Columbia University School of the Arts - Columbia University School of the Arts
Type | Privat |
---|---|
Etablert | 1965 |
Dekanus | Carol Becker |
Studenter | ~ 835 studenter |
plassering |
, , OSS
|
Campus | Urban |
Nettsted | arts |
The Columbia University School of the Arts , (også kjent som School of the Arts eller SoA ) er den fine arts utdannet skole av Columbia University i Morning Heights , New York . Det tilbyr Master of Fine Arts (MFA) grader i film, visuell kunst, teater og skriving, samt Master of Arts (MA) i filmstudier. Det jobber også tett med Arts Initiative ved Columbia University (CUArts) og organiserer Columbia University Film Festival (CUFF), et ukelangt program med visninger, manus og telespillavlesninger.
Skolen ble grunnlagt i 1965 og er en av de ledende institusjonene for studier av visuell og scenekunst i USA. Blant skolens fremtredende kandidater er billedhugger David Altmejd , billedkunstner Lisi Raskin , maler Marc Handelman , billedhugger Banks Violette og maler Dana Schutz .
Historie
History of School of Arts kan spores tilbake til de første tegningskursene som ble tilbudt ved Columbia i 1881. I 1900 ble dramakritiker Brander Matthews utnevnt til professor i dramatisk litteratur, første leder for drama ved et hvilket som helst universitet i landet. Kurs i kreativ skriving, film og maleri fulgte. I 1921 ble Institutt for billedkunst opprettet for å studere arkitektur, maleri, skulptur og vitenskapelige arbeider på disse feltene. Universitetets første skulpturklasser ble tilbudt i 1936, fulgt to år senere av grafiske kunstklasser. I 1947 ble School of Painting and Sculpture og School of Dramatic Arts etablert.
I desember 1965 opprettet Trustees of Columbia School of the Arts for å trene både studenter og studenter. I 1970 begynte skolen å tilby bare kandidatkurs. Et år senere flyttet den inn i Dodge Hall på Broadway og 116th Street og Prentis Hall på 125th Street, hvor skolens klasserom, øvingsrom og administrasjonskontorer ligger. I 1988 ble Miller Theatre, bygget i 1924, etablert som Columbia's scenekunstprodusent etter renovering av det tidligere rommet kjent som McMillin Academic Theatre. I 2017 ble byggingen fullført på Renzo Pianos Lenfest Center for the Arts på 60 000 kvadratmeter, et tverrfaglig akademisk og forestillingsrom på Columbia's Manhattanville campus . Lenfesten huser også Miriam og Ira D. Wallach Art Gallery.
I 2021 ble School of Arts gjenstand for en undersøkelsesrapport fra Wall Street Journal til prestisjetunge universiteter som kjører programmer som har skjeve kostnader for studenter i forhold til deres forventede inntjening i feltet. I følge Journal, "har Columbia flere mastergradsprogrammer med høy gjeld på lavt betalte felt enn noe annet Ivy League-universitet." Artikkelen uttalte videre at alumner har en median gjeld på $ 181 000 USD, "den høyeste gjelden sammenlignet med inntjening blant kandidater fra et større universitets masterprogram i USA"
Programmer
Film
School of the Arts filmprogram er vel ansett innen feltet og tilbyr Master of Fine Arts (MFA) -grader med konsentrasjoner innen manusskriving/regi og kreativ produksjon. Programmet tilbyr også en Master of Arts (MA) i filmstudier.
I 2016 godtok MFA filmprogram 70 studenter av omtrent 600 søkere. Hollywood Reporter rangerte den som nummer fire blant de 25 beste amerikanske filmskolene i 2020.
Teater
School of Arts teaterprogram tilbyr Master of Fine Arts (MFA) grader i teater med konsentrasjoner i skuespill, regi, dramatikk, dramaturgi, sceneledelse og teaterledelse og produksjon. Skuespillerkonsentrasjonen er blitt varslet av to ganger Pulitzer Prize -vinner Lynn Nottage og Tony Award -vinner David Henry Hwang .
I 2018 doblet søknadene til skuespillerkonsentrasjonen seg med utnevnelsen av den tidligere Yale School of Drama fungerende professor Ron Van Lieu. Skuespillerkonsentrasjonen har dukket opp som et av de høyest rangerte utdannede skuespillerprogrammene i verden og ledes av casting -regissøren James Calleri.
Teaterprogrammet tilbyr også en doktorgrad. og felles JD /MFA -grad i tilknytning til Columbia Law School .
Visuell kunst
I Visual Arts -programmet ved School of Arts jobber studentene innen maleri, fotografering, grafikk, skulptur, digitale medier, tegning, performance og videokunst.
Skriving
School of Arts skriveprogram tilbyr grader i kreativ skriving, med konsentrasjoner i skjønnlitteratur, sakprosa og poesi. En av de mer bemerkelsesverdige funksjonene er "mesterklasser", fire ukers kurs for forfattere (i motsetning til kritiske lærde) "designet for å stimulere provoserende diskusjoner om litterært håndverk og kunstneriske valg." Masterclass fakultet har inkludert Helen Vendler , Jonathan Lethem , Colson Whitehead , James Wood , Richard Ford , Han Ong , Susan Choi og Jonathan Ames . Skriveavdelingen sysselsetter også prestisjetunge forfattere som seminar- og verkstedinstruktører; de siste årene har disse inkludert Zadie Smith , Gary Shteyngart , Nathan Englander , Myla Goldberg , Adam Haslett , Jessica Hagedorn , Phillip Lopate , Marie Howe , Eamon Grennan , Paul LaFarge , David Gates , Francisco Goldman , Darcy Frey og David Ebershoff .
Dekaner ved Columbia School of the Arts
- Davidson Taylor (1966-1971)
- Frank MacShane (midlertidig dekan, 1971-1972)
- Bernard Beckerman (1972-1976)
- Schuyler G. Chapin (1976-1987)
- Peter Smith (1987-1995)
- Robert Fitzpatrick (1995-1998)
- Dan Kleinman (skuespiller, 1998-1999)
- Bruce W. Ferguson (1999-2005)
- Dan Kleinman (skuespiller, 2005-2007)
- Carol Becker (2007 til nå)
Bemerkelsesverdige alumner og deltakere
Film
- Ayad Akhtar - manusforfatter og skuespiller, The War Within ; Pulitzerprisvinnende dramatiker, Disgraced
- Alice Arlen - manusforfatter av Silkwood , The Weight of Water , Then She Found Me
- Bogdan Apetri (2006) - manusforfatter, filmregissør
- Sophie Barthes - manusforfatter, filmregissør
- Albert Berger - Produsent Little Children , Little Miss Sunshine , Cold Mountain
- Shari Springer Berman og Robert Pulcini - Oscar -nominert manusforfatter -regissører, American Splendor , The Nanny Diaries
- Kathryn Bigelow (1979) - manusforfatter, filmregissør, produsent og to ganger Oscar -vinner for The Hurt Locker (2009).
- Anna Boden - medmanusforfatter og regissør, Half Nelson , Captain Marvel
- Richard Brick (1971) - produsent Hangin 'with the Homeboys , Caught ; Co-Producer Deconstructing Harry , Celebrity , Sweet and Lowdown , Arizona Dream
- Liz Chae - manusforfatter, filmregissør, dokumentarregissør, The Last Mermaids (dokumentar)
- Lisa Cholodenko (1998) - manusforfatter og filmregissør, The Kids Are All Right , Laurel Canyon , The L Word
- Deborah Chow (2003) - manusforfatter, TV- og filmregissør, The High Cost of Living ; direktør, The Mandalorian
- Richard Corliss - filmkritiker fra Time magazine
- Cherien Dabis (2004) - filmskaper, manusforfatter - The L Word , Amreeka
- Sabrina Dhawan - manusforfatter, Monsoon Wedding
- Michael France - manusforfatter, Goldeneye , Cliffhanger
- James Franco (2010) - filmskaper, skuespiller, manusforfatter, produsent
- Nicole Holofcener - film- og TV -regissør, manusforfatter Vær så snill , nok sagt , venner med penger , Sex and the City , Gilmore Girls , Six Feet Under
- Courtney Hunt - Oscar -nominert manusforfatter og filmregissør, Frozen River , The Whole Truth
- Phil Johnston - manusforfatter, Wreck -It Ralph , Zootopia ; meddirektør, Ralph Breaks the Internet
- Khary Jones - Prisvinnende manusforfatter og filmregissør, Hug
- Simon Kinberg -manusforfatter Mr. & Mrs. Smith , X-Men: First Class , X-Men: Days of Future Past
- Yves Lavandier (1983–85) - manusforfatter, regissør og manuslege
- Jennifer Lee (2005)-Oscar-vinnende manusforfatter og regissør, Frozen , Wreck-It Ralph
- John Magary - filmregissør, manusforfatter The Mend (film)
- James Mangold - filmregissør, manusforfatter 3:10 til Yuma , Girl, Interrupted , Walk the Line , Cop Land
- Marc Moss (1983-1985) - manusforfatter " Kiss The Girls ", " Along Came a Spider ", " Alex Cross ", " Homefront "
- Greg Mottola (1991) - filmregissør, manusforfatter Adventureland , Superbad , Paul
- Mauro Mueller (2008) - filmregissør, produsent, manusforfatter København , A World for Raúl
- Ron Nyswaner (1981) - manusforfatter, The Painted Veil
- David Pastor (2004) - manusforfatter, filmregissør, Carriers
- Kimberly Peirce (1996) - regissør, Boys Don't Cry , Stop -Loss
- James Ponsoldt - skribent og regissør av The End of the Tour , The Spectacular Now og Smashed
- Mark Raso (2008) - manusforfatter, filmregissør, København , Kodachrome , Awake
- Patricia Riggen (2003) - manusforfatter, filmregissør, The 33 , Girl in Progress , Miracles from Heaven
- Jay Russell (1985) - manusforfatter, regissør, produsent My Dog Skip , Ladder 49 , Tuck Everlasting
- Beth Schacter (2004) - manusforfatter, filmregissør, Normal Adolescent Behavior , Forget Me Nots
- Florin Serban (2008) - manusforfatter, filmregissør, If I Want to Whistle I Whistle (vinner av Jury Grand Prix & Alfred Bauer Prize på Berlin Film Festival )
- Jeffrey Sharp - produsent, You Can Count on Me , Boys Don't Cry , Proof
- Patrick Stettner (1995) - manusforfatter, filmregissør, The Business of Strangers
- Malia Scotch Marmo - manusforfatter, Once Around , Hook , Madeline
- Joan Stein (1999) - manusforfatter, filmregissør, One Day Crossing (vinner av Student Academy Award)
- Chris Teague (2006) - kinematograf, Man , The Second Line , Salt Kiss
- Sergio Umansky (2004) - manusforfatter, filmregissør, Here Was The Anthem
- Tanya Wexler - filmregissør, Jolt , Hysteria , Finding North
- Armond White - filmkritiker
- Aaron Woolfolk (1998) - filmregissør, manusforfatter The Harimaya Bridge
- Lauren Wolkstein (2009) - filmregissør, manusforfatter
- Alex Zamm (1989) - filmregissør, Beverly Hills Chihuahua 2 , Inspector Gadget 2
- Sameh Zoabi (2005) - manusforfatter, filmregissør, Mann uten mobiltelefon
- Nader Talebzadeh - filmregissør
Teater
- Ito Aghayere (2012) - skuespiller i Carol's Second Act på CBS
- Rachel Chavkin (2008) - teatersjef, Tony Award -vinner i 2019 for beste regi av en musikal
- Bathsheba Doran (2003) - dramatiker
- Albert Hall (1971) - skuespiller
- Claire Labine - hovedforfatter av Ryan's Hope , One Life to Live , General Hospital , Where The Heart Is , Guiding Light
- Nick Mangano - sceneskuespiller og regissør
- Anson Mount (1998) - skuespiller
- Diane Paulus (1997) - teatersjef
- James Rebhorn (1972) - skuespiller
- Jay Scheib (1997) - teatersjef
- Kathryn Shaw - regissør, skuespiller, forfatter
- Marcel Spears (2015) - skuespiller i The Neighborhood på CBS
- Darko Tresnjak (1998) - regissør og vinner av en Tony Award , Obie Award , Drama Desk Award og Outer Critics Circle Award
- Beau Willimon (2003) - dramatiker, manusforfatter, produsent, skaper, showrunner og utøvende produsent av House of Cards
Skriving
- Jonathan Ames (1989) - forfatter
- Jesse Ball (2004) - forfatter
- Mary Jo Bang (1998) - poet
- Mei -mei Berssenbrugge (1974) - poet
- John Bowe (1994) - journalist med fokus på moderne slaveri
- Tina Chang (1998) - poet, kalt Poet Laureate of Brooklyn
- Richard Corliss (1974) - filmkritiker
- Adam Cushman (2005) - forfatter, forfatter av Cut
- Kiran Desai (1999) - vinner av Booker -prisen og National Book Critics Circle Award for sin roman The Inheritance of Loss
- Meghan Daum (1996) - forfatter og journalist
- Stephen J. Dubner (1990) - skribent, Freakonomics
- Emily Fragos (1996) - poet, nominert til National Book Critics Circle Award
- James Franco (2010) - skuespiller
- Matt Gallagher (2013) - forfatter
- Rivka Galchen (2006) - skjønnlitterær forfatter, forfatter av Atmospheric Disturbances
- Philip Gourevitch (1992) - forfatter og journalist
- Tama Janowitz (1986) - forfatter
- Maureen Johnson (2003) - romanforfatter
- Heidi Julavits - forfatter
- Dave King (1999) - romanforfatter
- Peter Knobler - skribent, redaktør
- Benjamin Kunkel - forfatter av Ubesluttsomhet
- Jean Kwok - romanforfatter
- Clive Matson (1989) - poet, forfatter av ni diktsamlinger inkludert Squish Boots og Chalcedony's Ten Songs
- Alec Michod (1999) - romanforfatter
- Dinaw Mengestu (2005) - skjønnlitterær forfatter, romanforfatter, forfatter av The Beautiful Things That Heaven Bears
- Susan Minot (1983) - romanforfatter og manusforfatter
- Rick Moody (1986) - romanforfatter
- Ed Park - romanforfatter og grunnleggerredaktør for The Believer
- Sigrid Nunez - skjønnlitterær forfatter, romanforfatter, forfatter av The Last of Her Kind , Salvation City og Semper Susan: A Memoir of Susan Sontag
- Gregory Orr - poet, forfatter av over 10 diktsamlinger inkludert River Inside the River
- Katha Pollitt (1975) - feministisk forfatter
- Richard Price (1976) - romanforfatter og manusforfatter
- Beth Raymer (2007) - skjønnlitterær forfatter, sakprosa -forfatter forfatter av Lay the Favorite: A Memoir of Gambling (blir til filmen Lay the Favorite ) og romanen 'Sweetheart Deals
- Karen Russell (2006) - skjønnlitterær forfatter, forfatter av Swamplandia!
- Anna Rabinowitz (1990) - poet, librettist
- Tracy K. Smith (1997) - poet, vant Pulitzerprisen for poesiboken Life On Mars
- Matthew Stadler (1987) - romanforfatter og essayist, forfatter av Allan Stein
- Wells Tower (2000) - forfatter av skjønnlitteratur og sakprosa, forfatter av Everything Ravaged, Everything Burned
- Vendela Vida - romanforfatter og grunnleggerredaktør av The Believer
- Adam Wilson (2009) - romanforfatter og skjønnlitterær forfatter, forfatter av Flatscreen
Visuell kunst
- David Altmejd - kunstner av skulpturelle systemer
- Einat Amir (2009) - video- og performance -artist
- Korakrit Arunanondchai (2012) - video- og multimediakunstner
- Chitra Ganesh - billedkunstner
- Samara Golden (2009) - installasjonskunstner
- Marc Handelman - maler
- Louise E. Jefferson - kunstner, grafisk designer
- Liz Magic Laser (2008) - visuell og utøvende artist.
- Leigh Ledare - fotografering
- Yasue Maetake - skulptør
- Sondra Perry (2015) - tverrfaglig; video, datamaskinbaserte medier og ytelse
- Aki Sasamoto
- Lisi Raskin (2003) - billedkunstner
- Rachel Rose (2013) - videokunstner
- Mika Rottenberg - videokunstner
- Dana Schutz (2002) - maler
- Banks Violette (2000) - skulptør
- Jane Zweibel (1984) - maler og kunstterapeut
Musikk
- Laurie Anderson (1972) - musiker
- Kenneth Ascher , DMA (1966 CC ; 1968 GSAS ; 1971 SOA) - jazzpianist, komponist
- Tan Dun (1993) - komponist
- Robin Pecknold - frontmann for bandet Fleet Foxes
Bemerkelsesverdig fakultet
- Leslie Ayvazian - dramatiker og skuespiller
- Ramin Bahrani - filmregissør
- Tina Benko - skuespiller
- Andy Bienen - manusforfatter Boys Don't Cry
- Anthony Bregman - produsent Eternal Sunshine of the Spotless Mind , Friends With Money
- Sanford Biggers - artist
- Anne Bogart - teatersjef
- Deborah Brevoort - dramatiker, librettist og tekstforfatter
- Richard Brick - Medprodusent Sweet and Lowdown , Celebrity , Deconstructing Harry ; Produsent Hangin 'with the Homeboys , " Fanget "
- Matthew Buckingham - artist
- James Calleri - rolleleder
- Chou Wen -chung - komponist
- Barbara De Fina - produsent Goodfellas , You Can Count on Me , Kundun , The Grifters
- Ira Deutchman - produsent " Kiss Me, Guido ", " All I Wanna Do ", "Way Past Cool"
- Rineke Dijkstra - kunstner
- Katherine Dieckmann - filmregissør, manusforfatter
- Mark Dion - artist
- Trey Ellis - manusforfatter, filmskaper, romanforfatter
- Annette Insdorf - filmhistoriker
- Kristin Linklater - kjent vokalinstruktør
- Manoel Felciano - Tony Award -nominert skuespiller
- Miloš Forman - filmregissør
- Liam Gillick - artist
- Bette Gordon - filmregissør
- Michael Hausman - produsent Brokeback Mountain , Gangs of New York , The Firm , All the King's Men
- Richard Howard - Pulitzerprisvinnende poet
- David Henry Hwang - Tony -prisvinnende dramatiker, librettist og manusforfatter
- Jamal Joseph - manusforfatter, filmregissør
- Tom Kalin - manusforfatter, filmregissør og produsent
- Jon Kessler - kunstner
- David Klass - manusforfatter, romanforfatter
- Binnie Kirshenbaum - forfatter
- Ben Marcus - skjønnlitterær forfatter
- Charles L. Mee - dramatiker
- Eric Mendelsohn - manusforfatter, filmregissør
- Gregory Mosher - Tony -prisvinnende teaterprodusent
- Mira Nair - direktør for Monsoon Wedding , Mississippi Masala og Vanity Fair
- Lynn Nottage - to ganger vinner av Pulitzer -prisen for drama
- Richard Peña - filmhistoriker og programmerer
- Adrienne Rich - poet
- Matthew Ritchie - artist
- Thomas Roma - kunstner
- James Schamus - produsent The Ice Storm , Brokeback Mountain , Hulk
- Dana Schutz - kunstner
- Andrei Şerban - teatersjef
- Shelly Silver - artist
- Peter Sollett - regissør, manusforfatter Raising Victor Vargas , Nick and Norah's Infinite Playlist
- Sarah Sze - artist
- Rirkrit Tiravanija - kunstner
- Ron Van Lieu - skuespillerlærer
- Tomas Vu - artist
- Kara Walker - artist
- Harris Yulin - skuespiller
Se også
Referanser
Eksterne linker
- Offesiell nettside
- Hjemmesiden til School of the Arts Film Program
- Hjemmesiden til School of the Arts Theatre Arts Program
- Hjemmesiden til School of the Arts Visual Arts Program
- Hjemmeside for School of the Arts Writing Program
- Columbia University Film Festival
- Vårt ord: Writers of Color ved Columbia University School of the Arts
- Columbia: A Journal of Literature and Art
Koordinater : 40,80896 ° N 73,96309 ° W 40 ° 48′32 ″ N 73 ° 57′47 ″ V /