Scottish League Cup 2020–21 - 2020–21 Scottish League Cup
Land | Skottland |
---|---|
Datoer | 6. oktober 2020 - 28. februar 2021 |
Lag | 44 |
Mester som forsvarer | Celtic |
Champions | St. Johnstone |
Andre plass | Livingston |
Kampene spilt | 95 |
Mål scoret | 285 (3 per kamp) |
Toppmålscorer (r) |
Alan Forrest (7 mål) |
← 2019–20
2021–22 →
|
Det 2020-21 Scottish League Cup (også kjent som Betfred Cup for sponsing grunner) var 75-sesongen av Scotland 's nest mest prestisjefylte fotball knockout konkurranse.
Formatet for konkurransen 2020–21 var det samme som de fire foregående sesongene.
Det begynte med åtte grupper på fem lag inkludert alle 2019–20 Scottish Professional Football League (SPFL) -klubbene, unntatt de som konkurrerte i Champions League og Europa League -kvalifiseringen , samt vinnerne av Highland Football League ( Brora Rangers ) 2019–20 og Lowland Football League 2019–2020 ( Kelty Hearts ).
De innenlandske kringkastingsrettighetene for konkurransen ble utelukkende holdt av Premier Sports .
St Johnstone var vinnerne av Scottish League Cup og slo Livingston 1–0 i finalen. Det var det andre store trofeet i historien deres, etter Scottish Cup 2014 . De ble det første laget på nesten fem år som vant et annet skotsk innenlands trofé enn Celtic .
Rute
Rund | Første kampdato | Armaturer | Klubber |
---|---|---|---|
Gruppespill | 6. oktober 2020 | 80 | 44 → 16 |
Andre runde | 28. november 2020 | 8 | 16 → 8 |
Kvartfinale | 15. desember 2020 | 4 | 8 → 4 |
Semifinaler | 23. januar 2021 | 2 | 4 → 2 |
Endelig | 28. februar 2021 | 1 | 2 → 1 |
Format
Konkurransen begynte med åtte grupper på fem lag. De fire klubbene som konkurrerte i UEFA Champions League ( Celtic ) og Europa League ( Rangers , Motherwell og Aberdeen ) kvalifiseringsrunder ble gitt farvel til andre runde. De 40 lagene som konkurrerte i gruppespillet besto av de åtte andre lagene som konkurrerte i Scottish Premiership 2019–20 , og alle lagene som konkurrerte i det skotske mesterskapet 2019–20 , 2019–20 Scottish League One og 2019–20 Scottish Liga to . Det 2019-20 Highland Football League og 2019-20 Lowland Football League vinnere også konkurrert.
Vinnerne i hver av de åtte gruppene, så vel som de fire beste runners-up gikk videre til andre runde (siste 16), som inkluderte de fire UEFA-kvalifiseringsklubbene. På dette stadiet går konkurransen tilbake til det tradisjonelle knock-out- formatet. De fire gruppevinnerne med det høyeste poenget totalt og klubbene som kom inn på dette stadiet ble seedet, med de fire gruppevinnerne med de laveste poengene som ikke var seedet sammen med de fire beste løperne.
Bonuspoengsystem
I desember 2015 kunngjorde SPFL at ved siden av det nye gruppespillformatet, ville det bli innført et bonuspoengsystem for å gi større spenning og øke antall meningsfylte spill på dette stadiet. Det tradisjonelle poengsystemet med å tildele tre poeng for en seier og ett poeng for uavgjort brukes imidlertid, for hver gruppespillkamp som avsluttes uavgjort, finner det en straffesparkkonkurranse , der vinneren får et bonuspoeng.
Gruppespill
Gruppespillet besto av åtte lag fra Scottish Premiership 2019–20 , og alle ti lagene fra hvert av 2019–20 Scottish Championship , 2019–20 Scottish League One og 2019–20 Scottish League Two , samt vinnerne av 2019-20 Highland Football League og 2019-20 Lowland Football League . De 40 lagene ble delt inn i to seksjoner - Nord og Sør - med hver seksjon som inneholdt fire toppfrø, fire andre frø og 12 lag uten lag. Hver seksjon ble trukket inn i fire grupper med hver gruppe bestående av et topp seed, ett sekund seed og tre lag uten lag.
Trekningen av gruppespillet fant sted 10. august 2020 og ble sendt direkte på FreeSports og SPFL YouTube -kanalen.
Nord
Gruppe A
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | HOM | RAI | IKT | EFI | KU | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | I hjertet av Midlothian | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 12 | Kvalifisering for andre runde | - | 3–1 | 1–0 | - | - | |
2 | Raith Rovers | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 7 | 0 | 8 | - | - | p3–3 | 2–1 | - | ||
3 | Inverness Caledonian Thistle | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 | - | - | - | 1–0 | p0–0 | ||
4 | East Fife | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 5 | 6 | −1 | 3 | 2–3 | - | - | - | 2–0 | ||
5 | Cowdenbeath | 4 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 4 | −4 | 1 | 0–1 | 0–1 | - | - | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Gruppe B
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | HIB | DUN | COV | BRO | TIL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dvalemodus | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 12 | Kvalifisering for andre runde | - | 4–1 | - | 3–1 | - | |
2 | Dundee | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | - | - | 3–0 | - | 3–0 | ||
3 | Cove Rangers | 4 | 1 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 5 | 1–2 | - | - | - | 1–0 | ||
4 | Brora Rangers | 4 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | 10 | −4 | 2 | - | 0–2 | 2–2 s | - | - | ||
5 | Forfar Athletic | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 8 | −5 | 2 | 0–1 | - | - | p3–3 | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Gruppe C
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | STJ | DUN | KJÆLEDYR | KEL | BRE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | St. Johnstone | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 12 | 2 | +10 | 10 | Kvalifisering for andre runde | - | 0–0 s | - | - | 7–0 | |
2 | Dundee United | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 8 | - | - | 0–1 | 1–0 | - | ||
3 | Peterhead | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 8 | 1–3 | - | - | - | 3–1 | ||
4 | Kelty Hearts | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1–2 | - | 1–1 s | - | - | ||
5 | Brechin City | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 18 | −15 | 0 | - | 2–6 | - | 0–2 | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Gruppe D
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | ROS | ARB | ELG | STI | MON | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ross County | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 11 | Kvalifisering for andre runde | - | 2–1 | - | 3–0 | - | |
2 | Arbroath | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | - | - | 3–0 | - | 3–1 | ||
3 | Elgin City | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 6 | 1–4 | - | - | 2–0 | - | ||
4 | Stirling Albion | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | −5 | 3 | - | 1–2 | - | - | 2–1 | ||
5 | Montrose | 4 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | 10 | −5 | 1 | 3–3 s | - | 0–2 | - | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Sør
Gruppe E
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | DNF | FAL | KIL | KLY | DUM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dunfermline Athletic | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 12 | Kvalifisering for andre runde | - | 2–0 | - | 3–2 | - | |
2 | Falkirk | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 9 | - | - | 3–0 | 2–1 | - | ||
3 | Kilmarnock | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 6 | −2 | 6 | 0–3 | - | - | - | 2–0 | ||
4 | Clyde | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 9 | -3 | 3 | - | - | 0–2 | - | 3–2 | ||
5 | Dumbarton | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 10 | −8 | 0 | 0–1 | 0–4 | - | - | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Gruppe F
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | AYR | ANN | STR | SKINKE | ALB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ayr United | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 8 | Kvalifisering for andre runde | - | 1–0 | p1–1 | - | - | |
2 | Annan Athletic | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 7 | - | - | 1–1 s | 3–1 | - | ||
3 | Stranraer | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 | 7 | - | - | - | 2–1 | 2–2 s | ||
4 | Hamilton Academical | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 6 | 2–1 | - | - | - | 3–0 | ||
5 | Albion Rovers | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 5 | 15 | −10 | 2 | 2–5 | 1–5 | - | - | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Gruppe G
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | STM | QOS | PAR | GMO | QPK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | St Mirren | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 4 | +4 | 10 | Kvalifisering for andre runde | - | - | 4–1 | s 1–1 | - | |
2 | Dronning av syden | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | 7 | 5 | +2 | 7 | 2–2 s | - | 0–0 s | - | - | ||
3 | Partick Thistle | 4 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | 4 | −1 | 7 | - | - | - | p0–0 | 2–0 | ||
4 | Greenock Morton | 4 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 3 | +1 | 6 | - | 2–2 s | - | - | 1–0 | ||
5 | Queen's Park | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 7 | −6 | 0 | 0–1 | 1–3 | - | - | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Gruppe H
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon | LIV | ALO | EDI | LUFT | STE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Livingston | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 15 | 3 | +12 | 12 | Kvalifisering for andre runde | - | 2–1 | - | 4–1 | - | |
2 | Alloa Athletic | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 | - | - | 2–1 | - | 4–2 | ||
3 | Edinburgh City | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | 9 | −4 | 4 | 1–5 | - | - | - | 2–2 s | ||
4 | Airdrieonians | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | 7 | −4 | 3 | - | 0–2 | 0–1 | - | - | ||
5 | Stenhousemuir | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 4 | 12 | −8 | 2 | 0–4 | - | - | 0–2 | - |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Beste løpere
Pos | Grp | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | E | Falkirk | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 9 | Kvalifisering for andre runde |
2 | D | Arbroath | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | |
3 | B | Dundee | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | |
4 | H | Alloa Athletic | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 | |
5 | C | Dundee United | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 8 | |
6 | EN | Raith Rovers | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 7 | 0 | 8 | |
7 | F | Annan Athletic | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 7 | |
8 | G | Dronning av syden | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | 7 | 5 | +2 | 7 |
Regler for klassifisering: 1) poeng, 2) målforskjell, 3) scorede mål, 4) scorede bortemål, 5) vunnet kamper, 6) vunnet bortekamper, 7) loddtrekning.
Utslippsfase
Andre runde
Tegn og så
Aberdeen , Celtic , Motherwell og Rangers deltok i konkurransen på dette stadiet, etter å ha mottatt et farvel for gruppespillet på grunn av deres deltakelse i UEFA -klubbkonkurranser.
De fire UEFA-kvalifiseringsklubbene og de fire gruppevinnerne med den beste rekorden ble seedet til trekningen.
Trekningen for andre runde fant sted 15. november 2020 etter Hibernian v Dundee -kampen direkte på Premier Sports 1 .
Lagene i fet gikk videre til kvartfinalen.
Frø | Uspilt |
---|---|
- Merknader
- † betegner lag som spiller i mesterskapet .
- * betegner lag som spiller i League One .
Fyrstikker
28. november 2020 | Livingston | 4–0 | Ayr United | Livingston |
15.00 | Stadion: Almondvale Stadium Dommer: David Munro |
28. november 2020 | Dvalemodus | 1–0 | Dundee | Edinburgh |
15.00 | Stadion: Easter Road Dommer: Willie Collum |
28. november 2020 | Arbroath | 1–3 | Dunfermline Athletic | Arbroath |
15.00 | Stadion: Gayfield Park Dommer: Nick Walsh |
28. november 2020 | Motherwell | 1–2 | St. Johnstone | Motherwell |
15.00 | Stadion: Fir Park Dommer: Alan Muir |
28. november 2020 | Alloa Athletic | 1–0 ( aet ) | I hjertet av Midlothian | Alloa |
15.00 | Stadion: Rekreasjonspark Dommer: Gavin Duncan |
28. november 2020 | St Mirren | 2–1 | Aberdeen | Paisley |
17:15 | Stadion: St Mirren Park Dommer: Don Robertson |
29. november 2020 | Celtic | 0–2 | Ross County | Glasgow |
14.00 | Stadion: Celtic Park Dommer: Kevin Clancy |
29. november 2020 | Falkirk | 0–4 | Rangers | Falkirk |
17.00 | Stadion: Falkirk stadion Dommer: Bobby Madden |
Kvartfinale
Tegne
Kvartfinaletrekningen fant sted 29. november 2020 etter kampen Falkirk v Rangers live på Premier Sports 1 .
Lag i fet gikk videre til semifinalen.
Premier League | Mesterskap |
---|---|
Fyrstikker
15. desember 2020 | Dunfermline Athletic |
1–1 ( aet ) ( 3-4 p ) |
St. Johnstone | Dunfermline |
19:45 | Stadion: East End Park Dommer: Don Robertson |
|||
Straffer | ||||
15. desember 2020 | Alloa Athletic | 1–2 | Dvalemodus | Alloa |
20.00 | Stadion: Rekreasjonspark Dommer: David Munro |
16. desember 2020 | Livingston | 2–0 | Ross County | Livingston |
19:45 | Stadion: Almondvale Stadium Dommer: Steven McLean |
16. desember 2020 | St Mirren | 3–2 | Rangers | Paisley |
20.00 | Stadion: St Mirren Park Dommer: David Dickinson |
Semifinale
Tegne
Trekningen av semifinalen fant sted 16. desember 2020 etter kampen mellom St Mirren og Rangers live på Premier Sports 1 .
Lag i fet gikk videre til finalen.
Premier League |
---|
Fyrstikker
23. januar 2021 | St. Johnstone | 3–0 | Dvalemodus | Glasgow |
17:30 | Stadion: Hampden Park Dommer: Nick Walsh |
24. januar 2021 | Livingston | 1–0 | St Mirren | Glasgow |
16.00 | Robinson 9 ' | Stadion: Hampden Park Dommer: David Munro |
Endelig
28. februar 2021 | St. Johnstone | 1–0 | Livingston | Glasgow |
14.00 | Rooney 32 ' | Stadion: Hampden Park Dommer: Don Robertson |
Toppmålscorere
- Fra 28. februar 2021
Rang | Spiller | Klubb | Mål |
---|---|---|---|
1 | Alan Forrest | Livingston | 7 |
2 | Manny Duku | Raith Rovers | 5 |
Stevie May | St. Johnstone | ||
4 | Euan Murray | Dunfermline Athletic | 4 |
Ross Stewart | Ross County | ||
Jamie McGrath | St Mirren | ||
7 | 12 spillere | 3 |
Kilde:
Mediadekning
De innenlandske kringkastingsrettighetene for konkurransen holdes utelukkende av Premier Sports som sender mellom 12 og 16 live -kamper i Betfred Cup per sesong, samt høydepunkter.
Følgende kamper ble sendt direkte på britisk fjernsyn:
Rund | Dato | Kamp |
---|---|---|
Gruppespill | 6. oktober 2020 | Heart of Midlothian v Inverness Caledonian Thistle |
9. oktober 2020 | Dunfermline Athletic mot Falkirk | |
10. oktober 2020 | Cove Rangers mot Hibernian | |
13. oktober 2020 | Hjertet til Midlothian mot Raith Rovers | |
10. november 2020 | St Johnstone mot Dundee United | |
11. november 2020 | St Mirren mot Greenock Morton | |
15. november 2020 | Hibernian mot Dundee | |
Andre runde | 28. november 2020 | St Mirren mot Aberdeen |
29. november 2020 |
Celtic mot Ross County Falkirk mot Rangers |
|
Kvartfinale | 15. desember 2020 | Alloa Athletic mot Hibernian |
16. desember 2020 | St Mirren mot Rangers | |
Semifinaler | 23. januar 2021 | St Johnstone mot Hibernian |
24. januar 2021 | Livingston mot St Mirren | |
Endelig | 28. februar 2021 | St Johnstone mot Livingston |