2016–17 CONCACAF Champions League - 2016–17 CONCACAF Champions League
2016–17 Scotiabank CONCACAF Champions League | |
---|---|
Turneringsdetaljer | |
Datoer | 2. august 2016 - 26. april 2017 |
Lag | 24 (fra 12 foreninger) |
Endelige stillinger | |
Champions | Pachuca (5. tittel) |
Andre plass | UANL |
Turneringsstatistikk | |
Kampene spilt | 62 |
Mål scoret | 197 (3,18 per kamp) |
Toppscorer (r) | Hirving Lozano (8 mål) |
Beste spiller (e) | Franco Jara |
Beste unge spiller | Hirving Lozano |
Beste keeper | Alfonso Blanco |
Fair play -pris | FC Dallas |
Det 2016-17 CONCACAF Champions League (offisielt 2016-17 Scotiabank CONCACAF Champions League for sponsing grunner) var den niende utgaven av CONCACAF Champions League under sitt nåværende navn, og samlet den 52. utgaven av den fremste fotballklubben konkurranse arrangert av CONCACAF , det regionale styringsorganet i Nord -Amerika , Mellom -Amerika og Karibia .
Pachuca vant sin femte tittel, og den første siden 2009–10 , ved å beseire UANL 2–1 sammenlagt i finalen . Som vinner av CONCACAF Champions League 2016–17 kvalifiserte Pachuca seg som CONCACAF -representant ved FIFA Club World Cup 2017 i De forente arabiske emirater. América vant de to foregående turneringene, men kvalifiserte seg ikke til denne turneringen og klarte ikke å forsvare tittelen.
Kvalifikasjon
Totalt 24 lag deltok i CONCACAF Champions League: ni fra den nordamerikanske sonen (fra tre foreninger), tolv fra den sentralamerikanske sonen (fra maksimalt syv foreninger) og tre fra den karibiske sonen (fra maksimalt tre foreninger) ). Derfor kan maksimalt 13 av de 41 CONCACAF medlemsforeningene delta i turneringen.
Klubber kan bli diskvalifisert og erstattet av en klubb fra en annen forening hvis klubben ikke hadde en ledig stadion som oppfylte CONCACAF -forskrifter for sikkerhet. Hvis en klubbs egen stadion ikke oppfyller de fastsatte standardene, kan den finne en passende erstatningsstadion i sitt eget land. Imidlertid, hvis det fortsatt var bestemt at klubben ikke kunne tilby de tilstrekkelige fasilitetene, risikerte den å bli erstattet.
Nord Amerika
Ni lag fra North American Football Union (NAFU) kvalifiserte seg til Champions League. Tildelingen til de tre NAFU -medlemsforeningene var som følger: fire køyer for hvert av Mexico og USA, og en køye for Canada.
For Mexico tjente vinnerne og løperne i Liga MX Apertura- og Clausura-turneringene køyer i pott 3 i turneringens gruppespill. Hvis et lag nådde begge turneringsfinalene, ble den forlatte køyen omdisponert ved hjelp av en formel, basert på vanlige sesongrekorder, som sørget for at to lag kvalifiserte seg via hver turnering.
For USA ble tre køyer tildelt gjennom Major League Soccer (MLS) ordinær sesong og sluttspill, til MLS Cup- vinnere og ordinære sesong Eastern Conference og Western Conference-vinnere (hvis de er basert i USA); den fjerde køya ble tildelt vinneren av sin nasjonale cupkonkurranse, US Open Cup . Alle fire lagene ble plassert i Pot 3. Hvis et lag kvalifiserte seg gjennom flere køyer, eller hvis noen av MLS-køyene ble tatt av et Canada-basert MLS-lag, ble køyen omdisponert til det beste USA-baserte laget i Supporters Shield tabell som ellers ikke hadde kvalifisert.
For Canada tjente vinnerne av den innenlandske cupkonkurransen, Voyageurs Cup (konkurrerte om i det kanadiske mesterskapet ), den eneste kanadiske kaien i turneringen, i Pot 2 (flyttet fra Pot 1 i forrige utgave).
Sentral-Amerika
Tolv lag fra Central American Football Union (UNCAF) kvalifiserte seg til Champions League. Tildelingen til de syv medlemsforeningene i UNCAF var som følger: to køyer for hver av Costa Rica, Honduras, Guatemala, Panama og El Salvador, og en køye for hver av Nicaragua og Belize. Lagene fra Costa Rica, Honduras, Guatemala og førstelaget fra Panama ble plassert i Pot 2, og det andre laget fra Panama og lagene fra El Salvador, Nicaragua og Belize ble plassert i Pot 1 (andrelaget fra Panama flyttet fra Pot 2 i forrige utgave).
Alle disse ligaene brukte en delt sesong med to turneringer på ett år, så begge turneringsmestrene kvalifiserte seg hvis det var to ledige plasser (hvis det samme laget vant begge turneringene, toeren med den bedre samlede rekorden også kvalifiserte), eller mester med den bedre samlede rekorden kvalifisert hvis det bare var én ledig plass.
Hvis en eller flere klubber ble utelukket, ble den erstattet av en klubb fra en annen sentralamerikansk forening. Omdisponeringen var basert på resultater fra tidligere Champions League -turneringer.
Karibia
Tre lag fra Caribbean Football Union (CFU) kvalifiserte seg til Champions League. De tre køyene, i pott 1, ble tildelt de tre beste i CFU Club Championship , en subkontinentalturnering som er åpen for klubber fra de 31 CFU medlemsforeningene. For at et lag skulle kvalifisere seg til CFU-klubbmesterskapet, trengte de vanligvis å fullføre som mester eller andreplass i sin respektive forenings liga i forrige sesong, men profesjonelle lag kunne også blitt valgt av deres foreninger hvis de spilte i liga i et annet land.
Hvis noen karibisk klubb ble utelukket, ble den erstattet av fjerdeplassen fra CFU Club Championship.
Lag
Følgende 24 lag (fra 12 foreninger) kvalifiserte seg til turneringen.
I tabellen nedenfor teller antall opptredener, siste opptreden og tidligere beste resultat bare de i CONCACAF Champions League -æra som startet fra 2008–09 (ikke regnet med de i tiden med Champions Cup fra 1962 til 2008).
assosiasjon | Team | Gryte | Kvalifiseringsmetode | App | Siste app | Forrige Best |
---|---|---|---|---|---|---|
Nord -Amerika (9 lag) | ||||||
Mexico 4 køyer |
UANL | 3 | 2015 Apertura -mestere | 3. | 2015–16 | Runners up ( 2015–16 ) |
Pachuca | 2016 Clausura -mestere | 3. | 2014–15 | Champions ( 2009–10 ) |
||
UNAM | 2015 Apertura- løpere | 4. | 2011–12 | Semifinaler (2 ganger) |
||
Monterrey | 2016 Tippeligaen løpere opp | 4. | 2012–13 | Champions (3 ganger) |
||
USA 4 køyer |
Portland Timbers | 2015 MLS Cup -mestere | 2. | 2014–15 | Gruppespill ( 2014–15 ) |
|
New York Red Bulls | 2015 MLS Supporters 'Shield -mestere | 3. | 2014–15 | Gruppespill ( 2014–15 ) |
||
FC Dallas | 2015 MLS Western Conference Regular Season vinnere | 2. | 2011–12 | Gruppespill ( 2011–12 ) |
||
Sporting Kansas City | 2015 US Open Cup -mestere | 3. | 2014–15 | Kvartfinale ( 2013–14 ) |
||
Canada 1 køye |
Vancouver Whitecaps FC | 2 | 2015 Canadian Championship vinnere | 2. | 2015–16 | Gruppespill ( 2015–16 ) |
Mellom -Amerika (12 lag) | ||||||
Costa Rica 2 køyer |
Saprissa | 2 | Invierno -mestere i 2015 | 6. | 2015–16 | Semifinaler ( 2010–11 ) |
Herediano | 2016 Verano -mestere | 7. | 2015–16 | Semifinaler ( 2014–15 ) |
||
Honduras 2 køyer |
Honduras Progreso | 2015 Apertura -mestere | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig | |
Olimpia | 2016 Clausura -mestere | 9. | 2015–16 | Kvartfinale (2 ganger) |
||
Guatemala 2 køyer |
Antigua | 2015 Apertura -mestere | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig | |
Suchitepéquez | 2016 Clausura -mestere | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig | ||
Panama 2 køyer |
Árabe Unido | 2015 Apertura -mestere | 5. | 2015–16 | Kvartfinale (2 ganger) |
|
Plaza Amador | 1 | 2016 Clausura -mestere | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig | |
El Salvador 2 køyer |
Alianza | 2015 Apertura -mestere | 2. | 2011–12 | Innledende runde ( 2011–12 ) |
|
Drage | 2016 Clausura -mestere | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig | ||
Nicaragua 1 køye |
Ekte Estelí | Mestere med bedre samlet rekord i sesongen 2015–16 | 6. | 2014–15 | Gruppespill (3 ganger) |
|
Belize 1 køye |
Police United | Mestere med bedre samlet rekord i sesongen 2015–16 | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig | |
Karibia (3 lag) | ||||||
Trinidad og Tobago 2 lag |
Sentral | 1 | 2016 CFU Club Championship -mestere | 2. | 2015–16 | Gruppespill ( 2015–16 ) |
W Tilkobling | 2016 CFU Club Championship løpere opp | 5. | 2015–16 | Gruppespill (4 ganger) |
||
Haiti 1 -lag |
Don Bosco | 2016 CFU Club Championship tredjeplass | 1. | Ikke tilgjengelig | Ikke tilgjengelig |
Tegne
Trekningen av turneringen ble arrangert 30. mai 2016, 20:00 EDT ( UTC − 4 ), på Fontainebleau Hotel i Miami Beach, Florida .
De 24 lagene ble trukket inn i åtte grupper på tre, hvor hver gruppe inneholdt ett lag fra hver av de tre pottene. Lag fra samme forening (unntatt "wildcard" -lag som erstatter et lag fra en annen forening) kunne ikke trekkes med hverandre i gruppespillet, og lag fra Mexico og USA måtte trekkes inn i separate grupper.
Fordelingen av lag til hver pott var basert på resultatene fra de fire siste utgavene av konkurransen under det nåværende formatet:
- Pot 1 inneholdt det andre laget fra Panama, to lag fra El Salvador, ett lag hver fra Nicaragua og Belize, og tre lag fra Karibia.
- Pot 2 inneholdt to lag hver fra Costa Rica, Honduras og Guatemala, førstelaget fra Panama, og ett lag fra Canada.
- Pot 3 inneholdt fire lag hver fra Mexico og USA.
Rute
Tidsplanen for konkurransen var som følger.
Scene | Rund | Første etappe | Andre etappe |
---|---|---|---|
Gruppespill | Kampdag 1 | 2.–4. August 2016 | |
Kampdag 2 | 16. - 18. august 2016 | ||
Kampdag 3 | 23. – 25. August 2016 | ||
Kampdag 4 | 13. - 15. september 2016 | ||
Kampdag 5 | 27. – 29. September 2016 | ||
Kampdag 6 | 18. - 20. oktober 2016 | ||
Knockout -fase | Kvartfinale | 21. – 23. Februar 2017 | 28. februar - 2. mars 2017 |
Semifinaler | 14. – 15. Mars 2017 | 4. - 5. april 2017 | |
Endelig | 18. april 2017 | 26. april 2017 |
Gruppespill
I gruppespillet ble hver gruppe spilt på hjemmebane og borte -robin- basis. Vinnerne i hver gruppe gikk videre til kvartfinalen i knockout-etappen .
Slipsbrytere |
---|
Lagene ble rangert etter poeng (3 poeng for seier, 1 poeng for uavgjort, 0 poeng for tap). Hvis det er bundet på poeng, vil tiebreakers bli brukt i følgende rekkefølge (forskrifter, II. D. Tie-Breaker Procedures):
|
Gruppe A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | UNA | HON | WCO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UNAM | 4 | 3 | 0 | 1 | 15 | 5 | +10 | 9 | Kvartfinale | - | 2−0 | 8−1 | |
2 | Honduras Progreso | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 7 | 2–1 | - | 1–0 | ||
3 | W Tilkobling | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 14 | −10 | 1 | 2–4 | 1–1 | - |
Gruppe B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | SEVJE | POR | DRA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Saprissa | 4 | 2 | 2 | 0 | 11 | 3 | +8 | 8 | Kvartfinale | - | 4–2 | 6−0 | |
2 | Portland Timbers | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1−1 | - | 2–1 | ||
3 | Drage | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 10 | −8 | 1 | 0−0 | 1–2 | - |
Gruppe C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | VAREBIL | SKC | CEN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vancouver Whitecaps FC | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | Kvartfinale | - | 3–0 | 4–1 | |
2 | Sporting Kansas City | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 8 | −2 | 4 | 1–2 | - | 3–1 | ||
3 | Sentral | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 10 | −6 | 1 | 0–1 | 2–2 | - |
Gruppe D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | ÁRA | MON | DON | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Árabe Unido | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 12 | Kvartfinale | - | 2–1 | 2–0 | |
2 | Monterrey | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 5 | +4 | 6 | 2–3 | - | 3–0 | ||
3 | Don Bosco | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 1. 3 | −11 | 0 | 2–5 | 0–3 | - |
Gruppe E
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | PAC | OLI | POL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pachuca | 4 | 3 | 1 | 0 | 19 | 4 | +15 | 10 | Kvartfinale | - | 1–0 | 3–0 | |
2 | Olimpia | 4 | 2 | 1 | 1 | 1. 3 | 6 | +7 | 7 | 4–4 | - | 4–0 | ||
3 | Police United | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 23 | −22 | 0 | 0–11 | 1–5 | - |
Gruppe F
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | NYR | ALI | MAUR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | New York Red Bulls | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1 | +4 | 8 | Kvartfinale | - | 1–0 | 3–0 | |
2 | Alianza | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1–1 | - | 1–1 | ||
3 | Antigua | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 7 | −5 | 2 | 0–0 | 1–3 | - |
Gruppe G
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | UAN | HENNE | PLA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UANL | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 9 | Kvartfinale | - | 3–0 | 3–1 | |
2 | Herediano | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1–3 | - | 2–0 | ||
3 | Plaza Amador | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1–0 | 1–1 | - |
Gruppe H
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | DAL | SUC | EST | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Dallas | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 4 | +4 | 8 | Kvartfinale | - | 0–0 | 2–1 | |
2 | Suchitepéquez | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 6 | −2 | 5 | 2–5 | - | 1–0 | ||
3 | Ekte Estelí | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 5 | −2 | 2 | 1–1 | 1–1 | - |
Knockout -fase
I knockout-fasen spilte de åtte lagene en enkelt-elimineringsturnering . Hver uavgjort ble spilt på hjemmebane og borte to-legged basis, med det høyere seedede laget som var vert for den andre etappen. Den bortemålsregelen ble brukt om den samlede poengsum var nivået etter normal tid på andre etappe, men ikke etter ekstra tid , og så et slips ble avgjort ved straffesparkkonkurranse dersom samlet poengsum var nivået etter ekstraomganger i den andre etappe (Forskrift, II. D. Tie-Breaker Procedures).
Såing
De kvalifiserte lagene ble seedet 1–8 i knockout -fasen i henhold til resultatene i gruppespillet.
Frø | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | C | Vancouver Whitecaps FC | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 |
2 | D | Árabe Unido | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 12 |
3 | E | Pachuca | 4 | 3 | 1 | 0 | 19 | 4 | +15 | 10 |
4 | EN | UNAM | 4 | 3 | 0 | 1 | 15 | 5 | +10 | 9 |
5 | G | UANL | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 9 |
6 | B | Saprissa | 4 | 2 | 2 | 0 | 11 | 3 | +8 | 8 |
7 | H | FC Dallas | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 4 | +4 | 8 |
8 | F | New York Red Bulls | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1 | +4 | 8 |
Regler for klassifisering: 1) Poeng; 2) Målforskjell; 3) Mål scoret; 4) Bortemål scoret; 5) Vinner; 6) Borte vinner; 7) Loddtrekning (forskrifter, II. D. Tie-Breaker Procedures).
Brakett
Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||||||||||||||||
5 | UANL | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | UNAM | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
5 | UANL | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||
1 | Vancouver Whitecaps FC | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
8 | New York Red Bulls | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
1 | Vancouver Whitecaps FC | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
5 | UANL | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
3 | Pachuca | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
7 | FC Dallas | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||
2 | Árabe Unido | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
7 | FC Dallas | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||
3 | Pachuca | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||
6 | Saprissa | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
3 | Pachuca | 0 | 4 | 4 |
Kvartfinale
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
New York Red Bulls | 1–3 | Vancouver Whitecaps FC | 1–1 | 0–2 |
FC Dallas | 5–2 | Árabe Unido | 4–0 | 1–2 |
Saprissa | 0–4 | Pachuca | 0–0 | 0–4 |
UANL | 4–1 | UNAM | 1–1 | 3–0 |
Semifinaler
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
UANL | 4–1 | Vancouver Whitecaps FC | 2–0 | 2–1 |
FC Dallas | 3–4 | Pachuca | 2–1 | 1–3 |
Endelig
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
UANL | 1–2 | Pachuca | 1–1 | 0–1 |
Toppmålscorere
Kilde: CONCACAF.com
Utmerkelser
Tildele | Spiller | Team |
---|---|---|
gyllen ball | Franco Jara | Pachuca |
Golden Boot | Hirving Lozano | Pachuca |
Gullhanske | Alfonso Blanco | Pachuca |
Beste unge spiller | Hirving Lozano | Pachuca |
Fair Play Award | - | FC Dallas |
Uke | Ukens spiller | Ukens målvakt | ||
---|---|---|---|---|
Spiller | Team | Spiller | Team | |
Gruppespill | ||||
Uke 1 | Luis Fernando Quintana | UNAM | Justo Lorente | Ekte Estelí |
Uke 2 | Marvin Angulo | Saprissa | Manuel Sosa | Suchitepéquez |
Uke 3 | Édgar Joel Bárcenas | Árabe Unido | Keith Allen | Police United |
Uke 4 | Hirving Lozano | Pachuca | Miguel Lloyd | Árabe Unido |
Uke 5 | Cristian Techera | Vancouver Whitecaps FC | Woodrow West | Honduras Progreso |
Uke 6 | Fidel Martínez | UNAM | James Elan | Don Bosco |
Knockout -fase | ||||
Uke 7 | Matías Britos | UNAM | Alfonso Blanco Antúnez | Pachuca |
Uke 8 | Jonathan Urretaviscaya | Pachuca | Alfonso Blanco Antúnez | Pachuca |
Uke 9 | Eduardo Vargas | UANL | Chris Seitz | FC Dallas |
Uke 10 | Javier Aquino | UANL | David Ousted | Vancouver Whitecaps FC |
Premiepenger
De fire semifinalistene mottok premiepenger fra CONCACAF.
Rund | Antall klubber som mottar penger |
Premiepenger per klubb |
---|---|---|
Champions | 1 | 500 000 dollar |
Andre plass | 1 | $ 300 000 |
Semifinalister | 2 | 200 000 dollar |
Total | 4 | 1.200.000 dollar |
Se også
Referanser
Eksterne linker
- CONCACAF Champions League , CONCACAF.com