2012–13 KHL sesong - 2012–13 KHL season
2012–13 KHL sesong | |
---|---|
Liga | Kontinental Hockey League |
Sport | Ishockey |
Varighet | 4. september 2012 - 17. april 2013 |
Antall lag | 26 |
Total oppmøte | 4.126.720 (vanlig sesong) |
Vanlig sesong | |
Continental Cup-vinner | SKA St. Petersburg |
Sesong MVP | Sergei Mozyakin |
Toppscorer | Sergei Mozyakin |
Sluttspill | |
Vestlige mestere | Dynamo Moskva |
Vestlige andreplasser | SKA St. Petersburg |
Østlige mestere | Traktor Chelyabinsk |
Østlige andreplasser | Ak Bars Kazan |
Gagarin Cup | |
Mester | Dynamo Moskva |
2. plass | Traktor Chelyabinsk |
Finale MVP |
Alexander Eremenko Dynamo Mosocw |
Den KHL 2012/13 var den femte sesongen av Kontinental Hockey League . Den ordinære sesongen startet 4. september med Lokomotiv Cup mellom fjorårets finalister Dynamo Moskva og Avangard Omsk . For første gang besto ligaen av 26 lag fra 7 forskjellige land. Dynamo Moskva forsvarte vellykket tittelen etter å ha slått Traktor Chelyabinsk i Gagarin Cup-finalen.
Endringer
Teamendringer
Etter å ha trukket seg fra forrige sesong i kjølvannet av flyulykken som drepte lagets hele aktive liste , kom Lokomotiv Yaroslavl tilbake til KHL med nye spillere.
Lev Poprad ble oppløst, men et team med samme navn, Lev Prague , ble etablert i Praha , Tsjekkia , mens Slovan Bratislava ble med i KHL og fortsetter dermed ligas tilstedeværelse i Slovakia . Også HC Donbass fra Donetsk , Ukraina ble med i ligaen. Laget spilte tidligere i VHL . Dette brakte det totale antallet lag til 26, som representerer 7 forskjellige land.
Lønnstak
Den lønn cap endret fra en myk cap til en hard cap, satt til 1,1 milliarder rubler (ca. US $ 36.5 millioner), men hver klubb kan frafalle hatten for en spiller overføres direkte fra NHL , hvis han er kvalifisert til å spille for Russisk landslag .
Sesongstruktur
Den vanlige sesongen besto av 52 kamper for hvert lag - to ganger (hjemme og borte) mot hverandre i ligaen og to ekstra kamper mot en valgt "rival" motstander (typisk et geografisk nært lag). Dette var en endring fra tidligere sesonger, hvor alle motstandere innen divisjon ble spilt oftere. De 8 øverste lagene fra hver konferanse kvalifiserte seg til sluttspillet, som spilles som best-of-seven-serier i hver runde.
Nadezhda Cup-turnering
I januar 2013 ble en ny repechage- turnering kjent som Nadezhda Cup (Cup of Hope) kunngjort, som ble avholdt sammen med sluttspillet. Seks lag fra Western Conference og fire lag fra Eastern Conference som ikke hadde kvalifisert seg til sluttspillet konkurrerte i turneringen, hvis premie inkluderer den første samlede plassen i neste KHL Junior Draft . Den nye turneringen var ment å utvide sesongen, og bidra til å opprettholde interessen for hockey for fans og spillere som forberedelse til vinter-OL 2014 . Den første Cup of Hope ble vunnet av Dinamo Riga .
Vanlig sesong
Den vanlige sesongen startet 4. september 2012 med Lokomotiv Cup mellom finalistene i forrige sesong, Dynamo Moskva og Avangard Omsk, og avsluttet 17. februar 2013 etter at hvert lag har spilt 52 kamper.
Bemerkelsesverdige hendelser
NHL-lockout
Ligaen satte opp regler for NHL-lockoutet som varte 16. september 2012 til begynnelsen av januar 2013. I henhold til spesialreglementet fikk hvert KHL-lag lov til å legge opptil 3 NHL-spillere til sin liste, blant dem maksimalt en utenlandsk spiller.
Foreslåtte kamper i New York
To vanlige sesongkamper mellom Dynamo Moskva og SKA Saint Petersburg var planlagt å finne sted i det nye Barclays Center i Brooklyn, New York i januar 2013. KHL tilbakeviste imidlertid denne avgjørelsen i oktober 2012, og dermed vil disse kampene bli spilt i Russland.
All-star spill
Det femte KHL-stjernespillet ble spilt 13. januar 2013 i Chelyabinsk , med Team East, ledet av Aleksey Morozov , og vant 18–11 over Team West, ledet av Ilya Kovalchuk .
Ligatabell
Kilde: KHL.ru
Poeng tildeles som følger:
- 3 poeng for seier i regulering ("W")
- 2 poeng for seier på overtid ("OTW") eller straffesparkkonkurranse ("SOW")
- 1 Poeng for tap på overtid ("OTL") eller straffesparkkonkurranse ("SOL")
- 0 poeng for tap av regulering ("L")
Konferansestillingen bestemmer frøene til sluttspillet. De to første stedene i hver konferanse er reservert for divisjonsvinnerne.
Vestlig konferanse
R | Div | Fastlege | W | OTW | PURKE | SOL | OTL | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | c - SKA St. Petersburg | BIR | 52 | 36 | 1 | 1 | 2 | 1 | 11 | 182 | 116 | 115 |
2 | y - CSKA Moskva | TJÆRE | 52 | 23 | 5 | 8 | 1 | 0 | 15 | 151 | 109 | 96 |
3 | Dynamo Moskva | BIR | 52 | 27 | 3 | 6 | 1 | 1 | 14 | 150 | 115 | 101 |
4 | Lokomotiv Yaroslavl | TJÆRE | 52 | 24 | 2 | 8 | 0 | 0 | 18 | 131 | 121 | 92 |
5 | Severstal Cherepovets | TJÆRE | 52 | 21 | 1 | 6 | 3 | 5 | 16 | 137 | 117 | 85 |
6 | Slovan Bratislava | BIR | 52 | 17 | 3 | 8 | 5 | 0 | 19 | 124 | 127 | 78 |
7 | Lev Praha | BIR | 52 | 23 | 0 | 1 | 2 | 3 | 23 | 132 | 133 | 76 |
8 | Atlant Moskva oblast | TJÆRE | 52 | 19 | 1 | 3 | 4 | 4 | 21 | 137 | 141 | 73 |
9 | HC Donbass | BIR | 52 | 17 | 2 | 5 | 6 | 1 | 21 | 134 | 142 | 72 |
10 | Dinamo Minsk | TJÆRE | 52 | 18 | 5 | 1 | 2 | 3 | 23 | 125 | 148 | 71 |
11 | Torpedo Nizhny Novgorod | TJÆRE | 52 | 19 | 0 | 2 | 4 | 4 | 23 | 142 | 146 | 69 |
12 | Vityaz Tsjekhov | BIR | 52 | 11 | 1 | 6 | 6 | 2 | 26 | 119 | 151 | 55 |
1. 3 | Spartak Moskva | TJÆRE | 52 | 11 | 4 | 2 | 5 | 2 | 28 | 106 | 151 | 52 |
14 | Dinamo Riga | BIR | 52 | 1. 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 31 | 109 | 151 | 51 |
y - vunnet divisjon; c - Vant Continental Cup (beste rekord i KHL);
BIR - Bobrov Division, TAR - Tarasov Division
Kilde: khl.ru
Østkonferansen
R | Div | Fastlege | W | OTW | PURKE | SOL | OTL | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | z - Ak Bars Kazan | KHA | 52 | 28 | 1 | 5 | 5 | 3 | 10 | 157 | 112 | 104 |
2 | y - Avangard Omsk | CHE | 52 | 26 | 6 | 3 | 4 | 2 | 11 | 149 | 121 | 102 |
3 | Traktor Chelyabinsk | KHA | 52 | 28 | 0 | 3 | 6 | 2 | 1. 3 | 152 | 120 | 98 |
4 | Metallurg Magnitogorsk | KHA | 52 | 27 | 0 | 0 | 7 | 5 | 1. 3 | 167 | 121 | 93 |
5 | Salavat Yulaev Ufa | CHE | 52 | 24 | 2 | 3 | 6 | 0 | 17 | 148 | 140 | 88 |
6 | Barys Astana | CHE | 52 | 23 | 3 | 2 | 2 | 4 | 18 | 175 | 161 | 85 |
7 | Sibir Novosibirsk | CHE | 52 | 21 | 1 | 5 | 4 | 3 | 17 | 124 | 119 | 84 |
8 | Neftekhimik Nizhnekamsk | KHA | 52 | 17 | 5 | 5 | 4 | 2 | 19 | 144 | 150 | 77 |
9 | Yugra Khanty-Mansiysk | KHA | 52 | 19 | 4 | 3 | 3 | 0 | 23 | 153 | 163 | 74 |
10 | Metallurg Novokuznetsk | CHE | 52 | 15 | 3 | 1 | 3 | 2 | 28 | 132 | 177 | 58 |
11 | Amur Khabarovsk | CHE | 52 | 11 | 1 | 4 | 1 | 0 | 35 | 115 | 167 | 44 |
12 | Avtomobilist Jekaterinburg | KHA | 52 | 7 | 0 | 1 | 7 | 5 | 32 | 104 | 180 | 35 |
y - vunnet divisjon; z - Vant konferanse (og divisjon);
CHE - Chernyshev Division, KHA - Kharlamov Division
Kilde: khl.ru
Spillerstatistikk
Resultatledere
Oppdatert 17. februar 2013. Kilde: khl.ru
GP = Spill spilt; G = mål; A = Assists; Poeng = Poeng; +/– = Pluss-minus ; PIM = Straffeminutter
Spiller | Team | Fastlege | G | EN | Pts | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sergei Mozyakin | Metallurg Magnitogorsk | 48 | 35 | 41 | 76 | +21 | 6 |
Alexander Radulov | CSKA Moskva | 48 | 22 | 46 | 68 | +12 | 86 |
Evgeni Malkin | Metallurg Magnitogorsk | 37 | 23 | 42 | 65 | +23 | 58 |
Patrick Thoresen | SKA St. Petersburg | 52 | 21 | 30 | 51 | +17 | 49 |
Jori Lehterä | Sibir Novosibirsk | 52 | 17 | 31 | 48 | +18 | 48 |
Evgeny Kuznetsov | Traktor Chelyabinsk | 51 | 19 | 25 | 44 | -1 | 42 |
Dmitri Kagarlitsky | HC Donbass | 51 | 14 | 30 | 44 | –5 | 12 |
Mikhail Varnakov | Torpedo Nizhny Novgorod | 51 | 22 | 21 | 43 | +9 | 62 |
Nikolay Zherdev | Atlant Moskva oblast | 50 | 15 | 28 | 43 | –7 | 29 |
Dmitri Makarov | Torpedo Nizhny Novgorod | 52 | 1. 3 | 30 | 43 | –2 | 14 |
Ledende målvakter
Oppdatert 17. februar 2013. Kilde: khl.ru
GP = Spill spilt; Min = Minutt spilt; W = Vinner; L = tap; SOP = Shootouts spilt; GA = Mål mot; SO = Shutouts; SV% = Spar prosent ; GAA = Mål mot gjennomsnitt
Spiller | Team | Fastlege | Min | W | L | SOP | GA | SÅ | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rastislav Staňa | CSKA Moskva | 34 | 1944: 58 | 18 | 6 | 2 | 57 | 4 | .934 | 1,76 |
Lars Haugen | Dinamo Minsk | 22 | 1289: 29 | 1. 3 | 7 | 1 | 39 | 2 | .933 | 1,81 |
Alexander Eremenko | Dynamo Moskva | 30 | 1783: 44 | 17 | 7 | 6 | 55 | 5 | .931 | 1,85 |
Stanislav Galimov | Atlant Moskva oblast | 25 | 1389: 58 | 14 | 6 | 3 | 45 | 4 | .943 | 1,94 |
Sergei Bobrovsky | SKA St. Petersburg | 24 | 1419: 36 | 18 | 3 | 2 | 46 | 4 | .932 | 1,94 |
Sluttspill
Sluttspillet startet 20. februar 2013 med de åtte beste lagene fra begge konferansene og avsluttet 17. april med den siste kampen i Gagarin Cup- finalen.
I løpet av de tre første rundene ble isen bestemt av sådd nummer i konferansen, ikke plassering på braketten. I finalen hadde laget med bedre seeding nummer hjemmefordel. Hvis antall seedinger var like, ble den vanlige sesongrekorden tatt i betraktning.
Kvartfinale i konferansen |
Semifinale av konferansen |
Konferansefinaler |
Gagarin Cup-finaler |
|||||||||||||||
1 | Ak barer | 4 | 1 | Ak barer | 4 | |||||||||||||
8 | Neftekhimik | 0 | 5 | Salavat Yulaev | 3 |
|
||||||||||||
2 | Avangard | 4 | Østkonferansen | |||||||||||||||
7 | Sibir | 3 | ||||||||||||||||
1 | Ak barer | 3 | ||||||||||||||||
3 | Traktor | 4 | ||||||||||||||||
3 | Traktor | 4 | ||||||||||||||||
6 | Barys | 3 | ||||||||||||||||
4 | Metallurg Mg | 3 | 2 | Avangard | 1 | |||||||||||||
5 | Salavat Yulaev | 4 | 3 | Traktor | 4 |
|
||||||||||||
3 | Traktor | 2 | ||||||||||||||||
(Parring blir sådd ut igjen etter første runde.) | ||||||||||||||||||
3 | Dynamo Msk | 4 | ||||||||||||||||
1 | SKA | 4 | 1 | SKA | 4 | |||||||||||||
8 | Atlant | 1 | 5 | Severstal | 0 | |||||||||||||
2 | CSKA | 4 | ||||||||||||||||
7 | Lev | 0 | ||||||||||||||||
1 | SKA | 2 | ||||||||||||||||
3 | Dynamo Msk | 4 | ||||||||||||||||
3 | Dynamo Msk | 4 | ||||||||||||||||
6 | Slovan | 0 | Vestlig konferanse | |||||||||||||||
4 | Lokomotiv | 2 | 2 | CSKA | 1 | |||||||||||||
5 | Severstal | 4 | 3 | Dynamo Msk | 4 |
- I løpet av de tre første rundene bestemmes hjemmisen av såingsnummer, ikke plassering på braketten. I finalen har laget med den bedre vanlige sesongrekorden hjemmebane.
Spillerstatistikk
Playoff-poengledere
GP = Spill spilt; G = mål; A = Assists; Poeng = Poeng; +/– = Pluss-minus ; PIM = Straffeminutter
Spiller | Team | Fastlege | G | EN | Pts | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Petri Kontiola | Traktor Chelyabinsk | 25 | 10 | 9 | 19 | +10 | 12 |
Viktor Tikhonov | SKA St. Petersburg | 15 | 10 | 8 | 18 | +11 | 20 |
Jakub Petružálek | Dynamo Moskva | 19 | 9 | 7 | 16 | +4 | 4 |
Tony Mårtensson | SKA St. Petersburg | 15 | 6 | 10 | 16 | +8 | 8 |
Denis Kokarev | Dynamo Moskva | 18 | 1 | 15 | 16 | +11 | 0 |
Playoff-ledende målvakter
Oppdatert 17. april 2013. Kilde: khl.ru
GP = Spill spilt; Min = Minutt spilt; W = Vinner; L = tap; SOL = Shootout tap; GA = Mål mot; SO = Shutouts; SV% = Spar prosent ; GAA = Mål mot gjennomsnitt
Spiller | Team | Fastlege | Min | W | L | SOP | GA | SÅ | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alexander Eremenko | Dynamo Moskva | 21 | 1309: 24 | 16 | 5 | 0 | 38 | 3 | 93.4 | 1,74 |
Rastislav Staňa | CSKA Moskva | 9 | 551: 12 | 5 | 4 | 0 | 16 | 0 | 93.9 | 1,74 |
Konstantin Barulin | Ak Bars Kazan | 18 | 1233: 41 | 11 | 7 | 0 | 36 | 2 | 94.1 | 1,75 |
Ilya Ezhov | SKA St. Petersburg | 11 | 645: 27 | 6 | 4 | 0 | 19 | 2 | 93.3 | 1,77 |
Jeff Glass | Sibir Novosibirsk | 7 | 406: 47 | 3 | 4 | 0 | 12 | 2 | 94.1 | 1,77 |
Nadezhda Cup
Innledende runde
- Dinamo Riga vs Torpedo Nizhny Novgorod (4–1, 3–4, Riga vinner ekstra overtid)
- Spartak Moskva vs Vityaz Tsjekhov (2–2, 1–0)
Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||||||||||
W14 | Dinamo Riga | 2 | ||||||||||||
W9 | HC Donbass | 2 | ||||||||||||
W14 | Dinamo Riga | 3 | ||||||||||||
W10 | Dinamo Minsk | 0 | ||||||||||||
W13 | Spartak Moskva | 0 | ||||||||||||
W10 | Dinamo Minsk | 3 | ||||||||||||
W14 | Dinamo Riga | 3 | ||||||||||||
E11 | Amur Khabarovsk | 1 | ||||||||||||
E12 | Avtomobilist Jekaterinburg | 2 | ||||||||||||
E9 | Yugra Khanty-Mansiysk | 2 | ||||||||||||
E12 | Avtomobilist Jekaterinburg | 2 | ||||||||||||
E11 | Amur Khabarovsk | 2 | ||||||||||||
E11 | Amur Khabarovsk | 3 | ||||||||||||
E10 | Metallurg Novokuznetsk | 1 |
Endelig plassering
Utmerkelser
Månedens spillere
Beste KHL-spillere i hver måned.
Måned | Målvakt | Forsvar | Framover | Nybegynner |
---|---|---|---|---|
september | Konstantin Barulin (Ak Bars) | Yevgeny Medvedev (Ak Bars) | Jori Lehterä (Sibir) | Daniil Apalkov (Lokomotiv) |
oktober | Alexander Eremenko (Dynamo Moskva) | Anton Belov (Avangard) | Ilya Kovalchuk (SKA) | Nail Yakupov (Neftekhimik) |
november | Rastislav Staňa (CSKA) | Victor Hedman (Barys) | Artem Anisimov (Lokomotiv) | Viktor Antipin (Magnitogorsk) |
desember | Karri Rämö (Avangard) | Sergei Gonchar (Magnitogorsk) | Evgeni Malkin (Magnitogorsk) | Alexander Sharychenkov (Dynamo Moskva) |
januar | Vasiliy Koshechkin (Severstal) | Dmitri Kalinin (SKA) | Igor Skorokhodov (Yugra) | Valeri Nichushkin (Traktor) |
februar | Vasiliy Koshechkin (Severstal) | Yakov Rylov (CSKA) | Mikhail Varnakov (SKA) | Valeri Nichushkin (Traktor) |
mars | Michael Garnett (Traktor) | Dominik Graňák (Dynamo Moskva) | Viktor Tikhonov (SKA) | Valeri Nichushkin (Traktor) |
KHL-priser
22. mai 2013 holdt KHL sin årlige prisutdeling. Totalt 23 forskjellige priser ble delt ut til lag, spillere, tjenestemenn og media. De viktigste pokalene er oppført i tabellen nedenfor.
Golden Stick Award (vanlig sesong MVP) | Sergei Mozyakin (Magintogorsk) |
Beste trener | Oļegs Znaroks (Dynamo Msc) |
Alexei Cherepanov Award (beste rookie) | Valeri Nichushkin (Traktor) |
Ligaen tildelte også seks "Golden Helmets" til medlemmene i stjernelaget:
Fremover |
Alexander Radulov SKA St. Petersburg |
Viktor Tikhonov SKA St. Petersburg |
Sergei Mozyakin Metallurg Magnitogorsk |
|||
Forsvar |
Ilya Nikulin Ak Bars Kazan |
Ilya Gorokhov Dynamo Moskva |
||||
Keeper |
Alexander Eremenko Dynamo Moskva |