Øst -Tyskland ved sommer -OL 1988 - East Germany at the 1988 Summer Olympics
Øst -Tyskland ved sommer -OL 1988 | |
---|---|
IOC -kode | DDR |
INGEN C | DDRs nasjonale olympiske komité |
i Seoul | |
Konkurrenter | 259 (157 menn, 102 kvinner) i 16 idretter |
Flaggbærer | Ulf Timmermann |
Medaljer nummer 2 |
|
Sommer -OL -opptredener ( oversikt ) | |
Andre relaterte opptredener | |
Tyskland (1896–1936, 1992–) United Team of Germany (1956–1964) |
Idrettsutøvere fra Øst -Tyskland (Den tyske demokratiske republikk ) konkurrerte på de olympiske leker for siste gang som en uavhengig nasjon ved sommer -OL 1988 i Seoul , Sør -Korea . Etter tysk gjenforening i 1990, ville et enkelt tysk lag konkurrere i sommer -OL 1992 . 259 konkurrenter, 157 menn og 102 kvinner, deltok på 157 arrangementer i 16 idretter. Teamet ble offisielt kunngjort 3. september 1988.
Medaljere
Øst -Tyskland endte på andreplass på den siste medaljerankingen, med 37 gullmedaljer og 102 medaljer totalt.
Gull
- Ulf Timmermann - Friidrett, kulekutt for menn
- Jürgen Schult - Friidrett, diskotekkast for menn
- Christian Schenk - Friidrett, tiårskamp for menn
- Sigrun Wodars - Friidrett, 800 meter kvinner
- Martina Hellmann - Friidrett, diskokast for kvinner
- Petra Felke - Friidrett, spydkast for kvinner
- Andreas Zülow - Boksing, lett for menn
- Henry Maske - Boksing, mellomvekt for menn
- Olaf Heukrodt - Kanopadling, C1 500 m kanadiske singler for menn
- Birgit Fischer og Anke Nothnagel - Kanopadling, K2 500 m kajakkpar for kvinner
- Heike Singer , Birgit Fischer , Anke Nothnagel og Ramona Portwich - Kanopadling, K4 500 m kajakkfirer for kvinner
- Lutz Heßlich - Sykling, 1000 m sprint for menn (scratch)
- Olaf Ludwig - Sykling, individuelt landeveisløp for menn
- Jan Schur , Uwe Ampler , Mario Kummer og Maik Landsmann - Sykling, herrelagstid
- Holger Behrendt - Gymnastikk, herreringer
- Thomas Lange - Roing, herresingler
- Roland Schröder , Ralf Brudel , Olaf Förster og Thomas Greiner - Roing, coxless fours for menn
- Hendrik Reiher , Karsten Schmeling , Bernd Eichwurzel , Frank Klawonn og Bernd Niesecke - Roing, coxed fours for menn
- Jutta Behrendt - Roing, singelsculler for kvinner
- Birgit Peter og Martina Schröter - Roing, dobbeltsculler for kvinner
- Jana Sorgers , Kerstin Förster , Kristina Mundt og Beate Schramm - Roing, firemannsrom for kvinner
- Birte Siech , Martina Walther , Gerlinde Doberschütz , Carola Hornig og Sylvia Rose - Roing, coxed fours for kvinner
- Ute Stange , Ute Wild , Judith Zeidler , Daniela Neunast , Beatrix Schröer , Annegret Strauch , Ramona Balthasar , Kathrin Haacker og Anja Kluge - Roing, kvinners åttende
- Axel Wegner - Skyting, skeetskyting for menn
- Uwe Dassler - Svømming, 400 m fristil, herrer
- Kristin Otto - Svømming, 50 m fristil, kvinner
- Kristin Otto - Svømming, 100 m fristil kvinner
- Heike Friedrich - Svømming, 200 m fristil, kvinner
- Kristin Otto - Svømming, 100 m rygg for kvinner
- Silke Hörner - Svømming, 200 m bryst for kvinner
- Kristin Otto - Svømming, 100 m butterfly for kvinner
- Kathleen Nord - Svømming, 200 m butterfly for kvinner
- Daniela Hunger - Svømming, 200 m individuell medley, kvinner
- Manuela Stellmach , Daniela Hunger , Katrin Meissner og Kristin Otto - Svømming, 4 × 100 m fristil stafett, kvinner
- Birte Weigang , Silke Hörner , Katrin Meissner og Kristin Otto - Svømming, 4 × 100 m medley stafett, kvinner
- Joachim Kunz - Vektløfting, lettvekt for menn (67½ kg)
- Thomas Flach , Bernd Jäkel og Jochen Schümann - Seiling, Soling for menn
Sølv
- Ronald Weigel - Friidrett, 20 km tur for menn
- Ronald Weigel - Friidrett, 50 km tur for menn
- Torsten Voss - Friidrett, tiåring herrer
- Petra Müller - Friidrett, 400 meter damer
- Christine Wachtel - Friidrett, 800 meter kvinner
- Gloria Siebert - Friidrett, 100 m hekk for kvinner
- Silke Möller , Kerstin Behrendt , Marlies Göhr og Ingrid Lange - Friidrett, 4 × 100 m stafett for kvinner
- Heike Drechsler - Friidrett, langhopp for kvinner
- Kathrin Neimke - Friidrett, kulekutt for kvinner
- Diana Gansky - Friidrett, diskosekast for kvinner
- Sabine John - Friidrett, syvkamp for kvinner
- Andreas Tews - Boksing, menns flyvekt
- Andreas Stähle - Kanopadling, K1 500 m kajakkengler, menn
- Jörg Schmidt - Kanopadling, C1 1000 m kanadiske singler for menn
- Olaf Heukrodt og Ingo Spelly - Kanopadling, C2 1000 m kanadiske par for menn
- Birgit Fischer - Kanopadling, K1 500 m kajakksingel for kvinner
- Carsten Wolf , Steffen Blochwitz , Roland Hennig og Dirk Meier - Sykling, 4000 m lagjakt for menn
- Christa Luding-Rothenburger -Sykling, sprint for kvinner
- Udo Wagner - Fekting, herrefolie individ
- Sylvio Kroll - Gymnastikk, langhvelv for menn
- Ralf Büchner , Holger Behrendt , Ulf Hoffmann , Sylvio Kroll , Sven Tippelt og Andreas Wecker - Gymnastikk, herrelag kombinerte øvelser
- Dagmar Kersten - Turn, asymmetriske barer for kvinner
- Sven Loll - Judo, lett for menn (71 kg)
- Henry Stöhr - Judo, menns tungvekt (+95 kg)
- Mario Streit , Detlef Kirchhoff og René Rensch - Roing, par for par
- Ralf Schumann -Skyting, menns hurtigbrannpistol
- Frank Baltrusch - Svømming, 200 m rygg for menn
- Patrick Kühl - Svømming, 200 m individuell medley for menn
- Steffen Zesner , Uwe Dassler , Thomas Flemming og Sven Lodziewski - Svømming, 4 × 200 m fristil stafett for menn
- Heike Friedrich - Svømming, 400 m fristil, kvinner
- Astrid Strauss - Svømming, 800 m fristil, kvinner
- Kathrin Zimmermann - Svømming, 200 m rygg for kvinner
- Birte Weigang - Svømming, 100 m butterfly for kvinner
- Birte Weigang - Svømming, 200 m butterfly for kvinner
- Ingo Steinhöfel - Vektløfting, mellomvekt for menn (75 kg)
Bronse
- Jens-Peter Herold -Friidrett, 1.500 meter herrer
- Hansjörg Kunze - Friidrett, 5.000 meter herrer
- Hartwig Gauder - Friidrett, 50 km tur for menn
- Heike Drechsler - Friidrett, 100 meter damer
- Heike Drechsler - Friidrett, 200 meter damer
- Kathrin Dörre - Friidrett, maraton for kvinner
- Ellen Fiedler - Friidrett, 400 m hekk for kvinner
- Dagmar Neubauer-Rübsam , Sabine Busch , Kirsten Emmelmann og Petra Müller -Friidrett, 4 × 400 m stafett, kvinner
- Beate Koch - Friidrett, spydkast for kvinner
- Anke Behmer - Friidrett, syvkamp for kvinner
- André Wohllebe - Kanopadling, K1 1000 m kajakkengler, menn
- André Wohllebe , Hans-Jörg Bliesener , Kay Bluhm og Andreas Stähle -Kanopadling, K4 1000 m kajakk for menn
- Bernd Dittert - Sykling, individuell jakt på 4000 m menn
- Holger Behrendt - Gymnastikk, menns horisontale bar
- Sven Tippelt - Turn, parallellstenger for menn
- Sven Tippelt - Turn, herreringer
- Ulrike Klotz , Bettina Schieferdecker , Dörte Thümmler , Gabriele Fähnrich , Martina Jentsch og Dagmar Kersten - Gymnastikk, kombinert øvelse for damelag
- Torsten Bréchôt - Judo, halv mellomvekt for menn (78 kg)
- Steffen Zühlke , Steffen Bogs , Heiko Habermann og Jens Köppen - Roing, firemannsruller for menn
- Uwe Dassler - Svømming, 1500 m fristil herrer
- Steffen Zesner , Thomas Flemming , Lars Hinneburg og Dirk Richter - Svømming, menn 4 × 100 m fristil
- Katrin Meissner - Svømming, 50 m fristil, kvinner
- Manuela Stellmach - Svømming, 200 m fristil, kvinner
- Anke Möhring - Svømming, 400 m fristil, kvinner
- Cornelia Sirch - Svømming, 100 m rygg for kvinner
- Cornelia Sirch - Svømming, 200 m rygg for kvinner
- Silke Hörner - Svømming, 100 m bryst for kvinner
- Daniela Hunger - Svømming, 400 m individuell medley, kvinner
- Ronny Weller - Vektløfting, menns tungvekt (110 kg)
- Andreas Schröder - Bryting, freestyle super tungvekt for menn
Friidrett
Herrekonkurranse
5000 meter menn
10.000 meter menn
-
Hansjörg Kunze
- Varme - 28: 22.09
- Final - 27: 39.35 (→ 6. plass)
Maraton for menn
-
Jörg Peter
- Final - startet ikke (→ ingen rangering)
4 × 400 m stafett for menn
-
Jens Carlowitz , Michael Schimmer , Mathias Schersing og Thomas Schönlebe
- Varme - 3: 08.13
-
Jens Carlowitz , Frank Möller , Mathias Schersing og Thomas Schönlebe
- Semifinale - 3: 00.60
-
Jens Carlowitz , Mathias Schersing , Frank Möller og Thomas Schönlebe
- Final - 3: 01.13 (→ 4. plass)
3.000 m brattløype for menn
- Varme - 8: 36,45
- Semifinale - 8: 16.27
- Final - 8: 19.82 (→ 10. plass)
Spydkast for menn
-
Gerald Weiss
- Kvalifisering - 79,16m
- Final - 81,30 m (→ 6. plass)
-
Silvio Warsönke
- Kvalifisering - 78,22m (→ gikk ikke videre)
-
Detlef Michel
- Kvalifisering - 77,70 m (→ gikk ikke videre)
Diskoskast for menn
Kulekutt for menn
- Ulf Timmermann
-
Udo Beyer
- Kvalifiserende heat - 20,97m
- Final - 21.40 m (→ 4. plass)
Hammerkast for menn
-
Ralf Haber
- Kvalifiseringsheat - 78,16m
- Final - 80,44m (→ 4. plass)
-
Günther Rodehau
- Kvalifiserende heat - 78,12m
- Final - 72,36m (→ 12. plass)
Tiakamp herrer
- Christian Schenk - 8488 poeng (→ Gullmedalje ))
- 100 meter - 11,25 sek
- Lengdehopp - 7,43m
- Skuddstikk - 15,48m
- Høydehopp - 2,27m
- 400 meter - 48,90 s
- 110 m hekk - 15.13s
- Diskokast - 49,28m
- Stanghvelv - 4,70 m
- Spydkast - 61,32m
- 1.500 meter - 4: 28,95 sek
- Torsten Voss - 8399 poeng (→ Sølvmedalje ))
- 100 meter - 10,87 s
- Lengdehopp - 7,45m
- Skuddskudd - 14,97m
- Høydehopp - 1,97m
- 400 meter - 47,71s
- 110 m hekk - 14.46s
- Diskokast - 44,36m
- Stavhvelv - 5,10 m
- Spydkast - 61,76m
- 1.500 meter - 4: 33.02s
- Uwe Freimuth - 7860 poeng (→ 18. plass)
- 100 meter - 11,57s
- Lengdehopp - 7,00 m
- Skuddstikk - 15.60 m
- Høydehopp - 1,94m
- 400 meter - 49,84s
- 110 m hekk - 15.04s
- Diskokast - 46,66m
- Stavhvelv - 4,90 m
- Spydkast - 60,20 m
- 1.500 meter - 4: 46.04s
20 km tur for menn
- Ronald Weigel
-
Axel Noack
- Final - 1:21:14 (→ 8. plass)
50 km gange for menn
- Ronald Weigel
- Hartwig Gauder
-
Dietmar Meisch
- Final - 3'46: 31 (→ 9. plass)
Damekonkurranse
4 × 100 m stafett for kvinner
4 × 400 m stafett for kvinner
-
Grit Breuer , Dagmar Neubauer-Rübsam , Kirsten Emmelmann og Petra Müller
- Varme - 3: 27,37
- Dagmar Neubauer-Rübsam , Kirsten Emmelmann , Sabine Busch og Petra Müller
Kvinner maraton
- Katrin Dörre - 2 "26:21 (→ Bronsemedalje )
- Birgit Stephan - ble ikke ferdig (→ ingen rangering)
Diskosekast for kvinner
- Martina Hellmann
- Diana Gansky
-
Gabriele Reinsch
- Kvalifisering - 66,88m
- Final - 67,26m (→ 7. plass)
Spydkast for kvinner
- Petra Felke
- Beate Koch
-
Silke Renk
- Kvalifisering - 63,64m
- Final - 66,38m (→ 5. plass)
Kulekutt for kvinner
- Kathrin Neimke
-
Ines Müller
- Kvalifisering - 19.79m
- Final - 20.37m (→ 4. plass)
-
Heike Hartwig
- Kvalifisering - 20.06m
- Final - 20,20 m (→ 6. plass)
Heptathlon for kvinner
- Sabine John
- Anke Behmer
-
Ines Schulz
- Sluttresultat - 6411 poeng (→ 6. plass)
Boksing
Bantamvekt for menn (54 kg)
-
René Breitbarth
- Første runde - beseiret Magare Tshekiso (BTS), 5–0
- Andre runde - beseiret Vedat Tutuk (TUR), 5–0
- Tredje runde - tapt for Jorge Julio Rocha (COL), 1–4
Kanopadling
Sykling
Sytten syklister, fjorten menn og tre kvinner, representerte Øst -Tyskland i 1988.
- Olaf Ludwig - 4:32:22 (→ Gullmedalje )
- Uwe Raab
- Uwe Ampler
- Angela Ranft - 2:00:52 (→ 25. plass)
- Petra Rossner - DNF (→ ingen rangering)
Dykking
Gjerde
Sju fektere, alle menn, representerte Øst -Tyskland i 1988. Udo Wagner vant en sølvmedalje i det individuelle folie -arrangementet.
Gymnastikk
Håndball
Judo
Roing
Seiling
Skyting
Svømming
100 m fristil herrer
-
Steffen Zesner
- Varme - 50,73
- Finale - riper (→ gikk ikke videre, ingen rangering)
-
Sven Lodziewski
- Varme - 50,77
- B-finale-51,00 (→ 12. plass)
200 m fristil menn
-
Steffen Zesner
- Varme - 1: 49,13
- Final - 1: 48,77 (→ sjetteplass)
-
Thomas Flemming
- Varme - 1: 49,52
- B-finale-1: 50,18 (→ 10. plass)
400 m fristil herrer
- Uwe Dassler
-
Jörg Hoffmann
- Varme - 3: 53,78
- B-finale-3: 52,13 (→ 9. plass)
1500 m fristil herrer
- Uwe Dassler
-
Jörg Hoffmann
- Heat - 15: 14,13 (→ gikk ikke videre, 6. plass)
100 m rygg for menn
-
Frank Baltrusch
- Varme - 56,45
- Final - 56.10 (→ 6. plass)
-
Dirk Richter
- Varme - 56,52
- B-finale-56,66 (→ 9. plass)
200 m rygg for menn
- Frank Baltrusch
-
Dirk Richter
- Varme - 2: 01.54
- Final - 2: 01,67 (→ 5. plass)
100 m bryst for menn
-
Christian Poswiat
- Varme - 1: 02,99
- Final - 1: 03.43 (→ 8. plass)
-
Raik Hannemann
- Heat - 1: 04.46 (→ gikk ikke videre, 20. plass)
200 m bryst for menn
-
Christian Poswiat
- Heat - 2: 20,99 (→ gikk ikke videre, 27. plass)
200 m individuell medley for menn
- Patrick Kühl
-
Raik Hannemann
- Varme - 2: 04.03
- Final - 2: 04.82 (→ 7. plass)
400 m individuell medley for menn
-
Patrick Kühl
- Varme - 4: 18.60
- Final - 4: 18.44 (→ 5. plass)
-
Raik Hannemann
- Varme - 2: 04.03
- Final - 2: 04.82 (→ 7. plass)
4 × 100 m fristil, stafett for menn
4 × 200 m fristil herrer, stafett
-
Uwe Dassler , Lars Hinneburg , Sven Lodziewski og Thomas Flemming
- Varme - 7: 16,61
- Uwe Dassler , Sven Lodziewski , Thomas Flemming og Steffen Zesner
50 m fristil kvinner
100 m fristil kvinner
- Kristin Otto
-
Manuela Stellmach
- Varme - 56,14
- Final - 55.52 (→ 4. plass)
200 m fristil kvinner
400 m fristil, kvinner
800 m fristil kvinner
- Astrid Strauss
-
Anke Möhring
- Varme - 8: 30,95
- Final - 8: 23.09 (→ 4. plass)
100 m rygg for kvinner
200 m rygg for kvinner
100 m bryst for kvinner
- Silke Hörner
-
Annett Rex
- Varme - 1: 10,61
- Final - 1: 10,67 (→ 8. plass)
200 m bryst kvinner
- Silke Hörner
-
Susanne Boernike
- Varme - 2: 30,71
- B-finale-2: 28.55 (→ 9. plass)
100 m butterfly for kvinner
200 m butterfly for kvinner
200 m individuell medley, kvinner
400 m individuell medley, kvinner
- Daniela Hunger
-
Kathleen Nord
- Varme - 4: 42,92
- Final - 4: 41,64 (→ 5. plass)
4 × 100 m fristil, stafett, kvinner
-
Katrin Meissner , Sabina Schulze , Heike Friedrich og Daniela Hunger
- Varme - 3: 43,13
- Kristin Otto , Katrin Meissner , Daniela Hunger og Manuela Stellmach
4 × 100 m medley stafett, kvinner
-
Cornelia Sirch , Silke Hörner , Birte Weigang og Manuela Stellmach
- Varme - 4: 08,53
- Kristin Otto , Silke Hörner , Birte Weigang og Katrin Meissner
Volleyball
Dameturnering
-
Innledende runde (gruppe A)
- Tapte mot Sør -Korea (1–3)
- Beseiret Japan (3–2)
- Tapte for Sovjetunionen (0–3)
-
Klassifiseringskamper
- 5./8. plass : beseiret USA (3–1)
- 5./6. plass : beseiret Brasil (3–0) → Femte plass
- Lagliste
- Hovedtrener : Siegfried Köhler