Asteroide (hest) - Asteroid (horse)

Asteroide
Asteroid.jpg
Far Lexington
Bestefar Boston
Demning Nebula
Damsire Glencoe (GB)
Kjønn Hingst
Føllet 1861
Land forente stater
Farge bukt
Oppdretter Robert A. Alexander, Woodburn Stud
Eieren RA Alexander & AJ Alexander
Ta opp 12: 12-0-0
Inntjening $ 9.700
Sist oppdatert 29. august 2009

Asteroide var en ubeseiret amerikansk fullblods veddeløpshest som var en av de mest suksessrike veddeløpshester i USA i løpet av det 19. århundre.

Bakgrunn

Asteroiden ble føllet i 1861 og ble av den store racerhesten og faren Lexington . Moren hans Nebula var av den importerte Glencoe. Dette Lexington/Glencoe-korset gjorde ham til en trekvart-bror-i-blod til Kentucky og det ubeseirede Norfolk. Alle disse hingstene ble føllet i 1861. Asteroiden var fra en tidlig amerikansk familie, A34, Norfolk var fra en annen amerikansk familie A2, mens Kentucky var fra en engelsk familie, 4-b. Asteroiden ble beskrevet som en bukt med 15,2 hender (62 tommer; 157 cm) med bred rygg, kort kobling og velutviklet bakkant.

Racingkarriere

I 1864 stormet konfødererte raiders Woodburn Farm og Asteroid ble stjålet, men returnerte til eieren av en nabo, etter at han så kontingenten passere og prutet om hestens løslatelse. Den følgende februar ble 15 av Alexanders hester tatt av soldater, inkludert to av Alexanders beste travfar og en yngre bror til Asteroid, Norwich. Etter denne invasjonen flyttet Alexander hestene sine, inkludert hingstene Lexington og Australian, fra Woodburn til Illinois, hvor de ble værende til slutten av krigen, i april 1865.

Asteroid var ubeseiret i sine 12 starter på veddeløpsbanen, etter å ha vunnet på distanser fra 1,6 til 6,4 kilometer, inkludert to walk-overs. To $ 20.000 vinnerkamper for alle vinnere ble arrangert mellom Asteroid og Kentucky, og begge hesteeierne var sikre på en seier. Kampløpene skulle ha funnet sted i New York og Louisville. Asteroiden bøyde dessverre en sene etter å ha jobbet på banen og ble pensjonert før kampløpene ble kjørt.

Stud Record

Asteroiden trakk seg tilbake for å stå ved Woodburn og fikk ganske mange hester, inkludert Ada A. (br f 1869), Arnica (br f 1868), Lerna (br f 1868) og Nellie Grim (ch f 1870), men ingenting av stor oppmerksomhet . Han døde i november 1886.

Far linjetre

  • Asteroide
    • George Wilkes
    • Harvey Villain
    • Aerolitt
    • kunstner
    • Asteroide
    • Astral
    • Ballinkeel
      • Blarney
    • Ceylon
    • Creedmore

Se også

Referanser