Championship League 2019 - 2019 Championship League
Turneringsinformasjon | |
---|---|
Datoer | 1. januar - 14. mars 2019 |
Sted | Ricoh Arena og Barnsley Metrodome |
By | Coventry og Barnsley |
Land | England |
Format | Ikke- ranking arrangement |
Totalt premiefond | £ 177,500 |
Vinnerandel | 10 000 pund |
Høyeste pause | David Gilbert ( 147 ) |
Endelig | |
Champion | Martin Gould |
Andreplass | Jack Lisowski |
Poeng | 3–1 |
← 2018
2019–20 →
|
Den 2019 Championship League var en profesjonell ikke- ranking snooker turnering, som finner sted fra en januar til å fjorten mars 2019 på Ricoh Arena i Coventry (Group 1-6) og på Barnsley Metrodome i Barnsley (Gruppe 7 og Cupvinner Group) , begge i England . Det var den 12. etappen av turneringen.
David Gilbert gjorde den historiske 147. maksimale pausen i sin gruppe 5 round robin -kamp mot Stephen Maguire . Det var Gilberts andre profesjonelle maksimalpause (han oppnådde sin første i Championship League 2015), og det var det sjette året på rad at det ble gjort et maksimum i Championship League .
Under round robin -kampene registrerte Neil Robertson sitt 600. karrierehundre i gruppe 1, og Ding Junhui sin 500. i gruppe 7. Og under Winners 'Group round robin -kamper gjorde John Higgins sitt 750. karrierehundreferie, og Judd Trump spilte også inn hans 600.
John Higgins var en to ganger forsvarende mester, etter å ha beholdt tittelen 2017 med en 3–2 seier mot Zhou Yuelong i finalen 2018 . Imidlertid tapte Higgins 3–0 for Martin Gould i semifinalen.
Martin Gould vant sin andre Championship League -tittel, og slo Jack Lisowski 3–1 i finalen.
Turneringsformat
Championship League -arrangementet ser 25 profesjonelle (inkludert vikarer; 28 spillere i 2019) delta, og spillere tjener premiepenger for hver ramme som vinnes. Kampene er best med 5 rammer, og ligaen spilles fra januar til mars 2019.
Konkurransen går over åtte grupper, som hver består av syv spillere. Fra hver gruppe kvalifiserer de fire beste til et sluttspill, og vinnerne av de syv første sluttspillene kvalifiserer seg til vinnergruppen. De to nederste spillerne i hver gruppe er eliminert, og de resterende fire går til neste gruppe, hvor de får selskap av ytterligere tre spillere til den syvende gruppen. Vinnerne spiller i den siste gruppen, og vinneren av Winners 'Group-sluttspillet tar tittelen og en plass på Champion of Champions i 2019 .
Premiefond
Fordelingen av premiepengene for Championship League 2019 er vist nedenfor.
|
|
- Totalt turnering : £ 177.500
Gruppe 1
Gruppe 1 ble spilt 1. og 2. januar 2019. Neil Robertson var den første spilleren som kvalifiserte seg til Winners 'Group, og spilte inn sitt 600. karrierehundreår i round-robin-kampen mot Anthony Hamilton .
Fyrstikker
|
|
|
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neil Robertson (Q) | 6 | 4 | 2 | 15 | 9 | +6 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 1 |
2 | Jack Lisowski (Q) | 6 | 4 | 2 | 14 | 1. 3 | +1 | |
3 | Ricky Walden (Q) | 6 | 3 | 3 | 12 | 11 | +1 | |
4 | Anthony Hamilton (Q) | 6 | 3 | 3 | 12 | 1. 3 | −1 | |
5 | Jimmy Robertson (A) | 6 | 3 | 3 | 11 | 11 | 0 | Går videre til gruppe 2 |
6 | Mark King (E) | 6 | 3 | 3 | 11 | 12 | −1 | Eliminert fra konkurransen |
7 | Robert Milkins (E) | 6 | 1 | 5 | 9 | 15 | −6 |
(A) Gå videre til en ytterligere runde; (E) eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
Neil Robertson | 3 | |||||
Anthony Hamilton | 0 | |||||
Neil Robertson | 3 | |||||
Jack Lisowski | 0 | |||||
Jack Lisowski | 3 | |||||
Ricky Walden | 1 | |||||
Gruppe 2
Gruppe 2 ble spilt 3. og 4. januar 2019. Jack Lisowski var den andre spilleren som kvalifiserte seg til vinnergruppen.
Fyrstikker
|
|
|
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jack Lisowski (Q) | 6 | 5 | 1 | 16 | 10 | +6 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 2 |
2 | Luca Brecel (Q) | 6 | 4 | 2 | 12 | 10 | +2 | |
3 | Kyren Wilson (Q) | 6 | 3 | 3 | 1. 3 | 12 | +1 | |
4 | Jimmy Robertson (Q) | 6 | 3 | 3 | 1. 3 | 14 | −1 | |
5 | Judd Trump (A) | 6 | 3 | 3 | 11 | 12 | −1 | Går videre til gruppe 3 |
6 | Ricky Walden (E) | 6 | 2 | 4 | 12 | 14 | −2 | Eliminert fra konkurransen |
7 | Anthony Hamilton (E) | 6 | 1 | 5 | 10 | 15 | −5 |
(A) Gå videre til en ytterligere runde; (E) eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
Jack Lisowski | 3 | |||||
Jimmy Robertson | 2 | |||||
Jack Lisowski | 3 | |||||
Luca Brecel | 0 | |||||
Luca Brecel | 3 | |||||
Kyren Wilson | 2 | |||||
Gruppe 3
Gruppe 3 ble spilt 7. og 8. januar 2019. Judd Trump var den tredje spilleren som kvalifiserte seg til vinnergruppen.
Fyrstikker
|
|
|
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stuart Bingham (Q) | 6 | 4 | 2 | 16 | 10 | +6 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 3 |
2 | Barry Hawkins (Q) | 6 | 4 | 2 | 14 | 9 | +5 | |
3 | Mark Selby (Q) | 6 | 4 | 2 | 14 | 11 | +3 | |
4 | Judd Trump (Q) | 6 | 3 | 3 | 1. 3 | 1. 3 | 0 | |
5 | Luca Brecel (A) | 6 | 3 | 3 | 11 | 1. 3 | −2 | Går videre til gruppe 4 |
6 | Kyren Wilson (E) | 6 | 2 | 4 | 10 | 12 | −2 | Eliminert fra konkurransen |
7 | Jimmy Robertson (E) | 6 | 1 | 5 | 7 | 16 | −9 |
(A) Gå videre til en ytterligere runde; (E) eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
Stuart Bingham | 2 | |||||
Judd Trump | 3 | |||||
Judd Trump | 3 | |||||
Barry Hawkins | 0 | |||||
Barry Hawkins | 3 | |||||
Mark Selby | 2 | |||||
Gruppe 4
Gruppe 4 ble spilt 9. og 10. januar 2019. Stuart Bingham var den fjerde spilleren som kvalifiserte seg til vinnergruppen.
Fyrstikker
|
|
|
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mark Selby (Q) | 6 | 5 | 1 | 16 | 7 | +9 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 4 |
2 | Stuart Bingham (Q) | 6 | 3 | 3 | 1. 3 | 11 | +2 | |
3 | Barry Hawkins (Q) | 6 | 3 | 3 | 11 | 10 | +1 | |
4 | Ali Carter (Q) | 6 | 3 | 3 | 11 | 12 | −1 | |
5 | Luca Brecel (A) | 6 | 3 | 3 | 10 | 1. 3 | -3 | Går videre til gruppe 5 |
6 | Ryan Day (E) | 6 | 2 | 4 | 11 | 14 | -3 | Eliminert fra konkurransen |
7 | Graeme Dott (E) | 6 | 2 | 4 | 10 | 15 | −5 |
(A) Gå videre til en ytterligere runde; (E) eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
Mark Selby | 3 | |||||
Ali Carter | 1 | |||||
Mark Selby | 1 | |||||
Stuart Bingham | 3 | |||||
Stuart Bingham | 3 | |||||
Barry Hawkins | 1 | |||||
Gruppe 5
Gruppe 5 ble spilt 21. og 22. januar 2019. Mark Selby var den femte spilleren som kvalifiserte seg til vinnergruppen.
Fyrstikker
|
|
|
- Merk
På grunn av sykdom trakk Luca Brecel seg fra turneringen før gruppespill 5. Han ble erstattet i gruppen av David Gilbert .
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | David Gilbert (Q) | 6 | 5 | 1 | 16 | 10 | +6 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 5 |
2 | Stephen Maguire (Q) | 6 | 4 | 2 | 14 | 10 | +4 | |
3 | Mark Selby (Q) | 6 | 3 | 3 | 1. 3 | 10 | +3 | |
4 | Barry Hawkins (Q) | 6 | 3 | 3 | 12 | 12 | 0 | |
5 | Ali Carter (A) | 6 | 3 | 3 | 11 | 1. 3 | −2 | Går videre til gruppe 6 |
6 | Anthony McGill (E) | 6 | 2 | 4 | 10 | 15 | −5 | Eliminert fra konkurransen |
7 | Joe Perry (E) | 6 | 1 | 5 | 9 | 15 | −6 |
(A) Gå videre til en ytterligere runde; (E) eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
David Gilbert | 0 | |||||
Barry Hawkins | 3 | |||||
Barry Hawkins | 0 | |||||
Mark Selby | 3 | |||||
Stephen Maguire | 2 | |||||
Mark Selby | 3 | |||||
Gruppe 6
Gruppe 6 ble spilt 23. og 24. januar 2019. Martin Gould var den sjette spilleren som kvalifiserte seg til vinnergruppen.
Fyrstikker
|
|
|
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Barry Hawkins (Q) | 6 | 5 | 1 | 16 | 7 | +9 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 6 |
2 | Mark Davis (Q) | 6 | 4 | 2 | 14 | 11 | +3 | |
3 | Martin Gould (Q) | 6 | 4 | 2 | 1. 3 | 8 | +5 | |
4 | Stephen Maguire (Q) | 6 | 3 | 3 | 11 | 14 | -3 | |
5 | David Gilbert (A) | 6 | 2 | 4 | 11 | 1. 3 | −2 | Går videre til gruppe 7 |
6 | Ali Carter (E) | 6 | 2 | 4 | 11 | 14 | -3 | Eliminert fra konkurransen |
7 | Xiao Guodong (E) | 6 | 1 | 5 | 6 | 15 | −9 |
(A) Gå videre til en ytterligere runde; (E) eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
Barry Hawkins | 3 | |||||
Stephen Maguire | 1 | |||||
Barry Hawkins | 2 | |||||
Martin Gould | 3 | |||||
Mark Davis | 1 | |||||
Martin Gould | 3 | |||||
Gruppe 7
Gruppe 7 ble spilt 11. og 12. mars 2019. John Higgins var den syvende og siste spilleren som kvalifiserte seg til vinnergruppen.
Fyrstikker
|
|
|
- Merk
David Gilbert og Barry Hawkins trakk seg fra turneringen før gruppespill 7. De ble erstattet av Tom Ford og Noppon Saengkham .
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | John Higgins (Q) | 6 | 6 | 0 | 18 | 2 | +16 | Kvalifisering til sluttspill i gruppe 7 |
2 | Noppon Saengkham (Q) | 6 | 5 | 1 | 16 | 8 | +8 | |
3 | Ding Junhui (Q) | 6 | 4 | 2 | 12 | 11 | +1 | |
4 | Stephen Maguire (Q) | 6 | 2 | 4 | 11 | 15 | −4 | |
5 | Mark Davis (E) | 6 | 2 | 4 | 9 | 16 | −7 | Eliminert fra konkurransen |
6 | Tom Ford (E) | 6 | 1 | 5 | 9 | 16 | −7 | |
7 | Michael White (E) | 6 | 1 | 5 | 9 | 16 | −7 |
(E) Eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
John Higgins | 3 | |||||
Stephen Maguire | 1 | |||||
John Higgins | 3 | |||||
Ding Junhui | 0 | |||||
Noppon Saengkham | 2 | |||||
Ding Junhui | 3 | |||||
Vinnergruppe
Winners 'Group ble spilt 13. og 14. mars 2019. Martin Gould vant sin andre Championship League -tittel, og slo Jack Lisowski 3–1 i finalen. Under round robin -kampene gjorde John Higgins sin 750. karriere århundre pause. På den andre dagen gjorde Judd Trump sitt 600. århundre i karrieren i kampen mot Martin Gould .
Fyrstikker
|
|
|
Bord
Pos | Team | Pld | W | L | FF | FA | FD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neil Robertson (Q) | 6 | 4 | 2 | 1. 3 | 10 | +3 | Kvalifisering til Winners 'gruppespill |
2 | Martin Gould (Q) | 6 | 4 | 2 | 12 | 9 | +3 | |
3 | John Higgins (Q) | 6 | 3 | 3 | 1. 3 | 1. 3 | 0 | |
4 | Jack Lisowski (Q) | 6 | 3 | 3 | 12 | 11 | +1 | |
5 | Mark Selby (E) | 6 | 3 | 3 | 12 | 11 | +1 | Eliminert fra konkurransen |
6 | Judd Trump (E) | 6 | 3 | 3 | 11 | 11 | 0 | |
7 | Stuart Bingham (E) | 6 | 1 | 5 | 8 | 16 | −8 |
(E) Eliminert; (Q) Kvalifisert til den angitte fasen
Sluttspill
Semifinaler Best of 5 frames |
Final Best av 5 bilder |
|||||
Neil Robertson | 0 | |||||
Jack Lisowski | 3 | |||||
Jack Lisowski | 1 | |||||
Martin Gould | 3 | |||||
Martin Gould | 3 | |||||
John Higgins | 0 | |||||
Århundrebrudd
Totalt: 104
- 147 (5) , 105, 100, 100 David Gilbert
-
143 (3) , 143 (4) , 143, 141, 139, 139, 135, 122,
113, 113, 110, 109, 107, 103, 102, 100 Mark Selby - 143 (3) , 132, 111, 106, 101, 100 Stuart Bingham
- 142, 137, 136 (W) , 127, 125, 115, 111,
110, 109, 105, 105, 104, 103 Judd Trump - 141 (6) , 134, 126, 125, 113, 105 Ali Carter
- 139 (1) , 128, 124, 120, 115, 110, 104 Neil Robertson
- 135, 131, 117, 115, 105, 105 - Martin Gould
- 135, 129, 124, 116, 108, 105, 104, 103, 102 - Stephen Maguire
- 135, 127, 104, 102 - Luca Brecel
- 135 - Joe Perry
- 135 - Ricky Walden
- 134, 121, 120, 120, 105, 105, 101, 101 - Barry Hawkins
- 132 (2) , 129, 123, 108 Kyren Wilson
- 130 (7) , 120, 118, 117, 117 John Higgins
- 127 - Tom Ford
- 122 - Graeme Dott
- 121, 100 - Ding Junhui
- 120, 117 - Jimmy Robertson
- 117, 107, 103 - Jack Lisowski
- 112, 110 - Noppon Saengkham
- 112 - Xiao Guodong
- 110 - Michael White
- 104 - Anthony McGill
Fet: høyeste brudd i den angitte gruppen.
Gevinster
Nei. | Spiller | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | W | TOTAL |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Gould (27) | 6100 | 14200 | 20300 | ||||||
2 | Jack Lisowski (16) | 4300 | 6400 | 8600 | 19300 | |||||
3 | Mark Selby (1) | 3250 | 5300 | 6100 | 2400 | 17050 | ||||
4 | John Higgins (4) | 7100 | 5600 | 12700 | ||||||
5 | Neil Robertson (10) | 6800 | 5600 | 12400 | ||||||
6 | Barry Hawkins (2) (7) | 4300 | 2400 | 4100 | 5100 | 15900 | ||||
7 | Stuart Bingham (12) | 3450 | 6100 | 1600 | 11150 | |||||
8 | Judd Trump (5) | 1100 | 6100 | 3200 | 10400 | |||||
9 | Stephen Maguire (15) | 3000 | 2400 | 2400 | 7800 | |||||
10 | Luca Brecel (1) (14) | 4100 | 1100 | 1000 | 6200 | |||||
11 | Ali Carter (17) | 2400 | 1100 | 1600 | 5100 | |||||
12 | Jimmy Robertson (23) | 1100 | 2900 | 700 | 4700 | |||||
1. 3 | Kyren Wilson (9) | 3400 | 1000 | 4400 | ||||||
14 | David Gilbert (2) (19) | 3100 | 1100 | 4200 | ||||||
15 | Ding Junhui (8) | 4100 | 4100 | |||||||
16 | Ricky Walden (34) | 2500 | 1200 | 3700 | ||||||
17 | Mark Davis (35) | 2700 | 900 | 3600 | ||||||
18 | Anthony Hamilton (30) | 2200 | 1000 | 3200 | ||||||
= | Noppon Saengkham (32) | 3200 | 3200 | |||||||
20 | Mark King (26) | 1100 | 1100 | |||||||
= | Ryan Day (13) | 1100 | 1100 | |||||||
22 | Graeme Dott (22) | 1000 | 1000 | |||||||
= | Anthony McGill (20) | 1000 | 1000 | |||||||
24 | Robert Milkins (32) | 900 | 900 | |||||||
= | Joe Perry (18) | 900 | 900 | |||||||
= | Tom Ford (28) | 900 | 900 | |||||||
= | Michael White (36) | 900 | 900 | |||||||
28 | Xiao Guodong (25) | 600 | 600 | |||||||
Totale premiepenger | 18 900 | 19 900 | 19 900 | 19.200 | 19 300 | 19 600 | 19 500 | 41.200 | 177.500 |
Grønn: vant gruppen. Fet: høyeste pause i gruppen. Alle premiepenger i GBP .
Parentesis: Verdensrangeringer før turneringsstart, 1. januar 2019.
Merknader
(1) På grunn av sykdom trakk Luca Brecel seg fra turneringen før gruppe 5 -spill.
(2) Barry Hawkins og David Gilbert trakk seg fra turneringen før gruppespill 7.