2019–20 Segunda División B - 2019–20 Segunda División B
Årstid | 2019–20 |
---|---|
Forfremmet |
Logroñés Cartagena Castellón Sabadell |
Største hjemmeseier | Internacional 6–0 Las Palmas Atlético (17. november 2019) Sporting Gijón B 6–0 Peña Deportiva (15. desember 2019) |
Største borteseier | Barakaldo 0–5 Real Sociedad B (29. september 2019) Yeclano 0–5 San Fernando (9. februar 2020) |
Høyeste poengsum | Izarra 2–6 Unionistas (21. desember 2019) |
← 2018–19
2020–21 →
|
Det 2019-20 Segunda División B sesong var den 43. siden opprettelsen. Åtti lag deltok, fordelt på fire grupper på tjue klubber hver. 11. mars 2020 ble sesongen av Segunda División B suspendert på grunn av coronavirus COVID-19-pandemien i Spania.
Mai 2020 kunngjorde det kongelige spanske fotballforbundet for tidlig avslutning av ligaen, opphevet alle nedrykk og planla en eventuell opprykksspill om mulig. Utvidelsen av ligaen til fem grupper på 20 lag hver for sesongen 2020–21 (på grunn av opprykk fra de innskrenkede Tercera División -gruppene) ble også godkjent.
Oversikt før sesongen
80 lag meldte seg inn i ligaen, inkludert fire nedrykk fra Segunda División 2018–19 og 18 opprykk fra Tercera División 2018–19 . De siste gruppene ble trukket i juli 2019.
- Nedrykket fra Segunda División
- Córdoba
- Gimnàstic
- Rayo Majadahonda
-
Reus(ekskludert på grunn av sine økonomiske problemer)
- Forfremmet fra Tercera División
- Kjøpte ledige plasser
Gruppe 1
Lag og lokasjoner
Team | Hjemby | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
Atlético Baleares | Palma | Estadi Balear | 6000 |
Atlético Madrid B | Madrid | Cerro del Espino | 3800 |
Celta Vigo B | Vigo | Barreiro | 4500 |
Coruxo | Vigo | O Vao | 2200 |
Getafe B. | Getafe | Ciudad Deportiva | 1500 |
Ibiza | Ibiza | Kan savner | 5000 |
Internasjonalt | Boadilla del Monte | Polideportivo kommunale | 1.200 |
Langreo | Langreo | Ganzábal | 4.024 |
Las Palmas Atlético | Las Palmas | Anexo Gran Canaria | 2.000 |
Las Rozas | Las Rozas | Navalcarbón | 3.000 |
Marino Luanco | Luanco | Miramar | 3500 |
Melilla | Melilla | Álvarez Claro | 10.000 |
Oviedo B | Oviedo | El Requexón | 3.000 |
Peña Deportiva | Santa Eulària des Riu | Kommunal | 1500 |
Pontevedra | Pontevedra | Pasarón | 12.000 |
Racing Ferrol | Ferrol | En Malata | 12 043 |
Rayo Majadahonda | Majadahonda | Cerro del Espino | 3800 |
Real Madrid Castilla | Madrid | Alfredo di Stéfano | 6000 |
San Sebastián de los Reyes | San Sebastián de los Reyes | Matapiñonera | 3.000 |
Sporting Gijón B | Gijón | Pepe Ortiz | 3.000 |
Ligatabell
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifisering eller nedrykk |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atlético Baleares | 28 | 18 | 4 | 6 | 44 | 22 | +22 | 58 | Kvalifisering til gruppemesterens sluttspill og Copa del Rey |
2 | Ibiza | 28 | 17 | 5 | 6 | 41 | 18 | +23 | 56 | Kvalifisering til opprykksspillet og Copa del Rey |
3 | Atlético Madrid B | 28 | 16 | 5 | 7 | 52 | 27 | +25 | 53 | Kvalifisering til opprykksspill |
4 | Peña Deportiva | 28 | 1. 3 | 6 | 9 | 43 | 41 | +2 | 45 | Kvalifisering til opprykksspillet og Copa del Rey |
5 | Coruxo | 28 | 11 | 8 | 9 | 32 | 30 | +2 | 41 | Kvalifisering til Copa del Rey |
6 | Rayo Majadahonda | 28 | 11 | 8 | 9 | 31 | 29 | +2 | 41 | |
7 | Real Madrid Castilla | 28 | 10 | 10 | 8 | 42 | 35 | +7 | 40 | |
8 | Internasjonalt | 28 | 10 | 10 | 8 | 39 | 37 | +2 | 40 | Kvalifisering til Copa del Rey |
9 | Pontevedra | 28 | 11 | 5 | 12 | 38 | 40 | −2 | 38 | |
10 | Langreo | 28 | 10 | 8 | 10 | 28 | 33 | −5 | 38 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
11 | Racing Ferrol | 28 | 10 | 7 | 11 | 33 | 33 | 0 | 37 | |
12 | Oviedo B | 28 | 10 | 7 | 11 | 31 | 38 | −7 | 37 | |
1. 3 | Melilla | 28 | 9 | 9 | 10 | 29 | 37 | −8 | 36 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
14 | Celta Vigo B | 28 | 10 | 5 | 1. 3 | 41 | 45 | −4 | 35 | |
15 | Sporting Gijón B | 28 | 10 | 4 | 14 | 36 | 31 | +5 | 34 | |
16 | Las Palmas Atlético | 28 | 10 | 4 | 14 | 20 | 35 | −15 | 34 | |
17 | Las Rozas | 28 | 7 | 12 | 9 | 32 | 29 | +3 | 33 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
18 | Marino Luanco | 28 | 9 | 5 | 14 | 26 | 37 | −11 | 32 | |
19 | Getafe B. | 28 | 8 | 4 | 16 | 25 | 37 | −12 | 28 | |
20 | San Sebastián de los Reyes | 28 | 5 | 4 | 19 | 24 | 53 | −29 | 19 |
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) head-to-head målforskjell; 4) målforskjell; 5) antall scorede mål
Notater:
Resultater
Toppmålscorere
|
Topp keepere
|
Gruppe 2
Lag og lokasjoner
Team | Hjemby | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
Alavés B | Vitoria-Gasteiz | Ibaia | 2500 |
Amorebieta | Amorebieta-Etxano | Urritxe | 3.000 |
Arenaer | Getxo | Gobela | 2.000 |
Athletic Bilbao B | Bilbao | Lezama | 3250 |
Barakaldo | Barakaldo | Lasesarre | 7 960 |
Burgos | Burgos | El Plantío | 12.194 |
Calahorra | Calahorra | La Planilla | 4500 |
Kulturell Leonesa | León | Reino de León | 13 346 |
Guijuelo | Guijuelo | Kommunal | 1500 |
Haro | Haro | El Mazo | 4300 |
Izarra | Estella-Lizarra | Merkatondoa | 3500 |
Leioa | Leioa | Sarriena | 2.000 |
Osasuna B | Pamplona | Tajonar | 4500 |
Real Sociedad B | San Sebastián | José Luis Orbegozo | 2500 |
Real Unión | Jeg løper | Stadion Gal | 5000 |
Salamanca | Salamanca | Helmántico | 17 341 |
Tudelano | Tudela | Ciudad de Tudela | 11.000 |
UD Logroñés | Logroño | Las Gaunas | 16 000 |
Unionister | Salamanca | Pistas del Helmántico | 3.000 |
Valladolid Promesas | Valladolid | Anexos José Zorrilla | 1500 |
Ligatabell
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifisering eller nedrykk |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UD Logroñés (O, P) | 28 | 18 | 8 | 2 | 48 | 18 | +30 | 62 | Kvalifisering til gruppemesterens sluttspill og Copa del Rey |
2 | Kulturell Leonesa | 28 | 14 | 7 | 7 | 45 | 28 | +17 | 49 | Kvalifisering til opprykksspillet og Copa del Rey |
3 | Athletic Bilbao B | 28 | 14 | 7 | 7 | 55 | 35 | +20 | 49 | Kvalifisering til opprykksspill |
4 | Valladolid Promesas | 28 | 12 | 11 | 5 | 43 | 28 | +15 | 47 | |
5 | Real Sociedad B | 28 | 12 | 8 | 8 | 47 | 35 | +12 | 44 | |
6 | Amorebieta | 28 | 11 | 9 | 8 | 38 | 38 | 0 | 42 | Kvalifisering til Copa del Rey |
7 | Osasuna B | 28 | 11 | 7 | 10 | 35 | 35 | 0 | 40 | |
8 | Burgos | 28 | 10 | 9 | 9 | 31 | 37 | −6 | 39 | Kvalifisering til Copa del Rey |
9 | Guijuelo | 28 | 10 | 7 | 11 | 30 | 26 | +4 | 37 | |
10 | Haro | 28 | 9 | 9 | 10 | 29 | 33 | −4 | 36 | |
11 | Alavés B | 28 | 8 | 10 | 10 | 28 | 31 | -3 | 34 | |
12 | Calahorra | 28 | 6 | 16 | 6 | 28 | 32 | −4 | 34 | Kvalifisering til Copa del Rey |
1. 3 | Salamanca | 28 | 9 | 7 | 12 | 30 | 39 | −9 | 34 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
14 | Barakaldo | 28 | 9 | 5 | 14 | 33 | 42 | −9 | 32 | |
15 | Leioa | 28 | 7 | 10 | 11 | 35 | 38 | -3 | 31 | |
16 | Unionister | 28 | 8 | 7 | 1. 3 | 39 | 43 | −4 | 31 | |
17 | Real Unión | 28 | 6 | 11 | 11 | 29 | 33 | −4 | 29 | |
18 | Arenaer | 28 | 6 | 10 | 12 | 27 | 43 | −16 | 28 | |
19 | Izarra | 28 | 6 | 10 | 12 | 29 | 47 | −18 | 28 | |
20 | Tudelano | 28 | 4 | 12 | 12 | 26 | 44 | −18 | 24 |
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) head-to-head målforskjell; 4) målforskjell; 5) antall scorede mål
(O) Vinner av sluttspillet; (P) Promoterte
notater:
Resultater
Toppmålscorere
|
Topp keepere
|
Gruppe 3
Lag og lokasjoner
Team | Hjemby | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
Andorra | Encamp , Andorra | Prada de Molès | 550 |
Atlético Levante | Valencia | Bunyol | 3.000 |
Badalona | Badalona | Kommunal | 4.170 |
Barcelona B. | Sant Joan Despí | Johan Cruyff | 6000 |
Castellón | Castellón de la Plana | Castalia | 14 485 |
Cornellà | Cornellà de Llobregat | Nou Camp Municipal | 1500 |
Ebro | Zaragoza | El Carmen | 3.000 |
Ejea | Ejea de los Caballeros | Luchán | 1.200 |
Espanyol B | Sant Adrià de Besòs | Dani Jarque | 1.520 |
Gimnàstic | Tarragona | Nou Estadi | 14 591 |
Hércules | Alicante | José Rico Pérez | 30 000 |
La Nucía | La Nucía | Camilo Cano | 3.000 |
Llagostera | Llagostera | Kommunal | 1500 |
Lleida Esportiu | Lleida | Camp d'Esports | 13 500 |
Olot | Olot | Kommunal | 5000 |
Orihuela | Orihuela | Los Arcos | 5000 |
Prat | El Prat de Llobregat | Sagnier | 1500 |
Sabadell | Sabadell | Nova Creu Alta | 11 981 |
Valencia Mestalla | Valencia | Antonio Puchades | 3.000 |
Villarreal B. | Villarreal | Ciudad Deportiva | 4200 |
Ligatabell
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifisering eller nedrykk |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Castellón (P) | 28 | 14 | 8 | 6 | 40 | 24 | +16 | 50 | Kvalifisering til gruppemesterens sluttspill og Copa del Rey |
2 | Barcelona B. | 28 | 1. 3 | 10 | 5 | 40 | 27 | +13 | 49 | Kvalifisering til opprykksspill |
3 | Sabadell (P) | 28 | 14 | 7 | 7 | 38 | 25 | +13 | 49 | Kvalifisering til opprykksspillet og Copa del Rey |
4 | Cornellà | 28 | 1. 3 | 10 | 5 | 34 | 25 | +9 | 49 | |
5 | Lleida Esportiu | 28 | 12 | 10 | 6 | 34 | 22 | +12 | 46 | Kvalifisering til Copa del Rey |
6 | Villarreal B. | 28 | 1. 3 | 7 | 8 | 36 | 32 | +4 | 46 | |
7 | Olot | 28 | 11 | 11 | 6 | 34 | 19 | +15 | 44 | Kvalifisering til Copa del Rey |
8 | Espanyol B | 28 | 11 | 9 | 8 | 44 | 37 | +7 | 42 | |
9 | Andorra | 28 | 10 | 11 | 7 | 31 | 28 | +3 | 41 | Kvalifisering til Copa del Rey |
10 | La Nucía | 28 | 10 | 9 | 9 | 30 | 29 | +1 | 39 | |
11 | Ebro | 28 | 8 | 1. 3 | 7 | 29 | 31 | −2 | 37 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
12 | Atlético Levante | 28 | 10 | 5 | 1. 3 | 29 | 34 | −5 | 35 | |
1. 3 | Llagostera | 28 | 7 | 12 | 9 | 28 | 33 | −5 | 33 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
14 | Gimnàstic | 28 | 7 | 10 | 11 | 33 | 38 | −5 | 31 | |
15 | Ejea | 28 | 6 | 9 | 1. 3 | 27 | 36 | −9 | 27 | |
16 | Valencia Mestalla | 28 | 4 | 14 | 10 | 27 | 33 | −6 | 26 | |
17 | Prat | 28 | 5 | 11 | 12 | 25 | 40 | −15 | 26 | |
18 | Hércules | 28 | 5 | 10 | 1. 3 | 27 | 35 | −8 | 25 | |
19 | Badalona | 28 | 5 | 9 | 14 | 17 | 34 | −17 | 24 | |
20 | Orihuela | 28 | 4 | 11 | 1. 3 | 26 | 47 | −21 | 23 |
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) head-to-head målforskjell; 4) målforskjell; 5) antall scorede mål
(P) Promoterte
notater:
Resultater
Toppmålscorere
|
Topp keepere
|
Gruppe 4
Lag og lokasjoner
Team | Hjemby | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
Algeciras | Algeciras | Nuevo Mirador | 7.200 |
Atlético Sanluqueño | Sanlúcar de Barrameda | El Palmar | 5000 |
Badajoz | Badajoz | Nuevo Vivero | 15.198 |
Cádiz B | Cádiz | Bahía de Cádiz | 2500 |
Cartagena | Cartagena | Cartagonova | 15 105 |
Córdoba | Córdoba | El Arcángel | 20.989 |
Don Benito | Don Benito | Vicente Sanz | 3500 |
Linense | La Línea de la Concepción | Kommunal | 12.000 |
Marbella | Marbella | Kommunal | 8000 |
Mérida | Mérida | Romano | 14 600 |
Murcia | Murcia | Nueva Condomina | 31 179 |
Recreativo | Huelva | Nuevo Colombino | 21 670 |
Recreativo Granada | Granada | Ciudad Deportiva | 2500 |
San Fernando | San Fernando | Iberoamericano | 12.000 |
Sevilla Atlético | Sevilla | Jesús Navas | 8000 |
Talavera de la Reina | Talavera de la Reina | El Prado | 6000 |
UCAM Murcia | Murcia | La Condomina | 6000 |
Villarrobledo | Villarrobledo | Nuestra Señora de la Caridad | 5.500 |
Villarrubia | Villarrubia de los Ojos | Nuevo kommunale | 1.000 |
Yeclano | Yecla | La Constitución | 5000 |
Ligatabell
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifisering eller nedrykk |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cartagena (O, P) | 28 | 15 | 9 | 4 | 33 | 19 | +14 | 54 | Kvalifisering til gruppemesterens sluttspill og Copa del Rey |
2 | Marbella | 28 | 1. 3 | 14 | 1 | 39 | 20 | +19 | 53 | Kvalifisering til opprykksspillet og Copa del Rey |
3 | Badajoz | 28 | 14 | 7 | 7 | 37 | 22 | +15 | 49 | |
4 | Yeclano | 28 | 1. 3 | 8 | 7 | 42 | 33 | +9 | 47 | |
5 | Córdoba | 28 | 12 | 9 | 7 | 33 | 27 | +6 | 45 | Kvalifisering til Copa del Rey |
6 | San Fernando | 28 | 12 | 8 | 8 | 39 | 25 | +14 | 44 | |
7 | Linense | 28 | 10 | 11 | 7 | 27 | 26 | +1 | 41 | |
8 | Murcia | 28 | 10 | 9 | 9 | 33 | 26 | +7 | 39 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
9 | Sevilla Atlético | 28 | 9 | 9 | 10 | 31 | 33 | −2 | 36 | |
10 | UCAM Murcia | 28 | 9 | 9 | 10 | 29 | 33 | −4 | 36 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
11 | Cádiz B | 28 | 9 | 9 | 10 | 23 | 27 | −4 | 36 | |
12 | Villarrubia | 28 | 8 | 11 | 9 | 34 | 33 | +1 | 35 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
1. 3 | Recreativo | 28 | 8 | 9 | 11 | 30 | 31 | −1 | 33 | |
14 | Don Benito | 28 | 8 | 8 | 12 | 32 | 35 | -3 | 32 | |
15 | Atlético Sanluqueño | 28 | 7 | 9 | 12 | 20 | 28 | −8 | 30 | |
16 | Algeciras | 28 | 6 | 11 | 11 | 31 | 40 | −9 | 29 | |
17 | Talavera de la Reina | 28 | 7 | 8 | 1. 3 | 23 | 33 | −10 | 29 | |
18 | Recreativo Granada | 28 | 7 | 8 | 1. 3 | 21 | 35 | −14 | 29 | |
19 | Mérida | 28 | 4 | 15 | 9 | 28 | 37 | −9 | 27 | |
20 | Villarrobledo | 28 | 5 | 7 | 16 | 23 | 45 | −22 | 22 |
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) head-to-head målforskjell; 4) målforskjell; 5) antall scorede mål
(O) Vinner av sluttspillet; (P) Forfremmet
Resultater
Toppmålscorere
|
Topp keepere
|
Copa Federación -kvalifisering
14 lag kvalifiserte seg til 2020 Copa Federación : de 3 beste lagene i hver gruppe (unntatt reserver) som ikke kvalifiserte seg til Copa del Rey og de to best plasserte lagene totalt fra resten av lagene, rangert etter poengene deres.
Beste lag
Siden to lag kunne kvalifisere seg, vises bare de to beste lagene i hver gruppe.
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Las Rozas | 28 | 7 | 12 | 9 | 32 | 29 | +3 | 33 | Kvalifisering for Copa Federación nasjonale fase |
2 | 4 | Recreativo | 28 | 8 | 9 | 11 | 30 | 31 | −1 | 33 | |
3 | 4 | Don Benito | 28 | 8 | 8 | 12 | 32 | 35 | -3 | 32 | |
4 | 1 | Marino Luanco | 28 | 9 | 5 | 14 | 26 | 37 | −11 | 32 | |
5 | 2 | Unionister | 28 | 8 | 7 | 1. 3 | 39 | 43 | −4 | 31 | |
6 | 2 | Real Unión | 28 | 6 | 11 | 11 | 29 | 33 | −4 | 29 | |
7 | 3 | Ejea | 28 | 6 | 9 | 1. 3 | 27 | 36 | −9 | 27 | |
8 | 3 | Prat | 28 | 5 | 11 | 12 | 25 | 40 | −15 | 26 |
Regler for klassifisering: 1) antall poeng; 2) målforskjell; 3) antall scorede mål; 4) fair-play poeng; 5) sluttspillkamp
Gjennomsnittlig oppmøte
Dette er en liste over deltakelsesdata for lagene som gir et offisielt nummer. De inkluderer sluttspillkamper:
Pos | Team | Total | Høy | Lav | Gjennomsnitt | Endring |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Córdoba | 126.650 | 12 758 | 7.502 | 9 046 | −12,0% 1 |
2 | Murcia | 88.017 | 11.075 | 3.000 | 5868 | −20,6% |
3 | Kulturell Leonesa | 76 367 | 10.436 | 4.335 | 5 874 | -1,0% |
4 | UD Logroñés | 59.713 | 6 874 | 2624 | 3.981 | +5,3% |
5 | Gimnàstic | 44.104 | 4.431 | 2.359 | 3.393 | −19,5% 1 |
6 | Sabadell | 42.659 | 4.434 | 2.149 | 3.047 | +20,9% |
7 | Barcelona B. | 37.336 | 4.321 | 1 030 | 2.489 | +78,2% |
8 | UCAM Murcia | 27 881 | 5.490 | 1.361 | 2.145 | +0,8% |
9 | Unionister | 30 316 | 3.580 | 1.327 | 2.021 | +0,8% |
10 | Linense | 17 316 | 1650 | 1 142 | 1332 | n/a |
11 | Olot | 15 002 | 1697 | 646 | 1 072 | −6,7% |
12 | Real Madrid Castilla | 15.016 | 1700 | 612 | 1.001 | −10,9% |
1. 3 | Badalona | 12 307 | 2 264 | 650 | 947 | +0,1% |
14 | Sevilla Atlético | 12 659 | 1 646 | 500 | 904 | n/a |
15 | Langreo | 10 750 | 1.410 | 488 | 827 | +0,5% |
Merknader:
1: Team spilte forrige sesong i Segunda División.
2: Team spilte forrige sesong i Tercera División.