Valget i Wisconsin i 2021 - 2021 Wisconsin elections
| ||
| ||
|
Valg i Wisconsin |
---|
Den 2021 Wisconsin Spring Valg ble holdt i amerikanske delstaten of Wisconsin 6. april 2021. Det var en statewide rase-for leder av offentlig undervisning . I tillegg skjedde det to spesialvalg for Wisconsin State Senate og Wisconsin State Assembly , samt andre ikke -partipolitiske lokale og rettsvalg. Den 2021 Spring primære ble avholdt den 16. februar 2021.
Et ekstra spesialvalg for distriktet 37. forsamling ble avholdt 13. juli 2021.
I valget til Superintendent of Public Instruction, vant demokratenes foretrukne kandidat, Jill Underly . Republikanerne vant imidlertid både spesialvalg for Wisconsin -lovgivningen , og republikanernes foretrukne kandidater vant begge de omstridte valgene til Wisconsin lagmannsrett .
Statsvalg
Executive
Superintendent for offentlig instruksjon
Sittende superintendent for offentlig instruksjon Carolyn Stanford Taylor søker ikke valg for en full periode. Hun ble utnevnt til setet av guvernør Tony Evers , den tidligere superintendenten for offentlig instruksjon, for å fylle resten av hans periode etter at han ble valgt til guvernør i Wisconsin i 2018.
Åtte kandidater sendte begjær innen statens frist for å stille til valg til dette setet, hvorav syv ble godkjent. Kontoret er upartisk, og alle godkjente kandidater dukket opp på hovedavstemningen 16. februar 2021.
- Sheila Briggs, assisterende statsleder ved State Department of Public Instruction.
- Joe Fenrick, Fond du Lac naturfaglærer.
- Troy Gunderson, professor ved Viterbo University og tidligere superintendent ved School District of West Salem.
- Shandowlyon (Shawn) Hendricks-Williams, tidligere direktør for Evers 'Milwaukee-kontor og DPI Education Administrative Director for Teacher Education, Professional Development and Licensing.
- Deborah Kerr, tidligere superintendent for Brown Deer School District.
- Steve Krull, rektor ved Milwaukee's Garland Elementary School og tidligere flyvåpeninstruktør.
- Jill Underly , superintendent for Pecatonica School District.
Jill Underly og Deborah Kerr vant flest stemmer i topp to-primærvalget, og gikk videre til stortingsvalget 6. april, som Underly vant med 58% av stemmene.
Parti | Kandidat | Stemmer | % | ||
---|---|---|---|---|---|
Nonpartisan Primary, 16. februar 2021 | |||||
Ikke -partisk | Jill Underly (demokratisk) | 88.796 | 27,23% | ||
Ikke -partisk | Deborah Kerr (demokratisk) | 86 174 | 26,43% | ||
Ikke -partisk | Sheila Briggs (demokratisk) | 50 815 | 15,58% | ||
Ikke -partisk | Shandowlyon Hendricks-Williams (demokratisk) | 36 850 | 11,30% | ||
Ikke -partisk | Troy Gunderson (demokratisk) | 27 452 | 8,42% | ||
Ikke -partisk | Steve Krull (uavhengig) | 20.543 | 6,30% | ||
Ikke -partisk | Joe Fenrick (uavhengig) | 14.507 | 4,45% | ||
Ikke -partisk | Spredning | 937 | 0,29% | ||
Totalt antall stemmer | 326.074 | 100,0% | |||
Stortingsvalg 6. april 2021 | |||||
Ikke -partisk | Jill Underly | 526 444 | 57,57% | ||
Ikke -partisk | Deborah Kerr | 386 570 | 42,27% | ||
Skrive inn | 1.420 | 0,16% | |||
Totalt antall stemmer | 914.434 | 100,0% |
Lovgivende
Spesialvalg i statens senat 13. distrikt
Det ble avholdt et spesialvalg samtidig med vårens primær- og vårgeneral for å fylle det 13. stats senatsetet som ble forlatt etter at Scott L. Fitzgerald trakk seg .
Syv kandidater sendte begjær innen statens frist for å stille til valg til dette setet, hvorav seks ble godkjent, inkludert tre republikanere, en demokrat og to uavhengige. Statens representant John Jagler vant den republikanske primærvalget og fortsatte med spesialvalget i april med 51% av stemmene.
Parti | Kandidat | Stemmer | % | |
---|---|---|---|---|
Republikansk | John Jagler | 6034 | 57,01% | |
Republikansk | Don Pridemore | 3.343 | 31,59% | |
Republikansk | Todd Menzel | 1.204 | 11,37% | |
Republikansk | Spredning | 3 | 0,03% | |
Totalt antall stemmer | 10 584 | 100,0% |
Parti | Kandidat | Stemmer | % | ±% | |
---|---|---|---|---|---|
Republikansk | John Jagler | 19 125 | 50,99% | -7,91% | |
Demokratisk | Melissa Winker | 16 364 | 43,62% | +2,87% | |
Uavhengig | Spencer Zimmerman | 1.702 | 4,54% | Ikke tilgjengelig | |
Amerikansk solidaritet | Ben Schmitz | 194 | 0,52% | Ikke tilgjengelig | |
Uavhengig | Don Pridemore (Skriv inn) | 85 | 0,23% | Ikke tilgjengelig | |
Skrive inn | 41 | 0,11% | |||
Totalt antall stemmer | 37.511 | 100% | |||
Republikansk hold | Svinge | -5,39% |
Spesialvalg i statsforsamlingen 89. distrikt
Et spesialvalg ble avholdt samtidig med vårpremieren og vårgeneralen for å fylle det 89. setet i statsforsamlingen som ble forlatt etter at John Nygren trakk seg .
Fem kandidater sendte begjær innen statens frist for å stille til valg til dette setet, alle ble godkjent, inkludert fire republikanere og en demokrat. Elijah Behnke vant den republikanske primærvalget og fortsatte med å vinne spesialvalget med 63% av stemmene.
Parti | Kandidat | Stemmer | % | |
---|---|---|---|---|
Republikansk | Elijah Behnke | 1691 | 44,75% | |
Republikansk | Michael Kunesh | 875 | 23,15% | |
Republikansk | Debbie Jacques | 789 | 20,88% | |
Republikansk | Michael Schneider | 264 | 6,99% | |
Republikansk | David Kamps | 160 | 4,23% | |
Totalt antall stemmer | 3.779 | 100,0% |
Parti | Kandidat | Stemmer | % | ±% | |
---|---|---|---|---|---|
Republikansk | Elijah Behnke | 8 129 | 63,17% | -5,54% | |
Demokratisk | Karl Jaeger | 4.732 | 36,77% | +5,54% | |
Skrive inn | 7 | 0,05% | |||
Totalt antall stemmer | 12.868 | 100% | |||
Republikansk hold | Svinge | -5,54% |
Statsforsamling 37. distrikts spesialvalg
Det ble avholdt et spesialvalg 13. juli 2021 for å fylle det 37. setet i statsforsamlingen som ble forlatt etter at John Jagler trakk seg .
Ti kandidater sendte begjær innen statens frist for å stille til dette setet, alle ble godkjent, inkludert åtte republikanere, en demokrat og en uavhengig. William Penterman vant den republikanske primærvalget 15. juni og fortsatte med å vinne spesialvalget med 54% av stemmene.
Parti | Kandidat | Stemmer | % | |
---|---|---|---|---|
Republikansk | William Penterman | 758 | 19,81% | |
Republikansk | Jennifer Meinhardt | 742 | 19,39% | |
Republikansk | Nick Krueger | 621 | 16,23% | |
Republikansk | Nathan Pollnow | 536 | 14,01% | |
Republikansk | Steve Kauffeld | 514 | 13,43% | |
Republikansk | Jenifer Quimby | 434 | 11,34% | |
Republikansk | Cathy Houchin | 182 | 4,76% | |
Republikansk | Spencer Zimmerman | 39 | 1,02% | |
Skrive inn | 1 | 0,03% | ||
Totalt antall stemmer | 3.827 | 100,0% |
Parti | Kandidat | Stemmer | % | ±% | |
---|---|---|---|---|---|
Republikansk | William Penterman | 3.742 | 54,10% | -2,00% | |
Demokratisk | Pete Adams | 3.063 | 44,28% | +3,39% | |
Uavhengig | Stephen Ratzlaff | 112 | 1,62% | -1,39% | |
Totalt antall stemmer | 6 917 | 100,0% | |||
Republikansk hold |
Rettslig
Statens lagmannsrett
Tre seter ved Wisconsin lagmannsrett var på valg i 2021, hvorav to ble bestridt. Sittende dommer Jeffrey O. Davis ble beseiret.
- Dommer Maxine Aldridge White , utnevnt av guvernør Tony Evers i 2020, var ubestridt og ønsket gjenvalg i distrikt I.
- I distrikt II ble dommer Jeffrey O. Davis , utnevnt av guvernør Tony Evers i 2019, beseiret av kommunedommer Shelley Grogan fra Muskego .
- I District III, Wisconsin Circuit Court dommer Gregory B. Gill, Jr. , av Outagamie County , beseiret advokat Rick Cveykus av Wausau , for å lykkes med pensjon Dommer Mark Seidl .
Statlige kretsdomstoler
Seksti tre av statens 253 kretsseter var på valg i 2021. Elleve av disse setene ble bestridt. Tre av de omstridte setene i fylkene Calumet, Jackson og Marathon ble nylig opprettet fra en lov fra Wisconsin -lovgivningen i 2020. Et fjerde nyopprettede sete, i Dunn County, hadde bare én kandidat som stiller.
- I Bayfield County beseiret sittende dommer John P. Anderson en utfordring fra advokat Vincent Scott Kurta.
- I Brown County beseiret sittende dommer Kendall M. Kelley en utfordring fra advokat Rachel Maes.
- I Calumet County beseiret advokat Carey John Reed Calumet County selskapsrådgiver Kimberly A. Tenerelli for et nyopprettet rettssete.
- I Dunn County beseiret advokat Christina Mayer advokat Nicholas P. Lange for at domstolen ble forlatt av dommer Rod W. Smeltzer.
- I Fond du Lac County beseiret tidligere advokat i Green Lake County distrikt Andrew J. Christenson advokat Laura Lavey for å etterfølge avtroppende dommer Richard J. Nuss. Tidligere Fond du Lac bystyremedlem Catherine A. Block og advokat Dawn M. Sabel ble eliminert i primærvalget i februar.
- I Green County beseiret advokat Faun Marie Phillipson advokat Jane Bucher for å etterfølge avtroppende dommer Jim Beer. Advokatene Peter B. Kelly og Daniel R. Bartholf ble eliminert i primæren i februar.
- I Jackson County vil advokatene Daniel Diehn og Robyn R. Matousek konkurrere om et nyopprettet dommerplass.
- I Kenosha County Branch 1 ble den sittende dommer Larisa Benitez-Morgan tilsynelatende beseiret av tidligere Racine County-aktor Gerad Dougvillo.
- I Kenosha County Branch 6 beseiret nestlederadvokat Angelina Gabriele advokat Angela Cunningham for å etterfølge avtroppende dommer Mary K. Wagner . Advokat Elizabeth Pfeuffer ble eliminert i primærvalget i februar.
- I Marathon County beseiret advokatbyrået Scott M. Corbett i Marathon County advokat Daniel T. Cveykus for et nyopprettet rettssete.
- I Milwaukee County beseiret assisterende offentlig forsvarer Katie Kegel advokat Susan Roth for å erstatte avgående dommer Clare Fiorenza.
Krets | Gren | Sittende | Valgt | Nedkjempet | Beseiret i Primær | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Navn | Stemmer | % | Navn | Stemmer | % | Navn (er) | |||
Adams | Daniel Glen Wood | Daniel Glen Wood | 2.509 | 99,52% | |||||
Bayfield | John P. Anderson | John P. Anderson | 3.664 | 80,12% | Vincent Scott Kurta | 908 | 19,86% | ||
brun | 1 | Donald R. Zuidmulder | Donald R. Zuidmulder | 30.018 | 99,21% | ||||
4 | Kendall M. Kelley | Kendall M. Kelley | 30.018 | 57,98% | Rachel Maes | 15 467 | 41,90% | ||
5 | Marc A. Hammer | Marc A. Hammer | 28 919 | 99,29% | |||||
Calumet | 1 | -Nytt sete-- | Carey John Reed | 4762 | 55,72% | Kimberly A. Tenerelli | 3.781 | 44,24% | |
Chippewa | 2 | James M. Isaacson | James M. Isaacson | 6 283 | 99,30% | ||||
Columbia | 1 | Todd J. Hepler | Todd J. Hepler | 7 007 | 98,84% | ||||
Dansker | 2 | Josann M. Reynolds | Josann M. Reynolds | 77 472 | 99,02% | ||||
6 | Nia Trammell | Nia Trammell | 78 255 | 99,20% | |||||
7 | Mario D. White | Mario D. White | 77 787 | 99,23% | |||||
9 | Jacob B. Frost | Jacob B. Frost | 77.148 | 99,25% | |||||
10 | Juan B. Colás | Juan B. Colás | 78 472 | 99,26% | |||||
12 | Chris Taylor | Chris Taylor | 80 833 | 99,10% | |||||
1. 3 | Julie Genovese | Julie Genovese | 76 883 | 99,23% | |||||
17 | David Conway | David Conway | 75.096 | 99,29% | |||||
Douglas | 1 | Kelly J. Thimm | Kelly J. Thimm | 4.678 | 99,17% | ||||
2 | George L. Glonek | George L. Glonek | 4.581 | 98,94% | |||||
Dunn | 2 | Rod W. Smeltzer | Christina Mayer | 3.496 | 53,71% | Nicholas P. Lange | 3013 | 46,29% | |
3 | -Nytt sete-- | Luke M. Wagner | 5070 | 100,0% | |||||
Fond du Lac | 3 | Richard J. Nuss | Andrew J. Christenson | 9 142 | 51,44% | Laura Lavey | 8625 | 48,53% | Catherine A. Block Dawn M. Sabel |
Stipend | 2 | Craig R. Day | Craig R. Day | 5.660 | 99,54% | ||||
Grønn | 1 | James R. Beer | Faun Marie Phillipson | 4 142 | 48,93% | Jane Bucher | 4.057 | 47,93% | |
2 | Thomas J. Vale | Thomas J. Vale | 6.585 | 98,52% | |||||
Jackson | 1 | Anna L. Becker | Anna L. Becker | 2.959 | 100,0% | ||||
2 | -Nytt sete-- | Daniel Diehn | 2.189 | 61,49% | Robyn R. Matousek | 1 371 | 38,51% | ||
Kenosha | 1 | Larisa V. Benitez-Morgan | Gerad Dougvillo | 10 720 | 50,68% | Larisa V. Benitez-Morgan | 10 364 | 49,00% | |
5 | David P. Wilk | David P. Wilk | 15 789 | 98,00% | |||||
6 | Mary K. Wagner | Angelina Gabriele | 11 745 | 53,33% | Angela D. Cunningham | 10 218 | 46,39% | Elizabeth Pfeuffer | |
8 | Chad G. Kerkman | Chad G. Kerkman | 15 476 | 97,94% | |||||
La Crosse | 5 | Gloria L. Doyle | Gloria L. Doyle | 13.828 | 98,08% | ||||
Lafayette | Duane M. Jorgenson | Duane M. Jorgenson | 2 852 | 100,0% | |||||
Langlade | John Rhode | John Rhode | 3.531 | 100,0% | |||||
Maraton | 1 | Jill N. Falstad | Suzanne C. O'Neill | 17 564 | 98,96% | ||||
6 | -Nytt sete-- | Scott M. Corbett | 13.772 | 58,19% | Daniel T. Cveykus | 9 865 | 41,68% | ||
Menominee - Shawano | 1 | Katie Sloma | Katie Sloma | 5 133 | 100,0% | ||||
Milwaukee | 1 | Jack L. Dávila | Jack L. Dávila | 62 459 | 98,96% | ||||
3 | Clare L. Fiorenza | Katie Kegel | 60 089 | 64,81% | Susan Roth | 32 299 | 34,83% | ||
6 | Ellen R. Brostrom | Ellen R. Brostrom | 62 100 | 98,84% | |||||
12 | David L. Borowski | David L. Borowski | 62 165 | 98,67% | |||||
15 | JD Watts | JD Watts | 62 074 | 98,99% | |||||
19 | Kori L. Ashley | Kori L. Ashley | 62 074 | 98,99% | |||||
22 | Timothy M. Witkowiak | Timothy M. Witkowiak | 61 264 | 98,88% | |||||
30 | Jon Richards | Jon Richards | 62 942 | 99,11% | |||||
37 | T. Christopher Dee | T. Christopher Dee | 61.445 | 99,03% | |||||
42 | Reyna Morales | Reyna Morales | 62 906 | 99,08% | |||||
46 | David A. Feiss | David A. Feiss | 61 130 | 99,05% | |||||
Outagamie | 6 | Vincent R. Biskupic | Vincent R. Biskupic | 20 313 | 100,0% | ||||
Ozaukee | 1 | Paul V. Malloy | Paul V. Malloy | 13 513 | 98,82% | ||||
3 | Sandy A. Williams | Sandy A. Williams | 13.434 | 98,74% | |||||
Racine | 6 | David W. Paulson | David W. Paulson | 16 757 | 98,56% | ||||
8 | Faye M. Flancher | Faye M. Flancher | 16 877 | 98,57% | |||||
Stein | 5 | Mike Haakenson | Mike Haakenson | 14.416 | 99,17% | ||||
Sawyer | John M. Yackel | John M. Yackel | 2.304 | 98,00% | |||||
Sheboygan | 1 | L. Edward Stengel | Samantha Bastil | 14 162 | 99,18% | ||||
4 | Rebecca Persick | Rebecca Persick | 14 283 | 99,29% | |||||
skredder | Ann N. Knox-Bauer | Ann N. Knox-Bauer | 4.397 | 99,71% | |||||
Walworth | 3 | Kristine E. Drettwan | Kristine E. Drettwan | 12 238 | 98,59% | ||||
Washington | 4 | Todd K. Martens | Sandra J. Giernoth | 16 283 | 100,0% | ||||
Waukesha | 7 | Maria S. Lazar | Maria S. Lazar | 48.711 | 98,99% | ||||
8 | Michael P. Maxwell | Michael P. Maxwell | 48 406 | 99,04% | |||||
9 | Michael J. Aprahamian | Michael J. Aprahamian | 48.795 | 99,06% | |||||
10 | Paul Bugenhagen Jr. | Paul Bugenhagen Jr. | 48 458 | 99,05% | |||||
Tre | 3 | Todd P. Wolf | Todd P. Wolf | 8 958 | 99,37% |
Lokalvalg
Dane County
- Sittende Joe Parisi ble gjenvalgt til en tredje full periode som fylkesleder , han beseiret utfordreren Mary Ann Nicholson med 79% av stemmene.
Sheboygan
- Sittende ordfører Mike Vandersteen ble beseiret av den 27 år gamle bystyrets president Ryan Sorenson, som ble valgt som byens yngste ordfører.
- Tre medlemmer av styret i Sheboygan Area School District ble også valgt.
Waupaca County
- Tre seter vil være på valg i Clintonville School Board. Åtte kandidater gikk inn i primæren, noe som reduserte feltet til seks. De seks kandidatene som går videre er Larry Czarnecki, Chadwick J. Dobbe, Glen Lundt, Laurie A. Vollrath, Jason L. Moder og Ben Huber.
- Manawas primær innsnevret feltet for ordførerkandidater fra 3 til to, med Mark Zelmer og Michael Frazier som rykket opp.