Sommer -OL for ungdommer 2018 - 2018 Summer Youth Olympics
Vertsby | Buenos Aires , Argentina |
---|---|
Motto |
Føl fremtiden ( spansk : Viví el futuro ) |
Nasjoner | 206 |
Idrettsutøvere | 3.997 |
arrangementer | 239 i 32 idretter |
Åpning | 6. oktober |
Lukking | 18. oktober |
Åpnet av | |
Kjele | |
Stadion | Parque Polideportivo Roca |
Sommer
Vinter
|
Del av en serie om |
Sommer -OL for ungdommer 2018 |
---|
De 2018 Sommer OL Youth ( spansk : Juegos Olimpicos de la Juventud de 2018 ), offisielt kjent som III Summer Youth Olympic Games , og kjent som Buenos Aires 2018 , var en internasjonal sport , kultur og pedagogisk arrangementet avholdt i Buenos Aires , Argentina mellom 6. og 18. oktober 2018. De var de første ungdoms -OL som ble holdt utenfor Eurasia, og de første sommerlekene som ble holdt utenfor Asia og de første som ble arrangert på den vestlige og sørlige halvkule . Det var det andre OL i Sør -Amerika etter sommer -OL 2016 i Rio de Janeiro , Brasil .
Budgivning
Seks bud ble opprinnelig sendt inn for sommer -ungdoms -OL 2018. Buenos Aires bekreftet budet sitt i september 2011. 13. februar 2013 valgte IOC Buenos Aires som en av de tre kandidatbyene for de olympiske sommer -OL 2018. De to andre kandidatbyene var Glasgow og Medellín . Guadalajara og Rotterdam klarte ikke å bli kandidater. Poznań trakk sitt bud før kandidatbyene ble valgt.
Valget i vertsbyvalget ble holdt på en IOC -sesjon i Lausanne . Resultatene ble som følger:
By | Nasjon | Runde 1 | Runde 2 |
---|---|---|---|
Buenos Aires | Argentina | 40 | 49 |
Medellín | Colombia | 32 | 39 |
Glasgow | Storbritannia | 1. 3 | - |
Utvikling og forberedelse
Organisasjon
I oktober 2013 utnevnte Den internasjonale olympiske komité (IOC) president Thomas Bach den namibiske sprinteren og fire ganger olympiske sølvmedaljevinner Frank Fredericks som styreleder i koordinasjonskommisjonen for de tredje sommer-ungdoms-OL-Buenos Aires 2018. Fredericks ledet sekspersonen IOC -koordinasjonskommisjonen består av flere olympiere, inkludert Danka Bartekova , det yngste IOC -medlemmet og den unge ambassadøren fra de første ungdoms -OL i Singapore i 2010 . Denne kommisjonen ble fullført av to andre IOC -medlemmer, Kinas Li Lingwei , vinner av tre verdensmesterskap i badminton , og Barry Maister , medlem av New Zealands hockeylag som vant de olympiske gullmedaljene i sommer -OL 1976 i Montreal ; og Adham Sharara , kanadisk president i Det internasjonale bordtennisforbundet , og Henry Nuñez, leder for Den nasjonale olympiske komité i Costa Rica. Sammen med dem var det Buenos Aires Youth Olympic Games Organizing Committee (BAYOGOC), som inkluderer medlem av den argentinske olympiske komiteen (AOC) , den lokale regjeringen og den nasjonale regjeringen, og som administrerende direktør var Leandro Larrosa. Den lokale organisasjonskomiteen involverer unge mennesker på alle nivåer i organisasjonen; inkludert en 'Athlete Commission' og en nyetablert 'Youth Commission' - en gruppe unge konsulenter valgt av AOC fra lokale skoler og universiteter - og ansatte innen BAYOGOC fra junior til direktørnivå. Det første møtet i koordinasjonskommisjonen fant sted i Buenos Aires 27. – 28. September 2014.
I løpet av juni 2015 besøkte en liten delegasjon fra Nanjing Youth Olympic Games Organizing Committee (NYOGOC) Buenos Aires for en rekke debriefing -workshops og seminarer for å videreformidle sin ekspertise med fokus på strategiske beslutninger som skal tas i de tidlige stadiene, for eksempel arv, bruk av YOG for å påvirke ungdom og sport, og fordelene med YOG for å engasjere lokalsamfunn. Konsernsjefene i Singapore 2010 , Lillehammer 2016 og Innsbruck 2012 deltok også i disse møtene som ble ledet av Frank Fredericks.
Fotballspiller og olympisk gullmedaljevinner Lionel Messi , opprinnelig ikke fra Buenos Aires, men fra Rosario , ble utnevnt til ambassadør for YOG 2018 i mars 2014, og han leverte en videoinnbydende melding til de unge idrettsutøverne til Buenos Aires under avslutningsseremonien i de Sommer-OL for ungdom 2014 . I desember 2015 ble også den fire ganger olympiske medaljevinner Luciana Aymar utnevnt til ambassadør for Buenos Aires 2018. I juli 2017 ble OL-gullmedalje Luis Scola utnevnt til ambassadør for YOG 2018.
For første gang på det olympiske programmet i Buenos Aires 2018 var BMX freestyle , kitesurfing , langrenn , strandhåndball , sportsklatring , karate , breakdancing og rullesport ; og arrangementsprogrammet økte kjønnsbalansen. FIFA bestemte seg også for å erstatte fotball med futsal i Buenos Aires ungdoms -OL, mens andre idretter som skateboarding ble vurdert for programmet. Rulleskøyter ble lagt til i det olympiske programmet 17. mars 2017.
Tre år før arrangementet viste en undersøkelse at offentlig støtte hadde nådd 82,3 prosent til fordel for ungdoms -OL i Buenos Aires. Under det andre besøket av Den internasjonale olympiske komités koordinasjonskommisjon i byen 13. og 14. august 2015, fremhevet Fredericks implementeringen av 13 av anbefalingen fra Agenda 2020 av BAYOGOC.
Spillesteder
Den opprinnelige planen var basert på budet for sommer -OL 2004 , der en 15 km lang olympisk korridor ville ha fungert i stedet for en mer konsentrert olympisk park . For Buenos Aires -budet for sommer -ungdoms -OL 2018 ble den olympiske korridoren tilpasset til en grønn korridor , en av de to viktigste idrettssonene som de viktigste stedene for lekene i Buenos Aires 2018, den andre Parque Roca, i sør av byen. Den grønne korridoren og den olympiske korridoren delte River Plate Stadium , Tiro Federal , Gimnasia y Esgrima de Buenos Aires , Parque Tres de Febrero , La Bombonera , La Rural og CeNARD som arenaer.
For å gruppere sporten i en mer kompakt ramme, ble det i september 2014 avslørt et nytt konsept med fire klynger, som droppet ut arenaer som La Rural . Det ble kunngjort da at hver klynge vil inneholde et område kalt YOG FEST hvor sportsopplevelser, familieunderholdning og kulturelle aktiviteter vil finne sted. Men på den 129. IOC-sesjonen , i august 2016, ble det presentert en ny lokalplan, inkludert to nye frittstående arenaer, og la La Rural igjen og erstatte Parque Sarmiento med Tecnópolis .
Medlemmene av Den internasjonale olympiske komité bodde på Sheraton Hotel , som ligger i distriktet Retiro og nær Retiro jernbanestasjon , et av de viktigste transportknutepunktene i Buenos Aires.
Etter mange endringer, i februar 2018, ble den endelige lokalplanen presentert.
Åpningsseremonien ble holdt på Obelisco de Buenos Aires .
A. Green Park
I tilknytning til sentrum av Buenos Aires og som strekker seg tre kilometer langs de naturskjønne bredden av River Plate , ble dette området preget av parkområder. Den inkluderte barrios av Núñez og Palermo . Den Palermo Woods , et svært populært tilfluktssted for porteños og tilreisende, var triathlon og sykling arena.
Steder som ligger i Núñez kan nås med Belgrano Norte Line (på Ciudad Universitaria jernbanestasjon ) eller ved den nærliggende Mitre Line (ved Núñez Station ) eller Buenos Aires undergrunnslinje D (på Congreso de Tucumán stasjon ). Steder i Palermo kan nås med Mitre Line ( Tres de Febrero og Lisandro de la Torre stasjon ).
Sted | plassering | Sport | Type |
---|---|---|---|
Parque Tres de Febrero | Palermo |
Triatlon sykling (vei / langrenn) Beachvolley |
Eksisterende, ingen permanente arbeider kreves |
Argentinsk hesteklubb | Núñez | Rytter | |
Buenos Aires plen -tennisklubb | Palermo | Tennis | |
CeNARD | Núñez | Futsal | |
La Rural | Palermo | Internasjonalt kringkastingssenter |
B. olympisk park
Roca Park ligger sør for Buenos Aires, og er et stort område på 200 hektar i distriktet Villa Soldati , et nabolag som har blitt målrettet av den lokale regjeringen som trenger byutvikling. Et av de grønneste områdene i storbyen, det ligger ved siden av byparken og Buenos Aires Automotive Racetrack . Parken, innviet på 1980 -tallet, har mange idrettsanlegg og rekreasjonsfasiliteter, inkludert det ikoniske Roca Park friidrettsstadion og Roca Park tennisstadion . Dette området var også stedet for Youth Olympic Village (YOV) , hvorfra 65 prosent av utøverne var i stand til å gå til konkurransesteder, og etter arrangementet vil det bli det nye stedet for CeNARD .
Den Parque Polideportivo Roca ble totalrenovert før 2018 Summer Youth OL for å bli brukt som hoved Olympic Park . Seks paviljonger ble bygget: Asia Pavilion (judo og bryting), Africa Pavilion (gjerde og moderne femkamp), Europe Pavilion (karate og vektløfting), Oceania Pavilion (boksing og taekwondo), America Pavilion (gymnastikk) og natatorium. Komplekset inkluderer også hockey og friidrettsbane.
Olympic Park kan nås med Premetro -trikken på Cecilia Grierson stasjon , eller med den sørlige Metrobus -linjen.
Sted | plassering | Sport | Type |
---|---|---|---|
Roca Park stadion | Villa Soldati | Trening og logistikk | Eksisterende, ingen permanente arbeider kreves |
Ungdoms -olympisk park | Friidrett | Eksisterende, permanente arbeider kreves | |
Ungdoms -olympisk park | Aquatics ( Svømming , - Dykking ) Landhockey Moderne femkamp (skyting, løping, fekting og svømming) Boksing Gymnastikk (artistics - Rytmisk - Trampoline) Judo Taekwondo Vektløfting Karate Wrestling Fekting |
Fast sted som skal bygges | |
Ungdoms olympisk landsby | Avslutningsseremoni | Fast sted som skal bygges |
C. Urban Park
Denne klyngen ligger øst for byen, og har en betydelig del av elvebredden Río de la Plata og inkluderer de gamle havnene i Puerto Madero som et sted for vannsport. Ro -konkurranser ble arrangert over 500 meter i stedet for de vanlige 2000 meter.
Dette området kan nås av Buenos Aires banelinjer A , B , D og E .
Sted | plassering | Sport | Type |
---|---|---|---|
Dokk 3 | Puerto Madero |
Roing Kanopadling |
Eksisterende, ingen permanente arbeider kreves |
Parque Mujeres Argentinas | Puerto Madero |
Basketball (3 mot 3) Sykling ( BMX Freestyle ) Sportsklatring Dancesport |
D. Techno Park
Ligger vest for byen og ved siden av General Paz Avenue som markerer grensen for Buenos Aires by, ble 50 hektar vitenskap, teknologi, industri og kunstmegautstilling Tecnópolis innviet i 2011 og var stedet for fire idrettskonkurranser. Dette området kan nås med Mitre Line Railway på Migueletes stasjon eller Belgrano Norte Line på Saavedra eller Padilla stasjoner.
Sted | plassering | Sport | Type |
---|---|---|---|
Tecnópolis | Villa Martelli |
Bordtennis Futsal Badminton |
Eksisterende, ingen permanente arbeider kreves |
Parque Sarmiento | Saavedra |
Skyting Bueskyting Beach Håndball |
E. Stand Alone arenaer
Sted | plassering | Sport | Type |
---|---|---|---|
Paseo de la Costa | Vicente López |
Sykling (BMX Racing) Rulleskøyter |
Eksisterende, ingen permanente arbeider kreves |
Club Náutico San Isidro | San Isidro | Seiling | |
Club Atlético de San Isidro | San Isidro | Rugby syv | |
Hurlingham Club | Hurlingham | Golf |
Spillene
Fakkelrelé
Athen (Hellas) - La Plata ( Buenos Aires ) - Parana ( Entre Rios ) - Santa Fe ( Santa Fe ) - Iguazu ( Misiones ) - Corrientes ( Corrientes ) - Jujuy ( Jujuy ) - Salta ( Salta ) - Tucuman ( Tucuman ) - Catamarca ( Catamarca ) - La Rioja ( La Rioja ) - Mendoza ( Mendoza ) - San Juan ( San Juan ) - Cordoba ( Cordoba ) - Neuquen ( Neuquen ) - Bariloche ( Rio Negro ) - Ushuaia ( Tierra del Fuego ) - Buenos Aires ( Federal Capital ) (Argentina)
Åpningssermoni
Åpningsseremonien for sommer -ungdoms -OL 2018 ble holdt på Obelisco de Buenos Aires 6. oktober 2018 kl. 20:00 (20:00) Argentina Time .
Sport
Sommer -OL 2018 for ungdom inneholdt 239 arrangementer i 32 idretter. 239 arrangementer, vil det være 12 blandede lagarrangementer (Mixed-NOCs), 9 mixed team-arrangementer (NOCs), 1 åpent arrangement (Equestrian), 113 menns arrangementer og 102 kvinnearrangementer.
- Akvatikk
- Bueskyting (2+1) ( )
- Friidrett (36) ( )
- Badminton (2+1) ( )
- Basketball (4) ( )
- Strandhåndball (2) ( )
- Beachvolleyball (2) ( )
- Boksing (13) ( )
- Breakdancing (2+1) ( )
- Kanopadling (8) ( )
- Sykling (4) ( )
- Rytter (1+1) ( )
- Gjerde (6+1) ( )
- Hockey (2) ( )
- Futsal (2) ( )
- Golf (3) ( )
-
Gymnastikk ( )
- Akrobatisk gymnastikk (1)
- Kunstnerisk gymnastikk (12+1)
- Rytmisk gymnastikk (1)
- Trampolin (2)
- Judo (8+1) ( )
- Karate (6) ( )
- Moderne femkamp (2+1) ( )
- Rulleskøyter (2) ( )
- Roing (4) ( )
- Rugby Sevens (2) ( )
- Seiling (5) ( )
- Skyting (4+2) ( )
- Sportsklatring (2) ( )
- Bordtennis (3) ( )
- Taekwondo (10) ( )
- Tennis (5) ( )
- Triathlon (2+1) ( )
- Vektløfting (12) ( )
- Bryting (15) ( )
Demonstrasjonsidrett
Dette var demonstrasjonsidrettene i spillene:
Deltakende nasjonale olympiske komiteer
- Totalt 206 land sendte minst én utøver for å konkurrere i lekene.
- Kosovo og Sør -Sudan debuterte ungdoms -OL.
- Det var den første deltakelsen til Eswatini (tidligere kjent som Swaziland ) under sitt nye navn i enhver olympisk begivenhet
Antall idrettsutøvere etter den nasjonale olympiske komité
IOC -kode | Land | Idrettsutøvere |
---|---|---|
ARG | Argentina | 141 |
FRA | Frankrike | 99 |
MEX | Mexico | 93 |
RUS | Russland | 93 |
JPN | Japan | 91 |
AUS | Australia | 88 |
USA | forente stater | 86 |
ESP | Spania | 85 |
ITA | Italia | 83 |
CHN | Kina | 82 |
BRA | Brasil | 79 |
HUN | Ungarn | 79 |
GER | Tyskland | 75 |
KAN | Canada | 72 |
RSA | Sør-Afrika | 70 |
EGY | Egypt | 68 |
TPE | kinesisk Taipei | 58 |
KAZ | Kasakhstan | 58 |
THA | Thailand | 57 |
TUR | Tyrkia | 56 |
UKR | Ukraina | 55 |
COL | Colombia | 53 |
CZE | Tsjekkisk Republikk | 53 |
VEN | Venezuela | 53 |
IRI | Iran | 49 |
IND | India | 47 |
CHI | Chile | 44 |
GBR | Storbritannia | 43 |
AUT | Østerrike | 41 |
SUI | Sveits | 41 |
TUN | Tunisia | 38 |
BLR | Hviterussland | 37 |
UZB | Usbekistan | 37 |
CRO | Kroatia | 36 |
GRE | Hellas | 33 |
SVK | Slovakia | 33 |
BEL | Belgia | 32 |
ALG | Algerie | 30 |
DOM | den dominikanske republikk | 30 |
ECU | Ecuador | 29 |
KOR | Sør-Korea | 28 |
URU | Uruguay | 26 |
SLO | Slovenia | 26 |
FIN | Finland | 25 |
HKG | Hong Kong | 25 |
MR | Mauritius | 25 |
BUL | Bulgaria | 24 |
EST | Estland | 23 |
VAREBIL | Vanuatu | 21 |
MAS | Malaysia | 20 |
MAR | Marokko | 20 |
CUB | Cuba | 19 |
ISR | Israel | 19 |
KEN | Kenya | 19 |
LAT | Latvia | 19 |
BOL | Bolivia | 18 |
SGP | Singapore | 18 |
SVE | Sverige | 18 |
AZE | Aserbajdsjan | 17 |
CRC | Costa Rica | 17 |
I EN | Indonesia | 17 |
IRL | Irland | 17 |
MDA | Moldova | 17 |
CAM | Kambodsja | 16 |
SRB | Serbia | 16 |
GEO | Georgia | 15 |
IRQ | Irak | 15 |
LTU | Litauen | 15 |
ZIM | Zimbabwe | 15 |
ZAM | Zambia | 15 |
TTO | Trinidad og Tobago | 14 |
SOM EN | Amerikansk Samoa | 1. 3 |
FORBY | Bangladesh | 1. 3 |
KGZ | Kirgisistan | 1. 3 |
SRI | Sri Lanka | 1. 3 |
SE | Vietnam | 1. 3 |
HI | Danmark | 12 |
SYLTETØY | Jamaica | 12 |
JOR | Jordan | 12 |
TGA | Tonga | 12 |
SOL | Solomon øyene | 12 |
ETH | Etiopia | 11 |
MGL | Mongolia | 11 |
NAM | Namibia | 11 |
LUX | Luxembourg | 10 |
TKM | Turkmenistan | 10 |
ERI | Eritrea | 9 |
GUA | Guatemala | 9 |
ISL | Island | 9 |
KSA | Saudi -Arabia | 9 |
OG | Andorra | 8 |
VÆPNE | Armenia | 8 |
UAE | De forente arabiske emirater | 8 |
ARU | Aruba | 7 |
BAH | Bahamas | 7 |
PHI | Filippinene | 7 |
BIH | Bosnia og Herzegovina | 6 |
MOZ | Mosambik | 6 |
ALB | Albania | 5 |
MAUR | Antigua og Barbuda | 5 |
BDI | Burundi | 5 |
TORSK | Den demokratiske republikken Kongo | 5 |
DJI | Djibouti | 5 |
GAM | Gambia | 5 |
GHA | Ghana | 5 |
KOS | Kosovo | 5 |
MHL | Marshalløyene | 5 |
UGA | Uganda | 5 |
MKD | Makedonia | 5 |
MON | Monaco | 5 |
BRN | Bahrain | 4 |
BAR | Barbados | 4 |
BUR | Burkina Faso | 4 |
DMA | Dominica | 4 |
ESA | El Salvador | 4 |
GAB | Gabon | 4 |
GRN | Grenada | 4 |
GUM | Guam | 4 |
FYR | Guyana | 4 |
HON | Honduras | 4 |
LAO | Laos | 4 |
GAL | Madagaskar | 4 |
MAW | Malawi | 4 |
MLT | Malta | 4 |
SMR | San Marino | 4 |
STP | São Tomé og Príncipe | 4 |
SEN | Senegal | 4 |
SLE | Sierra Leone | 4 |
TAN | Tanzania | 4 |
TOG | Å gå | 4 |
ISV | Jomfruøyene | 4 |
AFG | Afghanistan | 3 |
BEN | Benin | 3 |
BER | Bermuda | 3 |
BHU | Bhutan | 3 |
BOT | Botswana | 3 |
IVB | De britiske jomfruøyene | 3 |
BRU | Brunei | 3 |
CAM | Kambodsja | 3 |
CPV | Kapp Verde | 3 |
CAY | Caymanøyene | 3 |
KOM | Komorene | 3 |
GEQ | Ekvatorial-Guinea | 3 |
FIJ | Fiji | 3 |
GUI | Guinea | 3 |
HAI | Haiti | 3 |
CIV | Elfenbenskysten | 3 |
LBN | Libanon | 3 |
Å LIGGE | Liechtenstein | 3 |
MDV | Maldivene | 3 |
MLI | Mali | 3 |
FSM | Mikronesias føderale stater | 3 |
SE | Seychellene | 3 |
SYR | Syria | 3 |
TJK | Tadsjikistan | 3 |
YEM | Jemen | 3 |
BIZ | Belize | 2 |
CAF | Den sentralafrikanske republikk | 2 |
CHA | Tsjad | 2 |
CGO | Republikken Kongo | 2 |
TLS | Øst-Timor | 2 |
GBS | Guinea-Bissau | 2 |
KIR | Kiribati | 2 |
KUW | Kuwait | 2 |
LES | Lesotho | 2 |
LBR | Liberia | 2 |
LBA | Libya | 2 |
MTN | Mauritania | 2 |
MNE | Montenegro | 2 |
MYA | Myanmar | 2 |
SOM | Somalia | 2 |
SUD | Sudan | 2 |
SSD | Sør-Sudan | 2 |
SUR | Surinam | 2 |
SWZ | Eswatini | 2 |
ANG | Angola | 1 |
KOK | Cook-øyene | 1 |
TUV | Tuvalu | 1 |
Rute
Tidsplanen for sommer -OL for ungdommer i 2018 ble utgitt 9. mai 2018, nøyaktig 150 dager før kampstart på sin offisielle nettside.
● | Åpningssermoni | ● | Arrangementskonkurranser | ● | Eventfinale | ● | Avslutningsseremoni |
oktober | 6. lør |
7. sol |
8. mån |
9. tir |
10. ons |
11. tor |
12. fre |
13. lør |
14. søndag |
15. ma |
16. tir |
17. ons |
18. tor |
arrangementer |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Seremonier | ● | ● | ||||||||||||
Akvatikk (dykking) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | ||||||||
Aquatics (svømming) | 3 | 8 | 5 | 7 | 4 | 9 | 36 | |||||||
Bueskyting | ● | ● | 1 | ● | 1 | 1 | 3 | |||||||
Friidrett | ● | ● | ● | 9 | 16 | 11 | 36 | |||||||
Badminton | ● | ● | ● | ● | ● | 3 | 3 | |||||||
Basketball | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | ● | 2 | 4 | ||
Strandhåndball | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | 2 | |||||||
Strand volleyball | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | 2 | ||
Boksing | ● | ● | ● | 8 | 5 | 1. 3 | ||||||||
Kanopadling | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | |||||||||
Sykling | 1 | ● | 1 | ● | ● | ● | ● | 2 | 4 | |||||
Dansesport | ● | 2 | ● | 1 | 3 | |||||||||
Rytter | ● | 1 | ● | 1 | 2 | |||||||||
Gjerde | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 | |||||||||
Landhockey | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | 2 | |||||
Futsal | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | 2 | |||
Golf | ● | ● | 2 | ● | ● | 1 | 3 | |||||||
Gymnastikk | ● | ● | ● | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 5 | 1 | 17 | |||
Judo | 3 | 3 | 2 | 1 | 9 | |||||||||
Karate | 3 | 3 | 6 | |||||||||||
Moderne femkamp | ● | 1 | 1 | ● | 1 | 3 | ||||||||
Rulleskøyter | ● | 2 | 2 | |||||||||||
Roing | ● | ● | 2 | 2 | 4 | |||||||||
Rugby syv | ● | ● | 2 | 2 | ||||||||||
Seiling | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | 3 | 5 | ||||||
Skyting | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 6 | |||||||
Sportsklatring | ● | ● | 1 | 1 | 2 | |||||||||
Bordtennis | ● | ● | ● | 2 | ● | ● | ● | 1 | 3 | |||||
Taekwondo | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | ||||||||
Tennis | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | 3 | 5 | |||||
Triathlon | 1 | 1 | 1 | 3 | ||||||||||
Vektløfting | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 12 | |||||||
Bryting | 5 | 5 | 5 | 15 | ||||||||||
Totalt gull | 15 | 23 | 18 | 18 | 15 | 25 | 23 | 26 | 30 | 17 | 20 | 9 | 239 | |
Kumulative gullmedaljer | 15 | 38 | 56 | 74 | 89 | 114 | 137 | 163 | 193 | 210 | 230 | 239 | ||
oktober | 6. lør |
7. sol |
8. mån |
9. tir |
10. ons |
11. tor |
12. fre |
13. lør |
14. søndag |
15. ma |
16. tir |
17. ons |
18. tor |
arrangementer |
Medalje bord
* Vertsnasjon ( Argentina )
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russland (RUS) | 29 | 18 | 12 | 59 |
2 | Kina (CHN) | 18 | 9 | 9 | 36 |
3 | Japan (JPN) | 15 | 12 | 12 | 39 |
- | Blandet NOC (MIX) | 1. 3 | 1. 3 | 1. 3 | 39 |
4 | Ungarn (HUN) | 12 | 7 | 5 | 24 |
5 | Italia (ITA) | 11 | 10 | 1. 3 | 34 |
6 | Argentina (ARG) * | 11 | 6 | 9 | 26 |
7 | Iran (IRI) | 7 | 3 | 4 | 14 |
8 | USA (USA) | 6 | 5 | 7 | 18 |
9 | Frankrike (FRA) | 5 | 15 | 7 | 27 |
10 | Ukraina (UKR) | 5 | 7 | 6 | 18 |
11–93 | Gjenstående | 108 | 136 | 166 | 410 |
Totaler (93 nasjoner) | 240 | 241 | 263 | 744 |
Avslutningsseremoni
Avslutningsseremonien for sommer -ungdoms -OL 2018 ble holdt i Youth Olympic Village 18. oktober 2018. Det olympiske flagget ble overlevert til den neste vertsbyen, Senegalesiske hovedstad Dakar for sommer -ungdoms -OL 2022 .
Doping
Supatchanin Khamhaeng fra Thailand vant opprinnelig gullmedaljen på jentens vektløfting på 63 kg , men ble diskvalifisert i 2019 etter å ha testet positivt for et forbudt stoff.
Markedsføring
Emblem
Det offisielle emblemet for sommer -ungdoms -OL 2018 ble presentert i juli 2015, tre år før spillene. Emblemet gjenspeiler mangfoldet i Buenos Aires, og det er inspirert av byens livlige farger, eklektisk kultur, ikonisk arkitektur og de mange nabolagene som utgjør den argentinske hovedstaden. Hvert brev representerer et kjent landemerke, inkludert Floralis Genérica , Space Tower , Columbus Theatre , Nasjonalbiblioteket og Obelisken . En kort video produsert av Buenos Aires Youth Olympic Games Organizing Committee (BAYOGOC) viser hva hver bokstav på emblemet gjelder.
Slagord
Slagordet for disse spillene er "Feel the Future" ble avduket 8. april 2018.
Maskot
Pandi | |
---|---|
Maskot for sommer -ungdoms -OL 2018 ( Buenos Aires ) | |
Skaperen | Human Full Agency |
Betydning | En ung Jaguar |
Den olympiske maskoten for disse spillene ble avduket 29. mai 2018. Maskoten er en ung Jaguar , navnet "Pandi" er en kombinasjon av det vitenskapelige navnet på arten (Panthera onca) og maskottens forhold til den "digitale verden" ". Presidenten i Buenos Aires 2018 organisasjonskomité, Gerardo Werthein, sa at maskoten "søker å inspirere unge mennesker til den transformerende kraften i Olympisme og sport".
Maskoten ble opprettet av det argentinske byrået Human Full Agency i regi av Peta Rivero y Hornos. Mens animasjonen kort ble laget av det lokale produksjonsselskapet Buda TV.
Offisiell sang
Den offisielle sangen til Buenos Aires 2018 er Alive, fremført av Candelaria Molfese og Fernando Dente . Den ble produsert av Radio Disney . Navnet på sangen på spansk er "Vamos Juntos" ("La oss gå sammen"), som også var navnet på den styrende koalisjonen for lovgivningsvalget 2017 i Buenos Aires by .