Serie C 2020–21 - 2020–21 Serie C
Årstid | 2020–21 |
---|---|
Datoer |
Vanlig sesong: 26. september 2020-2. mai 2021 Sluttspill og sluttspill: 9. mai 2021-17. juni 2021 |
Forfremmet |
Como Perugia Ternana Alessandria (via sluttspill) |
Nedrykket |
Novara (ekskludert) Livorno Sambenedettese (ekskludert) Carpi (ekskludert) Fano Ravenna Arezzo Casertana (ekskludert) Bisceglie Cavese Trapani (ekskludert) |
Kampene spilt | 1 102 |
Mål scoret | 2.604 (2,36 per kamp) |
Toppscorer |
Jacopo Manconi (15+3 mål) Anthony Partipilo (18 mål) |
Største hjemmeseier |
Piacenza 6–0 Pro Sesto Juventus U23 6–0 Livorno Padova 6–0 Carpi |
Største borteseier | Mantova 0–6 Padova |
Høyeste poengsum |
Lucchese 4–5 AlbinoLeffe Ternana 7–2 Cavese |
Lengste vinnerkjøring | 11 kamper Ternana |
Lengste ubeseirede løp | 24 kamper Ternana |
Lengste seiløse løp | 18 kamper Ravenna Vibonese |
Lengste tapsløp | 10 kamper Cavese Imolese |
← 2019–20
2021–22 →
|
Det 2020-21 Serie C var den syvende sesongen av enhetlig Serie C divisjon, den tredje tier av italiensk fotball ligasystem .
Lag
Ligaen skulle opprinnelig bestrides av 60 lag, men ble redusert til 59 etter ekskluderingen av Trapani .
Nedrykket fra Serie B
- Perugia
- Trapani (senere ekskludert)
- Juve Stabia
- Livorno
Forfremmet fra Serie D
- Lucchese (vinnere av Girone A)
- Pro Sesto (Girone B -vinnere)
- Legnago (Girone C-løper)
- Mantova (Girone D -vinnere)
- Grosseto (vinnere av Girone E)
- Matelica (Girone F -vinnere)
- Turris (Girone G -vinnere)
- Foggia (vinnere av Girone H)
- Palermo (vinnere av Girone I)
Gjenopptak
Etter oppløsningen av Sicula Leonzio og Siena ble to nedrykkede klubber tatt opp igjen som medlemmer av Serie C.
I løpet av sesongen
Oktober 2020 ble Trapani ekskludert fra ligaen etter å ikke ha spilt to kamper på rad.
Stadia og steder
Gruppe A (Nord- og Sentral -Vest)
8 lag fra Lombardia , 6 lag fra Toscana , 4 lag fra Piemonte , 1 lag fra Emilia-Romagna og 1 lag fra Sardinia .
Klubb | By | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
AlbinoLeffe | Albino og Leffe | Città di Gorgonzola ( Gorgonzola ) | 3.766 |
Alessandria | Alessandria | Giuseppe Moccagatta | 5 926 |
Carrarese | Carrara | Dei Marmi | 9 500 |
Como | Como | Giuseppe Sinigaglia | 13.602 |
Giana Erminio | Gorgonzola | Città di Gorgonzola | 3.766 |
Grosseto | Grosseto | Olimpico Carlo Zecchini | 9 988 |
Juventus U23 | Torino | Giuseppe Moccagatta ( Alessandria ) | 5 926 |
Lecco | Lecco | Rigamonti-Ceppi | 4.997 |
Livorno | Livorno | Armando Picchi | 14 267 |
Lucchese | Lucca | Porta Elisa | 12 800 |
Novara | Novara | Silvio Piola (Novara) | 17.875 |
Olbia | Olbia | Bruno Nespoli | 4.000 |
Pergolettese | Crema | Giuseppe Voltini | 4.095 |
Piacenza | Piacenza | Leonardo Garilli | 21.668 |
Pistoiese | Pistoia | Marcello Melani | 13 195 |
Pontedera | Pontedera | Ettore Mannucci | 2700 |
Pro Patria | Busto Arsizio | Carlo Speroni | 5000 |
Pro Sesto | Sesto San Giovanni | Breda | 4.501 |
Pro Vercelli | Vercelli | Silvio Piola (Vercelli) | 5.500 |
Renate | Renate | Città di Meda ( Meda ) | 2500 |
Gruppe B (Nord- og Sentral -Øst)
5 lag fra Emilia-Romagna , 5 lag fra Marche , 3 lag fra Veneto , 2 lag fra Lombardia , 2 lag fra Umbria , 1 lag fra Friuli-Venezia Giulia , 1 lag fra Trentino-Alto Adige/Südtirol og 1 lag fra Toscana .
Klubb | By | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
Arezzo | Arezzo | Città di Arezzo | 13 128 |
Carpi | Carpi | Sandro Cabassi | 5.510 |
Cesena | Cesena | Dino Manuzzi | 20.194 |
Fano | Fano | Raffaele Mancini | 8 880 |
FeralpiSalò | Salò og Lonato del Garda | Lino Turina ( Salò ) | 2.364 |
Fermana | Fermo | Bruno Recchioni | 8 920 |
Gubbio | Gubbio | Pietro Barbetti | 4.939 |
Urolig | Imola | Mario Gavagnin-Sinibaldo Nocini ( Verona ) Romeo Galli |
1500 4000 |
Legnago | Legnago | Mario Sandrini | 2.152 |
Mantova | Mantua | Danilo Martelli | 14 884 |
Matelica | Matelica | Helvia Recina ( Macerata ) | 4.315 |
Modena | Modena | Alberto Braglia | 21 092 |
Padova | Padua | Euganeo | 32 420 |
Perugia | Perugia | Renato Curi | 23 625 |
Ravenna | Ravenna | Bruno Benelli | 12 020 |
Sambenedettese | San Benedetto del Tronto | Riviera delle Palme | 22 000 |
Südtirol | Bolzano |
Lino Turina ( Salò ) Druso |
2.364 3.000 |
Triestina | Trieste | Nereo Rocco | 26 500 |
Virtus Verona | Verona | Mario Gavagnin-Sinibaldo Nocini | 1500 |
Vis Pesaro | Pesaro | Tonino Benelli | 4.898 |
Gruppe C (Senter og Sør)
6 lag fra Campania , 5 lag fra Apulia , 3 lag fra Sicilia , 2 lag fra Calabria , 1 lag fra Abruzzo , 1 lag fra Basilicata , 1 lag fra Lazio og 1 fra Umbria .
Klubb | By | Stadion | Kapasitet |
---|---|---|---|
Avellino | Avellino | Partenio-Adriano Lombardi | 26 308 |
Bari | Bari | San Nicola | 58 270 |
Bisceglie | Bisceglie | Gustavo Ventura | 3200 |
Casertana | Caserta | Alberto Pinto | 12.000 |
Catania | Catania | Angelo Massimino | 20.016 |
Catanzaro | Catanzaro | Nicola Ceravolo | 14.650 |
Cavese | Cava de 'Tirreni | Simonetta Lamberti | 5 200 |
Foggia | Foggia | Pino Zaccheria | 25 085 |
Juve Stabia | Castellammare di Stabia | Romeo Menti | 7 642 |
Monopoli | Monopoli | Vito Simone Veneziani | 6 880 |
Hedensk | Pagani | Marcello Torre | 5.093 |
Palermo | Palermo | Renzo Barbera | 36 365 |
Potenza | Potenza | Alfredo Viviani | 4.977 |
Teramo | Teramo | Gaetano Bonolis | 7.498 |
Ternana | Terni | Libero Liberati | 22 000 |
Trapani | Trapani | Polisportivo Provinciale ( Erice ) | 7 608 |
Turris | Torre del Greco | Amerigo Liguori | 3.566 |
Vibonesisk | Vibo Valentia | Luigi Razza | 5000 |
Virtus Francavilla | Francavilla Fontana | Giovanni Paolo II | 2.137 |
Viterbese | Viterbo | Enrico Rocchi | 5.460 |
Ligatabeller
Gruppe A (Nord- og Sentral -Vest)
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Como (C, P) | 38 | 23 | 6 | 9 | 59 | 44 | +15 | 75 | Opprykk til Serie B |
2 | Alessandria (O, P) | 38 | 20 | 8 | 10 | 48 | 29 | +19 | 68 | Kvalifisering til opprykksspill |
3 | Renate | 38 | 19 | 8 | 11 | 47 | 36 | +11 | 65 | |
4 | Pro Vercelli | 38 | 17 | 12 | 9 | 48 | 35 | +13 | 63 | |
5 | Pro Patria | 38 | 16 | 1. 3 | 9 | 37 | 28 | +9 | 61 | |
6 | Lecco | 38 | 16 | 12 | 10 | 50 | 36 | +14 | 60 | |
7 | AlbinoLeffe | 38 | 14 | 15 | 9 | 43 | 36 | +7 | 57 | |
8 | Pontedera | 38 | 14 | 1. 3 | 11 | 47 | 40 | +7 | 55 | |
9 | Grosseto | 38 | 14 | 12 | 12 | 43 | 41 | +2 | 54 | |
10 | Juventus U23 | 38 | 14 | 10 | 14 | 52 | 50 | +2 | 52 | |
11 | Novara (D, R) | 38 | 12 | 1. 3 | 1. 3 | 48 | 49 | −1 | 49 | Ekskludert og henvist til Serie D |
12 | Piacenza | 38 | 12 | 1. 3 | 1. 3 | 47 | 48 | −1 | 49 | |
1. 3 | Olbia | 38 | 10 | 17 | 11 | 47 | 47 | 0 | 47 | |
14 | Giana Erminio | 38 | 11 | 11 | 16 | 36 | 45 | −9 | 44 | |
15 | Pergolettese | 38 | 12 | 8 | 18 | 45 | 52 | −7 | 44 | |
16 | Carrarese | 38 | 11 | 11 | 16 | 34 | 40 | −6 | 44 | |
17 | Pro Sesto | 38 | 10 | 1. 3 | 15 | 31 | 45 | −14 | 43 | |
18 | Pistoiese | 38 | 8 | 7 | 23 | 27 | 52 | −25 | 31 | Gjenopptatt |
19 | Lucchese | 38 | 6 | 1. 3 | 19 | 36 | 60 | −24 | 31 | |
20 | Livorno (R) | 38 | 7 | 1. 3 | 18 | 41 | 53 | −12 | 29 | Nedrykket og oppløst |
Regler for klassifisering: 1) Poeng; 2) Head-to-head poeng; 3) Head-to-head målforskjell; 4) Målforskjell; 5) Mål scoret; 6) Lavere mål mot; 7) Vinner; 8) Lavere tap; 9) Borte vinner; 10) Lavere hjemmetap.
(C) mester; (D) diskvalifisert; (O) Vinner av sluttspillet; (P) Forfremmet; (R) nedrykkede
notater:
Gruppe B (Nord- og Sentral -Øst)
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Perugia (C, P) | 38 | 23 | 10 | 5 | 67 | 30 | +37 | 79 | Opprykk til Serie B |
2 | Padova | 38 | 24 | 7 | 7 | 68 | 26 | +42 | 79 | Kvalifisering til opprykksspill |
3 | Südtirol | 38 | 21 | 12 | 5 | 66 | 29 | +37 | 75 | |
4 | Modena | 38 | 21 | 7 | 10 | 51 | 28 | +23 | 70 | |
5 | Feralpisalò | 38 | 17 | 9 | 12 | 54 | 46 | +8 | 60 | |
6 | Triestina | 38 | 15 | 14 | 9 | 48 | 40 | +8 | 59 | |
7 | Cesena | 38 | 15 | 12 | 11 | 51 | 42 | +9 | 57 | |
8 | Matelica | 38 | 16 | 8 | 14 | 59 | 62 | -3 | 56 | |
9 | Sambenedettese (D, R) | 38 | 14 | 12 | 12 | 43 | 43 | 0 | 50 | Ekskludert og henvist til Serie D |
10 | Mantova | 38 | 12 | 1. 3 | 1. 3 | 47 | 49 | −2 | 49 | Kvalifisering til opprykksspill |
11 | Virtus Verona | 38 | 11 | 16 | 11 | 43 | 44 | −1 | 49 | |
12 | Gubbio | 38 | 12 | 12 | 14 | 40 | 45 | −5 | 48 | |
1. 3 | Fermana | 38 | 9 | 15 | 14 | 31 | 44 | −13 | 42 | |
14 | Vis Pesaro | 38 | 11 | 8 | 19 | 41 | 57 | −16 | 41 | |
15 | Carpi (D, R) | 38 | 10 | 11 | 17 | 45 | 62 | −17 | 41 | Ekskludert og henvist til Serie D |
16 | Legnago (O) | 38 | 8 | 14 | 16 | 35 | 47 | −12 | 38 | Kvalifisering til nedspillingsspill |
17 | Imolsk (O) | 38 | 9 | 8 | 21 | 34 | 55 | −21 | 35 | |
18 | Fano (R) | 38 | 5 | 18 | 15 | 32 | 47 | −15 | 33 | |
19 | Ravenna (R) | 38 | 6 | 12 | 20 | 32 | 62 | −30 | 30 | |
20 | Arezzo (R) | 38 | 5 | 14 | 19 | 37 | 66 | −29 | 29 | Nedrykk til Serie D |
Regler for klassifisering: 1) Poeng; 2) Head-to-head poeng; 3) Head-to-head målforskjell; 4) Målforskjell; 5) Mål scoret; 6) Lavere mål mot; 7) Vinner; 8) Lavere tap; 9) Borte vinner; 10) Lavere hjemmetap.
(C) mester; (D) diskvalifisert; (O) Vinner av sluttspillet; (P) Forfremmet; (R) nedrykkede
notater:
Gruppe C (Senter og Sør)
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ternana (C, P) | 36 | 28 | 6 | 2 | 95 | 32 | +63 | 90 | Opprykk til Serie B |
2 | Catanzaro | 36 | 19 | 11 | 6 | 44 | 29 | +15 | 68 | Kvalifisering til opprykksspill |
3 | Avellino | 36 | 20 | 8 | 8 | 53 | 33 | +20 | 68 | |
4 | Bari | 36 | 18 | 9 | 9 | 52 | 34 | +18 | 63 | |
5 | Juve Stabia | 36 | 18 | 7 | 11 | 51 | 39 | +12 | 61 | |
6 | Catania | 36 | 17 | 10 | 9 | 50 | 38 | +12 | 59 | |
7 | Palermo | 36 | 14 | 11 | 11 | 44 | 40 | +4 | 53 | |
8 | Teramo | 36 | 1. 3 | 1. 3 | 10 | 38 | 34 | +4 | 52 | |
9 | Foggia | 36 | 14 | 9 | 1. 3 | 36 | 39 | -3 | 51 | |
10 | Casertana (D, R) | 36 | 1. 3 | 6 | 17 | 47 | 59 | −12 | 45 | Ekskludert og henvist til Serie D |
11 | Monopoli | 36 | 10 | 11 | 15 | 43 | 51 | −8 | 41 | |
12 | Viterbese | 36 | 9 | 1. 3 | 14 | 36 | 42 | −6 | 40 | |
1. 3 | Potenza | 36 | 10 | 9 | 17 | 38 | 52 | −14 | 39 | |
14 | Turris | 36 | 9 | 12 | 15 | 40 | 56 | −16 | 39 | |
15 | Virtus Francavilla | 36 | 9 | 11 | 16 | 32 | 44 | −12 | 38 | |
16 | Vibonesisk | 36 | 6 | 18 | 12 | 34 | 37 | -3 | 36 | |
17 | Paganese (O) | 36 | 7 | 11 | 18 | 26 | 49 | −23 | 32 | Kvalifisering til nedspillingsspill |
18 | Bisceglie (R) | 36 | 7 | 9 | 20 | 28 | 51 | −23 | 30 | |
19 | Cavese (R) | 36 | 5 | 8 | 23 | 27 | 55 | −28 | 23 | Nedrykk til Serie D |
20 | Trapani (D) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | Ekskludert og oppløst |
Regler for klassifisering: 1) Poeng; 2) Head-to-head poeng; 3) Head-to-head målforskjell; 4) Målforskjell; 5) Mål scoret; 6) Lavere mål mot; 7) Vinner; 8) Lavere tap; 9) Borte vinner; 10) Lavere hjemmetap.
(C) mester; (D) diskvalifisert; (O) Vinner av sluttspillet; (P) Forfremmet; (R) nedrykkede
notater:
Kampanjespill
Totalt 28 lag kvalifiserte seg til opprykks sluttspill. Vinneren av sluttspillet tjener opprykk til Serie B .
Første innledende runde
Kampene kombinerer lagene 5. mot 10., 6. mot 9. og 7. og 8. plassering. I gruppen med det beste fjerdeplasserte laget går det femteplasserte automatisk til andre innledende runde, og de reviderte kampene er 6. mot 11., 7. mot 10. og 8. mot 9.. Hvis lagene er like etter vanlig tid, går det høyere plassert lag videre.
Kampene ble spilt 9. mai 2021. Triestina vs Virtus Verona- kampen, som opprinnelig skulle spilles 9. mai 2021, ble forsinket på grunn av åtte tilfeller av COVID-19- infeksjon som involverte sistnevnte klubb. Kampen ble senere spilt 16. mai 2021.
Lag 1 | Poeng | Lag 2 |
---|---|---|
Pro Patria | 1–3 | Juventus U23 |
Lecco | 1–4 | Grosseto |
AlbinoLeffe | 1–0 | Pontedera |
Triestina | 0–1 | Virtus Verona |
Cesena | 2–1 | Mantova |
Matelica | 3–1 | Sambenedettese |
Juve Stabia | 1–1 | Casertana |
Catania | 1–3 | Foggia |
Palermo | 2–0 | Teramo |
Andre innledende runde
Kampene parer det fjerdeplasserte laget vs det dårligst plasserte laget og det bestplasserte laget vs det andre bestplasserte laget fra den første innledende runden. Det beste fjerdeplasserte laget i ordinær sesong går automatisk videre til den første nasjonale runden, og deres plassering blir overført til det femteplasserte laget i samme gruppe. Hvis lagene er like etter vanlig tid, går det høyere plassert lag videre.
Kampene ble spilt 19. mai 2021.
Lag 1 | Poeng | Lag 2 |
---|---|---|
Pro Vercelli | 1–0 | Juventus U23 |
AlbinoLeffe | 2–1 | Grosseto |
Feralpisalò | 1–1 | Virtus Verona |
Cesena | 2–3 | Matelica |
Bari | 3–1 | Foggia |
Juve Stabia | 0–2 | Palermo |
Første nasjonale runde
De tre lagene på 3. plass, det beste laget på 4. plass og det best plasserte fra den andre innledende runden ( Bari ) er seedet og er vert for den andre etappen. Ingen bortemålsregel gjelder. Hvis lag er sammenlagt, går det seedede laget videre.
Trekningen av den første nasjonale runden ble avholdt 20. mai 2021, 11:00 CEST ( UTC+2 ). De første etappene ble spilt 23. mai 2021 og andre etapper ble spilt 26. mai 2021.
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
Matelica | 2–2 | Renate | 1–1 | 1–1 |
Pro Vercelli | 3–3 | Südtirol | 2–1 | 1–2 |
Palermo | 1–1 | Avellino | 1–0 | 0–1 |
AlbinoLeffe | 2–1 | Modena | 0–1 | 2–0 |
Feralpisalò | 1–0 | Bari | 1–0 | 0–0 |
Andre nasjonale runde
De tre lagene på 2. plass og det best plasserte fra den første nasjonale runden ( Südtirol ) er seedet og er vert for den andre etappen. Ingen bortemålsregel gjelder. Hvis lag er sammenlagt, går det seedede laget videre.
Trekningen av den andre nasjonale runden ble avholdt 27. mai 2021, 11:00 CEST ( UTC+2 ). De første etappene ble spilt 30. mai 2021 og andre etapper ble spilt 2. juni 2021.
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
Feralpisalò | 1–1 | Alessandria | 1–0 | 0–1 |
Renate | 4–4 | Padova | 1–3 | 3–1 |
AlbinoLeffe | 2–1 | Catanzaro | 1–1 | 1–0 |
Avellino | 2–1 | Südtirol | 2–0 | 0–1 |
Final Four
Ingen bortemålsregel gjelder. Hvis lag er uavgjort samlet, avgjøres vinneren av forlengelse og straffesparkkonkurranse om nødvendig.
Trekningen av Final Four ble avholdt 27. mai 2021, 11:00 CEST ( UTC+2 ), etter den andre nasjonale runden. Semifinalebenene ble spilt 6. og 9. juni 2021 og siste etapper ble spilt 13. og 17. juni 2021.
Semifinaler | Endelig | |||||||||||
Padova | 1 | 1 | 2 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Avellino | 1 | 0 | 1 | |||||||||
Padova | 0 | 0 | 0 (4) | |||||||||
Alessandria ( p ) | 0 | 0 | 0 (5) | |||||||||
AlbinoLeffe | 1 | 2 | 3 | |||||||||
Alessandria ( aet ) | 2 | 2 | 4 |
Alessandria forfremmet til Serie B .
Nedrykksspill
Totalt 6 lag kvalifiserte seg til nedspillingsspill. Kampene kombinerer lagene 16. vs 19. og 17. vs 18. plassert, med lag med høyere plassering som spiller hjemme for andre etappe. Ingen bortemålsregel gjelder. Dersom lagene er bundet på aggregat, er den nedre plassert lag henvist til Serie D .
De første etappene ble spilt 15. mai 2021 og andre ben ble spilt 22. mai 2021. Fano vs Imolese- kampen ble utsatt på grunn av en klynge med bekreftede COVID-19- saker som involverte det tidligere laget. Kampen ble spilt 22. mai 2021, mens den andre etappen ble spilt 29. mai 2021.
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
Ravenna | 0–4 | Legnago | 0–1 | 0–3 |
Fano | 1–1 | Urolig | 0–0 | 1–1 |
Bisceglie | 4–4 | Hedensk | 2–1 | 2–3 |
Toppmålscorere
Rang | Spiller | Klubb | Mål |
---|---|---|---|
1 | Jacopo Manconi 3 | AlbinoLeffe | 18 |
Anthony Partipilo | Ternana | ||
3 | Daniele Casiraghi 3 | Südtirol | 17 |
César Falletti | Ternana | ||
5 | Mattia Bortolussi | Cesena | 16 |
6 | Filippo Guccione | Mantova | 15 |
7 | Mirco Antenucci | Bari | 14 |
Luigi Cuppone | Casertana | ||
Alessio Curcio 1 | Foggia | ||
Massimiliano Gatto | Como | ||
Andrea Magrassi | Pontedera | ||
Daniele Ragatzu | Olbia | ||
Fabio Scarsella 1 | Feralpisalò | ||
Emilio Volpicelli | Matelica |
- Merk
1 spiller scoret 1 mål i sluttspillet.
3 spiller scoret 3 mål i sluttspillet.