Internasjonal kvinnesporthall av berømmelse - International Women's Sports Hall of Fame
Dette er en liste over kvinnelige idrettsutøvere som er blitt innlemmet i International Women's Sports Hall of Fame , som anerkjenner kvinners atletiske og coachende prestasjoner. Valg gjøres over hele verden og er basert på prestasjoner, gjennombrudd, nyskapende stil og løpende forpliktelse til utvikling av kvinnesport . Idrettsorganisasjoner, idrettshistorikere og publikum kan nominere potensielle kandidater og The Hall of Fame Valgkomité stemmer for å velge utdannede. Siden starten i 1980 i regi av Women's Sports Foundation har totalt 113 idrettsutøvere og 21 trenere blitt inndratt. USA er representert av 94 (70%) av de 134 induktene.
International Women's Sports Hall of Fame var opprinnelig lokalisert i East Meadow, New York . I mai 2008 ble arkivene plassert på Sports Museum of America i nedre Manhattan . Etter at Sports Museum of America stengte i februar 2009, mindre enn ni måneder senere, ble kvinnearkivene lagret.
Medlemmer av International Hall of Fame
Luftfart
- Bessie Coleman 1992
- Amelia Earhart 1980
- Marie Marvingt (og fjellklatring) 1987
Badminton
- Judy Devlin Hashman 1995
Baseball
- Toni Stone 1993
Basketball
- Jody Conradt (Coach Category) 1995
- Lusia Harris 2005
- Ann Meyers 1985
- Cheryl Miller 1991
- C. Vivian Stringer (Coach Category) 2006
- Pat Summitt (Coach Category) 1990
- Tara VanDerveer (Coach Category) 1998
- Margaret Wade (Coach Category) 1992
Bowling
- Marion Ladewig 1984
Sykling
Dykking
- Min Gao 2003
- Pat McCormick 1984
- Micki King 1983
- Aileen Riggin Soule 1988
Ridesport
- Liz Hartel 1994
Fekting
- Ilona Schacherer-Elek 1989
- Nikki Tomlinson Franke (Coach Category) 2002
Golf
- Patty Berg 1980
- JoAnne Carner 1987
- Charlotte Dod (og tennis, bueskyting) 1986
- Sandra Haynie 1999
- Betty Hicks 1995
- Hisako Higuchi 2008
- Betty Jameson 1999
- Carol Mann 1982
- Eleanora Sears (og polo, squash) 1984
- Betsy Rawls 1986
- Louise Suggs 1987
- Glenna Collett Vare 1981
- Linda Vollstedt (Coach Category) 2003
- Kathy Whitworth 1984
- Mickey Wright 1981
- Mildred "Babe" Didrikson Zaharias (og friidrett) 1980
Gymnastikk
- Věra Čáslavská 1991
- Nadia Comaneci 1990
- Muriel Grossfeld (Coach Category) 1991
- Ágnes Keleti 2001
- Olga Korbut 1982
- Larissa Latynina 1985
- Shannon Miller 2008
- Mary Lou Retton 1993
- Ludmilla Tourischeva 1987
Hockey
- Constance Applebee (Coach Category) 1991
Judo
- Rusty Kanokogi (Coach Category) 1994
Lacrosse
- Tina Sloan Green (Coach Category) 1999
Maraton
- Joan Benoit Samuelson 1999
- Grete Waitz 1995
Billøp
- Janet Guthrie 1980
Fjellklatring
- Marie Marvingt (og luftfart) 1987
Orientering
- Annichen Kringstad 1995
Skyting
- Margaret Murdock 1988
Skøyter
Kunstløp
- Tenley Albright 1983
- Ludmila Belousova 1992
- Mabel Fairbanks (Coach Category) 2001
- Peggy Fleming 1981
- Dorothy Hamill 1998
- Sonja Henie 1982
- Carol Heiss Jenkins 1992
- Irina Rodnina 1988
- Barbara Ann Scott-King 1997
- Theresa Weld Blanchard 1989
- Katarina Witt 2005
Isdans
- Jayne Torvill 2002
Skøyter
- Bonnie Blair 2001
- Dianne Holum (Coach Category) 1996
- Kit Klein 1993
- Lydia Skoblikova 1996
- Sheila Young 1981
Stå på ski
alpint
- Florence Steurer 1972
- Crystal Cranz 1991
- Diana Golden Brosnihan 1997
- Andrea Mead Lawrence 1983
- Annemarie Moser-Proell 1982
Stå på vannski
- Willa McGuire Cook 1990
Squash
- Heather McKay 2003
- Eleanora Sears (og golf, polo) 1984
Myk ball
- Sharron Backus (Coach Category) 1993
- Sue Enquist (Coach Category) 2008
- Joan Joyce 1989
- Marjorie Wright (Coach Category) 2005
Svømming
- Shirley Babashoff 2000
- Tracy Caulkins 1986
- Florence Chadwick 1996
- Ann Curtis 1985
- Gertrude Ederle 1980
- Kornelia Ender 1993
- Janet Evans 2001
- Dawn Fraser 1985
- Shane Gould 2006
- Nancy Hogshead-Makar 2004
- Eleanor Holm 1980
- Mary T. Meagher 1993
- Debbie Meyer 1987
- Diana Nyad 2006
- Donna de Varona 1983
Synkronsvømming
- Chris Carver (trener) 2000
- Gail Emery (trener) 1997
- Tracie Ruiz 2000
Tennis
- Maria Esther Bueno 2004
- Maureen Connolly 1987
- Margaret Court 1986
- Charlotte Dod (og golf, bueskyting) 1986
- Chris Evert 1981
- Althea Gibson 1980
- Evonne Goolagong-Cawley 1989
- Billie Jean King 1980
- Suzanne Lenglen 1984
- Martina Navratilova 1984
- Margaret Osborne duPont 1998
- Hazel Wightman 1986
Friidrett
- Evelyn Ashford 1997
- Fanny Blankers-Koen 1982
- Valerie Brisco 2002
- Hassiba Boulmerka 2008
- Chi Cheng 1994
- Alice Coachman 1991
- Betty Cuthbert 2002
- Mae Faggs 1996
- Barbara Jacket (Coach Category) 1995
- Nell Jackson (Coach Category) 1990
- Marjorie Jackson-Nelson 2000
- Florence Griffith Joyner 1998
- Jackie Joyner-Kersee 2003
- Beverly Kearney (Coach Category) 2004
- Irena Kirszenstein Szewinska 1992
- Madeline Manning 1987
- Nawal El Moutawakel 2006
- Wilma Rudolph 1980
- Helen Stephens 1983
- Shirley Strickland 1998
- Wyomia Tyus 1981
- Willye White 1988
- Mildred "Babe" Didrikson Zaharias (og golf) 1980
Volleyball
- Flo Hyman 1986