2018–19 KHL sesong - 2018–19 KHL season
2018–19 KHL sesong | |
---|---|
Liga | Kontinental Hockey League |
Sport | Ishockey |
Varighet | 1. september 2018 - 19. april 2019 |
Antall lag | 25 |
Vanlig sesong | |
Continental Cup-vinner | CSKA Moskva |
Toppscorer | |
Sluttspill | |
Vestlige mestere | CSKA Moskva |
Vestlige andreplasser | SKA St. Petersburg |
Østlige mestere | Avangard Omsk |
Østlige andreplasser | Salavat Yulaev Ufa |
Sluttspill MVP | Ilya Sorokin ( CSKA Moskva ) |
Gagarin Cup-finaler | |
Mester | CSKA Moskva |
2. plass | Avangard Omsk |
Finale MVP | Ilya Sorokin ( CSKA Moskva ) |
Det 2018-19 KHL sesongen var den ellevte sesongen av Kontinental Hockey League . Sesongen startet 1. september 2018 og avsluttet 19. april 2019. Continental Cup-vinnere CSKA Moskva ble det første laget som vant Gagarin Cup-finalen i en seriefeie, og beseiret Avangard Omsk i fire kamper for å vinne sin første Gagarin Cup, etter to forrige Finale tap.
Sesongendringer
For 2018–19 sesongen konkurrerte 25 lag i KHL - ned fra 27 i 2017–18 . De to lagene som ble ekskludert fra ligaen var HC Lada Togliatti og HC Yugra , hvor begge lag flyttet til Supreme Hockey League . I tillegg til dette ble Torpedo Nizhny Novgorod flyttet fra den vestlige konferansen til den østlige konferansen ; som et resultat besto Western Conference av 12 lag og Eastern Conference besto av 13 lag.
Sesongen 2018–19 inneholdt flest kamper til enhver KHL-sesong til nå, med hvert lag planlagt å spille 62 kamper, opp fra 56 i 2017–18.
KHL World Games
Denne sesongen var første gang KHL-spill ble spilt i Østerrike og Sveits, som en del av KHL World Games. Slovan Bratislava spilte i begge østerrikske spill (26. og 28. oktober) på Albert Schultz Eishalle i Wien - hjemmet til Wien-hovedstaden i den østerrikske hockeyligaen - tapte 9–0 for CSKA Moskva , og 7–0 for SKA St. Petersburg . De sveitsiske kampene ble spilt på Hallenstadion i Zürich - hjemmet til ZSC Lions i den sveitsiske nasjonale ligaen - med Dinamo Riga som spilte i begge kampene (26. og 28. november) og tapte 3–1 mot SKA Saint Petersburg og 5–0 til CSKA Moskva.
Lag
De 25 lagene ble delt inn i fire divisjoner: Bobrov-divisjonen og Tarasov-divisjonen som en del av den vestlige konferansen , med Kharlamov-divisjonen og Chernyshev-divisjonen som en del av den østlige konferansen . 24. april 2018 kunngjorde KHL omstilling etter at både Lada Togliatti og Yugra Khanty-Mansiysk forlot ligaen.
Vestlig konferanse | Østkonferansen |
---|
Ligatabell
Hvert lag spilte 62 kamper, og spilte hvert av de andre tjuefire lag to ganger: en gang på hjemmisen og en gang hjemmefra. I tillegg til dette spilte hvert lag ytterligere to kamper mot hver av sine divisjonsrivaler, og fire kamper totalt mot ikke-divisjonslag.
Poeng ble tildelt for hvert spill, hvor det ble gitt to poeng for alle seire, uansett om det var i reguleringstid, på overtid eller etter en skuddveksling. Ett poeng ble gitt for å tape på overtid eller en skuddveksling, og null poeng for å tape på reguleringstid. På slutten av den ordinære sesongen ble laget som endte med flest poeng kåret til Continental Cup-vinneren.
Vestlig konferanse
Pos | Team | Pld | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CSKA Moskva | 62 | 43 | 10 | 0 | 9 | 191 | 75 | +116 | 106 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
2 | SKA St. Petersburg | 62 | 45 | 4 | 5 | 8 | 209 | 80 | +129 | 103 | |
3 | Lokomotiv Yaroslavl | 62 | 34 | 6 | 6 | 16 | 159 | 118 | +41 | 86 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
4 | Jokerit | 62 | 32 | 5 | 6 | 19 | 197 | 164 | +33 | 80 | |
5 | Dynamo Moskva | 62 | 27 | 6 | 6 | 23 | 153 | 139 | +14 | 72 | |
6 | HC Sotsji | 62 | 19 | 9 | 10 | 24 | 145 | 155 | −10 | 66 | |
7 | Spartak Moskva | 62 | 21 | 7 | 8 | 26 | 156 | 158 | −2 | 64 | |
8 | Vityaz Podolsk | 62 | 23 | 5 | 7 | 27 | 134 | 169 | −35 | 63 | |
9 | Dinamo Riga | 62 | 18 | 8 | 10 | 26 | 129 | 155 | −26 | 62 | |
10 | Severstal Cherepovets | 62 | 14 | 9 | 5 | 34 | 124 | 178 | −54 | 51 | |
11 | Dinamo Minsk | 62 | 15 | 2 | 8 | 37 | 119 | 180 | −61 | 42 | |
12 | Slovan Bratislava | 62 | 10 | 5 | 3 | 44 | 101 | 213 | −112 | 33 |
Østkonferansen
Pos | Team | Pld | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Avtomobilist Jekaterinburg | 62 | 39 | 8 | 1 | 14 | 191 | 125 | +66 | 95 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
2 | Barys Astana | 62 | 28 | 10 | 10 | 14 | 190 | 149 | +41 | 86 | |
3 | Metallurg Magnitogorsk | 62 | 35 | 6 | 2 | 19 | 182 | 132 | +50 | 84 | Gå videre til sluttspillet til Gagarin Cup |
4 | Avangard Omsk | 62 | 29 | 10 | 5 | 18 | 177 | 133 | +44 | 83 | |
5 | Ak Bars Kazan | 62 | 34 | 4 | 6 | 18 | 165 | 139 | +26 | 82 | |
6 | Salavat Yulaev Ufa | 62 | 24 | 7 | 10 | 21 | 158 | 140 | +18 | 72 | |
7 | Torpedo Nizhny Novgorod | 62 | 20 | 7 | 10 | 25 | 176 | 193 | −17 | 64 | |
8 | Traktor Chelyabinsk | 62 | 18 | 9 | 4 | 31 | 102 | 151 | −49 | 58 | |
9 | Sibir Novosibirsk | 62 | 19 | 5 | 6 | 32 | 148 | 192 | −44 | 54 | |
10 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 62 | 15 | 8 | 6 | 33 | 130 | 164 | −34 | 52 | |
11 | Kunlun Red Star | 62 | 19 | 1 | 11 | 31 | 142 | 190 | −48 | 51 | |
12 | Admiral Vladivostok | 62 | 18 | 5 | 5 | 34 | 139 | 176 | −37 | 51 | |
1. 3 | Amur Khabarovsk | 62 | 17 | 3 | 9 | 33 | 126 | 175 | −49 | 49 |
Sluttspill på Gagarin Cup
Gagarin Cup-sluttspillet 2019 startet 25. februar 2019, med de åtte beste lagene fra hver av konferansene, og avsluttet 19. april 2019.
Kvartfinale i konferansen | Semifinale av konferansen | Konferansefinaler | Gagarin Cup-finaler | |||||||||||||||
1 | Avtomobilist | 4 | 1 | Avtomobilist | 1 | |||||||||||||
8 | Traktor | 0 | 6 | Salavat Yulaev | 4 |
|
||||||||||||
2 | Barys | 4 | Østkonferansen | |||||||||||||||
7 | Torpedo | 3 | ||||||||||||||||
6 | Salavat Yulaev | 2 | ||||||||||||||||
4 | Avangard | 4 | ||||||||||||||||
3 | Metallurg | 2 | ||||||||||||||||
6 | Salavat Yulaev | 4 | ||||||||||||||||
4 | Avangard | 4 | 2 | Barys | 1 | |||||||||||||
5 | Ak barer | 0 | 4 | Avangard | 4 |
|
||||||||||||
E4 | Avangard | 0 | ||||||||||||||||
(Parringene sås ut igjen etter første runde.) | ||||||||||||||||||
W1 | CSKA | 4 | ||||||||||||||||
1 | CSKA | 4 | 1 | CSKA | 4 | |||||||||||||
8 | Vityaz | 0 | 5 | Dynamo | 1 | |||||||||||||
2 | SKA | 4 | ||||||||||||||||
7 | Spartak | 2 | ||||||||||||||||
1 | CSKA | 4 | ||||||||||||||||
2 | SKA | 3 | ||||||||||||||||
3 | Lokomotiv | 4 | ||||||||||||||||
6 | Sotsji | 2 | Vestlig konferanse | |||||||||||||||
4 | Jokerit | 2 | 2 | SKA | 4 | |||||||||||||
5 | Dynamo | 4 | 3 | Lokomotiv | 1 |
- I løpet av de tre første rundene bestemmes hjemmisen av såingsnummer, ikke plassering på braketten. I finalen har laget med bedre ordinær sesongrekord hjemmebane.
Endelig plassering
Rang | Team |
---|---|
1 | CSKA Moskva |
2 | Avangard Omsk |
3 | SKA St. Petersburg |
4 | Salavat Yulaev Ufa |
5 | Avtomobilist Jekaterinburg |
6 | Lokomotiv Yaroslavl |
7 | Barys Astana |
8 | Dynamo Moskva |
9 | Metallurg Magnitogorsk |
10 | Ak Bars Kazan |
11 | Jokerit |
12 | HC Sotsji |
1. 3 | Spartak Moskva |
14 | Torpedo Nizhny Novgorod |
15 | Vityaz Podolsk |
16 | Traktor Chelyabinsk |
17 | Dinamo Riga |
18 | Sibir Novosibirsk |
19 | Neftekhimik Nizhnekamsk |
20 | Kunlun Red Star |
21 | Admiral Vladivostok |
22 | Severstal Cherepovets |
23 | Amur Khabarovsk |
24 | Dinamo Minsk |
25 | Slovan Bratislava |
Spillerstatistikk
Poengledere
Følgende spillere ledet ligaen i poeng ved avslutningen av den ordinære sesongen. Hvis to eller flere løpere er uavgjort (dvs. like mange poeng, mål og spilt spill), vises alle de løpende løpere.
Spiller | Team | Fastlege | G | EN | Pts | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nikita Gusev | SKA St. Petersburg | 62 | 17 | 65 | 82 | +39 | 10 |
Nigel Dawes | Avtomobilist Jekaterinburg | 60 | 28 | 41 | 69 | +20 | 12 |
Vadim Shipachyov | Dynamo Moskva | 61 | 20 | 48 | 68 | +22 | 30 |
Dmitri Kagarlitsky | Dynamo Moskva | 61 | 24 | 37 | 61 | +22 | 40 |
Brian O'Neill | Jokerit | 62 | 1. 3 | 45 | 58 | +7 | 30 |
Sergei Mozyakin | Metallurg Magnitogorsk | 61 | 23 | 32 | 55 | +14 | 10 |
Matt Ellison | Metallurg Magnitogorsk | 62 | 20 | 35 | 55 | +12 | 34 |
Dan Sexton | Avtomobilist Jekaterinburg | 61 | 25 | 28 | 53 | +22 | 6 |
Darren Dietz | Barys Astana | 62 | 15 | 38 | 53 | +30 | 59 |
Mikhail Grigorenko | CSKA Moskva | 55 | 17 | 35 | 52 | +33 | 10 |
Ledende målvakter
De følgende målvaktene førte ligaen i mål mot gjennomsnittet , ved avslutningen av den ordinære sesongen.
Spiller | Team | Fastlege | TOI | W | L | GA | SÅ | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Igor Shestyorkin | SKA St. Petersburg | 28 | 1680: 51 | 24 | 4 | 31 | 10 | 95,27% | 1.11 |
Lars Johansson | CSKA Moskva | 24 | 1406: 51 | 20 | 3 | 27 | 9 | 94,50% | 1.15 |
Ilya Sorokin | CSKA Moskva | 40 | 2327: 53 | 28 | 6 | 45 | 11 | 94,04% | 1.16 |
Magnus Hellberg | SKA St. Petersburg | 34 | 2048: 13 | 24 | 7 | 45 | 8 | 93,98% | 1.32 |
Jakub Kovář | Avtomobilist Jekaterinburg | 50 | 2958: 08 | 38 | 9 | 88 | 8 | 93,90% | 1,78 |
Ilya Konovalov | Lokomotiv Yaroslavl | 45 | 2416: 58 | 25 | 15 | 76 | 10 | 92,96% | 1,89 |
Ivan Bocharov | Dynamo Moskva | 38 | 2113: 41 | 19 | 16 | 68 | 3 | 93,27% | 1,93 |
Artyom Zagidulin | Metallurg Magnitogorsk | 25 | 1102: 49 | 12 | 7 | 36 | 4 | 92,44% | 1,96 |
Igor Bobkov | Avangard Omsk | 49 | 2682: 16 | 25 | 17 | 89 | 8 | 91,44% | 1,99 |
Juha Metsola | Salavat Yulaev Ufa | 48 | 2761: 22 | 25 | 20 | 93 | 4 | 93,44% | 2.02 |
Utmerkelser
Sesongpriser
KHLs prisutdelingen for sesongen ble avholdt 28. mai 2019 i Barvikha .
Tildele | Mottaker | Team |
---|---|---|
Beste snikskytterpris (flest mål) | Kirill Kaprizov | CSKA Moskva |
Årets trener | Igor Nikitin | CSKA Moskva |
Årets daglige leder | Igor Yesmantovich | CSKA Moskva |
Gimayev-prisen (for lojalitet til hockey) | Alexander Popov | CSKA Moskva |
Gylden hjelm | Juha Metsola | Salavat Yulaev Ufa |
Darren Dietz | Barys Astana | |
Nikita Nesterov | CSKA Moskva | |
Mikhail Grigorenko | CSKA Moskva | |
Teemu Hartikainen | Salavat Yulaev Ufa | |
Ilya Mikheyev | Avangard Omsk | |
Sluttspillets mest verdifulle spiller | Ilya Sorokin | CSKA Moskva |
Årets nybegynner | Ilya Konovalov | Lokomotiv Yaroslavl |
Toppscorerpris (flest poeng) | Nikita Gusev | SKA St. Petersburg |
Continental Cup | CSKA Moskva | |
Østkonferansevinner | Avangard Omsk | |
Vsevolod Bobrov-prisen (flest lagmål) | SKA St. Petersburg | |
Western Conference-vinner | CSKA Moskva |
Månedens spillere
Beste KHL-spillere i hver måned.
Måned | Målvakt | Forsvar | Framover | Nybegynner |
---|---|---|---|---|
september | Jakub Kovář (Avtomobilist Jekaterinburg) | Darren Dietz (Barys Astana) | Anatoly Golyshev (Avtomobilist Jekaterinburg) | Nikita Mikhailov (Sibir Novosibirsk) |
oktober | Juha Metsola (Salavat Yulaev Ufa) | Paul Postma (Ak Bars Kazan) | Nigel Dawes (Avtomobilist Jekaterinburg) | Ilya Konovalov (Lokomotiv Yaroslavl) |
november | Ilya Sorokin (CSKA Moskva) | Darren Dietz (Barys Astana) | Nigel Dawes (Avtomobilist Jekaterinburg) | Nikita Mikhailov (Sibir Novosibirsk) |
desember | Henrik Karlsson (Barys Astana) | Vojtěch Mozík (Vityaz) | Vadim Shipachyov (Dynamo Moskva) | Kristian Vesalainen (Jokerit) |
januar | Ilya Konovalov (Lokomotiv Yaroslavl) | Viktor Svedberg (Barys Astana) | Nikita Gusev (SKA St. Petersburg) | Mārtiņš Dzierkals (Dinamo Riga) |
februar | Anton Krasotkin (admiral Vladivostok) | Staffan Kronwall (Lokomotiv Yaroslavl) | André Petersson (Barys Astana) | Ilya Konovalov (Lokomotiv Yaroslavl) |
mars | Ilya Sorokin (CSKA Moskva) | Mat Robinson (CSKA Moskva) | Nikita Gusev (SKA St. Petersburg) | Daniil Misyul (Lokomotiv Yaroslavl) |
april | Juha Metsola (Salavat Yulaev Ufa) | Mat Robinson (CSKA Moskva) | Mikhail Grigorenko (CSKA Moskva) | Ikke tildelt |