Cundill -prisen - Cundill Prize
Den Cundill History Prize (tidligere Cundill Prisen i historisk litteratur) ble grunnlagt i 2008 av Peter Cundill å anerkjenne og fremme litterære og akademiske prestasjoner i historien. Prisen deles ut årlig til en forfatter som har utgitt en sakprosa bok året før som sannsynligvis vil ha stor litterær, sosial og akademisk innvirkning på historieområdet. Til en verdi av 75 000 dollar hevdes Grand Prize å være den rikeste faglitterære historiske litteraturprisen i verden . I tillegg deles det ut to "Recognition of Excellence" -priser på 10 000 dollar hver. Vinnerne av prisene velges av en uavhengig jury bestående av minst fem internasjonalt kvalifiserte personer valgt av McGill University . Cundill -prisen i historie ved McGill administreres av McGill University's Dean of Arts, ved hjelp av McGill Institute for the Study of Canada (MISC).
Da prisen ble kunngjort i april 2008, bemerket Mr. Cundill at han "... var overrasket over å høre at det ikke var noen store premier i historien." Han forklarte sin tilhørighet til historien: "Jeg er en investeringsforsker for finans og jeg tror det er en analogi mellom de to fagene - både studerer fortiden for å forstå nåtiden og forutsi fremtiden."
Æretetakere
2020
Storpris
- Camilla Townsend , femte sol: En ny historie om aztekerne
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Vincent Brown , Tacky's Revolt: The Story of an Atlantic Slave War
- William Dalrymple , The Anarchy: The Relentless Rise of East India Company
Jurymedlemmer
- Peter Frankopan (leder), Anne Applebaum , Lyse Doucet , Eliga Gould og Sujit Sivasundaram
2019
Storpris
- Julia Lovell , Maoism: A Global History
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Mary Fullbrook , Reckonings: Legacies of Nazi Persecution and the Quest for Justice
- Jill Lepore , These Truths: A History of the United States
Jurymedlemmer
- Alan Taylor (leder), Charlotte Gray , Robert Gerwarth , Jane Kamensky , Rana Mitter
2018
Storpris
- Maya Jasanoff , The Dawn Watch: Joseph Conrad i en global verden
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Caroline Fraser , Prairie Fires: The American Dreams of Laura Ingalls Wilder
- Sam White, A Cold Welcome: The Little Ice Age og Europas møte med Nord -Amerika
Jurymedlemmer
- Mark Gilbert (leder), Carol Berkin , Caroline Elkins , Peter Frankopan , Jeffrey Simpson
2017
Storpris
- Daniel Beer , The House of the Dead: Siberian Exile Under Tsars
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Christopher Goscha , Vietnam: En ny historie
- Walter Scheidel , The Great Leveler: Vold og ulikhetens historie fra steinalderen til det tjueførste århundre
Jurymedlemmer
2016
Storpris
- Thomas Laqueur , The Work of the Dead: A Cultural History of Mortal Remains
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- David Wootton, The Invention of Science: A New History of the Scientific Revolution
- Andrea Wulf , The Invention of Nature: Alexander Von Humboldts nye verden
Jurymedlemmer
2015
Storpris
- Susan Pedersen , The Guardians: Folkeforbundet og Empire -krisen
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Sven Beckert , Empire of Cotton: A Global History
- Bettina Stangneth , Eichmann before Jerusalem: The Unexamined Life of a Mass Murderer (oversettelse av Dr. Ruth Martin)
Jurymedlemmer
- Anthony Cary, David Frum , Chad Gaffield , Maya Jasanoff , Anna Porter
2014
Storpris
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Richard Overy , bombekrigen: Europa 1939-45
- David Van Reybrouck , Kongo: Et folks episke historie
Jurymedlemmer
- David Frum, Marla R. Miller, Stuart Schwartz, Thomas HB Symons, Althia Raj
2013
Storpris
- Anne Applebaum , Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe 1944-1956
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Christopher Clark , Sleepwalkers: Hvordan Europa gikk i krig i 1914
- Fredrik Logevall , Embers of War: The Fall of an Empire and the Making of America's Vietnam
Jurymedlemmer
- Garvin Brown, Anthony Cary, Sergio Luzzatto, Marla R. Miller, Thomas HB Symons
2012
Storpris
- Stephen Platt , Autumn in the Heavenly Kingdom: China, The West, and The Epic Story of the Taiping Civil War
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Steven Pinker , The Better Angels of Our Nature: The Decline of Violence in History and its Causes
- Andrew Preston, Sword of the Spirit, Shield of Faith: Religion in American War and Diplomacy
Jurymedlemmer
- Garvin Brown, Charles R. Kesler , Vanessa Schwartz, Jeffrey Simpson
2011
Storpris
- Sergio Luzzatto, Padre Pio: Mirakler og politikk i en sekulær tidsalder
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Timothy Snyder , Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin
- Maya Jasanoff , Liberty's Exiles: American Loyalists in the Revolutionary World
Jurymedlemmer
- Garvin Brown, Charles R. Kesler , Vanessa Ruth Schwartz, Jeffrey Simpson
2010
Storpris
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Giancarlo Casale, The Ottoman Age of Exploration
- Marla Miller , Betsy Ross and the Making of America
Jurymedlemmer
- Adam Gopnik , Catherine Desbarats, Lisa Jardine , Charles Kesler , Kenneth Whyte
2009
Storpris
- Lisa Jardine , Going Dutch: How England Plundered Holland's Glory
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- David Hackett Fischer , Champlains drøm
- Pekka Hämäläinen , The Comanche Empire
Jurymedlemmer
- Timothy Aitken, Roger Chartier , Denise Chong , Serge Joyal , Angela Schottenhammer og Ken Whyte .
2008
Storpris
- Stuart B. Schwartz , alt kan reddes: religiøs toleranse og frelse i den iberiske atlantiske verden
Anerkjennelse av fortreffelighetspriser
- Harold J. Cook , Exchange Matters: Commerce, Medicine, and Science in the Dutch Golden Age
- Peter Fritzsche, Liv og død i det tredje riket
Jurymedlemmer
- Timothy Aitken, Roger Chartier , Denise Chong , Natalie Zemon Davis , Serge Joyal og Angela Schottenhammer.
Se også
Merknader
Eksterne linker
- Cundill -prisen i historisk litteratur , offisielt nettsted.