Filmfestivalen i Cannes 2015 - 2015 Cannes Film Festival
Åpningsfilm | Står høyt |
---|---|
Avslutningsfilm | Is og himmelen |
plassering | Cannes , Frankrike |
Grunnlagt | 1946 |
Utmerkelser | Palme d'Or ( Dheepan ) |
Arrangert av | Lambert Wilson |
Antall filmer | 19 (i konkurranse) 19 ( Uvisst ) 9 ( kortfilm ) |
Festspilldato | 13. - 24. mai 2015 |
Nettsted | www |
Den 68. filmfestivalen i Cannes ble arrangert fra 13. til 24. mai 2015. Joel og Ethan Coen var juryens presidenter for hovedkonkurransen. Det var første gang to personer ledet juryen. Siden Coen-brødrene hver fikk en egen stemme, fikk de sammen med syv andre jurymedlemmer for å danne det vanlige panelet med ni jurymedlemmer. Den franske skuespilleren Lambert Wilson var vertskap for åpnings- og avslutningsseremoniene.
Den Palme d'Or ble tildelt den franske filmen Dheepan regissert av Jacques Audiard . Ved å vinne prisen sa Audiard "Å motta en premie fra Coen -brødrene er noe ganske eksepsjonelt. Jeg er veldig rørt".
Festivalplakaten inneholdt Hollywood -stjernen og den svenske skuespilleren Ingrid Bergman , fotografert av David Seymour . Plakaten ble valgt for å hylle Bergman for hennes bidrag til filmer og som også fungerte som jurypresident ved filmfestivalen i Cannes i 1973 . Som en del av hyllesten til Bergman ble den svenske dokumentaren Ingrid Bergman: In Her Own Words vist i Cannes Classics -delen.
Standing Tall , regissert av Emmanuelle Bercot , var festivalens åpningsfilm. Dette var den andre åpningsfilmen i festivalens historie som ble regissert av en kvinne, etter A Man in Love av Diane Kurys som åpnet Cannes Film Festival 1987 . Ice and the Sky , regissert av Luc Jacquet , var festivalens avsluttende film. Både åpnings- og avslutningsfilmene ble valgt ut fra styrken og viktigheten av budskapene sine - Standing Tall for måten temaene reagerer på Charlie Hebdo -skytingen og Ice and the Sky på grunn av bekymring for planetens fremtid.
Den franske filmregissøren Agnès Varda ble overrakt ærespalmen under festivalens avslutningsseremoni. Hun er også den første kvinnelige filmskaperen som noen gang mottok prisen.
Det offisielle utvalget av filmer for festivalen 2015, inkludert oppstillingen for hovedkonkurransen, ble kunngjort 16. april 2015.
På festivalen ba regissør Thierry Frémaux kjendiser om å avstå fra å ta selfies på den røde løperen. Selv om han ikke hadde makt til å forby bildene helt fra den røde løperen, oppfordret Thierry Fremaux kjendiser til å motstå fristelsen.
Juryer
Hovedkonkurranse
Hele juryen for hovedkonkurransen ble kunngjort 21. april 2015:
- Joel og Ethan Coen , amerikanske filmregissører, Jury Presidents
- Rossy de Palma , spansk skuespiller
- Sophie Marceau , fransk skuespiller og filmregissør
- Sienna Miller , engelsk skuespiller
- Rokia Traoré , malisk sanger-låtskriver og komponist
- Guillermo del Toro , meksikansk filmregissør
- Xavier Dolan , kanadisk filmregissør og skuespiller
- Jake Gyllenhaal , amerikansk skuespiller
Usikker hilsen
- Isabella Rossellini , italiensk-amerikansk skuespiller, president
- Haifaa al-Mansour , saudiarabisk filmregissør
- Nadine Labaki , libanesisk filmregissør og skuespiller
- Panos H. Koutras , gresk filmregissør
- Tahar Rahim , fransk skuespiller
Camera d'Or
- Sabine Azéma , fransk skuespiller, president
- Delphine Gleize , fransk filmregissør
- Melvil Poupaud , fransk skuespiller
- Claude Garnier, fransk kinematograf
- Didier Huck, fransk Technicolor -leder
- Yann Gonzalez , fransk filmregissør
- Bernard Payen, fransk filmkritiker og kurator
Cinéfondation og kortfilmer
- Abderrahmane Sissako , mauretansk filmregissør, president
- Joana Hadjithomas , libanesisk filmregissør
- Rebecca Zlotowski , fransk filmregissør
- Cécile de France , belgisk skuespillerinne
- Daniel Olbrychski , polsk skuespiller
Uavhengige juryer
Nespresso Grand Prize (International Critics 'Week)
- Ronit Elkabetz , israelsk skuespiller og filmregissør, president
- Katell Quillévéré , fransk filmregissør
- Peter Suschitzky , engelsk kinematograf
- Andréa Picard, kanadisk filmkurator og kritiker
- Boyd van Hoeij, nederlandsk filmkritiker i Frankrike
L'Œil d'or
- Rithy Panh , fransk-kambodsjansk dokumentarfilmregissør, president
- Nicolas Philibert , fransk dokumentarfilmregissør
- Irène Jacob , fransk-sveitsisk skuespiller
- Diana El Jeiroudi , syrisk dokumentarfilmprodusent
- Scott Foundas, amerikansk filmkritiker
Queer Palm
- Desiree Akhavan , amerikansk-iransk filmregissør og skuespiller, president
- Ava Cahen, fransk journalist
- Elli Mastorou, belgisk filmjournalist
- Nadia Turincev, fransk filmprodusent
- Laëtitia Eïdo , fransk skuespiller
Offisielt utvalg
I konkurranse
Filmene som konkurrerer om Gullpalmen ble kunngjort på en pressekonferanse 16. april 2015. To filmer ble lagt til i hovedkonkurranseoppstillingen 23. april 2015, Valley of Love , regissert av Guillaume Nicloux , og Chronic , regissert av Michel Franco . Palme d'Or -vinneren har blitt fremhevet .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Snikmorderen | 聶隱娘 / Nie Yin Niang | Hou Hsiao-hsien | Taiwan, Kina, Hong Kong, Frankrike |
Carol (QP) | Todd Haynes | Storbritannia, USA | |
Kronisk | Michel Franco | Mexico, Frankrike | |
Dheepan | Jacques Audiard | Frankrike | |
Hummeren | Yorgos Lanthimos | Hellas, Frankrike, Irland, Nederland, Storbritannia | |
Høyere enn bomber | Joachim Trier | Norge, Frankrike, Danmark, USA | |
Macbeth | Justin Kurzel | Storbritannia, Frankrike, USA | |
Marguerite & Julien (QP) | Marguerite et Julien | Valérie Donzelli | Frankrike |
The Measure of a Man | La Loi du marché | Stéphane Brizé | Frankrike |
Mia Madre | Nanni Moretti | Italia | |
Fjellene kan reise | 山河 故人 / Shan He Gu Ren | Jia Zhangke | Kina, Japan, Frankrike |
Min konge | Mon roi | Maïwenn | Frankrike |
Vår lille søster | 海 街 dagbok / Umimachi Diary | Hirokazu Koreeda | Japan |
Trærnes hav | Gus Van Sant | forente stater | |
Sicario | Denis Villeneuve | forente stater | |
Sønn av Saul (CdO) | Saul fia | László Nemes | Ungarn |
Tale of Tales | Il racconto dei racconti | Matteo Garrone | Italia, Frankrike, Storbritannia |
Kjærlighetens dal | La Vallée de l'amour | Guillaume Nicloux | Frankrike |
Ungdom | La giovinezza | Paolo Sorrentino | Italia, Frankrike, Sveits, Storbritannia |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (QP) film kvalifisert for Queer Palm .
Usikker hilsen
Følgende filmer konkurrerte i Un Certain Regard -delen. Lamb , den første spillefilmen regissert av Yared Zeleke , er også den første etiopiske filmen som ble inkludert i det offisielle utvalget. Sweet Red Bean Paste , regissert av Naomi Kawase , ble kunngjort som åpningsfilmen for Un Certain Regard -delen. Vinneren Un Certain Regard -prisen har blitt fremhevet .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Alias Maria | José Luis Rugeles Gracia | Colombia, Argentina, Frankrike | |
Cemetery of Splendor | รัก ที่ ขอนแก่น / Rak Ti Khon Kaen | Apichatpong Weerasethakul | Thailand |
De utvalgte | Las elegidas | David Pablos | Mexico |
Uorden | Maryland | Alice Winocour | Frankrike |
Fly Away Solo (CdO) | Masaan | Neeraj Ghaywan | India |
Den fjerde retningen | Chauthi Koot | Gurvinder Singh | India |
Den høye solen | Zvizdan | Dalibor Matanić | Kroatia, Slovenia |
I Am a Soldier (CdO) | Je suis un soldat | Laurent Larivière | Frankrike, Belgia |
Reisen til kysten | 岸 辺 の 旅 / Kishibe no tabi | Kiyoshi Kurosawa | Japan |
Lam (CdO) | Yared Zeleke | Etiopia, Frankrike, Tyskland, Norge | |
Madonna | 마돈나 | Shin Su-vant | Sør-Korea |
Nahid (CdO) | ناهید / Nahid | Ida Panahandeh | Iran |
En etasje under | Un etaj mai jos | Radu Muntean | Romania |
Den andre siden (ŒdO) | Roberto Minervini | USA, Italia | |
Værer | Hrútar | Grímur Hákonarson | Island |
De skamløse | 무뢰한 / Muroehan | Å Seung-uk | Sør-Korea |
Søt rødbønnepasta | あ ん / An | Naomi Kawase | Japan |
Felle | Taklub | Brillante Mendoza | Filippinene |
Skatten | Comoara | Corneliu Porumboiu | Romania |
- (CdO) film kvalifisert for Caméra d'Or som regidebutfunksjon. - (ŒdO) film kvalifisert for Œil d'or som dokumentar.
Uten konkurranse
Følgende filmer ble valgt for å vises utenfor konkurransen:
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Ice and the Sky (avsluttende film) (ŒdO) | La Glace et le ciel | Luc Jacquet | Frankrike |
Innsiden ut | Innsiden ut | Pete Docter | forente stater |
Irrasjonell mann | Irrasjonell mann | Woody Allen | forente stater |
Den lille prinsen | Den lille prinsen | Mark Osborne | Frankrike |
Mad Max: Fury Road | Mad Max: Fury Road | George Miller | Australia, USA |
Standing Tall (åpningsfilm) | La Tête haute | Emmanuelle Bercot | Frankrike |
Midnattsvisning | |||
Amy (ŒdO) (QP) | Amy | Asif Kapadia | Storbritannia |
Kjærlighet (QP) | Kjærlighet | Gaspar Noé | Frankrike |
Kontor (CdO) | 오피스 Opiseu | Hong Won-chan | Sør-Korea |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (ŒdO) film kvalifisert for Œil d'or som dokumentar. - (QP) film kvalifisert for Queer Palm .
Spesielle visninger
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Ettertanke (CdO) | היורד למעלה / Hayored lema'ala | Elad Keidan | Israel |
Amnesi | Barbet Schroeder | Sveits, Frankrike | |
Ikke fortell meg at gutten var gal | Une histoire de fou | Robert Guédiguian | Frankrike |
Macadam -historier | Asfalt | Samuel Benchetrit | Frankrike |
Vårt hus (ŒdO) | Oka | Souleymane Cissé | Mali |
Panama (CdO) | Pavle Vučković | Serbia | |
A Tale of Love and Darkness (CdO) | סיפור על אהבה וחושך / Sipur al ahava ve choshech | Natalie Portman | USA, Israel |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (ŒdO) film kvalifisert for Œil d'or som dokumentar.
Cinéfondation
Den Cinéfondation delen fokuserer på filmer laget av studenter ved filmskoler. De følgende 18 bidragene (14 skjønnlitterære filmer og 4 animasjonsfilmer) ble valgt ut av 1600 innsendelser. Mer enn en tredjedel av filmene som er valgt representerer skoler som deltar i Cinéfondation for første gang. Det er også første gang at en film som representerer en spansk filmskole ble valgt. Vinneren av Cinéfondation First Prize har blitt trukket frem .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Skole |
---|---|---|---|
14 trinn | Четырнадцать шагов / Chetyrnadtsat 'shagov | Maksim Shavkin | Moscow School of New Cinema, Russland |
Fraværende | Abwesend | Eliza Petkova | dffb , Tyskland |
Amfibier | Anfibio | Héctor Silva Núñez | EICTV , Cuba |
Leonardo | Félix Hazeaux, Thomas Nitsche, Edward Noonan, Franck Pina og Raphaëlle Plantier | MOPA (tidligere Supinfocom-Arles) , Frankrike | |
Lost Queens | Locas perdidas | Ignacio Juricic Merillán | Carrera de Cine og TV Universidad de Chile , Chile |
Den magnetiske naturen | El ser mágnetico | Mateo Bendesky | Universidad del Cine , Argentina |
Manoman | Simon Cartwright | National Film and Television School , Storbritannia | |
Paradis | Het Paradijs | Laura Vandewynckel | RITS School of Arts Brussel , Belgia |
Retriever | Tomáš Klein og Tomáš Merta | FAMU Praha , Tsjekkia | |
Erkins retur | возвращение Эркин / Vozvrashenie Erkina | Maria Guskova | Høye kurs for manusforfattere og filmregissører , Russland |
Dele | Pippa Bianco | AFI Directing Workshop for Women , USA | |
Slakteri | هتارگاه / Koshtargah | Behzad Azadi | Art University of Teheran , Iran |
Ti bygninger borte | עשרה רחובות, מאה עצים | Miki Polonski | Minshar for Art, Israel |
Å gå tilbake til | Ainahan ne palaa | Salla Sorri | Aalto University-ELO Film School Helsinki Finland |
Flodbølge | Sofie Kampmark | Animasjonsverkstedet , Danmark | |
Under sola | 日光 之下 / Ri guang zhi xia | Qiu Yang | The VCA, Film & TV School, Melbourne University , Australia |
Victor XX | Ian Garrido López | ESCAC, Spania | |
Følelsens hjul | Les Chercheurs | Aurélien Peilloux | La Fémis , Frankrike |
Kortfilmer
Av 4.550 bidrag ble følgende filmer valgt til å konkurrere om Short Film Palme d'Or . Vinner av kortfilmen Palme d'Or har blitt fremhevet .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Ave Maria | السلام عليك يا مريم / Assalammu 'aleiki ya Maryam | Basil Khalil | Palestina, Frankrike, Tyskland |
Kompis | Copain | Jan Roosens & Raf Roosens | Belgia |
Gjestene | Shane Danielsen | Australia | |
Kjærlighet er blind | Dan Hodgson | Storbritannia | |
Patriot | Eva Riley | Storbritannia | |
Present Ufullkommen | Presente imperfecto | Iair sa | Argentina |
Søndag lunsj | Le Repas dominisk | Céline Devaux | Frankrike |
tirsdag | Salı | Ziya Demirel | Tyrkia, Frankrike |
Waves '98 | موج ٩٨ / Moug 98 | Ely Dagher | Libanon, Qatar |
Cannes Classics
Den komplette serien for Cannes Classics-delen ble kunngjort 30. april 2015. Gresk-fransk filmregissør Costa-Gavras ble kunngjort som æresgjest. Som en hyllest til den nylig avdøde portugisiske filmregissøren, viste Cannes Classics Manoel de Oliveiras posthume film fra 1982 Memories and Confessions . Filmen var tidligere usett utenfor Portugal.
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Hyllest | |||
Citizen Kane (1941) | Orson Welles | forente stater | |
The Lady from Shanghai (1947) | Orson Welles | forente stater | |
Lumière! | Louis Lumière | Frankrike | |
Mer (1969) | Barbet Schroeder | Vest -Tyskland, Frankrike, Luxembourg | |
Minner og bekjennelser | Visita ou Memórias e Confissões | Manoel de Oliveira | Portugal |
Z (1969) | Costa-Gavras | Frankrike, Algerie | |
Dokumentarer om kino | |||
Av Sidney Lumet (ŒdO) | Nancy Buirski | forente stater | |
Gerard Depardieu: Larger Than Life (CdO) (ŒdO) | Depardieu storhet natur | Richard Melloul | Frankrike |
Harold og Lillian: A Hollywood Love Story * (ŒdO) | Daniel Raim | forente stater | |
Hitchcock/Truffaut (ŒdO) | Kent Jones | forente stater | |
Ingrid Bergman: In Her Own Words (ŒdO) | Jag är Ingrid | Stig Björkman | Sverige |
Orson Welles: Shadows & Light (ŒdO) | Orson Welles, autopsie d'une légende | Elisabeth Kapnist | Frankrike |
Sembene! (CdO) (ŒdO) | Samba Gadjigo og Jason Silverman | USA, Senegal | |
Steve McQueen: The Man & Le Mans (ŒdO) | Gabriel Clarke og John McKenna | USA, Storbritannia | |
This Is Orson Welles (film) | This Is Orson Welles (ŒdO) | Clara Kuperberg & Julia Kuperberg | Frankrike | |
Jubileum for seksti år med opprettelsen av Palmen d'Or | |||
The Golden Palm's Legend * (CdO) (ŒdO) | La Légende de la Palme d'or | Alexis Veller | Frankrike |
Gjenopprettede utskrifter | |||
---|---|---|---|
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
Slag uten ære og menneskelighet (1973) | 仁義 な き 戦 い/ Jingi naki tatakai | Kinji Fukasaku | Japan |
Black Girl * (1966) | La Noire de… | Ousmane Sembène | Frankrike, Senegal |
Heis til galgen (1958) | Ascenseur pour l'échafaud | Louis Malle | Frankrike |
Insiang * (1976) | Lino Brocka | Filippinene | |
Marius (1931) | Alexander Korda | Frankrike | |
La Marseillaise (1938) | Jean Renoir | Frankrike | |
Den offisielle historien (1985) | La historia oficial | Luis Puenzo | Argentina |
Bestillinger (1974) | Les Ordres | Michel Brault | Canada |
Panikk (1946) | Panique | Julien Duvivier | Frankrike |
Ran (1985) | 乱 | Akira Kurosawa | Japan |
Rocco og hans brødre * (1960) | Rocco ei suoi fratelli | Luchino Visconti | Italia, Frankrike |
The Round-Up (1965) | Szegénylegények | Miklós Jancsó | Ungarn |
Historien om de siste krysantemumene (1939) | 残 菊 物語/ Zangiku monogatari | Kenji Mizoguchi | Japan |
Sur (1988) | Fernando Solanas | Argentina, Frankrike | |
The Third Man (1949) | Carol Reed | Storbritannia | |
A Touch of Zen (1971) | 俠女/ Xiá nǚ | Kong Hu | Taiwan |
Welcome, or No Trespassing (1964) |
Добро пожаловать, или Посторонним вход воспрещён Dobro pozhalovat, eller Postoronnim vkhod vospreshchen |
Elem Klimov | Sovjetunionen |
Les yeux brûlés (1986) | Laurent Roth | Frankrike |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (ŒdO) film kvalifisert for Œil d'or som dokumentar.
- * visning kansellert.
Cinéma de la Plage
Cinéma de la Plage er en del av det offisielle utvalget av festivalen. Utendørsvisningene på strandkinoen i Cannes er åpne for publikum.
Kveld | Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Land |
---|---|---|---|---|
Torsdag 14 | The Tall Blond Man with One Black Shoe (1972) | Le grand blond avec une chaussure noire | Yves Robert | Frankrike |
Fredag 15 | Ran (1985) | Akira Kurosawa | Japan | |
Lørdag 16 | Hôtel du Nord (1938) | Marcel Carné | Frankrike | |
Søndag 17 | Ivan den fryktelige (1944) | Иван Грозный / Ivan Grozny | Sergei Eisenstein | Sovjetunionen |
Mandag 18 | Rabid Dogs (2015) | Enragés | Eric Hannezo | Frankrike, Canada |
Tirsdag 19 | Joe Hill (1971) | Bo Widerberg | Sverige, USA | |
Onsdag 20 | The Terminator (1984) | James Cameron | forente stater | |
Torsdag 21 | Apollo 13 (1995) | Ron Howard | ||
Fredag 22 | Hibernatus (1969) | Edouard Molinaro | Frankrike, Italia | |
Lørdag 23 | The Usual Suspects (1995) | Bryan Singer | forente stater |
Parallelle seksjoner
Internasjonal kritikeruke
Hele utvalget for seksjonen International Critics 'Week ble kunngjort 20. april 2015 på seksjonens nettsted. Anarkistene , regissert av Elie Wajeman , og Learn by Heart , regissert av Mathieu Vadepied , ble valgt som åpnings- og avslutningsfilm for seksjonen International Critics 'Week.
Spillefilmer - Vinneren av Nespresso Grand Prize er trukket frem .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Dégradé (CdO) | Arab og Tarzan | Frankrike, Qatar | |
Krisha (CdO) | Trey Edward Shults | forente stater | |
Land og skygge (CdO) | La tierra y la sombra | César Augusto Acevedo | Colombia, Frankrike, Nederland, Chile, Brasil |
Mediterranea (CdO) | Jonas Carpignano | Italia, Frankrike, USA, Tyskland | |
Paulina | La patota | Santiago Mitre | Argentina, Brasil, Frankrike |
Sleeping Giant (CdO) | Andrew Cividino | Canada | |
The Wakhan Front (CdO) (QP) | Ni le ciel ni la terre | Clément Cogitore | Frankrike, Belgia |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (QP) film kvalifisert for Queer Palm .
Valg av shorts - Vinneren av Discovery Award for Short Film har blitt trukket frem .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Gutter | Pojkarna | Isabella Carbonell | Sverige |
Vannkopper | Vannkopper | Fulvio Risuleo | Italia |
Kommandohandling | João Paulo Miranda Maria | Brasil | |
Dragens død | La Fin de Dragon | Marina Diaby | Frankrike |
Alt vil gå bra | Alles wird gut | Patrick Vollrath | Tyskland |
Reven utnytter tigerens makt | Heldig Kuswandi | Indonesia | |
Kjærligheten kommer senere | Sonejuhi Sinha | forente stater | |
Monstre blir til elskere | Jeunesse des Loups-Garous | Yann Delattre | Frankrike |
Ramona | Andrei Crețulescu | Romania | |
For kult for skolen | Kevin Phillips | forente stater |
Spesielle visninger
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Anarkistene | Les Anarchistes | Elie Wajeman | Frankrike |
Coin Locker Girl (CdO) | 차이나 타운 / Chainataun | Han Jun-hee | Sør-Korea |
Lær utenat (CdO) | La Vie en grand | Mathieu Vadepied | Frankrike |
To venner (CdO) (QP) | Les Deux Amis | Louis Garrel | Frankrike |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (QP) film kvalifisert for Queer Palm .
Styremedlemmers fjorten dager
Hele utvalget for direktørens fjorten dager -delen ble kunngjort 21. april 2015, på seksjonens nettsted. In the Shadow of Women , regissert av Philippe Garrel , og Dope , regissert av Rick Famuyiwa ble valgt som åpnings- og avslutningsfilmer for Director's Fortnight -delen. Actua 1 , en tidligere usett kortfilm fra 1968 regissert av Garrel, gikk foran visningen av In the Shadow of Women .
Spillefilmer - Vinneren av Art Cinema Award har blitt trukket frem .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Arabian Nights | Som 1001 Noites | Miguel Gomes | Portugal |
Beyond My Grandfather Allende (CdO) (ŒdO) | Allende, mi abuelo Allende | Marcia Tambutti Allende | Chile, Mexico |
Det splitter nye testamentet | Le Tout Nouveau -testamentet | Jaco Van Dormael | Luxembourg, Frankrike, Belgia |
Cowboys (CdO) | Les Cowboys | Thomas Bidegain | Frankrike |
Dope (QP) | Rick Famuyiwa | forente stater | |
Favn av slangen | El abrazo de la serpiente | Ciro Guerra | Colombia, Venezuela, Argentina |
Fatima | Phillipe Faucon | Frankrike | |
Grønt rom | Jeremy Saulnier | forente stater | |
The Here After (CdO) | Efterskalv | Magnus von Horn | Frankrike, Polen, Sverige |
I skyggen av kvinner | L'Ombre des femmes | Philippe Garrel | Frankrike |
Mye elsket (QP) | Nabil Ayouch | Marokko, Frankrike | |
Mustang (CdO) (QP) | Deniz Gamze Ergüven | Frankrike | |
Mine gyldne dager | Trois souvenirs de ma jeunesse | Arnaud Desplechin | Frankrike |
Fred for oss i våre drømmer | Šarūnas Bartas | Litauen, Frankrike, Russland | |
En perfekt dag | Fernando León de Aranoa | Spania | |
Sanger My Brothers Taught Me (CdO) | Chloé Zhao | forente stater |
- (CdO) indikerer film som er kvalifisert for Caméra d'Or som regi -debutfunksjon . - (ŒdO) film kvalifisert for Œil d'or som dokumentar. - (QP) film kvalifisert for Queer Palm .
Valg av shorts - Vinneren av Illy -prisen for kortfilm har blitt fremhevet .
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Hagen | Quintal | André Novais Oliveira | Brasil |
Blå torden | Bleu tonnerre | Jean-Marc E. Roy & Philippe David Gagné | Canada |
Den ødelagte fortiden | El pasado roto | Martín Morgenfeld og Sebastián Schjaer | Argentina |
Calme ta joie | Emmanuel Laskar | Frankrike | |
The Exquisite Corpus | Peter Tscherkassky | Østerrike | |
Noen få sekunder | Quelques sekunderer | Nora El Hourch | Frankrike |
Kung Fury | David Sandberg | Sverige | |
Pitchoune | Reda Kateb | Frankrike | |
Pueblo | Elena López Riera | Spania | |
Vurder meg | Fyzal Boulifa | Storbritannia | |
Forsøk, eksorsisme | Provas, Exorcismos | Susana Nobre | Portugal |
Spesielle visninger
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Yakuza Apocalypse: The Great War of the Underworld | 極 道 大 戦 争 Gokudō daisensō | Takashi Miike | Japan |
SYRE
ACID , en sammenslutning av franske og utenlandske filmregissører, demonstrerer sin støtte til ni filmer hvert år, og søker å gi støtte fra filmskapere til andre filmskapere. Det fulle ACID -utvalget ble kunngjort 21. april 2015, på seksjonens nettsted.
Engelsk tittel | Opprinnelig tittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
(Vær) lengsel | Volta à Terra | João Pedro Plácido | Portugal, Sveits, Frankrike |
Kosmodrama | Philippe Fernandez | Frankrike | |
Gaz de France | Benoît Forgeard | Frankrike | |
Andres sorg | Patrick Wang | forente stater | |
Jeg er folket | Je suis le peuple | Anna Roussillon | Frankrike |
Pauline (QP) | Pauline s'arrache | Emilie Brisavoine | Frankrike |
Raging Rose | Crache Coeur | Julia Kowalski | Frankrike, Polen |
Forfengelighet (QP) | La Vanité | Lionel Baier | Sveits, Frankrike |
Hvor det er skygge (QP) | De l'ombre il ya | Nathan Nicholovitch | Frankrike |
- (QP) indikerer film som er kvalifisert for Queer Palm .
Utmerkelser
Offisielle priser
I konkurranse
- Palme d'Or : Dheepan av Jacques Audiard
- Grand Prix : Son of Saul av László Nemes
- Beste regissør : Hou Hsiao-hsien for The Assassin
- Beste manus : Michel Franco for Chronic
-
Beste skuespillerinne :
- Emmanuelle Bercot for Mon roi
- Rooney Mara for Carol
- Beste skuespiller : Vincent Lindon for The Measure of a Man
- Jurypris : Hummeren av Yorgos Lanthimos
- Spesialpris - Ærespalme: Agnès Varda
Usikker hilsen
- Prix Un Certain Regard : Rams av Grímur Hákonarson
- Un Certain Regard Jury Prize: The High Sun av Dalibor Matanić
- Un Certain Regard Award for beste regissør: Kiyoshi Kurosawa for Journey to the Shore
- Prix Un Certain Talent: The Treasure av Corneliu Porumboiu
- Usikker på spesialprisen for lovende fremtid:
Gullkamera
Cinéfondation
- Førstepremie : Del av Pippa Bianco
- Andre pris: Lost Queens av Ignacio Juricic Merillán
- Tredje pris: The Return of Erkin av Maria Guskova og Victor XX av Ian Garrido López
Korte filmer
Uavhengige priser
- Son of Saul av László Nemes (i konkurranse)
- Masaan av Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)
- Paulina av Santiago Mitre (International Critics 'Week)
Vulcan Award of the Technical Artist
- Vulcan Award : Tamás Zányi (lyddesigner) for Son of Saul
Økumenisk jury
- Den økumeniske juryens pris : Mia Madre av Nanni Moretti
- Anbefalinger:
Utmerkelser innenfor rammen av International Critics 'Week
- Nespresso Grand Prize: Paulina av Santiago Mitre
- France 4 Visionary Award : Land and Shade av César Augusto Acevedo
- SACD Award: Land and Shade av César Augusto Acevedo
- Sony CineAlta Discovery Award for kortfilm: Vannkopper av Fulvio Risuleo
- Canal+ Award: Ramona av Andrei Crețulescu
- Gan Foundation Support for Distribution Award: The Wakhan Front av Clément Cogitore
Utmerkelser i rammen av Directors 'Fortnight
- Art Cinema Award: Embrace of the Serpent av Ciro Guerra
- SACD Prize: My Golden Days av Arnaud Desplechin
- Europa Cinemas Label Award: Mustang av Deniz Gamze Ergüven
- Illy Prize for Short Film: Rate Me av Fyzal Boulifa
- Spesiell omtale: The Exquisite Corpus av Peter Tscherkassky
L'Œil d'or Jury
- L'Œil d'or : Beyond My Grandfather Allende av Marcia Tambutti Allende
- Spesiell omtale: Ingrid Bergman: In Her Own Words av Stig Björkman
Queer Palm Jury
- Queer Palm Award: Carol av Todd Haynes
- Spesiell omtale: Hummeren av Yorgos Lanthimos
- Short Film Queer Palm: Lost Queens av Ignacio Juricic Merillán
Palmhundjury
- Palm Dog Award : Lucky the Maltipoo for Arabian Nights
- Grand Jury Prize: "Bob" fra The Hummer
- Palm Dog Manitarian Award: I Am a Soldier
Prix François Chalais
Cannes Soundtrack Award