2017–18 KHL sesong - 2017–18 KHL season
2017–18 KHL sesong | |
---|---|
Liga | Kontinental Hockey League |
Sport | Ishockey |
Varighet | 21. august 2017 - 22. april 2018 |
Antall spill | 56 |
Antall lag | 27 |
Vanlig sesong | |
Continental Cup-vinner | SKA St. Petersburg |
Toppscorer | Ilya Kovalchuk |
Vestlige mestere | CSKA Moskva |
Vestlige andreplasser | SKA St. Petersburg |
Østlige mestere | Ak Bars Kazan |
Østlige andreplasser | Traktor Chelyabinsk |
Gagarin Cup | |
Mester | Ak Bars Kazan |
2. plass | CSKA Moskva |
Finale MVP | Justin Azevedo |
Det 2017-18 KHL sesongen var den tiende sesongen av Kontinental Hockey League . Sesongen startet 21. august 2017 og avsluttet 22. april 2018.
Ligaen innkvartert en 33-dagers olympisk pause, slik at spillerne kunne delta i vinter-OL 2018 i februar.
Teamendringer
Den kroatiske klubben Medveščak Zagreb flyttet tilbake til den østerrikske hockeyligaen , og den russiske klubben Metallurg Novokuznetsk ble degradert til Supreme Hockey League , for å bringe totalt antall KHL-lag til 27.
Mars 2018 KHL kunngjorde at to lag som faller fra etter denne sesongen og neste sesong har 25 lag. Yugra og Lada Togliatti er lagene som ikke vil fortsette i KHL.
Divisjoner og vanlig sesongformat
I denne sesongen, som i sesongen 2016–17, vil hvert lag spille hvert annet lag en gang hjemme og en gang på veien, noe som gir totalt 52 kamper (26 hjemme, 26 på veien), pluss 4 ekstra kamper ( 2 hjemme, 2 på veien) spilt av hvert lag mot rivaliserende klubber fra sin egen konferanse. Dermed spilte hvert lag totalt 56 kamper i den ordinære sesongen.
Hvordan lagene er delt inn i divisjoner og konferanser vises i tabellen nedenfor.
Vestlig konferanse | Østkonferansen |
---|
Ligatabell
Vestlig konferanse
Pos | Team | Pld | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SKA St. Petersburg | 56 | 40 | 7 | 4 | 5 | 227 | 97 | +130 | 138 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
2 | CSKA Moskva | 56 | 35 | 9 | 1 | 11 | 175 | 89 | +86 | 124 | |
3 | Jokerit | 56 | 29 | 4 | 8 | 15 | 151 | 108 | +43 | 103 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
4 | Lokomotiv Yaroslavl | 56 | 26 | 9 | 3 | 18 | 148 | 129 | +19 | 99 | |
5 | Torpedo Nizhny Novgorod | 56 | 23 | 6 | 8 | 19 | 116 | 127 | −11 | 89 | |
6 | HC Sotsji | 56 | 22 | 7 | 7 | 20 | 130 | 138 | −8 | 87 | |
7 | Spartak Moskva | 56 | 22 | 7 | 5 | 22 | 153 | 146 | +7 | 85 | |
8 | Severstal Cherepovets | 56 | 18 | 9 | 11 | 18 | 131 | 145 | −14 | 83 | |
9 | Dynamo Moskva | 56 | 19 | 9 | 5 | 23 | 134 | 139 | −5 | 80 | |
10 | Dinamo Minsk | 56 | 20 | 5 | 3 | 28 | 112 | 129 | −17 | 73 | |
11 | Vityaz Podolsk | 56 | 17 | 4 | 8 | 27 | 131 | 160 | −29 | 67 | |
12 | Slovan Bratislava | 56 | 15 | 3 | 7 | 31 | 119 | 187 | −68 | 58 | |
1. 3 | Dinamo Riga | 56 | 9 | 7 | 9 | 31 | 105 | 153 | −48 | 50 |
Østkonferansen
Pos | Team | Pld | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ak Bars Kazan | 56 | 30 | 2 | 6 | 18 | 158 | 126 | +32 | 100 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
2 | Salavat Yulaev Ufa | 56 | 26 | 5 | 5 | 20 | 151 | 139 | +12 | 93 | |
3 | Traktor Chelyabinsk | 56 | 26 | 7 | 4 | 19 | 129 | 121 | +8 | 96 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
4 | Avtomobilist Jekaterinburg | 56 | 25 | 6 | 8 | 17 | 165 | 137 | +28 | 95 | |
5 | Metallurg Magnitogorsk | 56 | 24 | 8 | 7 | 17 | 150 | 135 | +15 | 95 | |
6 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 56 | 27 | 3 | 7 | 19 | 135 | 135 | 0 | 94 | |
7 | Avangard Omsk | 56 | 22 | 7 | 8 | 19 | 146 | 116 | +30 | 88 | |
8 | Amur Khabarovsk | 56 | 21 | 8 | 9 | 18 | 132 | 141 | −9 | 88 | |
9 | Sibir Novosibirsk | 56 | 23 | 8 | 2 | 23 | 136 | 135 | +1 | 87 | |
10 | Barys Astana | 56 | 19 | 5 | 7 | 25 | 148 | 164 | −16 | 74 | |
11 | Admiral Vladivostok | 56 | 16 | 5 | 5 | 30 | 120 | 145 | −25 | 63 | |
12 | Kunlun Red Star | 56 | 15 | 4 | 8 | 29 | 103 | 146 | −43 | 61 | |
1. 3 | Lada Togliatti | 56 | 12 | 4 | 6 | 34 | 105 | 149 | −44 | 50 | |
14 | Yugra Khanty-Mansiysk | 56 | 7 | 10 | 7 | 32 | 93 | 167 | −74 | 48 |
Sluttspill i Gagarin Cup
Sluttspillet startet 3. mars 2018 med de åtte beste lagene fra hver av konferansene og ble avsluttet 22. april 2018.
Kvartfinale i konferansen | Semifinale av konferansen | Konferansefinaler | Gagarin Cup-finaler | |||||||||||||||
1 | Ak barer | 4 | 1 | Ak barer | 4 | |||||||||||||
8 | Amur | 1 | 5 | Metallurg Mg | 1 |
|
||||||||||||
2 | Salavat Yulaev | 4 | Østkonferansen | |||||||||||||||
7 | Avangard | 3 | ||||||||||||||||
1 | Ak barer | 4 | ||||||||||||||||
3 | Traktor | 0 | ||||||||||||||||
3 | Traktor | 4 | ||||||||||||||||
6 | Neftekhimik | 1 | ||||||||||||||||
4 | Avtomobilist | 2 | 2 | Salavat Yulaev | 3 | |||||||||||||
5 | Metallurg Mg | 4 | 3 | Traktor | 4 |
|
||||||||||||
E1 | Ak barer | 4 | ||||||||||||||||
(Parringene sås ut igjen etter første runde.) | ||||||||||||||||||
W2 | CSKA | 1 | ||||||||||||||||
1 | SKA | 4 | 1 | SKA | 4 | |||||||||||||
8 | Severstal | 0 | 4 | Lokomotiv | 1 | |||||||||||||
2 | CSKA | 4 | ||||||||||||||||
7 | Spartak | 0 | ||||||||||||||||
1 | SKA | 2 | ||||||||||||||||
2 | CSKA | 4 | ||||||||||||||||
3 | Jokerit | 4 | ||||||||||||||||
6 | Sotsji | 1 | Vestlig konferanse | |||||||||||||||
4 | Lokomotiv | 4 | 2 | CSKA | 4 | |||||||||||||
5 | Torpedo | 0 | 3 | Jokerit | 2 |
- I løpet av de tre første rundene bestemmes hjemmisen av såingsnummer, ikke plassering på braketten. I finalen har laget med bedre ordinær sesongrekord hjemmebane.
Endelig plassering
Rang | Team |
---|---|
1 | Ak Bars Kazan |
2 | CSKA Moskva |
3 | SKA St. Petersburg |
4 | Traktor Chelyabinsk |
5 | Jokerit |
6 | Lokomotiv Yaroslavl |
7 | Metallurg Magnitogorsk |
8 | Salavat Yulaev Ufa |
9 | Avtomobilist Jekaterinburg |
10 | Neftekhimik Nizhnekamsk |
11 | Torpedo Nizhny Novgorod |
12 | Avangard Omsk |
1. 3 | Amur Khabarovsk |
14 | HC Sotsji |
15 | Spartak Moskva |
16 | Severstal Cherepovets |
17 | Sibir Novosibirsk |
18 | Dynamo Moskva |
19 | Barys Astana |
20 | Dinamo Minsk |
21 | Vityaz Podolsk |
22 | Admiral Vladivostok |
23 | Kunlun Red Star |
24 | Slovan Bratislava |
25 | Lada Togliatti |
26 | Dinamo Riga |
27 | Yugra Khanty-Mansiysk |
Spillerstatistikk
Poengledere
Fra 1. mars 2018
Spiller | Team | Fastlege | G | EN | Pts | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ilya Kovalchuk | SKA St. Petersburg | 53 | 31 | 32 | 63 | +12 | 26 |
Nikita Gusev | SKA St. Petersburg | 54 | 22 | 40 | 62 | +25 | 2 |
Nigel Dawes | Barys Astana | 46 | 35 | 21 | 56 | +5 | 26 |
Linus Omark | Salavat Yulaev Ufa | 55 | 16 | 39 | 55 | +6 | 60 |
Linden Vey | Barys Astana | 50 | 17 | 35 | 52 | +1 | 64 |
Kilde: KHL
Ledende målvakter
Fra 1. mars 2018
Spiller | Team | Fastlege | Min | W | L | SOP | GA | SÅ | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lars Johansson | CSKA Moskva | 21 | 1192: 53 | 15 | 4 | 0 | 26 | 6 | .938 | 1.31 |
Mikko Koskinen | SKA St. Petersburg | 29 | 1718: 12 | 22 | 4 | 1 | 45 | 5 | .937 | 1,57 |
Ilya Sorokin | CSKA Moskva | 37 | 2182: 35 | 25 | 8 | 4 | 58 | 8 | .931 | 1,59 |
Igor Shestyorkin | SKA St. Petersburg | 28 | 1592: 34 | 20 | 4 | 4 | 45 | 7 | .933 | 1,70 |
Ryan Zapolski | Jokerit | 39 | 2352: 26 | 24 | 11 | 4 | 69 | 9 | .931 | 1,76 |
Kilde: KHL
Utmerkelser
Månedens spillere
Beste KHL-spillere i hver måned.
Måned | Målvakt | Forsvar | Framover | Nybegynner |
---|---|---|---|---|
september | Stanislav Galimov (Torpedo Nizhny Novgorod) | Patrik Hersley (SKA St. Petersburg) | Nigel Dawes (Barys Astana) | Eeli Tolvanen (Jokerit) |
oktober | Ryan Zapolski (Jokerit) | Nikita Tryamkin (Avtomobilist Jekaterinburg) | Nigel Dawes (Barys Astana) | Eeli Tolvanen (Jokerit) |
november | Vasily Koshechkin (Metallurg Magnitogorsk) | Nikita Tryamkin (Avtomobilist Jekaterinburg) | Zach Boychuk (Slovan Bratislava) | Alexander Petunin (Dynamo Moskva) |
desember | Ilya Sorokin (CSKA Moskva) | Oleg Piganovich (Neftekhimik Nizhnekamsk) | Alexander Bergström (Sibir Novosibirsk) | Alexander Petunin (Dynamo Moskva) |
januar | Pavel Francouz (Traktor Chelyabinsk) | Philip Larsen (Salavat Yulaev Ufa) | Alexander Khokhlachev (Spartak Moskva) | Rafael Bikmullin (Neftekhimik Nizhnekamsk) |
mars | Ilya Sorokin (CSKA Moskva) | Nick Bailen (Traktor Chelyabinsk) | Justin Azevedo (Ak Bars Kazan) | Vitali Kravtsov (Traktor Chelyabinsk) |
april | Lars Johansson (CSKA Moskva) | Vasili Tokranov (Ak Bars Kazan) | Justin Azevedo (Ak Bars Kazan) | Vitali Kravtsov (Traktor Chelyabinsk) |