Radio Academy Awards - Radio Academy Awards
Radio Academy Awards , startet i 1983, var de mest prestisjefylte prisene i den britiske radioindustrien. De fleste av deres eksistens ble de drevet av ZAFER Associates, men i de siste årene ble de brakt under kontroll av The Radio Academy .
Prisene ble vanligvis referert til med navnet på deres første sponsor, Sony , som Sony Awards , Sony Radio Awards eller varianter. I august 2013 kunngjorde Sony slutten av sponsoravtalen med The Radio Academy etter 32 år. Følgelig ble prisene navngitt ganske enkelt The Radio Academy Awards . I november 2014 ble det kunngjort at Radioakademiet ikke ville holde prisene i 2015, og ville lete etter andre måter å anerkjenne prestasjoner i fremtiden.
Prisene ble relansert i 2016 som Audio & Radio Industry Awards (ARIAS).
Utmerkelsesformat
Prisene ble organisert i forskjellige kategorier, og nominerte ble kunngjort noen uker før den viktigste prisutdelingen. Kategoriene varierte noe hvert år, og ble bestemt av en årlig komité, med sikte på å inkludere alle hovedområdene fra musikk, nyheter og tale til radiodrama , komedie og sport, og ikke diskriminere stasjonsstørrelse eller nisjekategorier.
I de fleste kategorier ble fem bidrag listet opp med de tre beste bronsene, sølv og gull. Noen kategorier (for eksempel kategoriene Årets stasjon) var bare tre påmeldte, og bare en gullvinner ble tildelt. I en rekke spesielle kategorier (for eksempel The Gold Award eller Special Award) var det ingen shortlist, bare en vinner.
Gullprisvinnere i 2014
Kategori | Programtittel | Stasjon |
Årets frokostshow (10 millioner pluss) | The Capital Breakfast Show med Dave Berry og Lisa Snowdon | 95,8 Capital FM |
Årets frokostshow (under 10 millioner) | Iain Lee | BBC Three Counties Radio |
Beste musikkprogram | The Jazz Show med Jamie Cullum | BBC Radio 2 |
Beste spesialistmusikkprogram | The Beatdown på XFM med Scroobius Pip | XFM London og XFM Manchester |
Beste underholdningsprogram | Greg James | BBC Radio 1 |
Beste taleprogram | Frank Skinner Show | Absolutt radio |
Beste sportsprogram | Dagen vi vant Wimbledon | BBC Radio 5 direkte |
Program for beste nyheter og aktuelle saker | PM | BBC Radio 4 |
Beste dekning av et live -arrangement | Nelson Mandelas død | BBC World Service |
Beste samfunnsprogrammering | Slaveri på gatene våre | LBC 97.3 |
Årets personlighet for musikkradio | Sam og Amy | Perle 106 |
Årets musikkradiokringkaster | Zane Lowe | BBC Radio 1 |
Årets taleradiopersonlighet | Danny Baker | BBC Radio 5 direkte |
Årets taleradiokringkaster | Victoria Derbyshire | BBC Radio 5 direkte |
Årets nasjonale radiojournalist | Tom Swarbrick | LBC 97.3 |
Årets lokalradiojournalist | BBC Radio Norfolk News Team | BBC Radio Norfolk |
Årets beste intervju | Winfred Robinson intervjuer Ralph Bulger | BBC Radio 4 |
Beste bruk av merkevareinnhold | Christian O'Connell frokostshow med Wickes | Absolutt radio |
Beste reklamekampanje | Wimbledon 2013 | BBC World Service |
Beste konkurranse | Hjertehuset | Heart West Midlands |
Beste stasjonsbilder | KISS FM (Storbritannia) | KISS FM (Storbritannia) |
Årets radiomerke | Det absolutte radionettverket | Det absolutte radionettverket |
Beste musikkinnslag eller dokumentar | Soul Music: Strange Fruit | BBC Radio 4 |
Beste nyhetsinnslag eller dokumentar | Fristet av lærer | BBC Radio 1 |
Beste innslag eller dokumentar | Mellom ørene: Mighty Beast | BBC Radio 3 |
Beste komedie | Den hemmelige verden | BBC Radio 4 |
Beste drama | Morpeth Carol | BBC Radio 4 |
Beste kreative innovasjon | #Lipdublincoln | BBC Radio Lincolnshire |
Beste tekniske innovasjon | InStream for Absolute Radio | Absolutt radio |
Årets stasjon (under 1 million) | BBC Tees | BBC Tees |
Årets stasjon (1 million pluss) | BBC Radio Ulster | BBC Radio Ulster |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 |
Special Gold Award | Tony Blackburn | BBC Radio 2 |
Spesialprisen | Produksjons- og presentasjonsteamet for Call Clegg & Ask Boris | LBC |
Gullprisvinnere i 2013
Kategori | Programtittel | Stasjon |
Årets frokostshow (10 millioner pluss) | Dagens program | BBC Radio 4 |
Årets frokostshow (under 10 millioner) | Sam og Amy | Perle 106 |
Beste musikkprogram | Dermot O'Leary Show | BBC Radio 2 |
Beste underholdningsprogram | Danny Baker Show | BBC Radio 5 Live |
Beste taleprogram | Vitne | BBC World Service |
Beste sportsprogram | 5 live -OL med Peter Allen og Colin Murray | BBC Radio 5 direkte |
Program for beste nyheter og aktuelle saker | BBC Radio 1 Newsbeat | BBC Radio 1 |
Beste dekning av et live -arrangement | London 2012: De olympiske og paralympiske leker | BBC Radio 5 direkte |
Beste samfunnsprogrammering | Ciarans årsak | Ekte Radio Nordvest |
Årets personlighet for musikkradio | Christian O'Connell | Absolutt radio |
Årets musikkradiokringkaster | Cerys Matthews | BBC Radio 6 Music |
Årets taleradiokringkaster | Eddie Mair | BBC Radio 4 |
Årets radiojournalistikk | John Humphrys | BBC Radio 4 |
Beste bruk av merkevareinnhold | Christian O'Connell frokostshow med Wickes | Absolutt radio |
Beste reklamekampanje/reklamekampanje | Den gotiske fantasien | BBC Radio 4 & 4 Extra Presentation for BBC Radio 4 |
Beste konkurranse | Coca-Cola fanreporter | talkSPORT |
Beste stasjonsbilder | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 |
Beste musikkinnslag eller dokumentar | Historien om Ed Sheeran | BBC Radio 1 |
Beste nyhetsinnslag eller dokumentar | Bombardementet av Homs | BBC World Service |
Beste innslag eller dokumentar | Bruising Silence | BBC Radio 1 |
Beste komedie | Isy Suttie : Pearl og Dave | BBC Radio 4 |
Beste drama | Fru Browns motstand | BBC Radio 4 |
Beste bruk av multiplattform | Radio 1s anmeldelse | BBC Radio 1 |
Årets stasjon (under 300 000) | KL.FM 96.7 | KL.FM 96.7 |
Årets stasjon (300 000 - 1 million) | BBC Radio Humberside | BBC Radio Humberside |
Årets stasjon (1 million pluss) | Metro Radio | Metro Radio |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 5 direkte | BBC Radio 5 direkte |
Årets radiomerke i Storbritannia | Klassisk FM | Klassisk FM |
Gullprisen | Richard Park | |
Special Gold Award | Steve Lamacq | BBC Radio 6 Music |
Gullprisvinnere i 2012
Kategori | Programtittel | Stasjon |
Årets frokostshow (10 millioner pluss) | KISS Frokost med Rickie, Melvin og Charlie | Kiss 100 |
Årets frokostshow (under 10 millioner) | Ekte radiofrokost med Gary og Lisa | Real Radio Nordøst |
Beste musikkprogram | Fearne Cotton | BBC Radio 1 |
Beste spesialistmusikkprogram | David Rodigan | BBC Radio 2 |
Beste underholdningsprogram | Beryl og Betty | BBC Radio Humberside |
Beste taleprogram | Stephen Nolan | BBC Radio 5 Live |
Beste sportsprogram | Keys & Grey | talkSPORT |
Program for beste nyheter og aktuelle saker | 5 Live Drive | BBC Radio 5 Live |
Beste omtale av Breaking News | PM | BBC Radio 4 |
Beste dekning for live events | Det kongelige bryllupet | BBC World Service |
Beste samfunnsprogrammering | Ansikt til ansikt | Nasjonal fengselsradio |
Beste internettprogram | Science Weekly: Sounds of the Space Shuttle - An Acoustic Tribute | Vergen |
Årets personlighet for musikkradio | Chris Evans | BBC Radio 2 |
Årets musikkutsender | Jools Holland | BBC Radio 2 |
Årets taleradiopersonlighet | Danny Baker | BBC Radio 5 Live |
Årets talesending | Victoria Derbyshire | BBC Radio 5 Live |
Årets nyhetsjournalist | Mike Thomson | BBC Radio 4 |
Beste intervju | Eddie Mair intervjuer Julie Nicholson | BBC Radio 4 |
Årets stasjonsprogrammerer | Andy Roberts | KYSSE |
Beste bruk av merkevareinnhold | Danny Wallaces nakne frokost | Xfm |
Beste singelkampanje/reklame | Geoff Lloyd's Hometime Show - The Complaints | Absolutt radio |
Beste reklamekampanje/reklamekampanje | Wimbledon 2011 | BBC Radio 2 |
Beste konkurranse | 2 Fremmede og et bryllup | 106 JACKfm Oxfordshire og glide FM 107,9 Oxfordshire |
Beste stasjonsbilder | BBC Radio 1Xtra | BBC Radio 1Xtra |
Beste musikkfilm/spesial/dokumentar | Feeling Good - The Nina Simone Story Part 1 | BBC Radio 2 |
Beste nyhetsinnslag/spesial/dokumentar | Barn av Ardoyne | BBC Radio 3 |
Beste innslag/spesial/dokumentar | Å gå med de sårede | Glatt radio |
Beste komedie | Mark Steel er i byen | BBC Radio 4 |
Beste drama | På den | BBC Radio 4 |
Beste bruk av multiplattform/sosiale medier | Spiller nå@6Music | BBC Radio 6 Music |
Årets stasjon (under 300 000) | KL.FM 96.7 | KL.FM 96.7 |
Årets stasjon (300 000 - 1 million) | 107.6 Juice FM | 107.6 Juice FM |
Årets stasjon (1 million pluss) | Radio City 96.7 | Radio City 96.7 |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 6 Music | BBC Radio 6 Music |
Gullprisen | Nicholas Parsons |
Vinnere av gullprisen 2011
Kategori | Programtittel | Stasjon |
Årets frokostshow (10 millioner pluss) | 5 live frokost | BBC Radio 5 direkte |
Årets frokostshow (under 10 millioner) | Graham Mack frokostshow | BBC Wiltshire |
Beste musikkprogram | Simon Mayo Drivetime | BBC Radio 2 |
Beste spesialistmusikkprogram | Jazz på 3 | BBC Radio 3 |
Beste underholdningsprogram | Frank Skinner Show | Absolutt radio |
Beste taleprogram | The Infinite Monkey Cage | BBC Radio 4 |
Beste sportsprogram | Fighting Talk | BBC Radio 5 direkte |
Program for beste nyheter og aktuelle saker | Victoria Derbyshire | BBC Radio 5 direkte |
Beste omtale av Breaking News | 5 live Drive: Birth of the Coalition | BBC Radio 5 direkte |
Beste dekning for live events | Ryder Cup på 5 live | BBC Radio 5 direkte |
Beste samfunnsprogrammering | Advarsel: Kan inneholde nøtter | BBC Radio Berkshire |
Beste internettprogram | Svar meg dette! | Svar meg dette! |
Årets personlighet for musikkradio | Ronnie Wood | Absolutt radio, absolutt klassisk rock |
Årets musikkutsender | Zane Lowe | BBC Radio 1 |
Årets taleradiopersonlighet | Danny Baker | BBC Radio 5 live, BBC London 94.9 |
Årets talesending | Jeremy Vine | BBC Radio 2 |
Årets nyhetsjournalist | Matthew Price | BBC Radio 4 |
Beste bidragsyter på lufta | Annabel Port | Absolutt radio |
Beste intervju | Jeremy Vine intervjuer Gordon Brown | BBC Radio 2 |
Beste bruk av merkevareinnhold | Alex Masterley på Classic FM med Towry | Klassisk FM |
Beste singelkampanje/reklame | Capital's Summertime Ball Mash-up | 95,8 Capital FM |
Beste reklamekampanje/reklamekampanje | FIFA World Cup 2010, Sør -Afrika på talkSPORT | talkSPORT |
Beste konkurranse | Beat the Star | Heart West Midlands |
Beste stasjonsbilder | Kiss 100 | Kiss 100 |
Beste musikkspesial | John Bonham -historien | BBC 6 Music |
Spesialtilbud for beste nyheter | Raoul Moat - De siste timene | Ekte radio |
Beste egenskap | Hæl, tå, gå sammen | BBC Radio 4 |
Beste komedie | Jason Byrne Show | BBC Radio 2 |
Beste drama | Hvert barn er viktig | BBC Radio 4 |
Beste bruk av multiplattform | BBC introduserer | BBC Radio 1, BBC 6 Music, BBC Asian Network, BBC Radio 1Xtra, BBC Radio 3, BBC Local Radio, BBC Radio 2 |
Årets stasjon (under 300 000) | Sentral FM (103,1 FM) | Sentral FM (103,1 FM) |
Årets stasjon (300 000 - 1 million) | BBC Radio Derby | BBC Radio Derby |
Årets stasjon (1 million pluss) | 105.4 Real Radio North West | 105.4 Real Radio North West |
Årets digitale stasjon | Morsomme barn | Morsomme barn |
Årets stasjon i Storbritannia | talkSPORT | talkSPORT |
Årets stasjonsprogrammerer | Moz Dee | talkSPORT |
Special Gold Award | Annie Nightingale | BBC Radio 1 |
Gullprisen | Jenni Murray |
Gullprisvinnere i 2010
Kategori | Programtittel | Stasjon |
Årets frokostshow (10 millioner pluss) | I dag | BBC Radio 4 |
Årets frokostshow (under 10 millioner) | Dixie & Gayle, The Real Breakfast Show | Real Radio Yorkshire |
Beste musikkprogram | Dermot O'Leary Show | BBC Radio 2 |
Beste spesialistmusikkprogram | Zane Lowe | BBC Radio 1 |
Beste underholdningsprogram | The Capital Breakfast Show | 95,8 Capital FM |
Beste taleprogram | Nihal på BBC Asian Network | BBC Asian Network |
Beste sportsprogram | Sportsound | BBC Radio Scotland |
Program for beste nyheter og aktuelle saker | Newshour | BBC World Service |
Beste omtale av Breaking News | Alzheimers tragedie | BBC Radio Ulster |
Beste dekning for live events | Absolutt uskarphet | Absolutt radio |
Beste samfunnsprogrammering | The New Ballads of Reading Gaol | BBC Radio Berkshire |
Beste internettprogram | Hackney Podcast | hackneypodcast.co.uk |
Årets personlighet for musikkradio | Scott Mills | BBC Radio 1 |
Årets musikkutsender | Zane Lowe | BBC Radio 1 |
Årets taleradiopersonlighet | Frances Finn | BBC Radio Nottingham |
Årets talesending | Sir David Attenborough | BBC Radio 4 |
Årets nyhetsjournalist | Lyse Doucet | BBC World Service |
Beste spesialistbidragsyter | Mark Kermode | BBC Radio 5 direkte |
Beste intervju | Jenni Murray intervjuer Sharon Shoesmith | BBC Radio 4 |
Årets stasjonsprogrammerer | Euan McMorrow | Radio City 96.7 |
Beste bruk av merkevareinnhold | NME Radio for Skins Radio | NME Radio |
Beste singelkampanje/reklame | Kjære Stan | talkSPORT |
Beste reklamekampanje/reklamekampanje | Stem Joe | Real Radio Nordøst |
Beste konkurranse | Hvem kaller kristen ' | Absolutt radio |
Beste stasjonsbilder | Oxfordshires 106 JACK fm | Oxfordshires 106 JACK fm |
Beste musikkspesial | Elvis av Bono | BBC Radio 4 |
Spesialtilbud for beste nyheter | Kryssende kontinenter: Tsjetsjenia | BBC Radio 4 |
Beste egenskap | Arkiv på 4: Jobber for Margaret | BBC Radio 4 |
Beste komedie | Adam og Joe | BBC 6 Music |
Beste drama | Folk som snogger på offentlige steder | BBC Radio 3 |
Årets stasjon (opptil 300 000) | Moray Firth Radio (MFR) | Moray Firth Radio (MFR) |
Årets stasjon (300 000 - 1 million) | BBC Radio Derby | BBC Radio Derby |
Årets stasjon (1 million pluss) | Kiss 100 | Kiss 100 |
Årets digitale stasjon | Planet Rock | Planet Rock |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 5 direkte | BBC Radio 5 direkte |
Gullprisen | Trevor Nelson | |
Spesialprisen | BFBS Radio |
Gullprisvinnere i 2009
Kategori | Vinnere | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Neil Fox | ||
Spesiell pris | Paul Brown | ||
Lokal og regional levetid | Colin Slater | BBC Radio Nottingham | |
Årets musikkmusiker | Mark Radcliffe | BBC Radio 2 (Smooth Operations) | |
Årets nyhetsjournalist | Gavin Lee | BBC Radio 5 Live (BBC News) | |
Årets talesending | Nick Ferrari | LBC 97.3 | |
Årets musikkradiopersonlighet | Chris Evans | BBC Radio 2 | |
Årets tale -radiopersonlighet | Vanessa Feltz | BBC London 94.9 | |
Sony DAB -stigende stjerne | Singing Henry (alias Henry Evans) | Kerrang! Radio | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 3 | BBC Radio 3 | |
Årets stasjon: 1 million pluss | Kerrang 105.2 | Kerrang 105.2 | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | BBC Hereford & Worcester | BBC Hereford & Worcester | |
Årets stasjon: under 300 000 | Beacon Radio (Shropshire) | Beacon Radio (Shropshire) | |
Årets stasjon: digital | Morsomme barn | Morsomme barn | |
Frokostshow | 5 Live Breakfast , presentert av Nicky Campbell og Shelagh Fogarty | BBC Radio 5 Live | |
Siste nytt | dekning av The Rangers Riot i Manchester | BBC Radio Manchester | |
Komedie | Count Arthur Strongs radioprogram | BBC Radio 4 (Komedia Entertainment and Smooth Operations) | |
Samfunnet | En lydfiksering (flekker) | Electric Radio Brixton (Prison Radio Association) | |
Konkurranse | Facebuck $ | Galaxy (Manchester, Birmingham, Yorkshire og Nordøst) | |
Drama | Mr Larkin's Awkward Day | BBC Radio 4 (BBC Radio Drama) | |
Underholdning | Chris Evans Drivetime | BBC Radio 2 | |
Trekk | Between The Ears: Staring At The Wall , presentert av Alan Dein | BBC Radio 3 (BBC Radio Documentaries) | |
Internett -program | Undulaten og fangen | Clifton bispedømme | |
Intervju | Fergal Keane tar et standpunkt og intervjuer Lana Vandenberghe | BBC Radio 4 (BBC Radio Current Affairs) | |
Lytterdeltakelse | Elektrisk radio Brixton: Daily Show | Electric Radio Brixton (Prison Radio Association og Electric Radio Brixton) | |
Live -arrangement dekning | Absolutt Coldplay | Absolute Radio (Absolute Radio og TBI Media) | |
Multiplattform -radio | dekning av Wimbledon | BBC Radio 5 Live (BBC Radio 5 Live interaktiv) | |
Musikkprogram | Ord og musikk , en temasekvens av musikk, poesi og prosa | BBC Radio 3 (BBC Radio Arts/BBC Radio 3) | |
Musikk programmering | Klassisk FM | Klassisk FM | |
Spesiell musikk | Vaughan Williams : Valiant for Truth , portrett av komponisten, presentert av Stephen Johnson | BBC Radio 3 | |
Nyheter og aktuelle saker | Verden i dag | BBC World Service (BBC World Service News and Current Affairs) | |
Spesialtilbud | Undersøkelsen: Aldri for gammel til å bry seg | BBC Radio Scotland (Stark Production) | |
Promo | Kiss the Planet - Hva vil du gjøre? | Kiss Network (Kiss Imaging Team) | |
Spesialisert musikkprogram | David Rodigan | Kiss Network (Kiss Specialist Production Team) | |
Tale | Simon Mayo og Mark Kermode | BBC Radio 5 Live (BBC News) | |
Sport | 5 Live olympisk frokost | BBC Radio 5 Live (BBC News Programs og BBC Sport) | |
Stasjonsavbildning | 1Xtra | BBC 1 Xtra | |
Temaprogrammering | Familie liv | BBC Hereford & Worcester |
2008 gullvinnere
Den 26. Sony Radio Academy Awards-seremonien, arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 12. mai 2008. BBC World Service vant fire priser, inkludert årets journalist for Owen Bennett-Jones . Gjester inkluderte Edwyn Collins , Joan Collins , Boris Johnson , Al Murray og Will Young som alle delte ut priser.
Kategori | Vinnere | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
spesiell gullpris | Brian Matthew | BBC Radio 2 | |
Spesiell pris | Jenny Abramsky | BBC Audio and Music | |
Lokal og regional levetid | Eamonn Mallie, for å rapportere The Troubles i Nord -Irland | Sentrumsradio | |
Årets musikkradiopersonlighet | Jonathan Ross | BBC Radio 2 (BBC Radio 2 og Off the Curb ) | |
Årets musikkmusiker | Andi Durrant |
Galaxy Network (Distorted Productions og Galaxy Network Programming) |
|
Årets nyhetsjournalist | Owen Bennett-Jones |
BBC World Service (BBC World Service News Programs) |
|
Årets talesending | Simon Mayo | BBC Radio 5 Live (BBC News Programs) | |
Årets stasjonsprogrammerer | Mary Kalemkerian | BBC7 | |
Stigende stjerne | George Lamb | BBC 6 Music | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 4 | BBC Radio 4 | |
Årets stasjon: 1 million pluss | Tast 103 | Key 103 (Manchester) | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | GWR Bristol | GWR Bristol | |
Årets stasjon: digital | Planet Rock | Planet Rock | |
Årets stasjon: under 300 000 | Silke FM | Silke FM | |
Frokostshow | The Chris Moyles Show | BBC Radio 1 | |
Siste nytt | dekning av Omagh -branntragedien | BBC Radio Ulster (BBC Radio Current Affairs) | |
Komedie | Down The Line (serie 2, episode 2) | BBC Radio 4 (Down The Line Productions) | |
Samfunnet | Lights Out London | Kapital 95,8 | |
Konkurranse | Selg meg svaret | Tast 103 | |
Drama | Spørsmål og svar | BBC Radio 4 (Goldhawk Essential) | |
Underholdning | The Russell Brand Show | BBC Radio 2 | |
Trekk | Malcolm McLaren 's Life and Times in LA: A Radio Movie | BBC Radio 2 (Bare Radio) | |
Internett -program | The Book Slam Podcast | The Book Slam Website (Karen P Productions/Patrick Neate) |
|
Lytterdeltakelse | Verden har din mening | BBC World Service (BBC World Service News & Current Affairs) |
|
Live -arrangement dekning | Gosnold 400 | BBC Radio Suffolk | |
Multiplattform -radio | Båtprosjektet i Bangladesh | BBC World Service | |
Musikkprogram | Den Dermot O'Leary Show | BBC Radio 2 (Murfia Productions) | |
Spesiell musikk | Feelgood -faktoren | BBC Radio 2 (Smooth Operations) | |
Nyhets- og aktualitetsprogram | Newshour | BBC World Service (BBC World Service News & Current Affairs) |
|
Nyhetsfunksjon | Storbritannias savnede jenter |
BBC Asian Network (BBC News, BBC Investigations Unit og BBC Birmingham) |
|
Promo | 96.3 Radio Aires grønne prosjekt | Radio Aire (Aire Creative) | |
Spesialisert musikkprogram | Friday Night Floorfillers med Krystle , presentert av Krystle Weaver | 97.3 Den første | |
Taleprogram | Live lørdag | BBC Radio 4 (BBC General Factual) | |
Idrettsprogram | Alle billettene er i feil hender | Radio City (Radio City News & Sport) | |
Stasjonsavbildning | Magi 105.4 | Magic 105.4 (Magic 105.4 Production) |
2007 gullvinnere
Den 25. Sony Radio Academy Awards -seremonien, arrangert av Paul Gambaccini og Terry Wogan , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 30. april 2007. Sony Broadcasters 'Broadcaster Award, en spesialpris for å markere det 25. året for prisene, var gitt til John Peel , som døde i 2004. Prisen ble mottatt av Sheila Ravenscroft, enken til Peel. Gjestene inkluderte et utvalg av skuespillere, sangere og kringkastere ( Natasha Bedingfield , Katie Derham , Fred og Richard Fairbrass ( Right Said Fred ), Sir David Frost , Amanda Holden , Jamelia , Carol Vorderman , Konnie Huq ( Blue Peter ), Melinda Messenger , Dolores O'Riordan og Richard Park ) som alle delte ut priser.
Kategori | Vinnere | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Paul Gambaccini | ||
Kringkasters kringkastingspris | John Peel | ||
Livstids prestasjonspris | Tony Butler | BBC West Midlands | |
Årets musikkmusiker | Colin Murray | BBC Radio 1 | |
Årets musikkradiopersonlighet | Chris Evans | BBC Radio 2 | |
Årets nyhetsjournalist | John Humphrys ( The Today Program ) | BBC Radio 4 (BBC Radio News) | |
Årets talesending | Eddie Nestor | BBC London 94.9 | |
Årets stasjonsprogrammerer | Francis Currie | Heart Network | |
Årets stasjon: Storbritannia | Klassisk FM | Klassisk FM | |
Årets stasjon: 1 million pluss | Radio City 96.7 | Radio City 96.7 | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | BBC Radio Derby | BBC Radio Derby | |
Årets stasjon: opptil 300 000 | Isle of Wight Radio | Isle of Wight Radio | |
Årets stasjon: digital terrestrisk | GaydarRadio | GaydarRadio | |
Frokostshow | Dagens program | BBC Radio 4 (BBC Radio News) | |
Siste nytt | dekning av tornadoen i London i 2006 | BBC London 94.9 | |
Komedie | 1966 og alt det der | BBC Radio 4 (BBC Radio Entertainment) | |
Samfunnet | Plot , samfunnshageprosjekt med base i Slough | BBC Radio Berkshire | |
Konkurranse | Hvem kaller Christian ? | Virgin Radio | |
Drama | Lorilei | BBC Radio 4 (BBC Radio Drama) | |
Underholdning | Chris Evans Show | BBC Radio 2 | |
Trekk | Radio Ballads 2006 : The Song of Steel | BBC Radio 2 (Smooth Operations) | |
Interaktivt program | PM | BBC Radio 4 (BBC Radio News) | |
Internett -program | Firin 'Squad Unsigned Podcast | firinsquad.co.uk ( Wise Buddah ) | |
Live -arrangement dekning | The Alan Shearer vitnesbyrd | Magic 1152 (Magic 1152 Sport) | |
Musikkprogram | The Mark Radcliffe Show | BBC Radio 2 (Smooth Operations) | |
Spesiell musikk | Malcolm McLarens musikalske kart over London | BBC Radio 2 (Bare Radio) | |
Nyhets- og aktualitetsprogram | Five Live Breakfast , presentert av Nicky Campbell og Shelagh Fogarty | BBC Radio 5 Live | |
Nyhetsfunksjon | Brev fra Guantanamo Bay , presentert av Gavin Esler | BBC Radio 4 (Whistledown Productions) | |
Promo | Asken |
BBC Radio 5 Live Sports Extra (fem direktekampanjer) |
|
Spesialisert musikkprogram | Friksjon | BBC Asian Network | |
Taleprogram | The Reunion , serie presentert av Sue MacGregor som gjenforener mennesker som er involvert i historiske hendelser | BBC Radio 4 (Whistledown Productions) | |
Idrettsprogram | Sportsweek , presentert av Garry Richardson | BBC Radio 5 Live (Front Page Media) | |
Stasjonsavbildning | Planet Rock | Planet Rock |
2006 Gullprisvinnere
Den 24. Sony Radio Academy Awards -seremonien, arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 8. mai 2006. Stephen Nolan ble den første personen som vant syv gull -Sony -priser. Gjester inkluderte Andrea Corr , Dame Edna Everage , Lenny Henry og Jeff Wayne som alle delte ut priser.
Kategori | Vinnere | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
spesiell gullpris | Sir Terry Wogan | BBC Radio 2 | |
Spesiell pris | The Beethoven Experience , de komplette verkene til Beethoven med dokumentarer spilt over seks dager | BBC Radio 3 | |
Årets musikkradiopersonlighet | Chris Evans | BBC Radio 2 | |
Årets musikkmusiker | Zane Lowe | BBC Radio 1 | |
Årets nyhetsjournalist | Angus Stickler | BBC Radio 4 | |
Årets talesending | Eddie Mair | BBC Radio 4 | |
Årets stasjonsprogrammerer | Richard Park | Magi 105.4 | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 1 | BBC Radio 1 | |
Årets stasjon med: 1 million pluss | Kerrang! 105,2 | Kerrang! 105.2 (West Midlands) | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | Pirate FM | Pirate FM (Cornwall, Plymouth og West Devon) | |
Årets stasjon: under 300 000 | Kyst 96.3 | Coast 96.3 (North Wales Coast) | |
Årets digitale terrestriske stasjon | Planet Rock | Planet Rock | |
Pris for frokostshow | Nick Ferrari på frokost | LBC 97,3 FM | |
Breaking news -pris | dekning av The London Bombings (7/7) | GCap Media News for Capital Radio , XFM og Choice FM | |
Komediepris | Apen som ble heldig | BBC Radio Entertainment for BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | Hearing Voices , serier som utforsker holdninger til mental helse | BBC Hereford & Worcester | |
Konkurransepris | Xfm's Rock School | Xfm | |
Dramapris | Ingen bakgrunnsmusikk | BBC Radio Drama for BBC Radio 4 | |
Underholdningspris | Chris Moyles | BBC Radio 1 | |
Feature award | Et Requiem for St Kilda | BBC Radio & Music Factual for BBC Radio 4 | |
Interaktiv programpris | Scott Mills | BBC Radio 1 | |
Live event -dekning | dekning av The Boat Race (2005) | LBC Newsroom & Programming for LBC 97.3 FM og LBC News 1152 AM | |
Musikkprogrampris | Morgen med Rick Shaw | Kerrang! 105,2 | |
Spesialpris for musikk | Lennon: The Wenner Tapes | Brook Lapping Productions for BBC Radio 4 | |
Nyhets- og aktualitetsprogrampris | 1800 News Bulletin , presentert av Harriet Cass og Charlotte Green | BBC Radio News for BBC Radio 4 | |
Nyhetsfunksjonspris | Tilbake til Sarajevo | BBC World Service News & Current Affairs for BBC World Service | |
Promopris | Kerrang! jul | Kerrang! 105,2 | |
Spesialpris for musikkprogram | Zane Lowe | BBC Radio 1 | |
Taleprogrampris | Den Stephen Nolan Show | BBC Radio Ulster | |
Sportsprogrampris | Fighting Talk , presentert av Christian O'Connell | Worlds End Television for BBC Radio 5 Live | |
Station Imaging -pris | Kerrang! 105,2 | Kerrang! 105,2 |
2005 gullvinnere
Den 23. Sony Radio Academy Awards -seremonien , som ble arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 9. mai 2005. BBC vant 22 priser inkludert 5 priser for BBC Radio 1 . Gjestene inkluderte Alice Cooper , tennisspiller Annabel Croft , TV-programleder Kirsty Gallacher , BBC Radio 4 's Sue MacGregor , Ulrika Jonsson , Heather McCartney og Shakin Stevens som alle presenterte priser.
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Steve Wright | ||
2004 -pris | Storbritannias radiohjelp | ||
Årets talesending | Jeremy Vine | BBC Radio 2 | |
Årets musikkmusiker | Zane Lowe | BBC Radio 1 | |
Årets nyhetsjournalist | Eddie Mair | BBC Radio 4 | |
Årets DJ | Danny Baker | BBC London 94.9 | |
Årets stasjonsprogrammerer | Richard Maddock | Radio City 96.7 | |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 | |
Årets stasjon: 1 million pluss | Radio City 96.7 | Radio City 96.7 | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | BBC Three Counties Radio | BBC Three Counties Radio | |
Årets stasjon: under 300 000 | BBC Radio Foyle | BBC Radio Foyle | |
Årets digitale terrestriske stasjon | Hovedstaden Disney | Hovedstaden Disney | |
Årets frokostshow | Christian O'Connell 's Breakfast Show | Xfm | |
Årets musikkshow daglig | Kjøretid med Lucio | Kerrang! 105,2 | |
Årets nyhetsprogram | Stem Friksjon , en etterforskning av BNP | Unikt Production Co for BBC Radio 1 | |
Årets ukentlige musikkshow | Velgeren | FCUK FM | |
Komediepris | Komplett og fullstendig historie om Mona Lisa , fremført av National Theatre i Brent | Over tittelen for BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | Den Stephen Nolan Show | BBC Radio Ulster | |
Konkurransepris | Christian O'Connells rockeskole | Xfm | |
Dramapris | Latter in the Dark , en tilpasning av Nabokovs roman dramatisert av Craig Higginson | BBC Radio 3 | |
Underholdningspris | Christian O'Connells frokostshow | Xfm | |
Arrangementspris | The Drive Show: D-Day Anniversary | BBC Radio Kent | |
Feature award | Missing The Message , dokumentar om AIDS og unge | Unikt Production Co for BBC Radio 1 | |
Informasjonspris | Ulykkelig time | Viking FM og Magic 1161 | |
Interaktiv radiopris | Three Counties Breakfast | BBC Three Counties Radio | |
"Music Special" -pris | Teenage Dreams So Hard To Beat , dokumentar om John Peel presentert av Jarvis Cocker | BBC Radio 1 | |
Nyhetsutdeling | dekning av Beslan Siege | BBC World Service | |
Nyhetshistoriepris | dekning av den asiatiske tsunamien , presentert av Christian Fraser , Ross Hawkins, Shelagh Fogarty og Lesley Ashmall | BBC Radio 5 Live | |
Promopris | A77 skytsengelkampanje |
West Sound , West FM og SouthWest Sound FM |
|
Award for kort form | Blind manns skjønnhet | BBC Radio 4 | |
Spesialistmusikkpris | Zane Lowe | BBC Radio 1 | |
Taleutmerkelse | Beyond Belief : Islam og kvinner | BBC Radio 4 | |
Idrettspris | City Till I Die , dokumentar om York City FC av journalisten Colin Hazelden | BBC Radio York | |
Stasjonslydpris | Kiss 100 | Kiss 100 |
Gullprisvinnere i 2004
Den 22. Sony Radio Academy Awards -seremonien , som ble arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 12. mai 2004. Kommersiell radio vant en rekke av de beste prisene, men BBC Radio 4 beholdt prisen UK Station of the Year. Gjester inkluderte Sir Elton John , Penny Lancaster og Amy Winehouse som alle delte ut priser.
Kategori | Vinnere | Stasjon/organisasjon | Ref |
Gullpris | Johnnie Walker | ||
2003 -prisen | Ian Robertson | ||
Årets talesending | Ian Robertson | BBC Radio Sport for BBC Radio 5 Live | |
Årets musikkmusiker | David Rodigan | Kiss 100 | |
Årets nyhetsjournalist | Hugh Sykes | BBC Radio News: The World at One og PM for BBC Radio 4 |
|
Årets DJ | Christian O'Connell | Xfm | |
Årets stasjonsprogrammerer | John Simons , gruppeprogramleder | GMG Radio | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 4 | BBC Radio 4 | |
Årets stasjon: 1 million pluss | Hjerte 106,2 | Hjerte 106,2 | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | BBC Radio Suffolk | BBC Radio Suffolk | |
Årets stasjon: under 300 000 | BBC Radio Foyle | BBC Radio Foyle | |
Årets stasjon: digital terrestrisk | PrimeTime Radio | PrimeTime Radio | |
Årets frokostshow | JK & Joel @ Breakfast | Tast 103 | |
Årets musikkshow daglig | Lunsjtid med ess og usynlig | 1Xtra for BBC | |
Årets ukentlige musikkshow | Jonathan Ross | Off The Curb Productions / BBC Radio 2 | |
Årets nyhetsprogram | Kryssende kontinenter : India | BBC Radio Current Affairs for BBC Radio 4 | |
Årets reklamekampanje | 8 Mile | BBC -kringkasting for BBC Radio 5 Live | |
Komediepris | Jeg beklager at jeg ikke har en julesang | BBC Radio Entertainment for BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | No Buts , en slutte å røyke kampanje, arrangert av Chris Ashley | BBC Radio Shropshire | |
Konkurransepris | Lev med Matt og H. | GWR FM Wiltshire | |
Dramapris | The Loneliest Road , skrevet og regissert av Gregory Whitehead | BBC Radio Drama for BBC Radio 3 | |
Underholdningspris | Jono og Harriet på frokost | Hjerte 106,2 | |
Arrangementspris | Statsbesøk av president Bush | BBC Radio Cleveland | |
Feature award | Arkivtiden: Lance -korporal Baronowskis Vietnam | Loftus Productions for BBC Radio 4 | |
Informasjonspris | Livet betyr noe | Den første | |
Interaksjonspris | Den Stephen Nolan Show | City Beat | |
"Music Special" -pris |
For One Night Only: Bob Marley Live at Lyceum , presentert av Paul Gambaccini |
BBC Radio & Music/Factual for Radio 4 | |
Nyhetsutdeling | Drive , presentert av Peter Allen og Jane Garvey | BBC Radio News for BBC Radio 5 Live | |
Nyhetshistoriepris | Jeremy Bowen : Fangsten av Saddam Hussein | Ten Alps /BBC Radio 5 Live | |
Award for kort form | Fast i midten | BBC Radio & Music Factual for BBC Radio 4 | |
Spesialistmusikkpris | Andy Kershaw , festival i ørkenen | BBC Radio 3 | |
Taleutmerkelse | Stephen Nolan Show | City Beat | |
Idrettspris | The Real Alex Ferguson , presentert av Clive Anderson | Unikt Production Co. for BBC Radio 5 Live | |
Stasjonslydpris | BBC Radio 5 Live | BBC Radio 5 Live |
2003 gullvinnere
Den 21. Sony Radio Academy Awards -seremonien , som ble arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 8. mai 2003. BBC Radio 4 vant seks priser, inkludert UK Station of the Year. Gjester inkluderte Grace Jones , Sam Fox , Tony Blackburn og Meatloaf som alle delte ut priser.
Kategori | Vinnere | Stasjon/organisasjon | Ref |
Gullpris | John Humphrys | ||
2002 -pris | Jonathan Ross | ||
Tale kringkastingspris | Stephen Nolan | Belfast City Beat | |
Musikkkringkastingspris | Paul Gambaccini | Howlett Media/Unique The Production Co. for BBC Radio 2 |
|
Nyhetssenderprisen | Mark Murphy | BBC Radio Suffolk | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 4 | BBC Radio 4 | |
Årets stasjon: 1 million pluss | BBC Radio Ulster | BBC Radio Ulster | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | Pirate FM | Pirate FM (Cornwall) | |
Årets stasjon: under 300 000 | FM103 Horizon | FM103 Horizon (Milton Keynes) | |
Årets stasjon: digital terrestrisk | Saga Radio | Saga Radio (London) | |
Frokostmusikkpris | Christian O'Connell 's Breakfast Show | XFM (London) | |
Komediepris | Bare ett minutt | BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | Helt nå | BBC Radio Leeds | |
Konkurransepris | Caravan of Doom | 102.7 Heretter FM | |
Dramapris | Runt | BBC World Service | |
Underholdningspris | Jonathan Ross Show | Off the Curb Productions /BBC Radio 2 | |
Arrangementspris | dekning av Cheltenham -festivalen 2002 , forankret av John Inverdale | BBC Radio 5 Live | |
Feature award | Problemene med narkotika | All Out Productions for BBC Radio 1 | |
Interaksjonspris | Stephen Nolan Show | Belfast City Beat | |
Musikkprogrammeringspris: daglige sekvenser | Sent veikryss | BBC Radio 3 | |
Musikkprogrammeringspris: enkeltprogrammer | Dominic Mohan : The Who Special | Virgin Radio | |
"Music Special" -pris | Aksler, motorer, musikk og Motown | BBC Wales Music for BBC Radio 4 | |
Nyhetsdekningspris | Dagens program : Etiopisk hungersnød | BBC Radio 4 | |
Nyhetsutdeling | Andy Whittakers frokostshow | BBC Radio Derby | |
Nyhetsprogrampris | Fil på 4 : Cot Deaths | BBC Radio 4 | |
Kort formpris | Om å si farvel | BBC Radio 4 | |
Spesialistmusikkpris | Bobby Friction & Nihal Presents | BBC Radio 1 | |
Taleutmerkelse | Stark Talk: Joe Simpson | Stark Productions for BBC Radio Scotland | |
Idrettspris | Football Finance: The Bankrupt Game | BBC Radio 5 Live | |
Stasjonslydpris | BBC 7 | BBC 7 |
Gullprisvinnere i 2002
Den 20. Sony Radio Academy Awards -seremonien, arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 2. mai 2002. BBC Radio 4 vant flest priser (seks). Gjestene inkluderte sangerne Jarvis Cocker og Feargal Sharkey , skuespilleren Janet Suzman og jentegruppen Sugababes som alle delte ut priser.
Kategori | Vinner | Stasjon | Ref |
Gullpris | John Peel | ||
2001 -pris | BBC World Service | BBC World Service | |
Tale kringkastingspris | Alan Green | BBC Radio 5 Live | |
Nyhetssenderprisen | Peter Allen og Jane Garvey | BBC Radio 5 Live | |
Musikkkringkastingspris | Store George | BBC Three Counties Radio | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 | |
Årets stasjon: 1 million pluss | Radio City 96.7 | Radio City 96.7 (Liverpool) | |
Årets stasjon: 300 000 - 1 million | BBC Radio Cumbria | BBC Radio Cumbria | |
Årets stasjon: under 300 000 | FM103 Horizon | FM103 Horizon (Milton Keynes) | |
Årets stasjon: digital terrestrisk | Ettord Radio | Ettord Radio | |
Frokostmusikkpris | Våkn opp til Wogan | BBC Radio 2 | |
Frokostnyheter og pratpris | Five Live Breakfast - New York | BBC Radio 5 Live | |
Komediepris | Beklager at jeg ikke har noen anelse | BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | Troens søyler | BBC Radio 1 | |
Konkurransepris | Slutt med dynen din | 96.3 Radio Aire (Leeds) | |
Dramapris | En kvinne i vente | BBC Radio 4 | |
Underholdningspris | Terry Garoghans siste buss til Whitehawk | Sørlige FM | |
Arrangementspris | Minne søndag 2001 | BBC Radio 4 | |
Feature award | Røtter av homofobi | BBC Radio 4 | |
Interaktiv pris | Den Stephen Nolan Show | Belfast City Beat | |
Musikkprogrammeringspris: daglige sekvenser | The Pete & Geoff Show , presentert av Pete Mitchell og Geoff Lloyd | Virgin Radio | |
Musikkprogrammeringspris: enkeltprogrammer | Andy Kershaw | BBC Radio 3 | |
"Music Special" -pris | Dårlig tegnet Amerika | BBC Radio 1 | |
Nyhetsdekningspris | dekning av Holy Cross Girls School -tvisten | BBC Radio Ulster | |
Nyhetsprogram | Dokument - dagen de fikk det til å regne | BBC Radio 4 | |
Kort formpris | Fresh Air Kids | BBC Radio 4 | |
Spesialistmusikkpris | Charlie Gillett | BBC London 94.9 | |
Taleutmerkelse | En karibisk natt , arrangert av Andy Kershaw og Linton Kwesi Johnson | BBC Radio 3 | |
Idrettspris | Chiles på lørdag | BBC Radio 5 Live | |
Stasjonslydpris | Kiss 100 | Kiss 100 (London) |
2001 Gullprisvinnere
Den 19. Sony Radio Academy Awards -seremonien, arrangert av Paul Gambaccini , ble arrangert på Grosvenor House Hotel i London 30. april 2001. BBC vant gullpriser i 23 av 30 kategorier. En ny kategori, Digital Terrestrial Station, (vunnet av OneWord Radio ) ble introdusert. Vinneren av prisen for livstidsprestasjon, Chris Tarrant , kritiserte den kommersielle sektoren for å undertrykke spontanitet i radio.
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Gullpris | Chris Tarrant | ||
2000 -pris | Terry Wogan | BBC Radio 2 | |
Spesiell pris | Derek Cooper OBE | BBC Radio 4 | |
Tale kringkastingspris | Peter White | BBC Radio 4 | |
Musikkkringkastingspris | Stuart Maconie | BBC Radio 2 | |
Nyhetssenderprisen | Jon Gaunt | BBC Three Counties Radio | |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 | |
Årets stasjon: 500 000 - 12 millioner | Clyde 1 | Clyde 1 (Glasgow) | |
Årets stasjon: opptil 500 000 | BBC Radio Foyle | BBC Radio Foyle (Londonderry) | |
Årets digitale terrestriske stasjon | OneWord Radio | OneWord Radio | |
Frokostmusikkpris | Daryl Denham om morgenen | 100,7 Heart FM (Birmingham) | |
Frokostnyheter og pratpris | The Jon Gaunt Breakfast Show | BBC Three Counties Radio | |
Komediepris | Døde ringere | BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | Floodwatch 2000 | BBC Radio York | |
Konkurransepris | Hei sexy | Kiss 100 | |
Dramapris | Alpha , skrevet av Mike Walker | BBC World Service | |
Underholdningspris | Bitz and Pieces CD | Murf Media for lokale stasjoner i Storbritannia | |
Arrangementspris | dekning av OL | BBC Radio 5 Live | |
Feature award | Tretten måter å se på en svarttrost | BBC Radio 3 | |
Interaktiv pris | Den Stephen Rhodes Forbruker Program | BBC Three Counties Radio | |
Musikkprogrammeringspris - daglige sekvenser | The Mark Radcliffe Show | BBC Radio 1 | |
Musikkprogrammeringspris - enkeltprogrammer | Smash Hits , presentert av Darren Proctor | Legg til Big City Network | |
"Music Special" -pris | Hymnus Paradisi , skrevet av Eric Pringle | BBC Radio 4 | |
Nyhetsdekningspris | The Jon Gaunt Breakfast Show | BBC Three Counties Radio | |
Nyhetsprogrampris | On Your Farm , presentert av Anna Hill | BBC Radio 4 | |
Kort formpris | Colloquies - Thomas Lynch | BBC Radio 4 | |
Spesialistmusikkpris | A Beginner's Guide To Reggae , presentert av Mark Lamarr | BBC Radio 2 | |
Taleutmerkelse | Girl Talk , presentert av Heidi Williams | BBC Radio Wales | |
Idrettspris | Wembley Live Obituary Show , presentert av Jim White | BBC Radio 5 Live | |
Stasjonslydpris | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 |
2000 gullprisvinnere
Den 18. Sony Radio Academy Awards -seremonien ble holdt på Grosvenor House Hotel i London 2. mai 2000. BBC Radio 4 var den mest nominerte stasjonen, med 24 bidrag, og mottok fire priser. Gjester inkluderte skuespillerne Jenny Agutter og Christopher Lee , Chris Smith ( statssekretær for kultur ) og Dale Winton , som alle delte ut priser.
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Gullpris | Ralph Bernard | Klassisk FM / GWR | |
Livstids prestasjonspris | Alan "Fluff" Freeman | ||
Musikkkringkastingspris | Pete Tong | Wise Buddah for BBC Radio 1 | |
Nyhets- og snakkesenderpris | Roger Phillips | BBC Radio Merseyside | |
Årets stasjon (Storbritannia) | Klassisk FM | Klassisk FM | |
Årets stasjon (500 000 - 12 millioner) | Kiss 100 | Kiss 100 | |
Årets stasjon (opptil 500 000) | BBC Radio Foyle | BBC Radio Foyle | |
Frokostmusikkpris | Bam Bam frokost | Kiss 100 | |
Frokostnyheter og pratpris | Morgenprogrammet | BBC Radio Foyle | |
Komediepris | Blue Jam | Talkback Productions for BBC Radio 1 | |
Konkurransepris | Jonos australske opplevelse | Hjerte 106,2 | |
Dramapris | Plums krig , skrevet av Michael Butt | Fiksjonsfabrikken for BBC Radio 4 | |
Underholdningspris | Jon & Andy | 103.2 Strøm FM | |
Arrangementspris | dekning av The Open golfturnering | BBC Sport for BBC Radio 5 Live | |
Feature award | Out of the Darkness: The Triumph of Nelson Mandela | Radio 4 Home Current Affairs for BBC Radio 4 | |
Interaktiv pris | På ballen | BBC Skottland | |
Musikkpresentasjonspris: Storbritannia | Jonathan Ross Show | BBC Music Entertainment og Off The Curb Productions for BBC Radio 2 |
|
Musikkpresentasjonspris: regional | Bam Bam frokost | Kiss 100 | |
"Music Special" -pris | For Your Ears Only , presentert av Honor Blackman | BBC Music Entertainment for BBC Radio 2 | |
Nyhetspris | Late Night Live : Soho Bomb , presentert av Brian Hayes | BBC News and Current Affairs for BBC Radio 5 Live | |
Public service -pris | Sunday Surgery , presentert av Sara Cox og Dr. Mark Hamilton | BBC Music Entertainment for BBC Radio 1 | |
Out of the Red , presentert av Sara Cox | |||
Chemical Beats , presentert av Danny Dyer | |||
Kort formpris | Woman's Hour -innlegg | BBC -funksjoner og hendelser for BBC Radio 4 | |
Spesialistmusikkpris | Over hele verden med Gilles Peterson | Somethin 'Else for BBC Radio 1 | |
Taleutmerkelse | Evakueringen: Den sanne historien , presentert av Charles Wheeler | Martin Weitz assos. for BBC Radio 4 | |
Idrettspris | Super Sunday , presentert av Gideon Coe og Pete Stevens | BBC GLR | |
Stasjonslydpris | Klassisk FM | Klassisk FM |
1999 gullprisvinnere
Den 17. Sony Radio Academy Awards -seremonien ble holdt på Grosvenor House Hotel i London 28. april 1999 og ble arrangert av Kirsty Young og Paul Gambaccini .
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Gullpris | Zoe Ball | BBC Radio 1 | |
Musikkkringkastingspris | Mark Lamarr | BBC Radio 2 | |
Talk/news kringkasteren pris | Tim Hubbard | BBC Radio Cornwall | |
Sports kringkastingspris | Ian Payne | BBC Radio 5 Live | |
Årets stasjon | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 | |
Årets regionale stasjon | Clyde 2 | Clyde 2 (Glasgow) | |
Årets lokale stasjon | Moray Firth Radio | Moray Firth Radio (Inverness) | |
Kunstpris | Fryktens landskap | BBC Radio 4 | |
Frokostmusikkpris | Adam Cole frokostshow | Galaxy 102 (Manchester) | |
Frokostprat/nyhetspris | 5 Live frokost | BBC Radio 5 Live | |
Komediepris | Gamle Harrys spill | BBC Radio 4 | |
Fellesskapspris | dekning av Omagh -bombingen | BBC Radio Ulster | |
Konkurransepris | Bor i bilen | Radio City 96.7 (Liverpool) | |
Musikkpris på dagtid | The Mark Radcliffe Show | BBC Radio 1 | |
Prat på dagtid/nyheter | Mellom oss selv | BBC Radio 4 | |
Dramapris | Bleak House | BBC Radio 4 | |
Drivetime -musikkpris | Simon James | 96.3 Aire FM (Leeds) | |
Drivetime talk/news award | Ekstra kveld : Avtaledag | BBC Radio Ulster | |
Musikkpris for kveld/sen kveld | Pete Tong 's Essential Selection | Wise Buddah for BBC Radio 1 | |
Kveld/sen kveldssnakk/nyhetspris | Oppe hele natten | BBC Radio 5 Live | |
Arrangementspris | dekning av tronen for den syvende biskopen i Liverpool | BBC Radio Merseyside | |
Feature award - musikk | We Got The Funk | BBC Radio 1 | |
Feature award - tale | Between the Ears: Out of the Blue | BBC Radio 3 | |
Magasinpris | Home Truths , arrangert av John Peel | BBC Radio 4 | |
Nyhetspris | Oppdrett i dag | BBC Radio 4 | |
Kort formpris | Home Truths Inserts | BBC Radio 4 | |
Spesialpris for musikk | Rist, rangle og rull | BBC Radio 2 | |
Idrettspris | Metro Sport: To Wembley -finaler | Metro FM (Newcastle) | |
Stasjonsmerkepris | Klassisk FM | Klassisk FM | |
Musikkpris i helgen | Alan Mann's Afters | Klassisk FM | |
Weekendprat/nyhetspris | Hjemmesannheter | BBC Radio 4 |
Gullprisvinnere i 1998
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Chris Evans | Virgin Radio | |
Spesiell pris | Piers Plowright | BBC | |
Roger Bennett | BBC | ||
Alex Dickson | Radio Clyde | ||
Cliff Morgan | BBC | ||
Årets kringkaster (diskusjon/nyheter) | Anna Raeburn | Snakk Radio | |
DJ -pris | Jo Whiley , for Lunchtime Social | BBC Radio 1 | |
Årets stasjon (hovedsakelig til Storbritannia) | BBC Radio 5 Live | BBC Radio 5 Live | |
Årets stasjon (1 - 12 millioner lyttere) | BBC Radio WM | BBC Radio WM | |
Årets stasjon (opptil 1 million lyttere) | Moray Firth Radio | Moray Firth Radio | |
Kunstpris | Design for Living: Fallingwater | Bare radio for BBC Radio 3 | |
Frokostpris (musikk) | Morning Glory , presentert av Steve Jackson | Kiss 100 London | |
Breakfast award (diskusjon) | Frokostprogram | BBC Radio 5 Live | |
Komediepris | Blue Jam (program 4) | BBC Radio 1 | |
Fellesskapspris | Brystkreft -bevissthetskompilering | BBC Radio Ulster | |
Konkurransepris | OL for mobiltelefoner | Hjerte 106,2 | |
Pris på dagtid (musikk) | Mark Radcliffe Show | BBC Radio 1 | |
Pris på dagtid (diskusjon/nyheter) | Den Nicky Campbell Show | BBC Radio 5 Live | |
Dramapris | Trikset er å holde pusten | BBC Radio Scotland | |
Drivetime award (musikk) | John Dunn Show | BBC Radio 2 | |
Drivetime award (diskusjon) | Kjøretid med Tim Hubbard | BBC Radio Cornwall | |
Kvelds-/senkveldspris (musikk) | Richard Allinson Show | BBC Radio 2 | |
Pris for kveld/sen kveld (diskusjon) | Oppe hele natten | BBC Radio 5 Live | |
Arrangementspris | dekning av begravelsen til Diana, prinsessen av Wales | BBC ( Network , Regional and Local ) Radio og BBC World Service | |
Feature award (musikk) | Klubben som Scott bygde | BBC Radio 2 | |
Feature award (diskusjon/nyheter) | Likemannen | BBC Radio 4 | |
Magasinpris | Toppen av Pops Radio Show | BBC Radio 1 | |
Nyhetspris | dekning av prinsessen av Wales død | BBC Radio 4 og BBC Radio 5 Live | |
Kort formpris | GRF julehistorie | Clyde 1 | |
Spesialpris for musikk | Sanger av Sufi Mystics | BBC World Service | |
Idrettspris | Wimbledon og The British Lions Test | BBC Radio 5 Live | |
Stasjonsmerkepris | 5 Levende stasjonsmerke | BBC Radio 5 Live | |
Helgepris (musikk) | Parkinsons søndagstillegg | BBC Radio 2 | |
Weekendpris (diskusjon/nyheter) | Ed Doolan Show | BBC Radio WM |
Vinnere av gullprisene i 1997
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Jimmy Young OBE | BBC | |
Enestående bidrag til radio | Les Ross | BRMB | |
Michael Green | BBC Radio | ||
Radio Academy Award | Quentin Howard | ||
Årets kringkaster: Storbritannia | John Inverdale | BBC Radio 5 Live | |
Årets kringkaster: lokal/regional | Owen Money | BBC Radio Wales | |
Årets radioreporter: Storbritannia | Jane Standley | BBC World Service | |
Årets radioreporter: lokal/regional | Kate Fawcett | BBC Radio Scotland | |
Årets sportssending | Alan Green | BBC Radio 5 Live | |
Årets programkontroller | Steve Martin | Pulse FM | |
Årets intervju | Syv dager | BBC Radio Ulster | |
Beste dramatiske forestilling | Kelly Hunter for Transit of Venus | BBC Radio 3 | |
Society of Authors award: beste originale drama | Five Kinds of Silence , skrevet av Shelagh Stephenson | BBC Radio 4 | |
Årets stasjon: Storbritannia | Klassisk FM | Klassisk FM | |
Årets stasjon: regional/storby | BBC Radio Wales | BBC Radio Wales | |
Årets stasjon: lokal | Moray Firth Radio | Moray Firth Radio | |
Kunstprogram/programmering | Privat utsikt | Pier Productions/BBC Radio 3 | |
Beste personlighetsbaserte programmet | Malcolm Boydens morgenprogram | BBC Radio WM | |
Frokostshow: musikkbasert | The Heart 106.2 Morning Crew | Hjerte 106,2 | |
Frokostshow: tale basert | Stuart Linnell Breakfast Show | BBC Radio WM | |
Komedie | Godhet nådig meg | BBC Radio 4 | |
Dekning av et arrangement | Live fra Tanglewood | BBC Radio 3 | |
Program for musikksekvens på dagtid | Owen Money | BBC Radio Wales | |
Dokumentarisk innslag | Alexandrias | BBC Radio 3 | |
Dramapris | The Voluptuous Tango | BBC Radio 3 | |
Lokalt engasjement | Moray Firth Radio | Moray Firth Radio | |
Magasinprogram | Papertalk | BBC Radio 5 Live | |
Nyhets- og aktualitetsprogram | Asia Gold: Lyser veien for Vietnam og formørker Vesten? | BBC Radio 4 | |
Nyhetspresentasjon | World Service News | BBC World Service | |
On air branding av stasjonsbilde | Virgin Radio ID -pakken | Virgin Radio | |
På flykonkurranse/konkurranse | Hvem gjør du? | Virgin Radio | |
Telefon-inn/aktuell debatt | Snakke tilbake | BBC Radio Ulster | |
Svar på en nyhetshendelse | Drumcree | BBC Radio Ulster | |
Service til samfunnet | Dunblane | BBC Radio Scotland | |
Kort informasjon/underholdningsfunksjon | The Afternoon Shift (med Laurie Taylor ) | BBC Radio 4 | |
Spesialisert musikkprogram | Mellom ørene : Beethovens femte | BBC Radio 3 | |
Idrettsprogram/programmering | Sparke inn' | BBC Radio 1 | |
Temaprogram for musikk | The Friday Night Rock Show med Alan 'Fluff' Freeman | Virgin Radio | |
Temaprogram for musikk | Du må gjemme vekk kjærligheten din | BBC GLR |
1996 gullvinnere
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Richard Baker | Klassisk FM | |
Årets kringkaster: Storbritannia | Chris Evans | Ginger Air Productions | |
Årets kringkaster: lokal/regional | Steve Penk | Tast 103 | |
Årets radiojournalist | Jon Silvermen | BBC Radio 4 | |
Årets sportssending | Jonathan Pearce | Capital Gold | |
Årets musikkpresentant | Brian Kay | BBC Radio 3 | |
Beste dramatiske forestilling | Janet McTeer for A Dolls House | BBC Radio 4 | |
Årets intervju | I Psychiatrists Chair: Ffyona Campbell | Michael Ember Assoc./BBC Radio 4 | |
Årets stasjon: Storbritannia | BBC Radio 5 Live | BBC Radio 5 Live | |
Årets stasjon: regional/storby | Clyde 1 | Clyde 1 | |
Årets stasjon: lokal | Moray Firth Radio | Moray Firth Radio | |
Radio Academy Award | De Henry Wood Promenade Concerts | BBC | |
Society of Authors award: beste radioforfatter | Lee Hall for I Luv U Jimmy Spud | BBC Radio 4 | |
Kreativitet/innovasjon innen radioprogrammering | Poetiske setninger | BBC Radio Scotland | |
Kunstprogram tale eller musikk | Grønt og trivelig land | BBC Radio 2 | |
Frokostshow: musikkbasert | Russ n Jono | Virgin Radio | |
Frokostshow: tale basert | Europa i dag | BBC World Service | |
Program for musikksekvens på dagtid | Lyd fra sekstitallet | BBC Radio 2 | |
Dokumentarprogram/funksjoner | Krig og fred | BBC Radio 2 | |
Dramaproduksjon | Albion -tårnet | BBC Radio 3 | |
Utdanningsprogram | Torget på Pythagoras | BBC Radio 4 | |
Hendelsesdekning | Ryder Cup -dekning | BBC Radio 5 Live | |
Magasinprogram | Avkom | BBC Radio 4 | |
Nyhets- og aktualitetsprogram | Inverdale landsdekkende | BBC Radio 5 Live | |
Nyhetspresentasjon/produksjon | Frokostprogrammet | BBC Radio 5 Live | |
On-air konkurranse/konkurranse | Apollo 13 | Virgin Radio | |
Telefon-inn/debatt | Noen spørsmål? Hong Kong , presentert av Jonathan Dimbleby | BBC Radio 4 | |
Svar på en nyhetshendelse | Dallyn på lørdag | BBC Radio 5 Live | |
Service til samfunnet | Hjertesaker | BBC Radio 2 | |
Spesialisert musikkprogram | Kershaw i Sør -Afrika | BBC Radio 1 | |
Idrettsprogram | Ryder Cup -dekning | BBC Radio 5 Live | |
Temaprogram for musikk | Fairest Isle | BBC Radio 3 | |
Bruk av komedie/komedieprogram | Folk som oss | BBC Radio 4 |
1995 gullprisvinnere
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Gullpris | Alistair Cooke for brev fra Amerika | BBC | |
Spesialpris fra Sony | Peter Baldwin CBE | Radiomyndighet | |
Årets britiske kringkaster | Neil Fox | Hovedstad FM | |
Årets lokale/regionale kringkaster | Liz Green | BBC Radio Leeds | |
Årets reporter | John Waite for Face the Facts | BBC Radio 4 | |
Årets stasjon i Storbritannia | BBC Radio 2 | BBC Radio 2 | |
Årets regionale stasjon | Hovedstad FM | Hovedstad FM | |
Årets lokale stasjon | BBC Radio Gloucestershire | BBC Radio Gloucestershire | |
Radioakademiets pris | Jenny Abramsky for lanseringen av BBC Radio 5 Live | BBC Radio 5 Live | |
Dramatisk forestilling | Christine Lahti for Three Hotels | BBC World Service | |
Dramatisk forestilling | Bernard Hepton for Elgar's Third | BBC Radio 3 | |
Kreativ skriving | Ronan Bennett for Fire and Rain | BBC Radio 4 | |
Society of Authors -pris for originalt drama | Elgar's Third av David Pownall | BBC Radio 3 | |
Kunst- eller musikkinnslag | Leonard Cohen: Tower of Song | BBC Radio 1 | |
Frokostshow: musikkbasert | Sarah Kennedys tidlige show | BBC Radio 2 | |
Chris Tarrant Breakfast Show | Hovedstad FM | ||
Frokostshow: tale basert | I dag | BBC Radio 4 | |
Dokumentarfilm eller serie | CSA får pappa til å betale | City FM/Radio City Gold | |
Dramaproduksjon | Mr McNamara | BBC World Service | |
Magasinprogram | Ut denne uken | BBC Radio 5 Live | |
Nyhets- og aktualitetsprogram | Øye på Wales | BBC Radio Wales | |
Populært musikkprogram | Det var tretti år siden i dag | BBC Radio Humberside | |
Populær musikkprogrammering | Collins og Maconies Hit Parade | BBC Radio 1 | |
Svar på en nyhetshendelse | Magasinet: IRA våpenhvile | BBC Radio 5 Live | |
Service til samfunnet | Man Matters | BBC Radio 2 | |
Kortformat eller dokumentar eller serie | Fluen | BBC Radio Wales | |
Spesialisert musikk | Musikk fra Madagaskar | BBC Radio 3 | |
Idrettspris | Dekning av Tour de France | Sørlige FM | |
Aktuelle debatter (inkludert telefon -inn) | TalkBack: Mobbing | BBC GMR | |
Bruk av komedie/komedieshow | Beklager at jeg ikke har noen anelse | BBC Radio 4 |
Gullprisvinnere i 1994
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Kenny Everett | Capital Gold | |
Beste skuespillerinne | Wendy Seager for The Life Class | BBC Radio 4 | |
Beste skuespiller | Richard Griffiths for The Love Song of Alfred J Hitchcock | BBC Radio 3 | |
Årets nasjonale kringkaster | Henry Kelly | Klassisk FM | |
Årets lokale kringkaster | Stephen Le Fevre og Liz Green | BBC Radio Leeds | |
Årets nyhetsreporter | Fergal Keane | BBC Radio 4 | |
Årets sportsreporter | John Inverdale | BBC Radio 5 | |
John Rawling | BBC Radio 5 | ||
Årets nykommer | Simon Munnery | BBC Radio 1 | |
Årets nasjonale stasjon | BBC Radio Scotland | BBC Radio Scotland | |
Årets Metropolitan stasjon | Clyde 2 | Clyde 2 | |
Årets lokale stasjon | Spire FM | Spire FM | |
Spesialpris fra Sony | BBC Radio Ulster og Downtown Radio | BBC Radio Ulster og Downtown Radio | |
Enestående service til radioindustrien | Johnny Beerling | ||
John Tydeman | BBC | ||
Enestående service til samfunnet | Rop det ut | BBC Radio Devon | |
Enestående spesiell begivenhet | U2 og 1FM | BBC Radio 1 | |
Enestående sportssending | Sport on Five | BBC Radio 5 | |
Society of Authors award: beste dramatisering | Jegerens natt | BBC Radio 4 | |
Society of Authors award: beste originale manus | Hjembundet | BBC World Service | |
Radio Academy Award | BBC RDS Development Team | BBC | |
Kunstprogram eller musikkfunksjon | Varmt i byen | Forth FM | |
Musikkprogrammeringspris | Ironiske jomfruer | BBC Radio 2 | |
Beste frokostshow: samtidsmusikk | Les Ross om morgenen | BRMB | |
Beste frokostprogram: ikke-samtidsmusikk | Våkn opp til Wogan | BBC Radio 2 | |
Beste frokostprogram: tale basert | Eddie Mair Live | BBC Radio Scotland | |
Beste dokumentarfilm | Jacks siste tape | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Blå | BBC Radio 3 | |
Beste magasin/spesialinteresse -program | Den store hellige | BBC Radio 1 | |
Beste nyheter og aktualitetsprogram | Øst, vestover - 1. Grunnleggende feil | BBC Radio 4 | |
Beste sekvens for nyheter og aktuelle saker | Sånn er det | Capital Radio | |
Beste telefon-inn | Kelly på radioen | Sentrumsradio | |
Beste populære musikkprogram | Av Hart | BBC Radio 2 | |
Beste svar på en nyhetshendelse | I dag - beleiringen i Det hvite hus i Moskva | BBC Radio 4 | |
Beste spesialiserte musikkprogram | EuroMix | BBC Radio 5 | |
Beste bruk av komedie/komedieshow | Et tilbakeblikk på nittitallet | BBC Radio 4 |
Gullprisvinnere i 1993
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Sony Gold Award | Humphrey Lyttelton | ||
Sony Special Award | Misha Glenny | BBC | |
Beste skuespillerinne | Miriam Margolyes for The Queen and I | BBC Radio 4 | |
Beste skuespiller | Keith Clifford for Randles skandaler | BBC Radio 4 | |
Årets nasjonale kringkaster | John Peel | ||
Årets lokale kringkaster | David Dunseith | BBC Radio Ulster | |
Årets nyhetsreporter | Malcolm Brabant | BBC Radio 4 | |
Årets sportsreporter | Jonathan Agnew | BBC Radio 3 og BBC Radio 5 | |
Nykommerpris | Tom Bright | Radio bølge | |
Årets nasjonale stasjon | Klassisk FM | Klassisk FM | |
Årets Metropolitan stasjon | Clyde 2 | Clyde 2 | |
Årets lokale stasjon | Fox FM | Fox FM | |
Enestående service til samfunnet | Handlingsår | BBC Radio Nottingham | |
Enestående spesiell begivenhet | Coca Cola nasjonale musikkdag | MCM -nettverk for Independent Radio | |
Enestående sportssending | OL i Barcelona | BBC Radio 5 | |
Radio Academy kreativ pris | David Hatch | ||
Society of Authors award: beste dramatisering/tilpasning | Weir of Hermiston | BBC Radio Scotland og Radio 4 | |
Beste kunstprogram eller innslag | Larks Stigende | BBC Radio 4 | |
Beste frokostshow: samtidsmusikk | Tony Blackburn frokostshow | Capital Gold | |
Beste frokostprogram: ikke-samtidsmusikk | Nick Bailey | Klassisk FM | |
Beste frokostprogram: tale basert | Mike Carltons morgenrapport | LBC Newstalk | |
Beste dokumentarfilm | Lydspor: Jason og Thunderbirds | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Mesteren og Margarita | BBC World Service og BBC Radio 4 | |
Beste magasin/spesialinteresse -program | Punters | BBC Radio 4 | |
Beste musikkprogrammering | Friel's Fancy (folk, blues og jazz) | BBC Radio Ulster | |
Beste nyheter og aktualitetsprogram | File on Four : Feltham Remand Center | BBC Radio 4 | |
Beste sekvens for nyheter og aktuelle saker | God morgen Ulster | BBC Radio Ulster | |
Beste originale manus | A Matter of Sex , skrevet av Nick Stafford | BBC Radio 4 | |
Beste telefon-inn | Hayes Over Britain | BBC Radio 2 | |
Beste populære musikkprogram | Unsungte helter | Unik kringkasting /BBC Radio 1 | |
Beste svar på en nyhetshendelse | Ayodhya/Asian Newshour | BBC Radio Leicester | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Skottlands musikk | BBC Radio Scotland | |
Beste bruk av komedie/komedieshow | Kjenner meg, kjenner deg | BBC Radio 4 |
Gullprisvinnere i 1992
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
---|---|---|---|
Radio Academy Award | Sir Richard Attenborough | ||
Gullpris | Sir James Savile | ||
Beste skuespillerinne | Harriet Walter for Medea | BBC Radio 3 | |
Felicity Kendal for In the Native State | BBC Radio 4 | ||
Beste skuespiller | Tom Courtenay for blomster for Algernon | BBC Radio 4 | |
Årets personlighet | Danny Baker | BBC | |
Årets lokale personlighet | Peter Adamson | BBC Radio Humberside | |
Årets Smash Hits nasjonale DJ | Simon Mayo | BBC Radio 1 | |
Smash Hits årets lokale DJ | Pat Sharp | Hovedstad FM | |
Årets reporter | Allan Little | BBC Radio 4 | |
Årets kommentator | Archie MacPherson | Clyde 1 og Clyde 2 | |
Årets nye kringkaster | Richard Coles | BBC Radio 5 | |
Årets stasjon | Bruk FM | Bruk FM | |
Society of Authors drama award | Lavendelsang | BBC Radio 4 | |
Society of Authors forfatterpris | Tom Stoppard for In the Native State | BBC Radio 3 | |
Spesiell pris | God Save the Queen (komedie) | Invicta FM | |
Spesiell Sony -pris | BBC World Service | BBC World Service | |
Pris for sosial handling | I kontakt | BBC Radio 4 | |
Beste frokostprogram: musikkbasert | Mark Page Breakfast Show | Aire FM | |
Beste frokostprogram: tale basert | I dag : Golfkrigen første dag | BBC Radio 4 | |
Beste komedie/lett underholdningsprogram | Perforert Ulster | BBC Radio Ulster | |
Beste dokumentarfilm | Fungerer opp | BBC Radio 3 | |
Beste magasinprogram | Landemerke | BBC Radio Wales | |
Beste musikkbaserte show | Under forberedelse | BBC Radio 3 | |
Beste nyheter og aktuelle saker | John Tanner og Rachel Maclean | BBC Radio Oxford | |
Beste telefon-inn | Jeremy Dry Mid-Morning Show | BBC Hereford & Worcester | |
Beste kortformede funksjon | Fredag: Dr. Frank Ryding | BBC Radio 4 | |
Beste spesialiserte musikkshow | Ute på Blue Six | BBC Radio 1 | |
Beste eksterne kringkastingsarrangement | Twin Cities Weekend | BBC Radio 3 | |
Annen daglig sekvens: musikkbasert | John Kelly Show | BBC Radio Ulster | |
Annen daglig sekvens: tale basert | Outlook - Giselspesial | BBC World Service | |
Spesialisert taleprogram | På kanten | BBC Radio Ulster | |
Idrettspris | Det gylne spillet | Capital Gold 1548 AM |
1991 gullprisvinnere
Kategori | Vinner | Stasjon / selskap | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Charlie Gillett | BBC og Capital Radio | |
Enestående service til samfunnet | På gaten | BBC Radio Stoke | |
Beste skuespillerinne | Mary Wimbush for The Mystery of Edwin Drood and The Horse's Mouth | BBC World Service | |
Beste skuespiller | Ian Holm for The Mystery of Edwin Drood | BBC World Service | |
Årets radiopersonlighet | James Naughtie | BBC | |
Årets lokalradiopersonlighet | George Jones | BBC Radio Ulster | |
Smash Hits nasjonale DJ | Simon Mayo | BBC Radio 1 | |
Smash Hits årets lokale DJ | Neil Fox | Capital Radio | |
Årets radioreporter | ingen tildeling | ||
Årets lokale stasjon | Radiogrenser | Radiogrenser | |
Radioakademiets pris | BBC Light Entertainment Department | BBC | |
Society of Authors award: beste dramatisering/tilpasning | All the World A Globe | BBC Radio 3 | |
Society of Authors award: beste originale manus | Ulike stater | BBC Radio 4 | |
Beste frokostshow | Network Africa | BBC World Service for Africa | |
Beste barneprogram | A Hallowe'en Tale with Music | BBC Radio Scotland | |
Beste klassiske musikkprogram | ingen tildeling | ||
Beste aktualitetsprogram | Søndag Newsbreak | BBC Radio Ulster | |
Beste daglige nyhetsprogram | The Fox Report - Margaret Thatcher trekker seg | Fox FM | |
Beste dokumentarfilm: generelt | Lærerne | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm: musikk/kunst | Gerontius | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm: nyheter og aktuelle saker | Stormclouds Over Himalaya | BBC World Service | |
Beste dokumentarfilm: rock og pop | I går kveld reddet en DJ mitt liv | BBC Radio 1 | |
Beste dramaproduksjon | Ulike stater | BBC Radio 4 | |
Beste utdanningsprogram | Kvinner og hjelpemidler | BBC Radio Sussex | |
Beste magasinprogram | Kvinnetime | BBC Radio 4 | |
Beste svar på en nyhetshendelse | Nelson Mandela utgivelse | BBC World Service for Africa | |
Beste rock- og popprogram | Fetter Matty | By FM | |
Beste sekvensprogrammering | Jeff Owen | BBC Radio Nottingham | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Capital Rap Show | Capital Radio | |
Beste sportsprogram | Sport on Five | BBC Radio 5 | |
Beste bruk av komedie | Mary Whitehouse beste opplevelser så langt | BBC Radio 1 |
Gullprisvinnere i 1990
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Roy Hudd | ||
Enestående service til samfunnet | Face the Facts - serien | BBC Radio 4 | |
Enestående service til samfunnet | Varierende grader | BBC Radio Ulster | |
Beste skuespillerinne | Marsha Mason for Visitor fra Hollywood Plaza Suite | BBC Radio 4 | |
Beste skuespiller | Timothy West for The Price | BBC Radio 4 | |
Årets radiopersonlighet | Chris Tarrant | Capital Radio | |
Årets lokalradiopersonlighet | Gerry Anderson | BBC Radio Ulster | |
Smash Hits beste nasjonale DJ | Bruno Brookes | BBC Radio 1 | |
Smash Hits beste lokale DJ | Alliert Bally | Radio Tay | |
Årets radioreporter | James Miles | BBC Radio 1 , Radio 2 og Radio 4 | |
Årets lokale stasjon | BBC Radio Foyle | BBC Radio Foyle | |
Spesialpris for tjenester til radio | BBC Radio Drama Company | BBC | |
Radio Academy kreativ pris | Min hund har lopper | BBC Radio 4 | |
Beste tekniske prestasjon | Svane sang | BBC Radio 3 | |
Society of Authors award: beste originale manus | The Rime of the Bounty | BBC Radio 4 | |
Society of Authors award: beste dramatisering/tilpasning | En fortelling om to byer | BBC Radio 4 | |
Beste frokostshow | Frokost Live | BBC Hereford & Worcester | |
Beste barneprogram | På nyhetene | BBC Radio 4 | |
Beste klassiske musikkprogram | Smaksprøver | BBC Radio 3 | |
Beste aktualitetsprogram | Verden i kveld | BBC Radio 4 | |
Beste daglige nyhetsprogram | I dag | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm: generelt | Aldri det samme igjen | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm: musikk og kunst | Kjære frøken Pym, kjære herr Larkin | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm: nyheter og aktuelle saker |
The Indissoluable Union - Cotton, Chemicals & Corruption - The Russians Special |
BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Bassaksofon | BBC Radio 3 | |
Beste utdanningsprogram | Helseshowet | BBC Radio 4 | |
Beste magasinprogram | Country Matters | BBC Radio Gloucestershire | |
Beste utsending | The Radio 1 Around the World Challenge | BBC Radio 1 | |
Beste svar på en nyhetshendelse | Hillsborough | Radio City | |
I dag - Den rumenske revolusjonen | BBC Radio 4 | ||
Beste rock- og popprogram | Not Fade Away - En hyllest til Buddy Holly | BBC Radio 1 | |
Beste sekvensprogrammering | Ring i morgen | Moray Firth Radio | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Elektrisk ungdom | BRMB / Essex Radio | |
Beste sportsprogram | Capital Gold Sports Show | Capital Gold | |
Beste bruk av komedie | Dick Tarrant | Capital Radio |
1989 Gullprisvinnere
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Tony Blackburn | ||
Enestående service til samfunnet | Du og din fordel | BBC Radio 4 | |
Beste skuespillerinne | Kate Murphy for Elephant Dances | Radio Clyde | |
Beste skuespiller | Andrews Sachs for The Heart of a Dog | BBC World Service | |
Årets radiopersonlighet | Sue Lawley | ||
Årets lokalradiopersonlighet | Susie Mathis | BBC GMR | |
Spesialpris for tjenester til radio | John Whitney | ||
Årets nasjonale DJ | Bruno Brookes | BBC Radio 1 | |
Årets lokale DJ | David Jensen | Capital Radio | |
Årets radioreporter | John Alcock | LBC | |
Årets lokale stasjon | BRMB (nå kalt Free Radio Birmingham) | BRMB | |
Mest kreative bruk av radio | Drømmen | BBC Radio 1 | |
Society of Authors -pris for beste dramatisering/tilpasning | The Dippers | BBC Radio 4 | |
Society of Authors -pris for beste originale manus | Overvekt | BBC Radio 4 | |
Beste frokostshow | Les Ross Breakfast Show | BRMB | |
Beste barneprogram/programmering/serier | Ned på vår måte | BBC Radio Bristol | |
Beste klassiske musikkprogram | Meridian: Bartok Quartets | BBC World Service | |
Beste aktualitetsprogram | I dag | BBC Radio 4 | |
Beste daglige nyhetsprogram | 210 rapporter | Radio 210 | |
Beste dokumentarfilm: generelt | Cheltenham, den irske favoritten | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm: musikk/kunst | Insektmusikere | BBC Radio 3 | |
Beste dokumentarfilm: nyheter og aktuelle saker | Jeg vil være normal igjen | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Sigaretter og sjokolade | BBC Radio 4 | |
Beste utdanningsprogram/programmering/serie | Community Matters: The Case Conference | BBC Radio 4 | |
Beste magasinprogram | Tredje øre | BBC Radio 3 | |
Beste utsending | Gi et barn en sjanse - Live fra Disney World | Radio Aire | |
Beste svar på en nyhetshendelse | The Lockerbie Air Disaster | Radio Forth | |
Beste svar på en nyhetshendelse | I dag 22.12.88 | BBC Radio 4 | |
Beste rock/pop -program | The Beeb's Lost Beatles Tapes | BBC Radio 1 | |
Beste sekvensprogrammering | Ring i morgen | Moray Firth Radio | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Kershaw i Zimbabwe | BBC Radio 1 | |
Beste sportsprogram | Midt uke Sportsound | BBC Radio Ulster | |
Beste tekniske prestasjon | BBC Radio Show | BBC -nettverk og lokalradio | |
Beste bruk av komedie | Hvem sin replikk er det uansett? | BBC Radio 4 |
1988 gullprisvinnere
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Gerard Mansell | ||
Enestående service til samfunnet av en lokal radiostasjon | Campus Radio på Radio Tay | Radio Tay | |
Beste skuespillerinne | Harriet Walter for Rhyme and Reason | BBC Radio 4 | |
Beste skuespiller | Edward Petherbridge for The Wide Brimmed Hat | BBC Radio 4 | |
Årets radiopersonlighet | Alan Freeman | Capital Radio | |
Årets lokalradiopersonlighet | Barbara Sturgeon | BBC Radio Kent | |
Spesialpris for tjenester til radio | Thena Heshel In Touch | Radio 4 | |
Årets nasjonale DJ | Mike Smith | BBC Radio 1 | |
Årets lokale DJ | James Whale | Radio Aire | |
Årets radioreporter | Lindsay Taylor | LBC | |
Årets sportssending | Terence O'Donohue | BBC Radio Wales | |
Teknisk dyktighet og prestasjon | Viva Verdi! Lov 1 | BBC Radio 4 | |
Mest kreative bruk av radio | Mauthausen konsentrasjonsleir | Moray Firth Radio | |
Beste barneprogram | Det er Russell Harris | BBC Radio Humberside | |
Beste klassiske musikkprogram | Tomticketatom: Bolero | BBC Radio 4 | |
Beste samfunnstjenesteprogram | Roghe Sate (god helse) | BBC Pashto Service | |
Beste aktualitetsprogram | Morning Merseyside | BBC Radio Merseyside | |
Beste dokumentar-/spilleprogram | Venter på fru Forbes | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | News of the World | BBC World Service | |
Beste dramatisering | Billig i august | BBC Radio 4 | |
Beste lokalradioprogram | Olivers historie | BBC Radio Leicester | |
Beste magasinprogram | Medisin nå | BBC Radio 4 | |
Beste originale manus | Village Fête | BBC Radio 4 | |
Beste utsending | Mainline - Operasjonen | BBC Radio Cleveland | |
Beste popmusikkprogram | Elvis 10 år etter | Radio Trent | |
Beste populære musikkprogram | Eric Clapton -historien | BBC Radio 1 | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Før Blues | BBC Radio 3 | |
Beste bruk av komedie | Skarp og til og med lys | BBC Radio 4 |
Gullprisvinnere i 1987
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Beste skuespillerinne | Billie Whitelaw for Vassa Zhelyeznova | BBC Radio 3 | |
Beste skuespiller | Ronald Pickup for The Awful Isolation of Rage | BBC Radio 3 | |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Bueskytterne | ||
Enestående service til samfunnet av en lokal radiostasjon | Bygg en Bungalow Appeal | Radio Aire | |
Årets radiopersonlighet | Derek Jameson | ||
Årets lokalradiopersonlighet | Andy Radford | Severn Sound | |
Spesialpris for tjenester til radio | Brian Hayes | ||
Årets lokale DJ | David Jensen | Capital Radio | |
Årets nasjonale DJ | Mike Smith | BBC Radio 1 | |
Årets radioreporter | Graham Leach | BBC Radio | |
Årets radiosending | Derek Rae | BBC Radio Scotland | |
Teknisk dyktighet og prestasjon | Sammenbrudd | Capital Radio | |
Mest kreative bruk av radio | Sammenbrudd | Capital Radio | |
Beste programmering for barn | Den talende klokken | BBC Radio Merseyside | |
Beste klassiske musikkprogram | Den udødelige Bohemiam | BBC Radio 4 | |
Beste programmering for samfunnstjenester | Samfunnssamarbeid Frivillige samling | Suffolk Group Radio | |
Beste aktualitetsprogram | Aids -pesten i Øst -Afrika | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentar-/spilleprogram | Hopper ned i Kent | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Ulykke | BBC Radio 4 | |
Beste dramatisering | Jude The Obscure | BBC Radio 4 | |
Beste lokalradioprogram | Aberfan - En ukjent vår | Swansea Sound | |
Beste magasinprogram | Løse ender | BBC Radio 4 | |
Beste originale manus | Den forferdelige isolasjonen av raseri | BBC Radio 3 | |
Beste utsending | Mammouth Mail Couch Drive | BBC Radio 1 | |
Beste popmusikkprogram | Network Chart Show | Capital Radio | |
Beste populære musikkprogram | Verdens populære sangfestival | BBC Radio 1 | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Andy Kershaw | BBC Radio 1 | |
Beste bruk av komedie | Huddwinks | BBC Radio 2 |
Gullprisvinnere i 1986
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | John Timpson | BBC Radio 4 | |
Enestående service til samfunnet av en lokal radiostasjon | Bradford City Fire | Pennine Radio | |
Beste skuespillerinne | Jane Asher i Winter Journey | BBC Radio Scotland | |
Beste skuespiller | Ray Smith i A Kind of Hallowe'en | BBC Radio 3 | |
Årets radiopersonlighet | Douglas Cameron | LBC / IRN | |
Årets lokalradiopersonlighet | Mike Hurley for Bill Bore | BBC Radio Humberside | |
Spesialpris for tjenester til radio | Parlamentarisk kringkasting | LBC/IRN | |
Årets nasjonale DJ | John Peel | BBC Radio 1 | |
Årets radioreporter | Mark Jordan | Capital Radio | |
Årets sportssending | George Gavin | BRMB | |
Teknisk dyktighet og prestasjon | Festival of Nine Lessons and Carols | BBC Radio 4 | |
Mest kreative bruk av radio | Fred på jord | BBC Radio 1 | |
Beste programmering for barn | Si nei til fremmede? | Radio Aire | |
Beste klassiske musikkprogram | Symfonier og stillhet | BBC Radio 4 | |
Beste programmering for samfunnstjenester | Clyde Action: Road Safety Week | Radio Clyde | |
Beste dagsaktuelle programmering | Fil på 4 (Sør -Afrika reform eller revolusjon?) | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentar/funksjoner program | Setter seil | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Hiroshima, filmen | BBC Radio 4 | |
Beste dramatisering | Munchausen | BBC Radio 4 | |
Beste lokalradioprogram | Farvel landsbyskolen | BBC Radio Wales | |
Beste magasinprogram | Norfolk Air Line | BBC Radio Norfolk | |
Beste originale manus | En slags Hallowe'en | BBC Radio 3 | |
Beste utsending | Live Aid -konsert | BBC Radio 1 | |
Beste populære musikkprogram | Howard Jones på Manchester Apollo | Piccadilly Radio | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Trådløs pigg: A & R -mannen | BBC Radio Derby | |
Beste bruk av komedie | Delve Special | BBC Radio 4 |
Gullprisvinnere i 1985
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Broadcasting Service for britiske styrker | BFBS | |
Beste skuespillerinne | Glenda Jackson i scener fra en henrettelse | BBC Radio 3 | |
Beste skuespiller | David March for Mr Norris skifter tog | BBC Radio 4 | |
Årets radiopersonlighet | Jimmy Young | BBC Radio 2 | |
Årets lokalradiopersonlighet | Allan Beswick | Red Rose Radio | |
Spesialpris for service til radio | Derek Chinnery | BBC Radio 2 | |
Årets nasjonale DJ | Steve Wright | BBC Radio 1 | |
Årets lokale DJ | Tim (Timbo) Bell | Radio Merkur | |
Årets radioreporter | David Loyn | IRN | |
Årets sportssending | Peter Jones | BBC Radio | |
Teknisk dyktighet og prestasjon | Hubert Gregg sier "Kanskje det er fordi" | BBC Radio 2 | |
Beste drama manus | Scener fra en henrettelse , skrevet av Howard Barker | BBC Radio 3 | |
Beste barneprogram | Gull og sølv | BBC Radio Kent | |
Beste klassiske musikkprogram | Deep River | BBC Radio 4 | |
Beste programmering for samfunnstjenester | I kontakt | BBC Radio 4 | |
Beste aktualitetsprogram | Analyse - Post Recession Storbritannia | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentar/funksjoner program | Strathinvar | BBC Radio Scotland | |
Beste dramaproduksjon | Titus Groan og Gormenghast | BBC Radio 4 | |
Beste dramatisering | Titus Groan og Gormenghast | BBC Radio 4 | |
Beste lette underholdningsprogram | I ett øre | BBC Radio 4 | |
Beste lokalradioprogram | Kinnock & Scargill i Stoke | BBC Radio Stoke | |
Beste magasinprogram | Festival City Radio | Radio Forth | |
Beste utsending | Terry Wogan Olympic Show | BBC Radio 2 | |
Beste populære musikkprogram | Steve Wright på ettermiddagen | BBC Radio 1 | |
Beste spesialiserte musikkprogram | Trådløs | BBC Radio Derby |
Gullprisvinnere i 1984
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | David Jacobs | ||
Beste skuespillerinne | Maureen O'Brien for The Duchess's Diary and A Month in the Country | BBC Radio 3 | |
Beste skuespiller | Clive Merrison for Luther | BBC Radio 3 | |
Årets kvinnelige radiopersonlighet for kvinner | Margaret Howard | BBC Radio 4 | |
Årets mannlige radiopersonlighet i året | Brian Matthew | BBC Radio 2 | |
Lokal radiopersonlighet i øret | Susie Mathis | Piccadilly Radio | |
Spesialpris for tjenester til radio | Lord (Jimmy) Gordon fra Strathblane CBE | Radio Clyde | |
Årets nasjonale DJ | Mike Read | BBC Radio 1 | |
Årets lokale DJ | Timmy Mallett | Piccadilly Radio | |
Årets reporter | Gerald Butt | BBC Radio News | |
Årets sportssending | Charles Lambert | BBC Radio Merseyside | |
Society of Authors -pris for beste drammanus | Never in My Lifetime , skrevet av Shirley Gee | BBC Radio 3 | |
Teknisk dyktighet og prestasjon | En konsert fra Seoul - live på satellitt - Duncan MacEwan | BBC Radio 3 | |
Beste barneprogram | På nyhetene | BBC Radio 4 | |
Beste klassiske musikkprogram | Hallé's Band | Piccadilly Radio | |
Beste samfunnstjenesteprogram | Tay Action | Radio Tay | |
Beste aktualitetsprogram | I dag | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentar/funksjoner program | Fett mann på jobb | BBC Radio 4 | |
Beste dramaproduksjon | Road to Rocio , produsert av Jane Morgan | BBC Radio 4 | |
Beste lette underholdningsprogram | Sønn av Cliché | BBC Radio 4 | |
Beste lokalradioprogram | Elsker beinene | Radio City | |
Beste magasinprogram | Matprogrammet | BBC Radio 4 | |
Beste utsendingsprogram | Vannski -leksjoner | Wiltshire Radio | |
Beste populære musikkprogram | Benny Green | BBC Radio 2 |
Gullprisvinnere i 1983
Kategori | Vinner | Stasjon/organisasjon | Ref |
Fremragende bidrag til radio gjennom årene | Frank Muir og Denis Norden | ||
Beste skuespillerinne | Mary Riggans for Till All the Seas Run Dry | Radio Clyde | |
Beste skuespiller | John Nettles for Mirror Image | BBC Radio 3 | |
Årets kvinnelige personlighet | Sue MacGregor | ||
Årets mannlige personlighet | Brian Johnston | ||
Årets lokalradiopersonlighet | Richard Park | Radio Clyde | |
Årets nasjonale DJ | Mike Read | BBC Radio 1 | |
Årets lokale DJ | Tim Lloyd | Essex Radio | |
Årets reporter | Michael Elkins | BBC nyheter | |
Årets sportssending | Clive Tyldesley | Radio City | |
Society of Authors -pris for beste drammanus | Journal of Vassilije Bogdanovic , skrevet av Alan Plater | BBC World Service | |
Teknisk dyktighet og prestasjon | Dark Heritage , produsert av Jane Morgan | BBC Radio 4 | |
Beste barneprogram | Lyttehjørne | BBC Radio 4 | |
Beste klassiske musikkprogram | Tiår - 1800 -tallet | BBC Radio 3 | |
Beste samfunnstjenesteprogram | Bryt stillheten | Piccadilly Radio | |
Beste aktualitetsprogram | Verden denne helgen | BBC Radio 4 | |
Beste dokumentarfilm | The Rent Boys | Piccadilly Radio | |
Beste dramaproduksjon | Over The Hills and Far Away , produsert av Cherry Cookson | BBC Radio 4 | |
Beste lette underholdningsprogram | Radio Active | BBC Radio 4 | |
Beste lokalradioprogram | ikke tildelt | ||
Beste magasinprogram | Kvinnetime | BBC Radio 4 | |
Beste populære musikkprogram | Terry Wogan | BBC Radio 2 |
Merknader
Referanser
- "Awards vinner for radio Wrinklies" . AM/FM (11 utg.). Mai 1993 . Hentet 19. januar 2018 .
- "Prisvinnende radioprogrammer". Årsrapport og håndbok 1984 (PDF) (rapport). London: BBC. 1983. s. 20. ISBN 0563 20262 9. Hentet 11. januar 2018 .
- "Prisvinnende radioprogrammer". Årsrapport og håndbok 1985 (PDF) (rapport). London: BBC. 1984. s. 17. ISBN 0563 20371 4. Hentet 11. januar 2018 .
- "Prisvinnende radioprogrammer". Årsrapport og håndbok 1986 (PDF) (rapport). London: BBC. 1985. s. 21. ISBN 0563 20448 6. Hentet 12. januar 2018 .
- "Prisvinnende radioprogrammer". Årsrapport og håndbok 1987 (PDF) (rapport). London: BBC. 1986. s. 21. ISBN 0563 20542 3. Hentet 13. januar 2018 .
- "Awards". Årsrapport og regnskap 1987 - 88 (PDF) (rapport). London: BBC. 1988. s. 91. ISBN 0563 20729 9. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Awards". Årsrapport og regnskap 1990–91 (PDF) (rapport). London: BBC. 1991. s. 78. ISBN 9 780563 362906. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Awards". Årsrapport og regnskap 1991/92 (PDF) (rapport). London: BBC. 1992. s. 76. ISBN 9 780563 364887. Besøkt 14. januar 2018 .
- Årlig gjennomgang 1992/93 (PDF) (rapport). London: BBC. 1993. ISBN 9-780563-369820. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Major Awards i 1993/94". Rapport og regnskap 1993/94 (PDF) (Rapport). London: BBC. 1994. s. 95–6. ISBN 9-780563-370826. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Store radiopriser i 1994/95". Rapport og regnskap 1994/95 (PDF) (Rapport). London: BBC. 1995. s. 99. ISBN 9-780563-387015. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Store radiopriser i 1995/96". Rapport og regnskap 95/96 (PDF) (rapport). London: BBC. 1996. s. 100. ISBN 9-780563-387718. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Store radiopriser i 1996/97". Årsrapport og regnskap 96/97 (PDF) (rapport). London: BBC. 1997. s. 100. ISBN 9-780563-383956. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Radio Awards". Årsrapport og regnskap 97/98 (PDF) (rapport). London: BBC. 1998. s. 84. ISBN 9-780563-384748. Besøkt 14. januar 2018 .
- "Zoe kronet til radioens dronning" . BBC . London: BBC News. 28. april 1999 . Hentet 23. januar 2018 .
- "Vinnere av Sony Radio Award" . BBC . London: BBC News. 29. april 1999 . Hentet 22. januar 2018 .
- "Ross i kø for radiopris" . BBC . London: BBC News. 2. mai 2000 . Hentet 24. januar 2018 .
- "Ikke arf! Awards ære for Fluff" . BBC . London: BBC News. 2. mai 2000 . Hentet 24. januar 2018 .
- "Sony Awards 2001: Vinnerne" . BBC . London: BBC News. 30. april 2001 . Hentet 26. januar 2018 .
- "Radio -Oscars slår på glansen" . BBC . London: BBC News. 1. mai 2001 . Hentet 26. januar 2018 .
- "Radiopris for" uovertruffen "Peel" . BBC . London: BBC News. 2. mai 2002 . Besøkt 27. januar 2018 .
- "Sony Awards 2002: Vinnerne" . BBC . London: BBC News. 3. mai 2002 . Besøkt 27. januar 2018 .
- "Sony Radio Awards 2003: Vinnere" . BBC . London: BBC News. 8. mai 2003 . Besøkt 27. januar 2018 .
- "Ross henter radiopriser" . BBC . London: BBC News. 9. mai 2003 . Besøkt 27. januar 2018 .
- "BBC -teamet vinner topppris" . BBC . London: BBC Sport. 9. mai 2003 . Besøkt 27. januar 2018 .
- "Xfms O'Connell vinner Sony -ære" . BBC . London: BBC News. 13. mai 2004 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Gullpris for Radio Shropshire" . BBC . London: BBC News. 13. mai 2004 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Sony -prisvinnere: full liste" . BBC . London: BBC News. 10. mai 2005 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Gullutmerkelse for BBC Radio York" . BBC . London: BBC News. 10. mai 2005 . Hentet 28. januar 2018 .
- "BBC Radio 2 kåret til beste britiske stasjon" . BBC . London: BBC News. 10. mai 2005 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Tilbake til Sarajevo" . BBC . London: BBC News. 19. oktober 2005 . Hentet 30. januar 2018 .
- "Radio 1 kåret til årets stasjon" . BBC . London: BBC News. 9. mai 2006 . Hentet 30. januar 2018 .
- "Sony Radio Awards: Vinnerne" . BBC . London: BBC News. 9. mai 2006 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Classic FM topper Sony Radio Awards" . BBC . London: BBC News. 1. mai 2007 . Hentet 31. januar 2018 .
- "Sony Radio Awards: Vinnerne" . BBC . London: BBC News. 1. mai 2007 . Hentet 30. januar 2018 .
- "London lyser ut for miljøet" . BBC . London: BBC News. 22. juni 2007 . Hentet 1. februar 2018 .
- "Største Beethoven -opplevelse noensinne på BBC" . BBC (pressemelding). London: BBC Press Office. 4. mai 2005 . Hentet 30. januar 2018 .
- " ' Tenage Dreams So Hard To Beat' dokumentar" . BBC . London: BBC Radio 1. 2004 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Arkivstime - John Lennon: The Wenner Tapes" . BBC . London: BBC Radio 4: Arts and Drama. 2005 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Et Requiem for St Kilda" . BBC . London: BBC Radio 4 Extra. 2017 [2005] . Hentet 28. januar 2018 .
- "Handlingen vinner gull" . BBC . London: BBC Berkshire. 3. mai 2007 . Hentet 30. januar 2018 .
- "Tilbake til Sarajevo" . BBC . London: BBC World Service. 17. oktober 2005 . Hentet 30. januar 2018 .
- "Jonathan Pearce" . Blackburn Management . London . Hentet 18. januar 2018 .
- "Tidligere studenter - Lisa Kerr" . City of Edinburgh Music School . Edinburgh . Hentet 19. januar 2018 .
- "Radio får gull for Gosnold -show" . Ipswich Star . 13. mai 2008 . Hentet 1. februar 2018 .
- "Winners Of Irn News Awards 2008 kunngjort" . www.itn.co.uk (Pressemelding). London: ITN . 15. april 2008 . Hentet 1. februar 2018 .
- "Malcolm McLaren's Life and Times in LA: A Radio Movie" . London: Bare radio. 2016 . Hentet 2. februar 2018 .
- "Sue MacGregor" . www.knightayton.co.uk . London: Knight Ayton Management . Hentet 31. januar 2018 .
- "Radio 2 stjeler showet på Sony Awards" . Manchester Evening News . Manchester. 30. juni 2005 . Hentet 29. januar 2018 .
- "Les Ross MBE" MDS975 . Birmingham . Hentet 19. januar 2018 .
- "Radio 2 og Neil Fox tildelt på Sony Radio Awards" . Mediatel . London. 27. april 1995 . Hentet 20. januar 2018 .
- "Broadcast And Agency Awards" . Mediatel . London. 28. april 1994 . Hentet 19. januar 2018 .
- "Radio 5 Live Triumphs At Radio Awards" . Mediatel . London. 1. mai 1996 . Hentet 19. januar 2018 .
- "BBC dominerer Sony -priser" . Trykk Gazette . London. 10. mai 2005 . Hentet 29. januar 2018 .
- "Sony Radio Academy Awards 2009: Full liste over vinnere" . Trykk Gazette . London. 12. mai 2009 . Hentet 3. februar 2018 .
- "Sony Radio Awards 2000" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 24. januar 2001 . Hentet 24. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Vinnere av Sony Radio Academy Award" . www.radio-now.co.uk . London. 6. mai 2001 . Hentet 26. januar 2018 .
- "Sony Radio Academy Awards 2004 - The Drama Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 18. mai 2006 . Hentet 28. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2004 -" Music Special "-prisen" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 18. mai 2006 . Hentet 28. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2004 - News Output Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 16. januar 2006 . Hentet 26. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2005 gullvinnere" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 9. juli 2006 . Hentet 29. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2006 - The News & Current Affairs Program Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 18. mai 2006 . Hentet 30. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2006 - The Sports Program Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 18. mai 2006 . Hentet 30. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2006 - The Feature Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 18. mai 2006 . Hentet 28. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2006 - News Feature Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 18. mai 2006 . Hentet 28. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "Sony Radio Academy Awards 2006 - The Sports Program Award" . www.radioawards.org . London: Radio Academy . Arkivert fra originalen 3. juli 2007 . Hentet 31. januar 2018 - via Internett -arkiv .
- "The Monday Play" . Radio Times . Nr. 3046. 25. mars 1982. s. 39 . Hentet 14. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "The Monday Play" . Radio Times . Nr. 3085. 23. desember 1982. s. 43 . Hentet 14. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Venter på fru Forbes" . Radio Times . Nr. 3308. 16. april 1987. s. 87 . Hentet 15. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "En sak om sex" . Radio Times . Nr. 3549. 2. januar 1992. s. 97 . Hentet 19. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Bestill ved sengetid: Dronningen og jeg" . Radio Times . Nr. 3627. 8. juli 1993. s. 95 . Hentet 19. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Randles skandaler" . Radio Times . Nr. 3647. 25. november 1993. s. 113 . Hentet 19. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "We Got the Funk" . Radio Times . Nr. 3857. 8. januar 1998. s. 116 . Hentet 23. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Mellom ørene" . Radio Times . Nr. 3860. 29. januar 1998. s. 112 . Hentet 23. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Out of Darkness: Triumph of Nelson Mandela" . Radio Times . Nr. 3924. 29. april 1999. s. 121 . Hentet 24. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Ettermiddagsspill: Plums krig" . Radio Times . Nr. 3933. 1. juli 1999. s. 115 . Hentet 24. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Evakuering: den sanne historien" . Radio Times . Nr. 3939. 12. august 1999. s. 112 . Hentet 24. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "The Real Alex Ferguson" . Radio Times . Nr. 4162. 18. desember 2003. s. 211 . Hentet 28. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "The Friday Play: No Background Music" . Radio Times . Nr. 4248. 25. august 2005. s. 125 . Hentet 29. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Radioballader" . Radio Times . Nr. 4273. 23. februar 2006. s. 128 . Hentet 31. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Fredagsspillet: Lorilei" . Radio Times . Nr. 4292. 6. juli 2006. s. 141 . Hentet 31. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Feelgood -faktoren" . Radio Times . Nr. 4318. 11. januar 2007. s. 118 . Hentet 31. januar 2018 - via BBC Genome Project .
- "Sony Awards - vinnere kunngjort" . Radio i dag . Mai 2006 . Hentet 29. januar 2018 .
- "Mer for Hereford & Worcester" . Radio i dag . August 2006 . Hentet 29. januar 2018 .
- "BBC er toast av Sony Awards" . Radio i dag . April 2007 . Hentet 31. januar 2018 .
- "Kommersiell radio slår tilbake" . Radio i dag . Mai 2008 . Hentet 1. februar 2018 .
- "Paul Brown forlater RadioCentre" . Radio i dag . November 2008 . Hentet 4. februar 2018 .
- "Dobbelt Sony Gold for Evans" . Radio i dag . Mai 2009 . Hentet 3. februar 2018 .
- "Radio 4 Ekstra programmeringssjef går av" . Radio i dag . Mai 2008 . Hentet 1. februar 2018 .
- "En givende dag for Skottland" . The Herald . Glasgow. 30. april 1994 . Besøkt 14. januar 2018 .
- "Radiostjernene" (PDF) . Studio lyd- og kringkastingsteknikk . Vol. 35 nr. 5. Søkelys. Mai 1993. s. 7–8. ISSN 0144-5944 . Hentet 18. januar 2018 .
- "Archie Macpherson" . Scottish Football Hall of Fame . 2007 . Hentet 18. januar 2018 .
- "Misha Glenny" . Høyttaler -ideer . Hentet 19. januar 2018 .
- "Sony Radio Academy Awards 2003" . The Guardian . 9. mai 2003 . Besøkt 27. januar 2018 .
- "Sony Awards: fullstendig liste over vinnere" . The Guardian . 10. mai 2005 . Hentet 28. januar 2018 .
- "Nominasjonsliste for Sony Radio Academy Awards" . The Guardian . 28. mars 2007 . Hentet 31. januar 2018 .
- "Sony Radio Academy Awards 2007" . The Guardian . 1. mai 2007 . Hentet 31. januar 2018 .
- "Sony radioprisvinnere [Sony Radio Academy Awards 2008]" . The Guardian . 13. mai 2008 . Hentet 1. februar 2018 .
- "Sony Radio Academy Awards 2009: Full liste over vinnere" . The Guardian . 12. mai 2009 . Hentet 3. februar 2018 .
- "DJ Krystle sprekker den med gong for Forth 1" . Skotten . 13. mai 2008 . Hentet 1. februar 2018 .
- "Chris Evans vinner toppradiopriser" . The Times . London. 1. mai 2007 . Hentet 31. januar 2018 .
- Bowie, Adam (12. mars 2014). "En kort historie om Virgin Radio" . Balladen om Adam Bowie . seksjon 1995-6 . Hentet 18. januar 2018 .
- Buncombe, Andrew; Marks, Kathy; Finn, Gary; Watson-Smyth, Kate; Gregoriadis, Linus; Thornton, Philip; Hann, Michael (30. april 1999). "To døde, 81 skadet da spikerbombe sprengte homofil pub i Soho" . The Independent . London . Hentet 24. januar 2018 .
- Burrell, Ian (12. mai 2004). "Radio 4 spretter tilbake fra WMD furore for å vinne årets stasjon" . The Independent . London . Hentet 28. januar 2018 .
- Damazer, Mark (24. februar 2009). "Slumdog - du hørte det her først" . Radio 4 og 4 Ekstra blogg . London: BBC Radio 4 . Hentet 2. februar 2018 .
- Deans, Jason (1. mai 2001). "BBC svirrer i Sony Awards triumf" . The Guardian . London . Hentet 26. januar 2018 .
- Donovan, Paul (1991). Radiofølge . London: HarperCollins . ISBN 9780246136480. OCLC 611303220 .
- Elmes, Simon (2009). Og nå på Radio 4: En feiring av verdens beste radiostasjon . London: Random House . ISBN 9781407005287. OCLC 124983788 .
- Goodyer, Tim (juni 1996). "Årets Sony Radio Awards" (PDF) . Studio lyd- og kringkastingsteknikk . Vol. 35 nr. 5. Søkelys. s. 6. ISSN 0144-5944 . Hentet 18. januar 2018 .
- Fielder, Hugh (11. mai 1991). "BBC Dominates Sony Awards" (PDF) . Musikk og media . Vol. 8 nr. 19. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 4 . Hentet 21. januar 2018 .
- Fielder, Hugh (12. mai 1990). "BBC Dominates Sony Awards" (PDF) . Musikk og media . Vol. 7 nr. 19. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 9 . Hentet 21. januar 2018 .
- Heasman, Jonathan (6. mai 1995). "Radio 2, Capital Score In Sony Awards" (PDF) . Musikk og media . Vol. 12 nr. 18. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 2, 28 . Hentet 21. januar 2018 .
- Heasman, Jonathan (10. august 1996). "Capital Go For Comic Touch" (PDF) . Musikk og media . Vol. 13 nr. 32. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 4 . Hentet 21. januar 2018 .
- Heasman, Jon (8. mai 1999). "Allsidig Peels Sony -triumf" (PDF) . Musikk og media . Vol. 16 nr. 19. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 1, 17 . Hentet 22. januar 2018 .
- Heasman, Jon (13. mai 2000). "Golden night for Kiss at Sony's" (PDF) . Musikk og media . Vol. 17 nr. 20. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 1, 21 . Hentet 24. januar 2018 .
- Heasman, Jon (18. mai 2002). "Musikkspesialister scorer på Sonys" (PDF) . Musikk og media . Vol. 20 nr. 21. London: VNU Business Media. s. 5 . Hentet 24. januar 2018 .
- Heasman, Jon (24. mai 2003). "BBC Radio 4 tar topp Sonys" (PDF) . Musikk og media . Vol. 21 nr. 22. London: VNU Business Media. s. 5 . Besøkt 27. januar 2018 .
- Hume, Lucy (2017). Dagens folk 2017 . London: Debrett's . ISBN 9781999767037. OCLC 1007310029 .
- Karpf, Anne (8. mai 1999). "Ikke spark en Mann når han er oppe" . The Guardian . London . Hentet 22. januar 2018 .
- McGeever, Mike (16. mai 1992). "BBC Radio Scoops Sony Awards" (PDF) . Musikk og media . Vol. 9 nr. 20. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 4 . Hentet 21. januar 2018 .
- McGeever, Mike (8. mai 1993). "Indie Radio Vinner Topp Sony Radio Awards, BBC Wins Majority" (PDF) . Musikk og media . Vol. 10 nr. 19. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 3 . Hentet 21. januar 2018 .
- McGeever, Mike (24. mai 1997). "BBC, Virgin on top på Sony Radio Awards" (PDF) . Musikk og media . Vol. 14 nr. 21. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 3 . Hentet 21. januar 2018 .
- McGeever, Mike (23. mai 1998). "BBC dominerer Sony Awards (igjen)" (PDF) . Musikk og media . Vol. 15 nr. 21. Amsterdam: BPI Communications BV. s. 3 . Hentet 22. januar 2018 .
- McNally, Paul (13. mai 2008). "BBC World Service henter fire Sony Awards" . Trykk Gazette . London . Hentet 1. februar 2018 .
- Meadows, Julia (10. mai 2005). "Vinnere av Sony Radio Award" . The Writers 'Guild blogg . Hentet 29. januar 2018 .
- Media Monkey (9. mai 2003). "Monkey går til Sony -prisene" . The Guardian . London . Hentet 28. januar 2018 .
- Media Monkey (13. mai 2004). "Monkey går til Sony -prisene" . The Guardian . London . Hentet 28. januar 2018 .
- Media Monkey (10. mai 2005). "Monkey går til Sony -prisene" . The Guardian . London . Hentet 29. januar 2018 .
- Media Monkey (9. mai 2006). "Monkey går til Sony -prisene" . The Guardian . London . Hentet 29. januar 2018 .
- Media Monkey (1. mai 2007). "Monkey går til Sony -prisene" . The Guardian . London . Hentet 31. januar 2018 .
- Media Monkey (13. mai 2008). "Monkey går til Sony radiopriser" . The Guardian . London . Hentet 2. februar 2018 .
- Milmo, Cahal (2. mai 2000). "Pris for livstids prestasjon gitt til Alan 'Fluff' Freeman - ok?" . The Independent . London . Hentet 24. januar 2018 .
- Mitchell, Caroline; Lister, Brian; O'Shea, Tony (2009). Administrere radio . Lulu. ISBN 9781445223124.
- Moulton, Emily (13. november 2008). "Omagh branntragedie ett år etter" . Belfast Telegraph . Belfast . Hentet 1. februar 2018 .
- Morris, Sophie (11. mai 2008). "My Life in Media: Mary Kalemkerian" . The Independent . London . Hentet 1. februar 2018 .
- O'Carroll, Lisa (3. mai 2002). "Peel henter toppremien ved radiopriser" . The Guardian . London . Besøkt 27. januar 2018 .
- Plunkett, John (1. mai 2007). "Sony radiopriser: din dom" . The Guardian . London . Hentet 31. januar 2018 .
- Reynolds, Gillian (20. februar 2007). "Radiovalg av Gillian Reynolds" . The Telegraph . London . Hentet 2. februar 2018 .
- Sherwin, Adam (3. mai 2003). "Sex og banning hjelper Radio 4 med å nå nye høyder" . The Times . London . Hentet 28. januar 2018 .
- Thomas, Gareth (12. mai 2001). "Sony -vinner Tarrant kritiserer industrien" (PDF) . Musikk og media . Vol. 18 nr. 20. London: BPI Communications Inc. s. 3 . Hentet 26. januar 2018 .
- Wells, Matt; Gregoriadis, Linus (3. mai 2000). "Freeman får radio 'Oscar' for 40 års kringkasting" . The Guardian . London . Hentet 24. januar 2018 .
- Whittam Smith, Andreas (9. november 1998). "Modernisatorene flytter inn i Westminster Abbey" . The Independent . London . Hentet 23. januar 2018 .
- Wilding, Geoff (9. mars 1982). "Gresford - Endelig bringer gutta opp. Et intervju av Geoff Wilding" . Wrexham History . Arkivert fra originalen 12. januar 2018 . Hentet 12. januar 2018 .