Tyskland ved sommer -OL 1992 - Germany at the 1992 Summer Olympics
Tyskland ved sommer -OL 1992 | |
---|---|
IOC -kode | GER |
INGEN C | Det tyske olympiske idrettsforbundet |
Nettsted |
www |
i Barcelona | |
Konkurrenter | 463 (300 menn, 163 kvinner) i 26 idretter |
Flaggbærer | Manfred Klein |
Medaljer rangert som tredje |
|
Sommer -OL -opptredener ( oversikt ) | |
Andre relaterte opptredener | |
1906 Intercalated Games Saar (1952) United Team of Germany (1956–1964) Øst -Tyskland (1968–1988) Vest -Tyskland (1968–1988) |
Tyskland konkurrerte ved sommer -OL 1992 i Barcelona , Spania. Det var første gang den europeiske nasjonen deltok etter tysk gjenforening i 1990. Tidligere hadde Vest -Tyskland og Øst -Tyskland sendt uavhengige lag til lekene. 463 konkurrenter, 300 menn og 163 kvinner, deltok i 237 arrangementer i 26 idretter.
Medaljere
Bueskyting
I Tysklands femte bueskytingskonkurranse kvalifiserte bare en av de seks bueskytterne seg til de individuelle eliminasjonsrundene. Han tapte sin første kamp, det samme gjorde både herre- og damelaget.
Individuell konkurranse for kvinner :
- Astrid Hanschen -Rangering, 43. plass (0-0)
- Cornelia Pfohl -Rangering, 44. plass (0-0)
- Marion Wagner -Rangering, 53. plass (0-0)
Individuell konkurranse for menn :
- Frank Marzoch- 32-runde, 32. plass (0-1)
- Marc Rosicke -Rangering, 38. plass (0-0)
- Andreas Lippoldt -Rangering, 43. plass (0-0)
Lagkonkurranse for kvinner :
- Hanschen, Pfohl og Wagner-16-delsfinale, 10. plass (0-1)
Lagkonkurranse for menn :
- Marzoch, Rosicke og Lippoldt-ottendedelsfinale, 11. plass (0-1)
Friidrett
Herrekonkurranse
400 meter menn
800 meter menn
1500 meter menn
5000 meter menn
10.000 meter menn
- Heat - 28: 52,83 (→ gikk ikke videre)
- Heat - 29: 22.19 (→ gikk ikke videre)
4 × 400 m stafett, herrer
- Varme - DSQ (→ gikk ikke videre)
Maraton for menn
- Stephan Freigang - 2: 14.00 (→ Bronsemedalje )
- Konrad Dobler - 2: 23.44 (→ 49. plass)
110 meter hekk, herrer
400 meter hekk, herrer
- Varme - 49,37
- Semifinale - 49.41 (→ gikk ikke videre)
- Varme - 49,97
- Semifinale - DNS (→ gikk ikke videre)
3000 meter brattløp for menn
20 km tur for menn
- Robert Ihly - 1:26:56 (→ 11. plass)
- Axel Noack - 1:29:55 (→ 20. plass)
50 km tur for menn
- Ronald Weigel - 3:53:45 (→ Bronsemedalje )
- Hartwig Gauder - 3:56:47 (→ 6. plass)
Høydehopp for menn
Langhopp for menn
- Kvalifisering - 7,85 m (→ gikk ikke videre)
- Kvalifisering - 7,50 m (→ gikk ikke videre)
Tresteg for menn
- Kvalifisering - 16,89 m (→ gikk ikke videre)
Spydkast for menn
- Kvalifisering - 81,10 m
- Final - 75,28 m (→ 12. plass)
Hammerkast for menn
- Kvalifisering - 74,86 m
- Final - 76,90 m (→ 6. plass)
- Kvalifisering - 73,64 m (→ gikk ikke videre)
Diskoskast for menn
- Kvalifisering - 59,98 m (→ gikk ikke videre)
Kulekutt for menn
- Kvalifisering - 19,93 m
- Final - 20,49 m (→ 5. plass)
- Kvalifisering - 18,47 m (→ gikk ikke videre)
- Kvalifisering - startet ikke (→ gikk ikke videre)
Decathlon herrer
Damekonkurranse
100 meter kvinner
200 meter kvinner
400 meter kvinner
800 meter kvinner
- Varme - 2: 00,87
- Semifinale - 2: 02.64 (→ gikk ikke videre)
- Varme - 2: 00,31
- Semifinale - 2: 00,91 (→ gikk ikke videre)
- Heat - 2: 01.39 (→ gikk ikke videre)
1500 meter kvinner
10.000 meter kvinner
- Varme - 32: 07,28
- Final - 31: 36.45 (→ 7. plass)
- Heat - 33: 17,88 (→ gikk ikke videre)
- Varme - ble ikke ferdig (→ ingen rangering)
Maraton for kvinner
- Katrin Dörre - 2: 36.48 (→ 5. plass)
- Birgit Jerschabek - 2: 42.45 (→ 15. plass)
100 meter hekk for kvinner
400 meter hekk kvinner
- Varme - 55,52
- Semifinale - 55.35 (→ gikk ikke videre)
- Varme - 56,61 (→ gikk ikke videre)
- Varme - DNS (→ gikk ikke videre)
4 × 100 meter stafett for kvinner
4 × 400 meter stafett for kvinner
10 km tur for kvinner
- Final - 46:31 (→ 16. plass)
- Final - 50:21 (→ 33. plass)
Høydehopp for kvinner
- Kvalifisering - 1,92 m
- Final - 1,88 m (→ 11. plass)
- Kvalifisering - 1,86 m (→ gikk ikke videre)
Langhopp for kvinner
- Varme - 6,74 m
- Final - 6,60 m (→ 8. plass)
- Varme - 6,42 m (→ gikk ikke videre)
Kulekutt for kvinner
Diskosekast for kvinner
- Varme - 64,26m
- Final - 62,16m (→ 9. plass)
- Varme - 63,60m
- Final - 60,24m (→ 12. plass)
- Varme - 60,52m (→ gikk ikke videre)
Spydkast for kvinner
Heptathlon for kvinner
Badminton
Basketball
Boksing
Lett flyvekt for menn ( - 48 kg)
- Jan Quast → Bronsemedalje
- Første runde - Beseiret Mohamed Zbir (MAR), 6: 0
- Andre runde - Beseiret Pramuansak Phosuwan (THA), 11: 2
- Kvartfinale - Beseiret Valentin Barbu (ROM), 15: 7
- Semifinaler - Tapet mot Daniel Petrov (BUL), 9:15
Kanopadling
Sykling
Sytten syklister, tretten menn og fire kvinner, representerte Tyskland i 1992.
- Viola Paulitz - 2:05:03 (→ 19. plass)
- Petra Rossner - 2:05:03 (→ 28. plass)
- Jutta Niehaus - 2:08:13 (→ 44. plass)
Dykking
3m springbrett for menn
- Innledende runde - 392,10 poeng
- Final - 556,35 poeng (→ 10. plass)
- Innledende runde - 353,85 poeng (→ gikk ikke videre, 18. plass)
10m plattform for menn
- Forrunde - 426,27 poeng
- Final - 574,17 poeng (→ 4. plass)
- Innledende runde - 393,21 poeng
- Final - 558,54 poeng (→ 7. plass)
3 m springbrett for kvinner
- Innledende runde - 281,46 poeng
- Final - 468,96 poeng (→ 7. plass)
10m plattform for kvinner
- Innledende runde - 284,13 poeng (→ gikk ikke videre, 14. plass)
- Innledende runde - 270,51 poeng (→ gikk ikke videre, 20. plass)
Rytter
Gjerde
20 fektere, 15 menn og 5 kvinner representerte Tyskland i 1992.
Gymnastikk
Håndball
Lagkonkurranse for menn
- Innledende runde (gruppe B)
- Tyskland-Unified Team 25-15
- Tyskland-Romania 20-20
- Tyskland-Frankrike 20.-23
- Tyskland-Egypt 24-16
- Tyskland-Spania 18-19
- Klassifisering Match
- 9./10. plass : Tyskland-Tsjekkoslovakia 19-20 (→ Tiendeplass )
- Lagliste
- Hovedtrener : Horst Bredemeier
Lagkonkurranse for kvinner
- Innledende runde (gruppe A)
- Tyskland-Nigeria 32-17
- Tyskland-USA 32-16
- Tyskland-Unified Team 22-28
- Semifinaler
- Tyskland-Sør-Korea 25-26
- Bronsemedaljekamp
- Tyskland-Unified Team 20-24 (→ fjerdeplass )
- Lagliste
- Hovedtrener : Heinz Strauch
Hockey
Lagkonkurranse for menn
- Innledende runde (gruppe A)
- Semifinaler
- Tyskland - Pakistan 2 - 1
- Endelig
- Tyskland - Australia 2 - 1 (→ Gullmedalje )
- Lagliste
Lagkonkurranse for kvinner
- Innledende runde (gruppe A)
- Semifinaler
- Tyskland - Storbritannia 2 - 1
- Endelig
- Tyskland - Spania 1-2 (→ Sølvmedalje )
- Lagliste
Judo
Moderne femkamp
Tre mannlige femkampsutøvere representerte Tyskland i 1992.
- Individuell
- Team
- Dirk Knappheide
- Ulrich Czermak
- Pawel Olszewski
Rytmisk gymnastikk
Roing
Seiling
Seilbrett for menn (Lechner A-390)
- Endelig rangering - 214,0 poeng (→ 18. plass)
Klasse 470 for kvinner
- Endelig rangering - 71,7 poeng (→ 8. plass)
Skyting
Svømming
Herrekonkurranse
50 m frist for menn
- Varme - 22,70
- Final - 22.73 (→ 8. plass)
- Varme - 22,88
- B-finale-22,88 (→ 11. plass)
100 m fristil, herrer
- Varme - 50,05
- Final - 49,84 (→ 7. plass)
- Varme - 50,29
- B-finale-50,62 (→ 12. plass)
200 m fristil, herrer
- Varme - 1: 48,12
- Final - 1: 48,84 (→ 7. plass)
- Varme - 1: 50,07
- B-finale-1: 50,46 (→ 14. plass)
400 m fristil, herrer
- Varme - 3: 50,73
- Final - 3: 49.06 (→ 6. plass)
- Varme - 3: 49,99
- Final - 3: 49,75 (→ 7. plass)
1500 m fristil, herrer
- Varme - 15: 13,71
- Final - 15: 04.28 (→ 4. plass)
100 m rygg for menn
- Varme - 56,03
- Final - 56,26 (→ 8. plass)
- Varme - 56,27
- B-finale-56,49 (→ 11. plass)
200 m rygg for menn
- Varme - 1: 59,40
- Final - 1: 59,78 (→ 7. plass)
- Varme - 2: 00,94
- B-Final-DNS (→ ingen rangering)
100 m bryst for menn
- Varme - 1: 02,48
- B-finale-1: 02.73 (→ 13. plass)
- Heat - 1: 03,85 (→ gikk ikke videre, 26. plass)
200 m bryst for menn
- Heat - 2: 20,80 (→ gikk ikke videre, 29. plass)
100 m sommerfugl for menn
- Varme - 54,47
- B-finale-54.30 (→ 9. plass)
- Varme - 54,59
- B-finale-54,94 (→ 14. plass)
200 m sommerfugl for menn
- Varme - 2: 00,49
- B-finale-1: 59,93 (→ 9. plass)
- Varme - 2: 00,47
- B-finale-2: 01.14 (→ 11. plass)
200 m individuell medley for menn
- Varme - 2: 02.43
- Final - 2: 01,97 (→ 5. plass)
- Heat - 2: 07.18 (→ gikk ikke videre, 32. plass)
400 m herrer, individuell medley
- Varme - 4: 19,92
- Final - 4: 17,88 (→ 5. plass)
- Varme - 4: 18,68
- Final - 4: 19,66 (→ sjetteplass)
4 × 100 m fristil stafett for menn
- Varme - 3: 19,61
4 × 200 m fristil herrer, stafett
- Varme - 7: 18,21
- Final - 7: 16.58 (→ 4. plass)
4 × 100 m medley stafett, menn
- Varme - 3: 43,00
- Final - 3: 40.19 (→ 4. plass)
Damekonkurranse
50 m fristil kvinner
- Varme - 25,79
- Final - 25,74 (→ 7. plass)
- Varme - 25,96
- B-Final-DSQ (→ ingen rangering)
100 m fristil, kvinner
- Varme - 55,98
- Final - 55,93 (→ 7. plass)
200 m fristil kvinner
400 m fristil, kvinner
- Varme - 4: 12,50
- Final - 4: 11.52 (→ 5. plass)
800 m fristil, kvinner
- Heat - 8: 43,52 (→ gikk ikke videre, 9. plass)
100 m rygg for kvinner
- Varme - 1: 02,90
- B-finale-1: 04.52 (→ 16. plass)
- Varme - 1: 03,35
- B-finale-1: 02,93 (→ 9. plass)
200 m rygg for kvinner
- Varme - 2: 14,53
- B-finale-2: 13,77 (→ 9. plass)
100 m bryst for kvinner
- Varme - 1: 10.00
- Final - 1: 09.77 (→ 5. plass)
- Varme - 1: 10,49
- Final - 1: 11.05 (→ 8. plass)
200 m bryst for kvinner
- Varme - 2: 32,09
- B-finale-2: 32.05 (→ 10. plass)
- Heat - 2: 34,58 (→ gikk ikke videre, 18. plass)
100 m sommerfugl for kvinner
- Varme - 1: 00.02
- Final - 1: 00.70 (→ 7. plass)
- Heat - 1: 02.07 (→ gikk ikke videre, 18. plass)
200 m sommerfugl for kvinner
- Heat - 2: 21.49 (→ gikk ikke videre, 26. plass)
200 m individuell medley, kvinner
- Varme - 2: 17,74
- B-finale-2: 20,94 (→ 16. plass)
400 m individuell medley, kvinner
- Varme - 4: 47,39
- Final - 4: 47.57 (→ 6. plass)
- Varme - 4: 49,93
- B-finale-4: 47.74 (→ 9. plass)
4 × 100 m fristil stafett for kvinner
- Varme - 3: 43,58
4 × 100 m medley stafett, kvinner
- Varme - 4: 10,62
Synkronsvømming
To synkroniserte svømmere representerte Tyskland i 1992.
Bordtennis
Tennis
Enkeltkonkurranse for menn
- Første runde-Beseiret Christian Ruud (Norge) 3-6, 7-6, 5-7, 7-6, 6-3
- Andre runde-Beseiret Younes El Aynaoui (Marokko) 6-4, 5-7, 6-4, 6-0
- Tredje runde-Tapte mot Fabrice Santoro (Frankrike) 1-6, 6-3, 1-6, 3-6
- Første runde-Beseiret Richard Fromberg (Australia) 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
- Andre runde-Tapte mot Carl-Uwe Steeb (Tyskland) 4-6, 2-6, 6-4, 3-6
- Første runde-Beseiret Richard Fromberg (Australia) 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
- Andre runde-Beseiret Michael Stich (Tyskland) 6-4, 6-2, 4-6, 6-3
- Tredje runde-Tapte mot Leonardo Lavalle (Mexico) 4-6, 6-3, 3-6, 2-6
Dampkonkurranse for menn
- Boris Becker og Michael Stich → Gullmedalje
- Første runde - Beseirede Karim Alami og Younes El Aynaoui (Marokko) går over
- Andre runde-Beseiret Anastasios Bavelas og Konstantinos Efraimoglou (Hellas) 6-3, 6-1, 6-4
- Kvartfinale-Beseiret Sergio Casal og Emilio Sánchez (Spania) 6-3, 4-6, 7-6, 5-7, 6-3
- Semifinale-Beseiret Javier Frana og Christian Miniussi (Argentina) 7-6, 6-2, 6-7, 2-6, 6-4
- Final-Beseiret Wayne Ferreira og Piet Norval (Sør-Afrika) 7-6, 4-6, 7-6, 6-3
Singelkonkurranse for kvinner
- Steffi Graf → Sølvmedalje
- Første runde-Beseiret Lupita Novelo (Mexico) 6-1, 6-1
- Andre runde-Beseiret Brenda Schultz-McCarthy (Nederland) 6-1, 6-0
- Tredje runde-Beseiret Magdalena Maleeva (Bulgaria) 6-3, 6-4
- Kvartfinale-Beseiret Sabine Appelmans (Belgia) 6-1, 6-0
- Semifinaler-Beseiret Mary Joe Fernandez (USA) 6-3, 6-4
- Final-Tapet mot Jennifer Capriati (USA) 6-3, 3-6, 4-6
- Første runde-beseiret Naoko Sawamatsu (Japan) 6-0, 4-6, 6-2
- Andre runde-Beseiret Barbara Paulus (Østerrike) 6-4, 6-1
- Tredje runde-beseiret Nicole Muns-Jagerman (Nederland) 7-5, 7-6
- Kvartfinale-Tapet mot Jennifer Capriati (USA) 3-6, 6-7
- Første runde-Beseiret Florencia Labat (Argentina) 6-3, 6-3
- Andre runde-Beseiret Nathalie Tauziat (Frankrike) 6-3, 6-2
- Tredje runde-tapte mot Arantxa Sánchez Vicario (Spania) 6-4, 3-6, 1-6
Vannpolo
Herrelagskonkurranse
- Innledende runde (gruppe A)
- Bundet med Frankrike (7-7)
- Tapte for enhetlig lag (7-11)
- Beseiret Tsjekkoslovakia (15-9)
- Bundet med Australia (7-7)
- Tapte mot USA (2-7)
- Klassifiseringskamper
- Tapte mot Ungarn (7-8)
- Beseiret Cuba (10-6) → 7. plass
- Lagliste