A8 autoroute - A8 autoroute
Den A8 Autoroute , også kjent som La Provençale , er en 224-kilometer (139 miles)-lang motorvei i Frankrike som går mellom Aix-en-Provence og A7 til Côte d'Azur .
Rute
A8 er en forlengelse av A7 som starter vest for Aix-en-Provence ved La Fare-les-Oliviers. Veien går gjennom avdelingene Bouches-du-Rhône , Var og Alpes-Maritimes . Det serverer byene Aix-en-Provence, Fréjus , Saint-Raphaël , Mandelieu-la-Napoule , Cannes , Antibes , Nice , Monaco og Menton før de krysser grensen der det blir A10 i Italia . Det krysser fjellkjedene til Sainte-Baume og Maures mellom Aix-en-Provence og Fréjus og Massif de l'Esterel mellom Saint-Raphaël og Cannes. Etter Grande Corniche tilbyr veien panoramaer av havet mellom Nice og Menton.
Kapasitet
- 2x3 baner fra Coudoux (krysset med A7 til La Barque (krysset med A52 ).
- 2x2 baner fra La Barque til Saint-Maximin-la-Sainte-Baume (utvides til 2x3 baner) øker til 2x3 baner ved Cagnes-sur-Mer .
- 2x4 baner fra Cagnes-sur-Mer til Saint-Laurent-du-Var (veien kommer inn i Nice- bygningen ).
- 2x2 baner i seksjonen gjennom de sørlige Alpene fra Nice Saint-Augustin til grensen til Italia, har denne delen 15 tunneler. Det er en fartsgrense på 90 km / t i tunnelene (70 km / t for store kjøretøy).
Trafikk
Veien har stor trafikk året rundt og er spesielt overbelastet i juli og august (spesielt rundt Antibes og Nice . Som et resultat har trafikkstyringsordninger blitt tatt i bruk mellom Var til Nice-West, lik de på Péripherique i Paris. Autoroute er jevnlig stengt på Nice-Menton-seksjonen som et resultat av at stein faller ned på kjørebanene.Seksjonene som krysser fjellene Maures og L'Esterel er utsatt for skogbranner om sommeren.
knutepunkter
- 28: A7 autoroute , Coudoux
- Aires de repos: Ventabren
- 29 18 km: Aix-en-Provence (ouest)
- 28: A51 autoroute
- 30 19 km: Aix-en-Provence (pont de l'Arc)
- 31 21 km: Aix-en-Provence (est)
- 32 27 km: N7 Châteauneuf-le-Rouge
- Péage de La Barque
- : A52 autoroute
- Aires de service: Rousset (østgående) L'Arc (vestgående)
- 33 47 km: Pourrières
- Aires de repos: Saint-Hilaire (østgående) Barcelone (vestgående)
- 34 58 km: Saint-Maximin-la-Sainte-Baume
- Aires de service: Cambarette
- 35 74 km: Brignoles
- Aires de repos: Roudai / Candumy
- : A57 autoroute
- Aires de service: Vidauban
- 36 118 km: Draguignan / Le Muy , Saint-Tropezbukten
- Aires de repos: Jas Pellicot
- Aires de service: Canaver
- 37 129 km: Fréjus / Puget-sur-Argens
- Péage de Le Capitou / Fréjus Ouest
- 38 134 km: Fréjus / Saint-Raphaël
- Aires de service: L'Esterel
- 39 145 km: les Adrets-de-l'Esterel
- 40 157 km: Mandelieu-la-Napoule
- 41 159 km: Cannes / Les Tourrades
- 42 165 km: Cannes / Mougins
- Aires de repos: Piccolaret
- Aires de service: Breguieres
- 44 171 km: Antibes Ouest, Sophia Antipolis
- Péage d 'Antibes Ouest
- 46 178 km: Villeneuve-Loubet / Bouches du Loup
- 47 179 km: Villeneuve-Loubet sentrum
- 48 181 km: Cagnes-sur-Mer
- 49 185 km: Saint-Laurent-du-Var
- 50 186 km: Nice (promenade des Anglais)
- 51 187 km: Nice (Saint-Augustin)
- Péage de Nice Saint-Isidore
- 52 190 km: Nice (Saint-Isidore)
- 54 197 km: Nice (nord)
- 55 199,5 km: Nice (l'Ariane)
- 56: Monaco (A500 Spur)
- Péage de La Turbie
- 57 208 km: La Turbie
- Aires de service: La Scoperta (østgående) Beausoleil (vestgående)
- 58 214 km: Roquebrune-Cap-Martin
- 59 220 km: Menton
- Statsgrense
- 224 km Autostrada A10 ( Italia )
Åpningsdato for A8
- 1956 : Opprettelse av Escota , et selskap som skal styre alle seksjonene fra Aix-en-Provence til den italienske grensen.
- 1961 : Åpning av bompengeseksjonene i Fréjus gjennom Mandelieu-la-Napoule til Cagnes-sur-Mer (avkjørsel 46).
- 1969 : Åpning av bompengeseksjonen fra Roquebrune til den italienske grensen (opprinnelig bare en kjørelengde og for lette kjøretøyer. I 1970 ble begge kjørebanene åpnet).
- 1971–1974 : Iscenesatt åpning av seksjonene mellom Aix-en-Provence og Fréjus .
- 1976 : Åpning av seksjonen mellom Cagnes-sur-Mer og Roquebrune (delvis bare en kjørelengde - doblingen av noen tunneler ble fullført så sent som i 1988).
Eksterne linker
Rutekart :
KML-fil ( rediger • hjelp )
|