2015–16 KHL sesong - 2015–16 KHL season
2015–16 KHL sesongen | |
---|---|
Liga | Kontinental Hockey League |
Sport | Ishockey |
Varighet | 24. august 2015 - 19. april 2016 |
Antall spill | 60 |
Antall lag | 28 |
Vanlig sesong | |
Continental Cup-vinner | CSKA Moskva |
Toppscorer | Sergei Mozyakin |
Sluttspill | |
Vestlige mestere | CSKA Moskva |
Vestlige andreplasser | SKA St. Petersburg |
Østlige mestere | Metallurg Magnitogorsk |
Østlige andreplasser | Salavat Yulaev Ufa |
Gagarin Cup | |
Mester | Metallurg Magnitogorsk |
2. plass | CSKA Moskva |
Det 2015-16 KHL sesongen var den åttende sesongen av Kontinental Hockey League . Sesongen startet 24. august 2015 med åpningscupen mellom forsvarende mestere SKA Saint Petersburg og fjorårets Continental Cup- vinnere CSKA Moskva , og erstattet Ak Bars Kazan , forrige sesongs finalister i Gagarin Cup .
Teamendringer
Spartak Moskva kom tilbake til ligaen før denne sesongen. Det ble også kunngjort av KHL-president Dmitry Chernyshenko at Atlant Moscow Oblast ikke ville delta i ligaen denne sesongen på grunn av økonomiske problemer.
Divisjoner og vanlig sesongformat
I denne sesongen spilte hvert lag hvert andre lag en gang hjemme og en gang på veien, og ga totalt 54 kamper (27 hjemme, 27 på veien), pluss 6 ekstra kamper (3 hjemme, 3 på veien) spilt av hvert lag mot rivaliserende klubber fra sin egen konferanse. Dermed spilte hvert lag totalt 60 kamper i den ordinære sesongen.
Hvordan lagene er delt inn i divisjoner og konferanser vises i tabellen nedenfor.
Vestlig konferanse | Østkonferansen |
---|
Ligatabell
Vestlig konferanse
Pos | Team | Pld | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CSKA Moskva | 60 | 38 | 5 | 3 | 14 | 163 | 87 | +76 | 127 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
2 | Jokerit | 60 | 31 | 5 | 5 | 19 | 167 | 140 | +27 | 108 | |
3 | Lokomotiv Yaroslavl | 60 | 37 | 6 | 2 | 15 | 155 | 94 | +61 | 125 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
4 | HC Sotsji | 60 | 30 | 4 | 10 | 16 | 175 | 149 | +26 | 108 | |
5 | Dynamo Moskva | 60 | 27 | 8 | 8 | 17 | 167 | 126 | +41 | 105 | |
6 | SKA St. Petersburg | 60 | 27 | 6 | 7 | 20 | 176 | 149 | +27 | 100 | |
7 | Torpedo Nizhny Novgorod | 60 | 23 | 10 | 11 | 16 | 163 | 137 | +26 | 100 | |
8 | Slovan Bratislava | 60 | 21 | 11 | 4 | 24 | 154 | 148 | +6 | 89 | |
9 | Dinamo Minsk | 60 | 20 | 7 | 9 | 24 | 147 | 168 | −21 | 83 | |
10 | Medveščak Zagreb | 60 | 19 | 6 | 9 | 26 | 144 | 172 | −28 | 78 | |
11 | Spartak Moskva | 60 | 20 | 5 | 7 | 28 | 139 | 172 | −33 | 77 | |
12 | Dinamo Riga | 60 | 17 | 8 | 8 | 27 | 129 | 151 | −22 | 75 | |
1. 3 | Vityaz Podolsk | 60 | 17 | 8 | 3 | 32 | 129 | 166 | −37 | 70 | |
14 | Severstal Cherepovets | 60 | 12 | 8 | 6 | 34 | 124 | 167 | −43 | 58 |
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) et høyere antall seire i ordinær tid; 3) et høyere antall seire på overtid og shootouts; 4) målforskjell; 5) antall mål scoret; 6) loddtrekning.
Merknader:
Østkonferansen
Pos | Team | Pld | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Avangard Omsk | 60 | 27 | 6 | 1. 3 | 14 | 156 | 120 | +36 | 106 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
2 | Metallurg Magnitogorsk | 60 | 25 | 1. 3 | 2 | 20 | 180 | 138 | +42 | 103 | |
3 | Sibir Novosibirsk | 60 | 24 | 12 | 9 | 15 | 155 | 133 | +22 | 105 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
4 | Salavat Yulaev Ufa | 60 | 29 | 5 | 4 | 22 | 179 | 156 | +23 | 101 | |
5 | Ak Bars Kazan | 60 | 25 | 6 | 9 | 20 | 143 | 127 | +16 | 96 | |
6 | Admiral Vladivostok | 60 | 25 | 8 | 4 | 23 | 157 | 163 | −6 | 95 | |
7 | Avtomobilist Jekaterinburg | 60 | 21 | 9 | 11 | 19 | 145 | 158 | −13 | 92 | |
8 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 60 | 20 | 7 | 12 | 21 | 130 | 135 | −5 | 86 | |
9 | Barys Astana | 60 | 21 | 8 | 6 | 25 | 167 | 184 | −17 | 85 | |
10 | Traktor Chelyabinsk | 60 | 17 | 12 | 8 | 23 | 132 | 151 | −19 | 83 | |
11 | Yugra Khanty-Mansiysk | 60 | 19 | 6 | 3 | 32 | 120 | 178 | −58 | 72 | |
12 | Amur Khabarovsk | 60 | 17 | 6 | 6 | 31 | 112 | 143 | −31 | 69 | |
1. 3 | Lada Togliatti | 60 | 17 | 5 | 8 | 30 | 120 | 153 | −33 | 69 | |
14 | Metallurg Novokuznetsk | 60 | 1. 3 | 1 | 14 | 32 | 128 | 191 | −63 | 55 |
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) et høyere antall seire i ordinær tid; 3) et høyere antall seire på overtid og shootouts; 4) målforskjell; 5) antall mål scoret; 6) loddtrekning.
Merknader:
Sluttspill på Gagarin Cup
Sluttspillet startet 21. februar 2016, med de åtte beste lagene fra hver av konferansene og endte med det siste spillet i Gagarin Cup- finalen 19. april 2016.
Kvartfinale i konferansen | Semifinale av konferansen | Konferansefinaler | Gagarin Cup-finaler | |||||||||||||||
1 | Avangard | 4 | 1 | Avangard | 3 | |||||||||||||
8 | Neftekhimik | 0 | 4 | Salavat Yulaev | 4 |
|
||||||||||||
2 | Metallurg Mg | 4 | Østkonferansen | |||||||||||||||
7 | Avtomobilist | 2 | ||||||||||||||||
4 | Salavat Yulaev | 1 | ||||||||||||||||
2 | Metallurg Mg | 4 | ||||||||||||||||
3 | Sibir | 4 | ||||||||||||||||
6 | Admiral | 1 | ||||||||||||||||
4 | Salavat Yulaev | 4 | 2 | Metallurg Mg | 4 | |||||||||||||
5 | Ak barer | 3 | 3 | Sibir | 1 |
|
||||||||||||
2 | Metallurg Mg | 4 | ||||||||||||||||
(Parring blir sådd ut igjen etter første runde.) | ||||||||||||||||||
1 | CSKA | 3 | ||||||||||||||||
1 | CSKA | 4 | 1 | CSKA | 4 | |||||||||||||
8 | Slovan | 0 | 7 | Torpedo | 1 | |||||||||||||
2 | Jokerit | 2 | ||||||||||||||||
7 | Torpedo | 4 | ||||||||||||||||
1 | CSKA | 4 | ||||||||||||||||
6 | SKA | 0 | ||||||||||||||||
3 | Lokomotiv | 1 | ||||||||||||||||
6 | SKA | 4 | Vestlig konferanse | |||||||||||||||
4 | HC Sotsji | 0 | 5 | Dynamo Msk | 2 | |||||||||||||
5 | Dynamo Msk | 4 | 6 | SKA | 4 |
- I løpet av de tre første rundene bestemmes hjemmisen av såingsnummer, ikke plassering på braketten. I finalen har laget med bedre ordinær sesongrekord hjemmebane.
Endelig plassering
Spillerstatistikk
Resultatledere
Fra og med 18. februar 2016
Spiller | Team | Fastlege | G | EN | Pts | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sergei Mozyakin | Metallurg Magnitogorsk | 57 | 32 | 35 | 67 | +11 | 0 |
Alexander Radulov | CSKA Moskva | 53 | 23 | 42 | 65 | +28 | 73 |
Brandon Bochenski | Barys Astana | 60 | 20 | 41 | 61 | +16 | 48 |
Vadim Shipachyov | SKA St. Petersburg | 54 | 17 | 43 | 60 | −8 | 63 |
Linus Omark | Salavat Yulaev Ufa | 60 | 18 | 39 | 57 | +12 | 40 |
Matt Ellison | Dinamo Minsk | 54 | 26 | 29 | 55 | −10 | 54 |
Danis Zaripov | Metallurg Magnitogorsk | 60 | 22 | 32 | 54 | +9 | 26 |
Nigel Dawes | Barys Astana | 55 | 31 | 22 | 53 | +15 | 16 |
Justin Azevedo | Ak Bars Kazan | 59 | 17 | 36 | 53 | +6 | 26 |
Jan Kovář | Metallurg Magnitogorsk | 58 | 20 | 32 | 52 | +7 | 61 |
Kilde: KHL
Ledende målvakter
Fra og med 18. februar 2016
Spiller | Team | Fastlege | Min | W | L | SOP | GA | SÅ | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ilya Sorokin | CSKA Moskva | 28 | 1638: 53 | 17 | 7 | 4 | 29 | 10 | .953 | 1.06 |
Alexei Murygin | Lokomotiv Yaroslavl | 34 | 1962: 29 | 22 | 8 | 3 | 37 | 1. 3 | .954 | 1.13 |
Stanislav Galimov | CSKA / Ak barer | 28 | 1669: 11 | 18 | 6 | 4 | 42 | 7 | .938 | 1.51 |
Viktor Fasth | CSKA Moskva | 20 | 1122: 04 | 1. 3 | 4 | 1 | 31 | 3 | .921 | 1,66 |
Alexander Yeryomenko | Dynamo Moskva | 23 | 1392: 08 | 11 | 4 | 7 | 41 | 2 | .936 | 1,77 |
Kilde: KHL
Utmerkelser
Månedens spillere
Beste KHL-spillere i hver måned.
Måned | Målvakt | Forsvar | Framover | Nybegynner |
---|---|---|---|---|
september | Alexei Murygin (Lokomotiv Yaroslavl) | Mat Robinson (Dynamo Moskva) | Sergei Mozyakin (Metallurg Magnitogorsk) | Roman Manukhov (Metallurg Novokuznetsk) |
oktober | Alexander Salák (Sibir Novosibirsk) | Mikhail Pashnin (Lokomotiv Yaroslavl) | Nigel Dawes (Barys Astana) | Artyom Zub (Amur Khabarovsk) |
november | Danny Taylor (Medveščak Zagreb) | Staffan Kronwall (Lokomotiv Yaroslavl) | Anatoly Golyshev (Avtomobilist Jekaterinburg) | Alexander Polunin (Lokomotiv Jaroslavl) |
desember | Dominik Furch (Avangard Omsk) | Kevin Dallman (Barys Astana) | Danis Zaripov (Metallurg Magnitogorsk) | Vladislav Gavrikov (Lokomotiv Yaroslavl) |
januar | Ilya Sorokin (CSKA Moskva) | Mat Robinson (Dynamo Moskva) | Vadim Shipachyov (SKA St. Petersburg) | Igor Ustinsky (Avtomobilist Jekaterinburg) |
februar | Alexander Yeryomenko (Dynamo Moskva) | Anton Belov (SKA St. Petersburg) | Peter Regin (Jokerit) | Artur Lauta (Avangard Omsk) |
mars | Ilya Sorokin (CSKA Moskva) | Denis Denisov (CSKA Moskva) | Sergei Mozyakin (Metallurg Magnitogorsk) | Yuri Sergiyenko (Torpedo Nizhny Novgorod) |
april |