ARD International Music Competition - ARD International Music Competition
Den ARD International Music Competition (tysk: Internationaler Musikwettbewerb der ARD ) er den største internasjonale klassisk musikk konkurranse i Tyskland. Det arrangeres av Bayerischer Rundfunk og arrangeres en gang i året i München .
Siden starten i 1952 har den blitt en av de mest prestisjefylte klassiske musikkonkurransene. Det finner sted vanligvis i september. Det ble et av de grunnleggende medlemmene av World Federation of International Music Competitions i 1957. En pris på denne internasjonale konkurransen fungerte som et springbrett for en senere karriere. Viktige tidligere vinnere inkluderer: Jessye Norman , Sharon Isbin , Francisco Araiza , Natalia Gutman , Christoph Eschenbach , Anna Malikova , Nobuko Imai , Mitsuko Uchida , Thomas Quasthoff , Yuri Bashmet , Christian Tetzlaff , Sharon Kam , Heinz Holliger , Isabelle Moretti , Reinhold Friedrich , Peter Sadlo og Maurice André .
Historie
Mellom 1947 og 1950 holdt Radio Frankfurt en "Young Soloists Competition". Den tidligste konkurransen oppdaget to kvinnelige vokalister som snart ville ta sin plass blant de internasjonale talentfulle: Christa Ludwig og Erika Köth . Instrumentalister inkluderte flautist Karlheinz Zöller og pianist Robert-Alexander Bohnke . Den nystiftede ARD fortsatte konseptet med å samle talentfulle unge musikere fra hele verden.
Konkurransekategoriene endres fra år til år for å inkludere soloinstrumenter, samt stemme- og kammerensembler. Viktigheten av å inkludere moderne musikk har vært veldig fremtredende; samtidskomponister har jevnlig fått i oppdrag å skrive nye stykker for denne konkurransen siden 2001. Konkurransen stimulerer ikke bare konkurranse blant de mange musikerne, men fungerer også de musikalske innbyggerne som et senter hvor musikere kan møtes.
Alt fra 350 til 450 unge musikere søker hvert år om å konkurrere. Omtrent 200 kandidater som kommer fra 35 til 40 land kommer seg forbi den innledende runden. En stor andel av konkurrentene kommer fra andre land enn Tyskland (opptil 86%).
2020-utgaven ble kansellert blant COVID-19-pandemien i Tyskland .
Kategorier
- 2000: Fløyte, stemme, pianoduo, bratsj, strykekvartett
- 2001: Fiolin, cello, blåsekvintett, slagverk, saksofon
- 2002: Piano, obo, fagott, klavertrio
- 2003: Stemme, klarinett, trompet, kontrabass,
- 2004: Fløyte, bratsj, strykekvartett, harpe
- 2005: Fiolin, Pianoduo, Horn, Cello
- 2006: Piano, Voice (Opera), Voice (Concert/Lied), Blåsekvintett
- 2007: Oboe, Trombone, Piano trio, Percussion
- 2008: Fagott, klarinett, bratsj, strykekvartett
- 2009: Fiolin, stemme, kontrabass, harpe
- 2010: Fløyte, Pianoduo, Horn, Cello
- 2011: Piano, obo, pianoduo, trompet, orgel
- 2012: Stemme, klarinett, strykekvartett
- 2013: Fiolin, fagott, bratsj, klavertrio
- 2014: Piano, cello, blåsekvintett, slagverk
- 2015: Fløyte, stemme, pianoduo, trombone
- 2016: Horn, kontrabass, strykekvartett, harpe
- 2017: Piano, fiolin, obo, gitar
- 2018: Stemme, Trompet, Bratsj, Pianotrio
- 2019: Fagott, klarinett, cello, slagverk
Pianokonkurransen hadde blitt holdt nesten uavbrutt fra 1952 til 1973, bortsett fra årene 1955 og 1964. Den ble deretter arrangert annethvert år til 1981. Den ble arrangert fortløpende fra 1981 til 1983, og deretter annethvert år igjen til 1999. I 1953, tre kategorier ble lagt til: fiolin, fløyte, fiolin-piano duo. Fiolinkonkurranse ble arrangert hvert tredje år fra 1966 til 1984.
Fire kategorier ble lagt til i 1954: stemme, obo, fagott, klarinett. Stemmekonkurransen hadde blitt arrangert hvert år fra 1954 til 1972. Den ble deretter holdt hvert annet år til 2000. Oboekonkurranse hadde blitt holdt hvert femte år fra 1976 til 1996. Fagottkonkurranse hadde blitt arrangert seks ganger på 1900 -tallet.
Konkurransen fortsatte å utvide kategoriene i de påfølgende årene, og la til pianoduo (1955), horn (1956), cello (1957), orgel (1957). Nye kategorier i 1958 var cello-piano duo, trompet og cembalo, som bare ville ha tre ekstra utgaver. Strykekvartettkonkurransen åpnet i 1959.
På 1960 -tallet ble den første utgaven av pianotrio (1961), bratsj (1962), trombone (1965), blåsekvintett (1966). To kategorier dukket opp kort: stryketrio (1961, 1969) og piano-sight-reading (1963, 1965). Fire kategorier hadde premiere på 1970 -tallet: gitar (1976), perkusjon (1977), kontrabass (1979) og opptaker, som bare ble holdt to ganger så langt (1978, 1988). Den første harpekonkurransen ble arrangert i 1983, som den eneste utgaven på 1900 -tallet.
Ledelse
Source Organization
Kunstneriske direktører : Oswald Beaujean og Meret Forster
Administrerende direktør : Elisabeth Kozik
Prosjektledelse : Anja Krainz
PR : Ruth Wischmann
Premiepenger
Premiepenger per kategori
- 1. Premie € 10.000
- 2. Premie € 7.500
- 3. Premie € 5000
Vinnere
Fullstendige lister med vinnere kan hentes fra konkurransens nettsted.
2000 -tallet
- 2000
Stemme (kvinne)
- 1. premie: Zoryana Kushpler , Ukraina
- 3. premier (delt): Stefanie Krahnenfeld , Tyskland; Christa Mayer , Tyskland
Stemme (mann)
- 1. premie: Konrad Jarnot , Storbritannia
- 2. premie: Nathaniel Webster , USA
- 3. premie: Friedemann Röhlig , Tyskland
bratsj
- 2. premie: Danuta Waskiewicz , Tyskland
Fløyte
- 2. premier (delt): Rozàlia Szabó , Ungarn; Henrik Wiese , Tyskland
- 3. premie: Kersten McCall , Tyskland
Piano Duo
- 1. premie: Mati Mikalai / Kai Ratassepp , Estland
- 2. premie: Duo d'Accord, Taiwan/Tyskland
Strykekvartett
- 2. premie: Avalon String Quartett, Frankrike/Canada/USA
- 3. premie: Quartetto Prometeo, Italia
- 2001
Fiolin
- 2. premie: Annette von Hehn , Tyskland
- 3. premier (delt): Min Jung Kang , Korea; Yamei Yu, Tyskland
Cello
- 1. premie: Danjulo Ishizaka , Tyskland
- 2. premier (delt): Julie Albers , USA; Monika Leskovar, Kroatia
- 3. premie: Thomas Carroll, Storbritannia
Saksofon
- 2. premie: Alexandre Doisy , Frankrike
- 3. premier (delt): Lutz Koppetsch , Tyskland; Julien Petit , Frankrike
Slagverk
- 1. premie: Marta Klimasara, Polen
- 2. premie: Eirik Raude, Norge
- 3. premie: Christophe Roldan , Frankrike
Blåsekvintett
- 1. premie: Miró Ensemble, Spania
- 2. premie: Orsolino Quintett, Tyskland/Østerrike
- 3. premie: St. Petersburg Woodwind Quintet, Russland
- 2002
Fagott
- 2. premie: Matthias Rácz , Tyskland
- 3. premier (delt): Jaakko Luoma, Finland; Lyndon Watts , Australia
Oboe
- 3. premier (delt): Nora Cismondi , Frankrike; Alexandre Gattet , Frankrike; Keiko Inoue, Japan
Piano
- 1. premie: Denys Proshayev, Ukraina
- 2. premie: Ferenc Vizi , Romania
- 3. premie: Chiao-Ying Chang, Taiwan
Pianotrio
- 2. premier (delt): Trio con Brio , Danmark/Korea; Trio Ondine, Sverige/Danmark/Norge
- 2003
Stemme (kvinne)
- 1. premie: Marina Prudenskaja , Russland
- 2. premier (delt): Andrea Lauren Brown , USA; Measha Brueggergosman , Canada
- 3. premie: Julia Sukmanova , Russland
Stemme (mann)
- 1. premie: Gérard Kim , Korea
- 3. premier (delt): Tyler Duncan , Canada; Günter Papendell , Tyskland
Kontrabass
- 1. premie: Nabil Shehata , Tyskland
- 2. premie: Roman Patkoló , Slovakia
- 3. premie: Ödön Rácz , Ungarn
Klarinett
- 2. premie: Olivier Patey , Frankrike
- 3. premie: Florent Pujuila , Frankrike
Trompet
- 1. premie: David Guerrier , Frankrike
- 2. premie: Giuliano Sommerhalder, Sveits
- 3. premier (delt): Gabor Richter, Ungarn; Guillaume Couloumy , Frankrike
- 2004
bratsj
- 1. premie: Antoine Tamestit , Frankrike
- 2. premie: Ryszard Groblewski , Polen
- 3. premie: Tomoko Akasaka , Japan
Fløyte
- 1. premie: Magali Mosnier , Frankrike
- 2. premie: Pirmin Grehl , Tyskland
- 3. premie: Andrea Oliva, Italia
Strykekvartett
- 1. premie: Ébène Quartet , Frankrike
- 2. premie: Faust Quartett, Tyskland
- 3. premie: Quatuor Benaïm, Israel/Frankrike
Harpe
- 1. premie: Anton Sie , Nederland
- 2. premie: Nabila Chajai , Frankrike
- 3. premie: Mirjam Schroder , Tyskland
- 2005
Fiolin
- 1. premie: Keisuke Okasaki , Japan
- 2. premie: Akiko Yamada , Japan
- 3. premie: Katja Lämmermann , Tyskland
Cello
- 1. premie: Jing Zhao, Kina
- 2. premie: Alexander Bouzlov , Russland
- 3. premie: Alexander Chaushian , Armenia/Storbritannia
Horn
- 1. premie: Szabolcs Zempléní , Ungarn
- 2. premier (delt): Louis-Philippe Marsolais, Canada; Renate Hupka , Tyskland
- 3. premie: Christoph Eß, Tyskland
Piano Duo
- 2. premier (delt): Victor y Luis del Valle, Spania; Piano Duo Poskute - Daukantas, Litauen
- 3. premie: Silivanova - Puryzhinskiy, Russland
- 2006
Stemme/Opera
- 1. premie: Jun Mo Yang, Korea
- 2. premie: Joshua Hopkins, Canada
- 3. premier (delt): Ilse Eerens, Belgia; Anna Kasyan , Armenia
Stemme/Løgn
- 2. premier (delt): Roxana Constantinescu, Rumania; Carolina Ullrich, Chile/Tyskland
- 3. premier (delt): Colin Balzer, Canada; Peter Schöne, Tyskland
Piano
- 1. premie: Benjamin Kim , USA
- 2. premier (delt): Hisako Kawamura, Japan; Marianna Shirinyan , Armenia
Blåsekvintett
- 1. premie: Quintette Aquilon, Frankrike
- 2. premie: Quintett Chantily, Tyskland/Ungarn/Russland/Finland
- 3. premie: Weimarer Bläserquintett, Tyskland
- 2007
Oboe
- 1. premie: Ramón Ortega Quero, Spania
- 2. premie: Ivan Podyomov , Russland
- 3. premie: Maria Sournatcheva , Russland
Trombone
- 1. premie: Fabrice Millischer , Frankrike
- 2. premie: Frederic Belli , Tyskland
- 3. premie: Juan Carlos Matamoros , Spania
Slagverk
- 1. premie: Johannes Fischer, Tyskland
- 2. premie: Vassilena Serafimova, Bulgaria
Pianotrio
- 1. premie: Tecchler Trio, Sveits/Tyskland
- 2. premie: Morgenstern Trio, Tyskland/Frankrike
- 3. premie: Trio Cérès, Frankrike
- 2008
bratsj
- 2. premie: Wen Xiao Zheng , Kina
- 3. premie: Teng Li , Kina
Klarinett
- 1. premie: Sebastian Manz , Tyskland
- 3. premier (delt): Shelly Ezra , Israel; Taira Kaneko, Japan
Fagott
- 1. premie: Marc Trénel , Frankrike
- 2. premier (delt): Christian Kunert , Tyskland; Philipp Tutzer, Italia
- 3. premie: Václav Vonášek , Tsjekkia
Strykekvartett
- 1. premie: Apollon Musagete Quartett, Polen
- 2. premie: Afiara String Quartet, Canada
- 3. premier (delt): Gémeaux Quartet, Tyskland/Sveits; Verus strykekvartett, Japan
- 2009
Fiolin
- 1. premie: Hyeyoon Park, Korea
- 2. premie: Kei Shirai , Japan
- 3. premie: Lily Francis , USA
Kontrabass
- 1. premie: Gunars Upatnieks , Latvia
- 2. premie: Stanislau Anishchanka , Hviterussland
- 3. premier (delt): Olivier Thiery , Frankrike; Ivan Zavgorodniy , Ukraina
Stemme
- 1. premie: Anita Watson , Australia
- 2. premie: Sunyoung Seo , Korea; Wilhelm Schwinghammer, Tyskland
- 3. premie: Hye Jung Lee, Korea; Falko Hönisch, Tyskland
2010 -tallet
- 2010
Fløyte
- 1. premie: Loïc Schneider , Frankrike
- 2. premie: Daniela Koch , Østerrike
- 3. premie: Sooyun Kim , Sør -Korea/USA
- BR Klassik -prisen: Ivannay Ternay , Ukraina
Cello
- 1. premie: Julian Steckel , Tyskland
- 2. premie: Gen Yokosawa , Japan
- 3. premie: Tristan Cornut , Frankrike
Horn
- 1. premie: Přemsyl Vojta , Tsjekkia
- 2. premier (delt): Dániel Ember , Ungarn; Paolo Mendes, Tyskland
Piano Duo
- 2. premie: Hyun Joo & Hee Jin June - Remnant Piano Duo, Sør -Korea
- 3. premie: Susan & Sarah Wang - DoubleWang Duo, USA
- Spesialpris: Pianoduo Groebner & Trisko, Østerrike
- 2011
Oboe
- 2. premier (delt): Philippe Tondre , Frankrike, med offentlig pris; Ivan Podyomov, Russland
- 3. premie: Cristina Gómez Godoy, Spania; Marc Lachat, Frankrike
Organ
- 1. premie: Schöch, Østerrike
- 2. premie: Anna-Victoria Baltrusch, tysk
- 3. premie: Lukas Stollhof, nederlandsk
Trompet
- 1. premie: Manuel Blanco Gómez-Limón, Spania
- 2. premie: Alexandre Baty , Frankrike
- 3. premie: Ferenc Mausz , Ungarn, med offentlig pris
Piano
- 1. premie: Alexej Gorlatch , Ukraina, med offentlig pris
- 2. premie: Tori Huang ( Claire Huangci ), USA
- 3. premie: Da Sol Kim, Sør -Korea
- Spesielle premier: EunAe Lee, Sør -Korea
- 2012
Stemme (mann)
- 2. premier (delt): Dashon Burton, USA; Hansung Yoo, Sør -Korea, med offentlig pris
- 3. premie: Kyubong Lee, Sør -Korea
Stemme (kvinne)
- 1. premie: Olena Tokar , Ukraina
- 2. premier (delt): Sumi Hwang , Sør -Korea; Anna Sohn, Sør -Korea
- 3. premie: Sophia Christine Brommer , Tyskland, med offentlig pris
Klarinett
- 2. premier (delt): Sergey Eletskiy, Russland; Stojan Krkuleski, Serbia, med offentlig pris; Annelien Van Wauwe , Belgia
Strykekvartett
- 1. pris: Armida Quartet , Tyskland, med offentlig pris
- 2. premie: Novus strykekvartett, Sør -Korea
- 3. premie: Calidore String Quartet , USA/Canada
- 2013
Fiolin
- 2. premier (delt): Bomsori Kim , Sør -Korea; Christel Lee , USA, med offentlig pris
- Spesialpris for München Kammerorkester: Diana Tishchenko , Ukraina
bratsj
- 1. premie: Yura Lee , Sør -Korea
- 2. premie: Kyoungmin Park , Sør -Korea, med offentlig pris
- 3. premie: Katarzyna Budnik-Gałązka , Polen
- Pris for beste tolkning av det bestilte verket: Adrien Boisseau , Frankrike
- Spesialpris for Henning Tögel Talent Foundation for fremragende talenter: Lydia Rinecker , Tyskland
Fagott
- 2. premier (delt): Sophie Dervaux , Frankrike, med offentlig pris; Rie Koyama , Japan, med pris for beste tolkning av det bestilte verket
- 3. premie: María José Rielo Blanco , Spania, med BR-Klassik Online-Preis
Pianotrio
- 2. premier (delt): Van Baerle Trio, Nederland, med offentlig pris; Trio Karénine, Frankrike, med pris for beste tolkning av det bestilte verket
- 2014
Slagverk
- 1. Premie: Simone Rubino (Italia), Offentlig pris, Brüder Busch -prisen
- 2. Pris: Alexej Gerassimez (Tyskland), spesialpris for beste tolkning av det bestilte arbeidet
- 3. Premie: Christoph Sietzen (Luxembourg)
- Spesialpris U21: Vivi Vassileva (Tyskland), semifinale
- Spesialpris for Mozart Gesellschaft München: Vivi Vassileva (Tyskland), semifinale
Violoncello
- 1. Premie: István Várdai (Ungarn)
- 2. Pris: Andrei Ioniță (Romania), spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket, spesialpris Premiertone-nettsted
- 3. Premie: Bruno Philippe (Frankrike), Offentlig pris
- Alice-Rosner-pris for en utmerket tolkning av G. Ligeti Sonate for Violoncello solo: Pablo Ferrández (Spania), semifinale
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Alexey Zhilin, 2. runde
Blåsekvintett
- 2. Premie: Azahar Ensemble (Spania), Offentlig pris, ifp-Musikpreis
- 3. Premie: Acelga Quintett (Tyskland/Luxembourg)
- 3. Premie: Quintette Klarthe (Frankrike), BR-KLASSIK Onlineprize, spesialpris Palazzetto Bru Zane
- Spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket: Canorusquintett (Tyskland), semifinale
- Prize of Jeunesses Musicales Germany: Canorusquintett (Tyskland), semifinale
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Arcadia Wind Quintet (Venezuela), 1. runde
Piano
- 2. Pris: Chi Ho Han (Sør -Korea), Publik -prisen, Spesialpris for beste tolkning av det bestilte arbeidet
- 3. Premie: Kang-Un Kim (Sør-Korea), Osnabrücker Musikpreis
- 3. Premie: Florian Mitrea (Romania), spesialprisen Münchener Kammerorchester
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Nadjezda Pisareva (Russland), 2. runde
- 2015
Stemme
- 1. Premie: Emalie Savoy (USA), spesialpris "Orpheus", spesialpris GENUIN -klassikere
- 2. Premie: Sooyeon Lee (Sør -Korea), Offentlig pris
- 3. Pris: Marion Lebegue (Frankrike), spesialpris for beste tolkning av det bestilte arbeidet
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Jae Eun Park (Sør-Korea)
Trombone
- 1. Pris: Michael Buchanan (Storbritannia), Offentlig pris
- 2. Premie: Jonathan Reith, (Frankrike)
- 3. Premie: Guilhem Kusnierek (Frankrike)
- Spesialpris for Mozart Gesellschaft München: Juan González Moreno (Spania), semifinale
- Spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket: José Milton Vieira Leite Filho (Brasil)
Piano Duo
- 1. Pris: Alina Shalamova & Nikolay Shalamov (Bulgaria/Russland), Offentlig pris, spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket, ifp-Musikpreis
- 2. Premie: Duo Ani und Nia Sulkhanishvili (Georgia)
- 2. Premie: Duo ShinPark (Sør -Korea)
- 3. Premie: Piano Duo Lok Ping & Lok Ting Chau (Hong Kong)
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Piano Duo Chen-Armand (Frankrike/Sør-Korea), semifinale
- Spesialpris U21: Piano Duo Chen - Armand (Frankrike/Sør -Korea), semifinale
Fløyte
- 1. Premie: Sébastian Jacot (Sveits), spesialpris fra Münchener Kammerorchester, Brüder-Busch-prisen, Osnabrücker Musikpreis
- 2. Pris: Francisco López Martín (Spania), Offentlig pris, spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket, BR-KLASSIK Online-pris
- 3. Premie: Eduardo Belmar (Spania)
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Othonas Gkogkas (Hellas)
- Alice-Rosner-pris: For en utmerket tolkning av Heinz Holliger Sonate (in) solit (air) e: Mayuko Akimoto (Japan)
- 2016
Harpe
- 1. Pris: Agnès Clément (Frankrike), Publik -prisen, spesialpris for beste tolkning av det bestilte arbeidet
- 2. Premie: Anaïs Gaudemard (Frankrike), spesialpris fra Münchener Kammerorchester
- 3. Premie: Rino Kageyama (Japan)
- Spesialpris for Mozart-Gesellschaft München: Magdalena Hoffmann (Tyskland), semifinale
- Spesialpris U21: Magdalena Hoffmann (Tyskland), semifinale
- Bärenreiter-Urtext-pris: Marika Cecilia Riedl (Tyskland)
Horn
- 2. Premie: Marc Gruber (Tyskland), Publik-prisen, Brüder-Busch-prisen
- 2. Premie: Kateřina Javůrková (Tsjekkia), BR-KLASSIK Online-Preis
- 3. Premie: Félix Dervaux (Frankrike), spesialpris for beste tolkning av det bestilte arbeidet
- 3. Premie: Nicolas Ramez (Frankrike)
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Nicolás Gómez Naval (Spania)
Kontrabass
- 1. Pris: Wies de Boevé (Belgia), Publik-prisen, ifp-Musikpreis
- 2. Premie: Michael Karg (Tyskland)
- 3. Premie: Dominik Wagner (Tyskland/Østerrike), spesialpris for Andreas-Wilfer-Meisterwerkstatt som bygger celloer og kontrabasser
- Spesialpris for beste tolkning av oppdragsarbeidet: Michail-Pavlos Semsis (Hellas)
- Bärenreiter-Urtext-pris: Marek Romanowski (Polen)
Strykekvartett
- 1. Premie: Quatuor Arod (Frankrike), IDAGIO -Onlinepreis
- 2. Premie: Aris Quartett (Tyskland), Publik Prize, Special Prize GENUIN klassikere, Special Prize ProQuartet, Osnabrücker Musikpreis
- 3. Pris: Kvartett Amabile (Japan), spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket
- Bärenreiter-Urtext-Prize: Quatuor Hanson (Frankrike/Storbritannia)
- Alice-Rosner-Preis: For en utmerket tolkning av Streichquartett nr. 1 fra György Ligeti: Quatuor Arod (Frankrike)
- Jeunesses Musicales -prisen i Tyskland: Giocoso Streichquartett Wien
- Karl-Klingler-Stiftungs pris: Goldmund Quartett (Tyskland)
- 2017
Fiolin
- 2. Pris: Sarah Christian, Tyskland, Offentlig pris, spesialpris fra Münchener Kammerorchesters, Henle-Urtextpreis
- 2. Pris: Andrea Obiso, Italia, spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket, Henle-Urtextpreis
- 3. Premie: Kristīne Balanas , Latvia, Henle-Urtextpreis
Piano
- 1. Premie: JeungBeum Sohn, Sør-Korea, Henle-Urtextpreis
- 2. Premie: Fabian Müller, Tyskland, Offentlig pris, Brüder-Busch-pris, Henle-Urtextpreis, Spesialpris GENUIN-klassikere
- 3. Pris: Wataru Hisasue, Japan, spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket, Henle-Urtextpreis
Gitar
- 2. Premie: Junhong Kuang, Kina, Offentlig pris, ifp-Musikpreis
- 2. Premie: Davide Giovanni Tomasi, Italia/Sveits
- 3. Pris: Andrey Lebedev, Australia, spesialpris for beste tolkning av det bestilte verket
Oboe
- 2. Premie: Kyeong Ham, Sør-Korea, BR-KLASSIK Online-Preis
- 2. Pris: Thomas Hutchinson, New Zealand, spesialpris for beste tolkning av det bestilte arbeidet
- 2. Premie: Juliana Koch, Tyskland, Offentlig pris, Osnabrücker Musikpreis
- 2018
Stemme
- 1. premie: Natalya Boeva, Russland
- 2. premie: Milan Siljanov, Sveits
- 3. premie: Mingjie Lei, Kina
- 3. premie: Ylva Sofia Stenberg, Sverige
Trompet
- 1. premie Selina Ott, Østerrike
- 2. premie: Célestin Guérin, Frankrike
- 2. premie: Mihály Könyves-Tóth, Ungarn
- 3. premie: (ikke tildelt)
Pianotrio
- 1. premie: Aoi Trio, Japan
- 2. premie: (ikke tildelt)
- 3. premie: Trio Marvin, Kasakhstan / Russland / Tyskland
- 3. premie: Lux Trio, Korea
bratsj
- 1. premie: Diyang Mei, Kina
- 2. premie: Yucheng Shi, Kina
- 3. premie: Takehiro Konoe, Japan
- 2019
Violoncello
- 1. premie: Haruma Sato, Japan
- 2. premie: Friedrich Thiele, Tyskland
- 3. premie: Sihao He, Kina
Fagott
- 2. premie: Andrea Cellacchi, Italia
- 2. premie: Mathis Stier, Tyskland
- 3. premie: Theo Plath, Tyskland
Klarinett
- 1. premie: Joë Christophe, Frankrike
- 2. premie: Carlos Alexandre Brito Ferreira, Portugal
- 2. premie: Han Kim, Sør -Korea
Slagverk
- 1. premie: Kai Strobel, Tyskland
- 2. premie: Aurélien Gignoux, Frankrike/Sveits
- 3. premie: Weiqi Bai, Kina
Tidligere 2000
Piano
- 1952 Alberto Colombo Italia
- 1952 Laurence Davis Australia
- 1952 Peter Wallfisch Israel
- 1954 Ingrid Haebler Østerrike
- 1954 Fernande Kaeser Sveits
- 1956 Robert-Alexander Bohnke FRG
- 1957 1. Pris Thérèse Dussaut Frankrike
- 1957 2. Premie Sumiko Inouchi Japan
- 1958 1. Premie Hans Eckart Besch FRG
- 1958 2. Pris Michael Ponti USA
- 1958 2. Pris Dieter Weber Østerrike
- 1959 1. Pris Friedrich Wilhelm Schnurr FRG
- 1959 2. Premie Gernot Kahl FRG
- 1959 2. Pris Norman Shetler US
- 1961 2. Pris Pavica Gvozdić Jugoslavia
- 1961 3. Premie Alexandra Ablewicz Polen
- 1962 2. Pris Christoph Eschenbach FRG
- 1962 3. Premie Milena Mollova Bulgaria
- 1963 2. Pris Edith Fischer Sveits
- 1965 1. Pris Judith Burganger USA
- 1965 3. Pris Dag Achatz Sverige
- 1966 1. Pris Claude Savard Frankrike
- 1966 3. Premie Mitsuko Uchida Japan
- 1967 3. Premie Anthony Goldstone Storbritannia
- 1967 3. Pris Valery Kastelsky USSR
- 1968 1. Pris Anne Queffélec Frankrike
- 1969 2. Premie Erika Lux Ungarn
- 1969 3. Premie Piotr Paleczny Polen
- 1970 2. Premie André De Groote Belgia
- 1971 2. Pris Marian Migdal Polen
- 1971 2. Premie Martino Tirimo Storbritannia
- 1972 1. Premie Chen Pi-hsien Taiwan
- 1972 3. Premie Roland Keller FRG
- 1973 1. Pris James Tocco USA
- 1973 2. Premie Myung-whun Chung Korea
- 1975 1. Pris Diane Walsh USA
- 1975 2. Pris Natasha Tadson Israel
- 1975 3. Premie Nina Tichman USA
- 1979 1. Pris Hans-Christian Wille FRG
- 1979 2. Pris Marioara Trifan USA
- 1981 3. Premie Rolf Plagge FRG
- 1983 1. Pris Kei Itoh Japan
- 1983 3. Premie Andrei Nikolsky USSR
- 1983 3. Premie Hai-Kyung Suh Korea
- 1985 1. Premie Kalle Randalu USSR
- 1985 2. Pris Daniel Gortler Israel
- 1987 2. Premie Ricardo Castro Brasil
- 1987 2. Premie Bernd Glemser FRG
- 1987 3. Premie Thomas Duis FRG
- 1989 1. Pris Susanne Grützmann DDR
- 1989 2. Pris Alexandre Tharaud Frankrike
- 1989 3. Premie Kyōko Tabe Japan
- 1991 2. Premie Momo Kodama Japan
- 1993 1. Pris Anna Malikova Russland
- 1995 3. Premie Claire-Marie Le Guay Frankrike
- 1997 3. Premie Etsuko Hirose Japan
- 1999 2. Pris Severin von Eckardstein Tyskland
Piano Duo
- 1955 Kurt Bauer / Heidi Bung Vest -Tyskland
- 1955 Aloys og Alfons Kontarsky Vest -Tyskland
- 1964 2. Pris Marie-José Billard / Julien Azaïs Frankrike
- 1964 2. Pris Joanne og Joyce Weintraub USA
- 1974 1. Premie Anthony & Joseph Paratore USA
- 1974 2. Pris Elif og Bedii Aran Tyrkia
- 1974 3. Pris Marina Horak / Håkon Austbø Jugoslavia / Norge
- 1980 2. Pris Alexander og Natalia Bagdasarov USSR
- 1980 2. Pris Cameron Grant / James Winn US
- 1980 3. Premie Carlos Duarte / Varda Shamban Venezuela / Israel
- 1986 3. Premie Zsuzsanna Kollar / Gabriella Lang Ungarn
- 1986 3. Pris Stenzl Pianoduo Vest -Tyskland
- 1992 2. Premie Thomas Hecht / Sandra Shapiro US
- 1992 3. Premie Silke-Thora Matthies / Christian Köhn Tyskland
- 1996 2. Premie Irene Alexeytchuk / Yuri Kot Ukraina
- 1996 2. Pris Genova & Dimitrov Bulgaria
Organ
- 1957 1. Pris Franz Lehrndorfer Vest -Tyskland
- 1957 2. Pris Viktor Lukas Vest -Tyskland
- 1959 1. Pris Hedwig Bilgram Vest -Tyskland
- 1959 2. Pris Lionel Rogg Sveits
- 1962 1. Pris Wolfgang Sebastian Meyer Vest -Tyskland
- 1962 2. Pris François Desbaillet Sveits
- 1962 3. Premie Mireille Lagacé Canada
- 1966 2. Pris Cherry Rhodes USA
- 1966 3. Pris Daniel Roth Frankrike
- 1966 3. Pris Günther Kaunzinger Vest -Tyskland
- 1971 1. Pris Edgar Krapp Vest -Tyskland
- 1971 3. Pris Charles Benbow USA
- 1971 3. Pris Gerhard Weinberger Vest -Tyskland
- 1975 2. Pris Klemens Schnorr Vest -Tyskland
- 1975 3. Pris Martin Lücker Vest -Tyskland
- 1979 2. Pris Ludger Lohmann Vest -Tyskland
- 1979 3. Premie Karol Gołębiowski Polen
- 1987 2. Pris Heidi Emmert Vest -Tyskland
- 1987 2. Pris Martin Sander Vest -Tyskland
- 1987 3. Pris Stefan Palm West Tyskland
- 1994 2. Pris Ariane Metz Tyskland
- 1994 3. Pris Leonhard Amselgruber Tyskland
- 1999 2. Pris Martin Kaleschke Tyskland
Cembalo
- 1958 1. Pris Vera Schwarz Østerrike
- 1964 2. Prisen William Read US
- 1964 3. Pris Gottfried Bach Vest -Tyskland
- 1964 3. Pris Jörg Ewald Dähler Sveits
- 1970 2. Pris Martha Brickman Canada
- 1984 1. Premie Władysław Marek Kłosiewicz Polen
Stemme
- 1954 Margit Kobeck FRG
- 1955 Johannes Wilbrink Nederland
- 1957 1. Pris Jadwiga Románska Polen
- 1958 2. Pris Demeter Marczis Ungarn
- 1958 2. Pris Jacques Villisech Frankrike
- 1960 1. Pris Ivan Rebroff FRG
- 1960 2. Pris Annabelle Bernard US
- 1960 2. Pris Raymond Michalski USA
- 1960 3. Premie Teresa Żylis-Gara Polen
- 1960 4. Premie Thomas Carey USA
- 1961 1. Pris George Fortune USA
- 1961 3. Pris Benjamin Luxon Storbritannia
- 1962 1. Pris Delfina Ambroziak Polen
- 1962 1. Premie Kenneth John Bowen Storbritannia
- 1962 2. Premie Franco Bordoni Italia
- 1963 1. Pris Jules Bastin Belgia
- 1963 1. Pris Veronica Tyler USA
- 1964 3. Pris Ljiljana Molnar Jugoslavia
- 1964 Konsertpris Max van Egmond Nederland
- 1964 Lied Prize Bruce Abel USA
- 1965 1. Pris Althea Bridges Australia
- 1965 2. Pris Teresa Wojtaszek-Kubiak Polen
- 1966 1. Pris Ileana Cotrubaș Romania
- 1966 1. Pris Denis Korolev USSR
- 1966 2. Pris Siegmund Nimsgern FRG
- 1967 1. Pris Knut Skram Norge
- 1967 3. Pris Joan Carden Australia
- 1968 1. Pris Jessye Norman USA
- 1968 1. Pris Michael Schopper FRG
- 1970 3. Pris Victor von Halem FRG
- 1971 2. Premie Anita Terzian USA
- 1972 1. Pris Robert Holl Nederland
- 1972 3. Premie Otoniel Gonzaga Filippinene
- 1972 3. Pris Edith Guillaume Danmark
- 1974 1. Pris Margaret Anne Marshall Storbritannia
- 1974 2. Premie Hanns-Friedrich Kunz FRG
- 1974 3. Pris Francisco Araiza Mexico
- 1976 2. Pris Mitsuko Shirai Japan
- 1978 2. Pris Zehava Gal Israel
- 1980 1. Premie Yoshie Tanaka Japan
- 1980 2. Pris Edith Wiens Canada
- 1980 3. Premie Pamela Coburn USA
- 1982 1. Pris Kaaren Erickson USA
- 1982 2. Pris Anne Sofie von Otter Sverige
- 1986 1. Pris Barbara Kilduff USA
- 1986 1. Premie Derek Lee Ragin USA
- 1986 2. Premie Masako Saida Japan
- 1988 1. Premie Thomas Quasthoff FRG
- 1988 2. Pris Lívia Ághová ČSSR
- 1990 1. Premie Andrzej Dobber Polen
- 1990 1. Pris Elena Moșuc Romania
- 1990 2. Premie Oliver Widmer Sveits
- 1990 3. Pris Bodil Arnesen Norge
- 1992 2. Pris Melinda Paulsen USA
- 1994 1. Premie Urszula Kryger Polen
- 1994 2. Pris Christian Elsner Tyskland
- 1996 2. Pris Anna Korondi Ungarn
- 1996 2. Pris Hanno Müller-Brachmann Tyskland
Fiolin
- 1953 Igor Ozim Jugoslavia
- 1956 Edith Peinemann Vest -Tyskland
- 1958 2. Pris Oscar Yatco Filippinene
- 1961 2. Pris Yossi Zivoni Israel
- 1961 3. Pris Gerhard Hetzel Vest -Tyskland
- 1966 1. Premie Konstanty Kulka Polen
- 1966 2. Premie Isabella Petrosian USSR
- 1966 3. Premie Yuri Mazurkevich USSR
- 1969 2. Pris Cristiano Rossi Italia
- 1969 2. Premie Masako Yanagita Japan
- 1969 3. Premie Emmy Verhey Nederland
- 1972 2. Pris Nilla Pierrou Sverige
- 1972 3. Pris Ernst Kovačič Østerrike
- 1975 2. Pris Dora Schwarzberg Israel
- 1975 3. Pris Kaja Danczowska Polen
- 1975 3. Pris Eugen Sârbu Romania
- 1978 3. Pris Olivier Charlier Frankrike
- 1978 3. Premie Irina Tseitlin statsløs
- 1981 2. Premie Gwen Hoebig Canada
- 1981 3. Pris Florian Sonnleitner Vest -Tyskland
- 1984 1. Pris Takumi Kubota Japan
- 1984 2. Pris Christian Tetzlaff Vest -Tyskland
- 1984 3. Pris Peter Matzka USA
- 1988 2. Premie Mi-kyung Lee Korea
- 1988 3. Pris Sonig Tchakerian Italia
- 1992 2. Pris Erez Ofer Israel
- 1992 3. Premie Pavel Šporcl ČSSR
- 1992 3. Premie Scott St. John Canada
- 1995 1. Premie Piotr Pławner Polen
- 1995 2. Pris Bettina Gradinger Østerrike
- 1999 2. Pris Bin Huang Kina
- 1999 3. Premie Andrei Bielov Ukraina
- 1999 3. Pris Francesco Manara Italia
Fiolin Duo
- 1953 Ronald Woodcock / Lamar Crowson Australia / USA
- 1955 Renato Giangrandi / Arlette Eggmann Italia
- 1956 Alan Grishman / Joel Ryce USA
- 1957 1. Pris György Pauk / Peter Frankl Ungarn
- 1957 2. Pris Thomas Brandis / Robert Henry Vest -Tyskland / USA
- 1960 2. Premie Albert Kocsis / Zsuzsanna Szabó Ungarn
- 1960 3. Pris Joseph og Arlene Pach Canada
- 1963 1. Pris Clara Bonaldi / Sylvaine Billier Frankrike
- 1963 2. Pris Gerhard Hetzel / Ramón Walter Vest -Tyskland / Sveits
- 1963 3. Premie Andrew Dawes / Marylou Kolbinson Canada
- 1968 2. Premie Rolf Schulte/ Taoko Ouchi Vest -Tyskland/ Japan
- 1968 2. Pris Donald Weilerstein / Susan Halligan USA
- 1968 3. Pris Takahiro Muroya / Naoyuki Inoue Japan
- 1971 1. Pris Levon Chilingirian / Clifford Benson Storbritannia
- 1971 2. Premie Isidora Schwarzberg / Boris Petrushansky USSR
- 1971 3. Premie Ildikó Bán / Katalin Váradi Ungarn
- 1974 3. Premie Mirosław Ławrynowicz / Krystyna Makowska Polen
- 1974 3. Pris John og Dorothee Snow UK
- 1979 2. Pris Pavel Vernikov / Konstantin Bogino USSR
- 1979 3. Pris Peter og Gabriel Rosenberg Vest -Tyskland
- 1983 2. Pris Peter Matzka /Teresa Turner-Jones US
- 1983 3. Premie Kazuki og Emiko Sawa Japan
- 1990 1. Pris Hagai Shaham / Arnon Erez Israel
- 1990 2. Premie Mayumi Seiler / Tünde Kurucz Østerrike / Ungarn
- 1998 2. Pris Ariadne Daskalakis / Miri Yampolsky USA / Israel
- 1998 3. Premie Akiko Tanaka / Evgeny Sinaiski Japan / Russland
- 1998 3. Premie Marco Rogliano / Maurizio Paciariello Italia
bratsj
- 1962 3. Pris Hermann Voss Vest -Tyskland
- 1967 2. Pris Nobuko Imai Japan
- 1971 1. Premie Vladimir Stopitschev USSR
- 1971 2. Pris Rainer Moog Vest -Tyskland
- 1971 3. Pris Uri Mayer Israel
- 1976 1. Pris Yuri Bashmet USSR
- 1976 2. Pris Wolfram Christ Vest -Tyskland
- 1980 2. Pris Johannes Flieder Østerrike
- 1980 3. Pris Kim Kashkashian USA
- 1983 2. Pris Barbara Westphal Vest -Tyskland
- 1989 2. Pris Hideko Kobayashi Japan
- 1989 3. Pris Roberto Díaz Chile
- 1993 2. Premie Hsin-Yun Huang Taiwan
- 1993 3. Pris Gilad Karni Israel
- 1997 1. Premie Naoko Shimizu Japan
- 1997 2. Premie Cathy Basrak USA
Cello
- 1957 1. Pris Georg Donderer Vest -Tyskland
- 1957 2. Pris Leslie Parnas USA
- 1963 2. Premie Tsuyoshi Tsutsumi Japan
- 1963 3. Premie Raphael Sommer Israel
- 1968 2. Pris Valentin Erben Østerrike
- 1968 3. Premie Geneviève Teulières Frankrike
- 1973 2. Pris Denis Brott Canada
- 1973 2. Pris Jean Deplace Frankrike
- 1973 3. Pris Frans Helmerson Sverige
- 1977 1. Premie Antônio Meneses Brasil
- 1977 3. Pris Georg Faust Vest -Tyskland
- 1982 2. Pris Alexander Baillie Storbritannia
- 1982 2. Pris Young-Chang Cho Korea
- 1986 2. Premie Michal Kaňka ČSSR
- 1986 2. Pris Gustav Rivinius Vest -Tyskland
- 1986 3. Pris Jean-Guihen Queyras Frankrike
- 1990 2. Pris Alban Gerhardt Vest -Tyskland
- 1990 2. Pris Michael Sanderling DDR
- 1990 3. Pris Ludwig Quandt Vest -Tyskland
- 1994 1. Pris Jens Peter Maintz Tyskland
- 1994 2. Pris Tatjana Vassiljeva Russland
- 1994 3. Pris Tanja Tetzlaff Tyskland
- 1998 2. Pris Niklas Eppinger Tyskland
- 1998 3. Pris Sol Gabetta Argentina
Bass
- 1979 2. Pris Michinori Bunya Japan
- 1979 3. Premie Jiři Hudec ČSSR
- 1979 3. Pris Josef Niederhammer Austra
- 1985 2. Pris Esko Laine Finland
- 1985 2. Pris Dorin Marc Romenia
- 1985 3. Pris Håkan Ehren Norge
- 1991 2. Pris Giuseppe Ettore Italia
- 1991 3. Pris Janne Saksala Finland
Fløyte
- 1953 Peter-Lukas Graf Sveits
- 1953 Konrad Hampe Vest -Tyskland
- 1960 1. Pris Paul Meisen Vest -Tyskland
- 1960 2. Premie Michel Debost Frankrike
- 1960 2. Pris Hirohiko Kato Japan
- 1964 2. Pris Michel Debost Frankrike
- 1964 2. Premie Paula Robison (nee Sylvester) USA
- 1964 3. Premie Sylvia Navarro Uruguay
- 1970 2. Premie Valentin Zverev USSR
- 1970 3. Premie Gunther Pohl Vest -Tyskland
- 1974 2. Pris Abbie de Quant Nederland
- 1974 2. Pris Roswitha Staege Vest -Tyskland
- 1974 3. Premie Irena Grafenauer Jugoslavia
- 1979 2. Pris Irena Grafenauer Jugoslavia
- 1979 3. Pris Shigenori Kudō Japan
- 1985 3. Premie Gaby Pas-Van Riet Nederland
- 1990 1. Pris Petri Alanko Finland
- 1990 2. Pris Michael Martin Kofler Østerrike
- 1995 2. Premie Davide Formisano Italia
- 1995 2. Pris Sabine Kittel Tyskland
Oboe
- 1954 Gaston Maugras Frankrike
- 1961 1. Pris Heinz Holliger Sveits
- 1961 2. Pris André Lardrot Frankrike
- 1961 3. Pris Maurice Bourgue Frankrike
- 1967 1. Pris Maurice Bourgue Frankrike
- 1967 3. Premie Anatoly Lyubimov USSR
- 1972 2. Pris Hansjörg Schellenberger Vest -Tyskland
- 1976 3. Pris Thomas Indermühle Sveits
- 1981 2. Pris Klaus Becker Vest -Tyskland
- 1981 3. Pris David Walter Frankrike
- 1986 2. Pris Volkmar Schöller Vest -Tyskland
- 1986 3. Pris Nicholas Daniel UK
- 1986 3. Pris Fabian Menzel Vest -Tyskland
- 1991 2. Pris François Leleux Frankrike
- 1991 3. Pris Washington Barella Brasil
- 1996 2. Pris Stefan Schilli Tyskland
- 1996 3. Pris Clara Dent Østerrike
- 1996 3. Premie Dominik Wollenweber Tyskland
Fagott
- 1954 André Rabot Frankrike
- 1958 2. Pris Gábor Janota Ungarn
- 1965 3. Pris Klaus Thunemann Vest -Tyskland
- 1975 2. Premie Jiři Seidl ČSSR
- 1975 3. Premie Gilbert Audin Frankrike
- 1984 2. Pris Dag Jensen Norge
- 1984 3. Premie Holger Straube GDR
- 1990 2. Pris Sergio Azzolini Italia
- 1990 2. Pris Dag Jensen Norge
Klarinett
- 1954 Norbert Bourdon Frankrike
- 1957 1. Pris Edmond Boulanger Frankrike
- 1957 2. Pris Karl Leister Vest -Tyskland
- 1962 2. Pris Karl Leister Vest -Tyskland
- 1968 1. Pris Franklin Cohen USA
- 1968 3. Premie Kurt Weber Sveits
- 1973 3. Pris Rainer Schumacher Vest -Tyskland
- 1977 3. Pris Claude Faucomprez Frankrike
- 1977 3. Premie David Shifrin USA
- 1982 2. Premie Philippe Cuper Frankrike
- 1982 2. Pris Charles Neidich USA
- 1982 3. Pris John Bruce Yeh USA
- 1987 2. Pris Anna-Maija Korsimaa Finland
- 1987 3. Premie Fabrizio Meloni Italia
- 1987 3. Pris Richard Rimbert Frankrike
- 1992 2. Pris Sharon Kam Israel
- 1992 3. Pris Alessandro Carbonare Italia
- 1998 3. Premie Nicolas Baldeyrou Frankrike
Trompet
- 1958 2. Pris Werner Roelstraete Belgia
- 1963 1. Pris Maurice Jean André Frankrike
- 1963 3. Pris Francis Marcel Hardy Frankrike
- 1971 2. Pris Janis Marshelle Coffman USA
- 1971 2. Pris Guy Michel Touvron Frankrike
- 1980 2. Pris Richard Steuart Canada
- 1980 3. Pris Ketil Christensen Danmark
- 1986 2. Pris Reinhold Friedrich Vest -Tyskland
- 1986 3. Pris Urban Agnas Sverige
- 1986 3. Pris George Vosburgh USA
- 1993 2. Pris Wolfgang Bauer Tyskland
- 1993 3. Pris Jens Lindemann Canada
- 1997 3. Pris Gábor Boldoczki Ungarn
- 1997 3. Pris Olivier Theurillat Frankrike
Horn
- 1956 Gerd Seifert Vest -Tyskland
- 1960 2. Premie Josef Brazda ČSSR
- 1960 2. Pris Peter Damm DDR
- 1960 3. Premie Jaroslav Kotulan ČSSR
- 1960 3. Pris Hans Helfried Richter Vest -Tyskland
- 1964 1. Pris Hermann Baumann Vest -Tyskland
- 1964 2. Pris Ferenc Tarjáni Ungarn
- 1964 3. Premie Jaroslav Kotulan ČSSR
- 1969 1. Pris Norbert Hauptmann Vest -Tyskland
- 1969 2. Premie Zdeněk Tylšar ČSSR
- 1969 3. Pris Pavel Jevstignejev USSR
- 1973 2. Pris Johannes Ritzkowsky Vest -Tyskland
- 1973 3. Premie Vladimíra Bouchalová ČSSR
- 1973 3. Premie Vladislav Grigorov Bulgaria
- 1978 2. Pris John MacDonald Canada
- 1978 3. Premie Zdeněk Divoký ČSSR
- 1978 3. Pris James Ross US
- 1983 1. Premie Radovan Vlatković Jugoslavia
- 1983 3. Pris Marie-Luise Neunecker Vest-Tyskland
- 1983 3. Pris Corbin Wagner US
- 1988 2. Pris Jindřich Petráš ČSSR
- 1988 2. Pris James Sommerville Canada
- 1988 3. Pris Geoffrey Bain Winter US
- 1994 1. Premie Radek Baborák ČSSR
- 1994 2. Pris Markus L. Frank Tyskland
- 1994 3. Premie Markus Maskuniitty Finland
- 1999 2. Pris Alessio Allegrini Italia
- 1999 2. Pris László Seemann Ungarn
- 1999 3. Premie Sibylle Mahni Sveits
Trombone
- 1965 2. Pris Jean-Pierre Mathieu Frankrike
- 1965 2. Premie Zdeněk Pulec ČSSR
- 1974 2. Pris Ronald Barron USA
- 1974 2. Pris Branimir Slokar Jugoslavia
- 1974 3. Premie Michel Becquet Frankrike
- 1981 2. Premie Michel Becquet Frankrike
- 1981 2. Pris Michael Mulcahy Australia
- 1981 3. Pris Gilles Millière Frankrike
- 1989 2. Pris Jonas Krister Bylund Sverige
- 1989 3. Pris Heather Buchman USA
- 1989 3. Pris Thomas Horch Vest -Tyskland
- 1995 3. Premie András Fejér Ungarn
- 1995 3. Pris Jean Raffard Frankrike
Strykekvartett
- 1959 2. Prize Weller Quartett Austria
- 1965 1. Dimovkvartett i Bulgaria
- 1965 2. Pris Bernède Quartet France
- 1970 1. Pris Tokyo Strykkvartett Japan
- 1973 3. Pris Wilanów kvartett Polen
- 1977 2. Pris Éder Quartett Ungarn
- 1982 2. Pris Havlák Quartett ČSSR
- 1982 3. Pris Auryn Quartet Vest -Tyskland
- 1987 2. Pris Parisii Quartet France
- 1987 2. Pris Petersen Kvartett DDR
- 1991 2. Pris Mandelring Quartett Tyskland
- 1991 2. Pris Neues Leipziger Streichquartett Tyskland
- 1996 1. Pris Artemis Quartet Tyskland/Russland
- 1996 3. Pris Quatuor Castagneri Frankrike/Romania
Pianotrio
- 1961 1. Pris Junges Wiener Trio Austra
- 1969 1. Pris Derevjanko Trio USSR
- 1969 2. Pris Bondurjanskij Trio USSR
- 1969 3. Premie Stuttgarter Klaviertrio Vest -Tyskland
- 1976 3. Pris Oslo Trio Norge
- 1981 2. Pris Zingara Trio Storbritannia
- 1981 3. Premie Apollo Trio Korea/USA
- 1981 3. Pris Grüneburg Trio Vest -Tyskland
- 1988 2. Pristrio Wanderer Frankrike
- 1995 1. Pristrio Bartholdy Frankrike
- 1995 2. Prize Trio di Parma Italia
- 1998 2. Pris Clemente Trio Tyskland
- 1998 2. Prize Trio di Parma Italia
Blåsekvintett
- 1966 1. Pris Bläserquintett des Akademischen Kirov Theatre USSR
- 1966 2. Pris Akademisches Bläserquintett Prag ČSSR
- 1966 3. Pris Bläserquintett der Deutschen Oper Berlin Vest -Tyskland
- 1975 2. Pris Syrinx Quintett Vest -Tyskland
- 1975 3. Pris Bläserquintett der Jeunesses Musicales Budapest Ungarn
- 1980 2. Pris Chalumeau Quintett Vest -Tyskland
- 1980 2. Pris Nielsen Quintett Frankrike
- 1985 2. Pris Berliner Bläserquintett GDR
- 1985 3. Pris Albert Schweitzer Quintett Vest -Tyskland
- 1985 3. Pris British Woodwind Quintet UK
- 1989 1. Pris Ma'alot Quintett Vest -Tyskland
- 1989 2. Premie Arcis Quintett Vest -Tyskland
- 1989 3. Pris Kammervereinigung Berlin DDR
- 1993 2. Pris Quintetto Bibiena Italia
- 1993 2. Priskvintett Debussy Frankrike
- 1993 3. Pris Kammervereinigung Berlin Tyskland
- 1997 1. Pris Afflatus Quintett ČSSR
- 1997 2. Prize Quintette Nocturne France
- 1997 3. Premie Orsolino Quintett Tyskland/Austra
Slagverk
- 1977 2. Premie Sumire Yoshihara Japan
- 1977 3. Pris Midori Takada Japan
- 1985 1. Pris Peter Sadlo Vest -Tyskland
- 1997 2. Pris Markus Leoson Sverige
Harpe
- 1983 2. Premie Isabelle Moretti Frankrike
Gitar
- 1976 2. Pris Sharon Isbin USA
- 1976 3. Premie Ricardo Fernández-Iznaola Venezuela
- 1982 2. Pris Stefano Grondona Italia
- 1982 2. Pris Timo Korhonen Finland
- 1982 3. Pris Thomas Müller-Pering Vest-Tyskland
- 1989 1. Pris Luis Orlandini Chile
- 1989 3. Premie Miguel Charosky Argentina
- 1989 3. Pris Alexander Swete Østerrike
- 1993 2. Pris Joaquín de Jesús Clerch Diaz Cuba
- 1993 2. Premie Pablo Márquez Argentina
Opptaker
- 1978 3. Pris Shigeharu Hirao-Yamaoka Japan
- 1978 3. Pris Michael Schneider Vest -Tyskland
- 1988 2. Pris Robert Ehrlich Storbritannia
- 1988 2. Pris Carin van Heerden Sør -Afrika
- 1988 3. Pris Dan Laurin Sverige
Pianospill fra arket
- 1963 1. belønning Karl Bergemann Vest -Tyskland
- 1963 2. belønning Solange Robin-Chiapparin Frankrike
- 1963 3. belønning Sylvaine Billier Frankrike
- 1965 2. belønning Frank Maus Vest -Tyskland
- 1965 2. belønning Lucia Negro Italia
- 1965 3. belønning Waldemar Strecke Vest -Tyskland