15 | 1 | 747 | 1071 | 141 | 69,74 | 3 | 3 | 53,35 |
Ravindra Jadeja | Saurashtra | 9 | 1. 3 | 2 | 739 | 1196 | 232 * | 61,78 | 2 | 3 | 67,18 |
Sangram Singh | Himachal Pradesh | 7 | 12 | 1 | 703 | 1117 | 215 * | 63,91 | 2 | 3 | 62,94 |
Bhavik Thaker | Gujarat | 8 | 12 | 4 | 693 | 1435 | 192 | 48,29 | 3 | 1 | 86,62 |
Tanmay Srivastava | Uttar Pradesh | 9 | 15 | 1 | 667 | 1381 | 159 | 48,29 | 2 | 4 | 47,64 |
Kedar Jadhav | Maharashtra | 6 | 11 | 2 | 651 | 1234 | 114 * | 52,75 | 1 | 6 | 72.33 |
Wickets
Spiller | Team | Fyrstikker | Overs | Kjører | Wickets | BBI | BBM | Econ | S / R | 5 + / i | 10 + / m | Ave. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dhawal Kulkarni | Mumbai | 9 | 273.3 | 813 | 42 | 7/50 | 9/86 | 2,97 | 39,0 | 4 | 0 | 19.35 |
Ravindra Jadeja | Saurashtra | 9 | 369,3 | 837 | 42 | 7/31 | 10/88 | 2.26 | 52.7 | 4 | 1 | 19.92 |
Mohnish Parmar | Gujarat | 8 | 341 | 801 | 41 | 6/51 | 12/104 | 2.34 | 49.9 | 4 | 1 | 19.53 |
Lakshmipathy Balaji | Tamil Nadu | 7 | 245 | 630 | 36 | 6/24 | 9/80 | 2,57 | 40.8 | 4 | 0 | 17.5 |
Vikramjeet Malik | Himachal Pradesh | 7 | 236.2 | 560 | 35 | 7/29 | 13/72 | 2.37 | 40.5 | 2 | 1 | 16.00 |
Siddharth Trivedi | Gujarat | 8 | 261 | 649 | 34 | 5/43 | 9/96 | 2,48 | 46 | 2 | 0 | 19.08 |
Ramesh Powar | Mumbai | 9 | 268.3 | 889 | 34 | 5/44 | 8/70 | 3.31 | 47.3 | 2 | 0 | 26.14 |
Ranadeb Bose | Bengal | 7 | 208 | 484 | 33 | 6/62 | 7/41 | 2.33 | 37.8 | 3 | 0 | 14,67 |
Sunil Joshi | Karnataka | 7 | 302.2 | 694 | 33 | 7/29 | 11/91 | 2.29 | 54.9 | 3 | 1 | 21.03 |
Samad Fallah | Maharashtra | 6 | 252.3 | 807 | 33 | 6/102 | 8/159 | 3.19 | 45.9 | 4 | 0 | 24.45 |
Referanser
Eksterne linker
- 2008–09 Ranji Trophy på ESPNcricinfo
- Ranji Trophy 2008/09 på CricketArchive (abonnement kreves)