Verdensmesterskap i friidrettsritt i lag - World Athletics Race Walking Team Championships
Verdensmesterskap i friidrettsritt i lag IAAF World Race Walking Cup
| |
---|---|
Status | aktiv |
Sjanger | Racewalking -konkurranser |
Dato (er) | diverse |
Frekvens | toårig |
Sted (er) | diverse |
Innviet | 1961 |
Organisert av | IAAF |
Den verdens Friidrett Race Walking Lag-VM er en Kappgang arrangement i regi av IAAF . Det har blitt holdt siden 1961, og generelt på toårig basis. Kvinner kom først inn i 1979 -utgaven. Det var tidligere kjent som Lugano Cup etter byen som var vertskap for det første arrangementet, deretter ble IAAF World Race Walking Cup til 2016 og enn IAAF World Race Walking Team Championships til 2018. I 2004 ble det lagt til en junior divisjon, bestående av menn og kvinner under 20 år. Siden 2008 har det vært et konstituerende møte i IAAF Race Walking Challenge .
Fra 1975 til 1997 ble tildelt Lugano Trophy for kombinert lag (20K + 50K). Siden 1993 har medaljene blitt tildelt for enkeltarrangementene til 20K og 50K -lagene, derfor ble tre lagmedaljer tildelt i 1993, 1995 og 1997, fra 1999 ble kombinasjonen avskaffet og lagmedaljene forble to til i dag.
Vertsbyer
År | By | Land |
---|---|---|
1961 | Lugano | Sveits |
1963 | Varese | Italia |
1965 | Pescara | Italia |
1967 | Bad Saarow | Øst -Tyskland |
1970 | Eschborn | Vest -Tyskland |
1973 | Lugano | Sveits |
1975 | Grand-Quevilly | Frankrike |
1977 | Milton Keynes | Storbritannia |
1979 | Eschborn | Vest -Tyskland |
1981 | Valencia | Spania |
1983 | Bergen | Norge |
1985 | St. John's, Isle of Man | Isle of Man |
1987 | New York City | forente stater |
1989 | L'Hospitalet | Spania |
1991 | San Jose | forente stater |
1993 | Monterrey | Mexico |
1995 | Beijing | Kina |
1997 | Poděbrady | Tsjekkisk Republikk |
1999 | Mézidon-Canon | Frankrike |
2002 | Torino | Italia |
2004 | Naumburg | Tyskland |
2006 | La Coruña | Spania |
2008 | Cheboksary | Russland |
2010 | Chihuahua | Mexico |
2012 | Saransk | Russland |
2014 | Taicang | Kina |
2016 | Roma | Italia |
2018 | Taicang | Kina |
2022 | Muscat | Oman |
2016 -cupen skulle avholdes i Cheboksary , Russland . IAAFs suspensjon av All-Russia Athletic Federation forbyr imidlertid Russland fra å arrangere internasjonale konkurranser. Denne hendelsen ble flyttet.
2020-mesterskapet, planlagt i Minsk , Hviterussland , ble utsatt på grunn av COVID-19-pandemien . World Athletics kunngjør Oman som vertskap for 2022 -løpet under sommer -OL 2020 .
Medaljeoppsummering
Forklaring: Der det er symbolet
, har det opprinnelige topp tre -resultatet blitt justert på grunn av dopingdiskvalifikasjoner.Menn
20 km
50 km
Vladimir Kanaykin fra Russland først 2. og sølvmedaljevinner på 3:36:55, men diskvalifisert på grunn av dopingbrudd. I 2012 var Igor Erokhin fra Russland først 2. og sølvmedaljevinner på 3:38:10, men diskvalifisert på grunn av dopingbrudd. I 2016 var Alex Schwazer fra Italia opprinnelig 1. og gullmedaljevinner, men diskvalifisert på grunn av dopingbrudd.
Lugano Trophy
Lagrangering som kombinerer resultater på 20 km og 50 km.
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1961 | Storbritannia 53 | Sverige 53 | Italia 28 |
1963 | Storbritannia 93 | Ungarn 64 | Sverige 63 |
1965 | Øst -Tyskland 117 | Storbritannia 87 | Ungarn 64 |
1967 | Øst -Tyskland 128 | Sovjetunionen 107 | Storbritannia 104 |
1970 | Øst -Tyskland 134 | Sovjetunionen 125 | Vest -Tyskland 88 |
1973 | Øst -Tyskland 139 | Sovjetunionen 134 | Italia 104 |
1975 | Sovjetunionen 117 | Øst -Tyskland 105 | Vest -Tyskland 102 |
1977 | Mexico 185 | Øst -Tyskland 180 | Italia 160 |
1979 | Mexico 240 | Sovjetunionen 235 | Øst -Tyskland 201 |
1981 | Italia 227 | Sovjetunionen 227 | Mexico 221 |
1983 | Sovjetunionen 231 | Italia 189 | Mexico 146 |
1985 | Øst -Tyskland 234 | Sovjetunionen 234 | Italia 233 |
1987 | Sovjetunionen 607 | Italia 569 | Øst -Tyskland 518 |
1989 | Sovjetunionen 585 | Italia 534 | Frankrike 516 |
1991 | Italia 517 | Tyskland 491 | Mexico 487 |
1993 | Mexico 540 | Spania 491 | Italia 487 |
1995 | Mexico 846 | Italia 815 | Kina 805 |
1997 | Russland 865 | Mexico 802 | Hviterussland 801 |
Lag 20 km
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1993 | Mexico 265 | Italia 244 | Spania 240 |
1995 | Kina 436 | Italia 422 | Mexico 420 |
1997 | Russland 431 | Hviterussland 413 | Mexico 403 |
1999 | Russland 19 | Mexico 28 | Kina 29 |
2002 | Russland 24 | Hviterussland 28 | Italia 34 |
2004 | Kina 18 | Ecuador 35 | Italia 35 |
2006 | Spania 33 | Australia 37 | Russland 37 |
2008 | Russland 11 | Spania 22 | Australia 47 |
2010 | Kina 9 | Russland 25 | Mexico 41 |
2012 | Kina 14 | Ukraina 15 | Australia 56 |
2014 | Ukraina 18 | Kina 23 | Japan 35 |
2016 | Kina 16 | Canada 27 | Ecuador 41 |
2018 | Japan 12 | Italia 29 | Kina 42 |
Lag 50 km
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1993 | Mexico 275 | Spania 251 | Frankrike 245 |
1995 | Mexico 426 | Russland 419 | Spania 413 |
1997 | Russland 434 | Slovakia 415 | Spania 407 |
1999 | Russland 14 | Spania 26 | Tyskland 55 |
2002 | Russland 7 | Frankrike 59 | Kina 78 |
2004 | Russland 8 | Kina 14 | Spania 23 |
2006 | Spania 20 | Polen 38 | Kina 39 |
2008 | Italia 28 | Mexico 29 | Spania 30 |
2010 | Kina 21 | Mexico 22 | Russland 38 |
2012 | Kina 28 | Ukraina 31 | Mexico 43 |
2014 | Ukraina 19 | Kina 34 | Spania 70 |
2016 | Italia 14 | Ukraina 25 | Spania 30 |
2018 | Japan 10 | Ukraina 29 | Polen 37 |
Kvinner
5 km
År | Gull | Sølv | Bronse | |||
Atlet | Land | Atlet | Land | Atlet | Land | |
---|---|---|---|---|---|---|
1975 † | Margareta Simu | Sverige | Siv Gustavsson | Sverige | Britt Holmquist | Sverige |
1977 † | Siv Gustavsson | Sverige | Carol Tyson | Storbritannia | Margareta Simu | Sverige |
1979 | Marion Fawkes | Storbritannia | Carol Tyson | Storbritannia | Thorill Gylder | Norge |
1981 | Siv Gustavsson | Sverige | Aleksandra Derevinskaya | Sovjetunionen | Lyudmila Khrushcheva | Sovjetunionen |
† Invitasjonsmessig, ikke-cuparrangement.
10 km
20 km
50 km
År | Gull | Sølv | Bronse | |||
Atlet | Land | Atlet | Land | Atlet | Land | |
---|---|---|---|---|---|---|
2018 | Liang Rui | Kina | Yin Hang | Kina | Claire Tallent | Australia |
Lag 20 km
* Invitasjonsarrangement
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1975* | Sverige 70 | Storbritannia og NI 46 | Frankrike 42 |
1977 | Ingen lagkonkurranse | ||
1979 | Storbritannia og NI 85 | Sverige 74 | Norge 69 |
1981 | Sovjetunionen 105 | Sverige 104 | Australia 90 |
1983 | PR i Kina 132 | Sovjetunionen 130 | Australia 126 |
1985 | PR i Kina 104 | Sovjetunionen 98 | Canada 74 |
1987 | Sovjetunionen 203 | Spania 174 | Australia 167 |
1989 | Sovjetunionen 218 | PR i Kina 212 | Italia 203 |
1991 | Sovjetunionen 203 | Italia 180 | Mexico 162 |
1993 | Italia 196 | PR i Kina 193 | Russland 193 |
1995 | PR i Kina 443 | Italia 427 | Russland 424 |
1997 | Russland 440 | Italia 435 | PR i Kina 425 |
1999 | PR i Kina 13 | Russland 16 | Mexico 54 |
2002 | Russland 9 | Italia 26 | Romania 42 |
2004 | PR i Kina 18 | Russland 28 | Romania 41 |
2006 | Russland 10 | PR i Kina 19 | Hviterussland 25 |
2008 | Russland 7 | Portugal 24 | Spania 38 |
2010 | Portugal 13 | Spania 22 | PR i Kina 32 |
2012 | Spania 16 | Russland 27 | PR i Kina 32 |
2014 | Russland 8 PR av | Kina 22 | Portugal 36 |
2016 | PR i Kina 14 | Australia 40 | Colombia 58 |
2018 | PR i Kina 17 | Italia 38 | Spania 40 |
Lag 50 km
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2018 | Kina 8 | Ecuador 21 | Ukraina 40 |
arrangementer
Begivenhet | Individuell | Team | Først | Siste |
---|---|---|---|---|
20 km individuell herre | 28 | 1961 | 2018 | |
50 km individuell herre | 28 | 1961 | 2018 | |
10 km menn (junior) | 8 | 8 | 2004 | 2018 |
20 km herre lag | 1. 3 | 1993 | 2018 | |
50 km herre lag | 1. 3 | 1993 | 2018 | |
Individuell 20 km kvinne | 10 | 1999 | 2018 | |
50 km individuell kvinne | 1 | 2018 | 2018 | |
10 km damer (junior) | 8 | 8 | 2004 | 2018 |
Nedlagte hendelser | ||||
Individuell 5 km kvinne | 4 | 1975 | 1981 | |
Individuell 10 km kvinne | 8 | 1983 | 1997 | |
95 |
Medalje bord
Individuelt totalt sett
Menn og kvinner, seniorer og juniorer, individuelle hendelser oppdateres til 2018 -utgaven.
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina (CHN) | 17 | 19 | 8 | 44 |
2 | Russland (RUS) | 15 | 16 | 19 | 50 |
3 | Mexico (MEX) | 15 | 10 | 8 | 33 |
4 | Tyskland (GER) | 11 | 8 | 10 | 29 |
5 | Sovjetunionen (URS) | 6 | 1. 3 | 1. 3 | 32 |
6 | Spania (ESP) | 5 | 6 | 3 | 14 |
7 | Storbritannia (GBR) | 3 | 5 | 1 | 9 |
8 | Italia (ITA) | 3 | 2 | 7 | 12 |
9 | Australia (AUS) | 3 | 2 | 5 | 10 |
10 | Sverige (SVE) | 3 | 2 | 4 | 9 |
11 | Ecuador (ECU) | 3 | 2 | 0 | 5 |
12 | Colombia (COL) | 3 | 0 | 0 | 3 |
1. 3 | Japan (JPN) | 2 | 2 | 2 | 6 |
14 | Ukraina (UKR) | 1 | 2 | 0 | 3 |
15 | Ungarn (HUN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
16 | Hviterussland (BLR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tsjekkoslovakia (TCH) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kasakhstan (KAZ) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovakia (SVK) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Polen (POL) | 0 | 2 | 1 | 3 |
21 | Finland (FIN) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Norge (NOR) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
Portugal (POR) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
24 | USA (USA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
25 | Brasil (BRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Tsjekkia (CZE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Frankrike (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Guatemala (GUA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania (ROU) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaler (29 nasjoner) | 95 | 95 | 95 | 285 |
Individuell senior
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mexico (MEX) | 14 | 8 | 5 | 27 |
2 | Kina (CHN) | 11 | 1. 3 | 6 | 30 |
3 | Tyskland (GER) | 11 | 8 | 10 | 29 |
4 | Russland (RUS) | 10 | 12 | 12 | 34 |
5 | Sovjetunionen (URS) | 6 | 1. 3 | 1. 3 | 32 |
6 | Spania (ESP) | 5 | 4 | 2 | 11 |
7 | Storbritannia (GBR) | 3 | 5 | 1 | 9 |
8 | Australia (AUS) | 3 | 2 | 5 | 10 |
9 | Sverige (SVE) | 3 | 2 | 4 | 9 |
10 | Ecuador (ECU) | 3 | 1 | 0 | 4 |
11 | Italia (ITA) | 2 | 2 | 7 | 11 |
12 | Japan (JPN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
1. 3 | Ukraina (UKR) | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Ungarn (HUN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 | Hviterussland (BLR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tsjekkoslovakia (TCH) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kasakhstan (KAZ) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovakia (SVK) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
19 | Polen (POL) | 0 | 2 | 1 | 3 |
20 | Finland (FIN) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Norge (NOR) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
Portugal (POR) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
23 | USA (USA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
24 | Brasil (BRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Frankrike (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania (ROU) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaler (26 nasjoner) | 79 | 79 | 79 | 237 |
Individuell junior
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina (CHN) | 6 | 6 | 2 | 14 |
2 | Russland (RUS) | 5 | 4 | 7 | 16 |
3 | Colombia (COL) | 3 | 0 | 0 | 3 |
4 | Mexico (MEX) | 1 | 2 | 3 | 6 |
5 | Italia (ITA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
6 | Spania (ESP) | 0 | 2 | 1 | 3 |
7 | Japan (JPN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Ecuador (ECU) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Tsjekkia (CZE) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Guatemala (GUA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaler (10 nasjoner) | 16 | 16 | 16 | 48 |
Rekorder
Menn
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjonalitet | Dato | Møte | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|
20 km | 1:18:15 timer | Paquillo Fernández | Spania | 10. mai 2008 | 2008 Cheboksary , Russland | |
50 km | 3:34:14 timer | Denis Nizhegorodov | Russland | 11. mai 2008 | 2008 Cheboksary , Russland | |
10 km (Junior Event) | 39:40 min | Gao Wenkui | Kina | 3. mai 2014 | 2014 Taicang , Kina |
Kvinner
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjonalitet | Dato | Møte | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|
20 km | 1:25:42 timer | Olga Kaniskina | Russland | 11. mai 2008 | 2008 Cheboksary , Russland | |
10 km (Junior Event) | 42:44 min | Tatyana Kalmykova | Russland | 10. mai 2008 | 2008 Cheboksary , Russland |
Nedlagte hendelser
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjonalitet | Dato | Møte | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|
5 km damer | 22:51 min | Marion Fawkes | Storbritannia | 29/30 september 1979 | 1979 Eschborn , Vest -Tyskland | |
10 km damer | 41:52 min | Irina Stankina | Russland | 19. april 1997 | 1997 Poděbrady , Tsjekkia |
Doping
Konkurransen gjennomfører dopingtester på deltakende idrettsutøvere, og flere har blitt diskvalifisert fra løpene som et resultat. Ukrainas Olga Leonenko ble den første dopingdiskvalifiseringen, etter å ha opprinnelig havnet på en sjuende plass i 1995. Daniel Plaza ble første mann i 1997 og ble igjen diskvalifisert i 1999. Ni år gikk uten hendelser, da i 2008 ble to russere ekskludert Viktor Burayev og Vladimir Kanaykin - den sistnevnte var den første utøveren som ble fratatt en medalje ved cupen.
I 2010 ble fjerdeplassen Erik Tysse fjernet. Fire idrettsutøvere ble diskvalifisert for doping ved 2012 -utgaven: sølvmedaljevinner Igor Yerokhin var den mest fremtredende, etterfulgt av femteplassen Sergey Morozov , deretter tyrkiske turgåere Recep Çelik og Handan Koçyiğit Cavdar . Yuriy Andronov ble den femte russeren som ble tatt av doping ved arrangementet i 2014.
Utenfor arrangementet har flere medaljevinner senere blitt diskvalifisert for doping, inkludert kvinnelige vinnere Olga Kaniskina og Elena Lashmanova , og herreløpet Valeriy Borchin og Alex Schwazer .
Se også
- European Race Walking Cup
- Pan American Race Walking Cup
- Sør -amerikanske løpsmesterskap i løp
- Asian Race Walking Championships
- Oceania Race Walking Championships
- Mellomamerikanske løpsmesterskap i løp