Spania ved OL - Spain at the Olympics
Spania ved OL | |
---|---|
IOC -kode | ESP |
INGEN C | Den spanske olympiske komité |
Nettsted |
www |
Medaljer rangert som 29. |
|
Sommeropptredener | |
Vinteropptredener | |
Spania deltok første gang ved de olympiske leker i 1900, og har sendt idrettsutøvere til å konkurrere i de fleste sommer -OL siden 1920. Spania har også deltatt i alle vinter -OL siden 1936. Laget er organisert av den spanske olympiske komité (COE, Comité Olímpico Español ) opprettet i 1924.
Spania trakk seg fra Sommer-OL 1936 i Nazi-Tyskland på grunn av borgerkrigen , og også boikottet 1956 Games i Melbourne på grunn av Sovjetunionen 's invasjon av Ungarn . De Ridearrangementer i 1956 ble avholdt fem måneder tidligere i Stockholm , og Spania fikk delta i disse hendelsene.
Spania var vertskap for sommer-OL 1992 i Barcelona , hjembyen til daværende president for Den internasjonale olympiske komité (IOC), Juan Antonio Samaranch .
Spanske idrettsutøvere har vunnet totalt 171 medaljer i 33 forskjellige idretter, og landet rangerer for tiden 25. i alle tiders sommer-OL-medaljer , med seiling som den beste medaljeproduserende sporten. Fire av disse medaljene ble vunnet på vinterlekene.
COE teller en medalje mer enn IOC fordi de anerkjente en vunnet av Pedro José Pidal og Bernaldo de Quirós i levende dueskyting i sommer -OL 1900 , mens IOC ikke anerkjenner hendelsen som en offisiell ettersom vinnerne ble gitt en pengepris.
Arrangerte spill
Spania har arrangert lekene ved 1 anledning.
Spill | Vertsby | Datoer | Nasjoner | Deltakere | arrangementer |
---|---|---|---|---|---|
Sommer -OL 1992 | Barcelona | 25. juli - 9. august | 169 | 9 356 | 257 |
Mislykkede bud
Spill | By | Vinner av bud |
---|---|---|
Sommer -OL 1924 | Barcelona | Paris , Frankrike |
Sommer -OL 1936 | Barcelona | Berlin , Nazi -Tyskland |
Sommer -OL 1972 | Madrid | München , Vest -Tyskland |
Vinter -OL 1998 | Jaca | Nagano , Japan |
Vinter -OL 2002 | Jaca | Salt Lake City , USA |
Sommer -OL 2004 | Sevilla | Athen , Hellas |
Sommer -OL 2008 | Sevilla | Beijing , Kina |
Vinter -OL 2010 | Jaca | Vancouver , Canada |
Sommer -OL 2012 | Madrid | London , Storbritannia |
Sommer -OL 2016 | Madrid | Rio de Janeiro , Brasil |
Vinter -OL 2014 | Jaca | Sotsji , Russland |
Sommer -OL 2020 | Madrid | Tokyo , Japan |
Medaljbord
- *Rød kantfarge indikerer at turneringen ble avholdt på hjemmebane.
Medaljer etter sommersport
Ledende i den sporten
|
Medaljer etter vintersport
|
Liste over medaljevinnere
Sommer -OL
Medalje | Navn (er) | Spill | Sport | Begivenhet |
---|---|---|---|---|
Gull |
José de Amézola og Aspizúa Francisco Villota |
1900 Paris | Baskisk pelota | To-manns lag |
Sølv |
|
1920 Antwerpen | Fotball | Herreturnering |
Sølv |
Álvaro de Figueroa José de Figueroa Hernando Fitz-James Jacobo Fitz-James Leopoldo Saínz de la Maza |
1920 Antwerpen | Polo | Herreturnering |
Gull |
José Álvarez de Bohórquez Julio García Fernández de los Ríos José Navarro Morenés |
1928 Amsterdam | Rytter | Lag som hopper |
Bronse | Santiago Amat | 1932 Los Angeles | Seiling | Snøfugl |
Sølv |
Jaime García José Navarro Morenés Marcelino Gavilán |
1948 London | Rytter | Lag som hopper |
Sølv | Ángel León Gozalo | 1952 Helsingfors | Skyting | 50 meter pistol for menn |
Bronse | 1960 Roma | Landhockey | Herreturnering | |
Bronse | Enrique Rodríguez | 1972 München | Boksing | Lett fluevekt |
Sølv |
Antonio Gorostegui Pedro Millet |
1976 Montreal | Seiling | 470 |
Sølv |
José María Esteban José Ramón López Herminio Menéndez Luis Gregorio Ramos |
1976 Montreal | Kanopadling | K-4 menn 1000 meter |
Gull |
Alejandro Abascal Miguel Noguer |
1980 Moskva | Seiling | Flyvende hollender |
Sølv | Jordi Llopart | 1980 Moskva | Friidrett | 50 kilometer tur for menn |
Sølv | 1980 Moskva | Landhockey | Herreturnering | |
Sølv |
Herminio Menéndez Guillermo del Riego |
1980 Moskva | Kanopadling | K-2500 meter menn |
Bronse | David López-Zubero | 1980 Moskva | Svømming | 100 meter butterfly for menn |
Bronse |
Herminio Menéndez Luis Gregorio Ramos |
1980 Moskva | Kanopadling | K-2 menn 1000 meter |
Gull |
Luis Doreste Roberto Molina |
1984 Los Angeles | Seiling | 470 |
Sølv |
Luis María Lasúrtegui Fernando Climent |
1984 Los Angeles | Roing | Menns coxless par |
Sølv | 1984 Los Angeles | Basketball | Herreturnering | |
Bronse |
Narciso Suárez Enrique Míguez |
1984 Los Angeles | Kanopadling | C-2500 m for menn |
Bronse | José Manuel Abascal | 1984 Los Angeles | Friidrett | 1500 m menn |
Gull | José Doreste | 1988 Seoul | Seiling | Finn |
Sølv |
Sergio Casal Emilio Sánchez |
1988 Seoul | Tennis | Herredouble |
Bronse | Sergio López | 1988 Seoul | Svømming | 200 m bryst for menn |
Bronse | Jorge Guardiola | 1988 Seoul | Skyting | Skeet |
Gull | José Manuel Moreno | 1992 Barcelona | Sykling | Tidsprøve for menn |
Gull | Martín López-Zubero | 1992 Barcelona | Svømming | 200 m rygg for menn |
Gull | Daniel Plaza | 1992 Barcelona | Friidrett | 20 km tur for menn |
Gull | Miriam Blasco | 1992 Barcelona | Judo | Lettvekt for kvinner (56 kg) |
Gull | Almudena Muñoz | 1992 Barcelona | Judo | Halv lett kvinner (52 kg) |
Gull |
Luis Doreste Domingo Manrique |
1992 Barcelona | Seiling | Flyvende hollender |
Gull | José María van der Ploeg | 1992 Barcelona | Seiling | Finn |
Gull |
Jordi Calafat Kiko Sánchez |
1992 Barcelona | Seiling | 470 menn |
Gull |
Theresa Zabell Patricia Guerra |
1992 Barcelona | Seiling | 470 kvinner |
Gull |
Antonio Vázquez Alfonso Menéndez Juan Holgado |
1992 Barcelona | Bueskyting | Herrelag |
Gull | 1992 Barcelona | Landhockey | Dameturnering | |
Gull | Fermín Cacho | 1992 Barcelona | Friidrett | 1500 m menn |
Gull |
|
1992 Barcelona | Fotball | Herreturnering |
Sølv | Natalia Vía Dufresne | 1992 Barcelona | Seiling | Europa |
Sølv | Antonio Peñalver | 1992 Barcelona | Friidrett | Tiakamp herrer |
Sølv | Carolina Pascual | 1992 Barcelona | Gymnastikk | Kvinners rytmiske individ rundt omkring |
Sølv | Jordi Arrese | 1992 Barcelona | Tennis | Herresingler |
Sølv |
Arantxa Sánchez Vicario Conchita Martínez |
1992 Barcelona | Tennis | Damedouble |
Sølv | Faustino Reyes | 1992 Barcelona | Boksing | Fjærvekt (57 kg) |
Sølv | 1992 Barcelona | Vannpolo | Herreturnering | |
Bronse | Javier García Chico | 1992 Barcelona | Friidrett | Stavhvelv for menn |
Bronse | Arantxa Sánchez Vicario | 1992 Barcelona | Tennis | Singel for kvinner |
Gull |
José Luis Ballester Fernando León |
1996 Atlanta | Seiling | Tornado |
Gull |
Begoña Vía Dufresne Theresa Zabell |
1996 Atlanta | Seiling | 470 kvinner |
Gull | 1996 Atlanta | Vannpolo | Herreturnering | |
Gull |
Lorena Guréndez Tania Lamarca Estíbaliz Martínez Marta Baldó Nuria Cabanillas Estela Giménez |
1996 Atlanta | Gymnastikk | Kvinners rytmiske lag |
Gull | Miguel Induráin | 1996 Atlanta | Sykling | Tidsritt for menn |
Sølv | Ernesto Pérez | 1996 Atlanta | Judo | Tungvekt for menn (+95 kg) |
Sølv | Arantxa Sánchez Vicario | 1996 Atlanta | Tennis | Singel for kvinner |
Sølv | 1996 Atlanta | Landhockey | Herreturnering | |
Sølv | Abraham Olano | 1996 Atlanta | Sykling | Tidsritt for menn |
Sølv | Sergi Bruguera | 1996 Atlanta | Tennis | Herresingler |
Sølv | Fermín Cacho | 1996 Atlanta | Friidrett | 1500 m menn |
Bronse | Isabel Fernández | 1996 Atlanta | Judo | Lettvekt for kvinner (56 kg) |
Bronse | Yolanda Soler | 1996 Atlanta | Judo | Ekstra lett for kvinner (48 kg) |
Bronse |
Conchita Martínez Arantxa Sánchez Vicario |
1996 Atlanta | Tennis | Damedouble |
Bronse | Rafael Lozano | 1996 Atlanta | Boksing | Lett flyvekt for menn (48 kg) |
Bronse | Valentí Massana | 1996 Atlanta | Friidrett | 50 km tur for menn |
Bronse | 1996 Atlanta | Håndball | Herreturnering | |
Gull | Isabel Fernández | 2000 Sydney | Judo | Lettvekt for kvinner (57 kg) |
Gull | Joan Llaneras | 2000 Sydney | Sykling | Poengløp for menn |
Gull | Gervasio Deferr | 2000 Sydney | Gymnastikk | Menns hvelv |
Sølv | Gabriel Esparza | 2000 Sydney | Taekwondo | Flyvekt for menn (58 kg) |
Sølv | Rafael Lozano | 2000 Sydney | Boksing | Lett flyvekt (48 kg) |
Sølv |
|
2000 Sydney | Fotball | Herreturnering |
Bronse | Nina Zhivanevskaya | 2000 Sydney | Svømming | 100 m rygg for kvinner |
Bronse | Margarita Fullana | 2000 Sydney | Sykling | Langrenn for kvinner |
Bronse |
Corlex Corretja Albert Costa |
2000 Sydney | Tennis | Herredouble |
Bronse | María Vasco | 2000 Sydney | Friidrett | 20 km tur for kvinner |
Bronse | 2000 Sydney | Håndball | Herreturnering | |
Gull | Gervasio Deferr | 2004 Athen | Gymnastikk | Menns hvelv |
Gull |
Xabier Fernández Iker Martínez |
2004 Athen | Seiling | 49er klasse |
Gull | David Cal | 2004 Athen | Kanopadling | C-1 herre 1000 m |
Sølv | María Quintanal | 2004 Athen | Skyting | Kvinnefelle |
Sølv | Paquillo Fernández | 2004 Athen | Friidrett | 20 km tur for menn |
Sølv |
Beatriz Ferrer-Salat Juan Antonio Jiménez Ignacio Rambla Rafael Soto |
2004 Athen | Rytter | Lagdressur |
Sølv | Rafael Trujillo | 2004 Athen | Seiling | Finn -klasse |
Sølv |
Sandra Azón Natalia Vía Dufresne |
2004 Athen | Seiling | Klasse 470 for kvinner |
Sølv |
Conchita Martínez Virginia Ruano Pascual |
2004 Athen | Tennis | Damedouble |
Sølv | Joan Llaneras | 2004 Athen | Sykling | Poengløp for menn |
Sølv | José Antonio Escuredo | 2004 Athen | Sykling | Keirin for menn |
Sølv |
Javier Bosma Pablo Herrera |
2004 Athen | Volleyball | Beachvolleyball for menn |
Sølv | David Cal | 2004 Athen | Kanopadling | C-1 500 m for menn |
Sølv | José Antonio Hermida | 2004 Athen | Sykling | Langrenn for menn |
Bronse | Manuel Martínez Gutiérrez | 2004 Athen | Friidrett | Kulekutt for menn |
Bronse | Sergi Escobar | 2004 Athen | Sykling | Menns individuelle jakt |
Bronse |
Carlos Castaño Sergi Escobar Asier Maeztu Carlos Torrent |
2004 Athen | Sykling | Lagjakt for herrer |
Bronse | Patricia Moreno | 2004 Athen | Gymnastikk | Kvinnegulv |
Bronse | Beatriz Ferrer-Salat | 2004 Athen | Rytter | Individuell dressur |
Bronse | Joan Lino Martínez | 2004 Athen | Friidrett | Langhopp for menn |
Gull | Samuel Sánchez | 2008 Beijing | Sykling | Herreløp |
Gull | Joan Llaneras | 2008 Beijing | Sykling | Poengløp for menn |
Gull | Rafael Nadal | 2008 Beijing | Tennis | Herresingler |
Gull |
Fernando Echávarri Antón Paz Blanco |
2008 Beijing | Seiling | Tornado -klasse |
Gull |
Saúl Craviotto Carlos Pérez |
2008 Beijing | Kanopadling | K-2 500 m for menn |
Sølv |
Iker Martínez Xabier Fernández |
2008 Beijing | Seiling | 49er klasse |
Sølv | Lidia Valentín | 2008 Beijing | Vektløfting | 75 kg kvinner |
Sølv |
Anabel Medina Garrigues Virginia Ruano Pascual |
2008 Beijing | Tennis | Damedouble |
Sølv | Gervasio Deferr | 2008 Beijing | Gymnastikk | Menns gulvøvelser |
Sølv |
Joan Llaneras Antonio Tauler |
2008 Beijing | Sykling | Madison for menn |
Sølv |
Andrea Fuentes Gemma Mengual |
2008 Beijing | Synkronsvømming | Kvinneduett |
Sølv | David Cal | 2008 Beijing | Kanopadling | C-1 herre 1000 m |
Sølv | David Cal | 2008 Beijing | Kanopadling | C-1 500 m for menn |
Sølv |
Alba María Cabello Raquel Corral Andrea Fuentes Gemma Mengual Thaïs Henríquez Laura López Gisela Morón Irina Rodríguez Paola Tirados |
2008 Beijing | Synkronsvømming | Damelag |
Sølv | 2008 Beijing | Landhockey | Herreturnering | |
Sølv | 2008 Beijing | Basketball | Herreturnering | |
Bronse | José Luis Abajo | 2008 Beijing | Gjerde | Individuell épée for menn |
Bronse | Leire Olaberría | 2008 Beijing | Sykling | Poengløp for kvinner |
Bronse | 2008 Beijing | Håndball | Herreturnering | |
Gull | Marina Alabau | 2012 London | Seiling | Kvinners seilbrett |
Gull | Lidia Valentín | 2012 London | Vektløfting | 75 kg kvinner |
Gull | Joel González | 2012 London | Taekwondo | 58 kg menn |
Gull |
Támara Echegoyen Ángela Pumariega Sofía Toro |
2012 London | Seiling | Elliott 6m |
Sølv | Mireia Belmonte García | 2012 London | Svømming | 200 meter sommerfugl for kvinner |
Sølv | Mireia Belmonte García | 2012 London | Svømming | 800 meter fristil, kvinner |
Sølv | Javier Gómez Noya | 2012 London | Triathlon | Herre |
Sølv |
Ona Carbonell Andrea Fuentes |
2012 London | Synkronsvømming | Kvinneduett |
Sølv | David Cal | 2012 London | Kanopadling | C-1 herre 1000 m |
Sølv | Brigitte Yagüe | 2012 London | Taekwondo | 49 kg kvinner |
Sølv | 2012 London | Vannpolo | Dameturnering | |
Sølv | Nicolás García | 2012 London | Taekwondo | 80 kg menn |
Sølv | Saúl Craviotto | 2012 London | Kanopadling | K-1 200 m for menn |
Sølv | 2012 London | Basketball | Herreturnering | |
Bronse | Maialen Chourraut | 2012 London | Kanopadling | Slalåm for kvinner K-1 |
Bronse | Maider Unda | 2012 London | Bryting | Freestyle for kvinner 72 kg |
Bronse |
Clara Basiana Alba Cabello Ona Carbonell Margalida Crespí Andrea Fuentes Thaïs Henríquez Paula Klamburg Irene Montrucchio Laia Pons |
2012 London | Synkronsvømming | Damelag |
Bronse | Ruth Beitia | 2012 London | Friidrett | Høydehopp for kvinner |
Bronse | 2012 London | Håndball | Dameturnering | |
Gull | Mireia Belmonte | 2016 Rio de Janeiro | Svømming | 200 m butterfly for kvinner |
Gull | Maialen Chourraut | 2016 Rio de Janeiro | Kanopadling | Slalåm for kvinner K-1 |
Gull |
Marc López Rafael Nadal |
2016 Rio de Janeiro | Tennis | Herredouble |
Gull | Marcus Walz | 2016 Rio de Janeiro | Kanopadling | K-1 menn, 1000 m |
Gull |
Saúl Craviotto Cristian Toro |
2016 Rio de Janeiro | Kanopadling | K-2 200 m herrer |
Gull | Carolina Marín | 2016 Rio de Janeiro | Badminton | Singel for kvinner |
Gull | Ruth Beitia | 2016 Rio de Janeiro | Friidrett | Høydehopp for kvinner |
Sølv | Orlando Ortega | 2016 Rio de Janeiro | Friidrett | 110 m hekk, herrer |
Sølv | Eva Calvo | 2016 Rio de Janeiro | Taekwondo | 57 kg kvinner |
Sølv | 2016 Rio de Janeiro | Basketball | Dameturnering | |
Sølv |
Sandra Aguilar Artemi Gavezou Elena López Lourdes Mohedano Alejandra Quereda |
2016 Rio de Janeiro | Gymnastikk | Rytmisk gruppe for kvinner rundt omkring |
Bronse | Mireia Belmonte | 2016 Rio de Janeiro | Svømming | 400 m individuell medley, kvinner |
Bronse | Lidia Valentín | 2016 Rio de Janeiro | Vektløfting | 75 kg kvinner |
Bronse | Joel González | 2016 Rio de Janeiro | Taekwondo | 68 kg menn |
Bronse | Saúl Craviotto | 2016 Rio de Janeiro | Kanopadling | K-1 200 meter menn |
Bronse | 2016 Rio de Janeiro | Basketball | Herreturnering | |
Bronse | Carlos Coloma | 2016 Rio de Janeiro | Sykling | Langrenn for menn |
Gull |
Alberto Fernández Fátima Gálvez |
2020 Tokyo | Skyting | Mixed trap team |
Gull | Sandra Sánchez | 2020 Tokyo | Karate | Kata for kvinner |
Gull | Alberto Ginés López | 2020 Tokyo | Sportsklatring | Herre kombinert |
Sølv | Adriana Cerezo | 2020 Tokyo | Taekwondo | 49 kg kvinner |
Sølv | Maialen Chourraut | 2020 Tokyo | Kanopadling | Slalåm for kvinner K-1 |
Sølv | Rayderley Zapata | 2020 Tokyo | Gymnastikk | Herregulv |
Sølv | Teresa Portela | 2020 Tokyo | Kanopadling | K-1 200 meter damer |
Sølv | Damián Quintero | 2020 Tokyo | Karate | Kata for menn |
Sølv |
Saúl Craviotto Marcus Walz Carlos Arévalo Rodrigo Germade |
2020 Tokyo | Kanopadling | K-4 500 meter menn |
Sølv | 2020 Tokyo | Vannpolo | Dameturnering | |
Sølv |
|
2020 Tokyo | Fotball | Herreturnering |
Bronse | David Valero | 2020 Tokyo | Sykling | Langrenn for menn |
Bronse | Pablo Carreño Busta | 2020 Tokyo | Tennis | Herresingler |
Bronse | Ana Peleteiro | 2020 Tokyo | Friidrett | Trippelhopp for kvinner |
Bronse | Joan Cardona Méndez | 2020 Tokyo | Seiling | Finn |
Bronse |
Jordi Xammar Nicolás Rodríguez |
2020 Tokyo | Seiling | 470 menn |
Bronse | 2020 Tokyo | Håndball | Herreturnering |
Vinter-OL
Medalje | Navn (er) | Spill | Sport | Begivenhet |
---|---|---|---|---|
Gull | Francisco Fernández Ochoa | 1972 Sapporo | alpint | Slalåm for menn |
Bronse | Blanca Fernández Ochoa | 1992 Albertville | alpint | Slalåm for kvinner |
Bronse | Regino Hernández | 2018 Pyeongchang | Snowboard | Crossboard for menn |
Bronse | Javier Fernández | 2018 Pyeongchang | Kunstløp | Herresingler |
Spanske idrettsutøvere med flest olympiske medaljer
- Bare spanske idrettsutøvere som oppnådde 3 eller flere medaljer eller 2 gullmedaljer er inkludert i tabellen nedenfor.
Atlet | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Saúl Craviotto | 2 | 2 | 1 | 5 |
Joan Llaneras | 2 | 2 | 0 | 4 |
Gervasio Deferr | 2 | 1 | 0 | 3 |
Luis Doreste | 2 | 0 | 0 | 2 |
Rafael Nadal | 2 | 0 | 0 | 2 |
Theresa Zabell | 2 | 0 | 0 | 2 |
David Cal | 1 | 4 | 0 | 5 |
Mireia Belmonte | 1 | 2 | 1 | 4 |
Lidia Valentín | 1 | 1 | 1 | 3 |
Maialen Chourraut | 1 | 1 | 1 | 3 |
Andrea Fuentes | 0 | 3 | 1 | 4 |
Arantxa Sánchez Vicario | 0 | 2 | 2 | 4 |
Conchita Martínez | 0 | 2 | 1 | 3 |
Felipe Reyes | 0 | 2 | 1 | 3 |
Herminio Menéndez | 0 | 2 | 1 | 3 |
José Manuel Calderón | 0 | 2 | 1 | 3 |
Juan Carlos Navarro | 0 | 2 | 1 | 3 |
Pau Gasol | 0 | 2 | 1 | 3 |
Rudy Fernández | 0 | 2 | 1 | 3 |
Demetrio Lozano | 0 | 0 | 3 | 3 |
Totaler (20 utøvere) | 16 | 32 | 17 | 65 |
Sammendrag etter sport
Bueskyting
Spill | Bueskyttere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1992 Barcelona | 1 | 3/4 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Total | 1 | 0 | 0 | 1 |
Friidrett
Spill | Idrettsutøvere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1980 Moskva | 22 | 13/38 | 0 | 1 | 0 | 1 |
1984 Los Angeles | 18 | 12/41 | 0 | 0 | 1 | 1 |
1992 Barcelona | 59 | 31/43 | 2 | 1 | 1 | 4 |
1996 Atlanta | 59 | 31/44 | 0 | 1 | 1 | 2 |
2000 Sydney | 56 | 34/46 | 0 | 0 | 1 | 1 |
2004 Athen | 57 | 33/46 | 0 | 1 | 2 | 3 |
2012 London | 46 | 26/47 | 0 | 0 | 1 | 1 |
2016 Rio de Janeiro | 47 | 28/47 | 1 | 1 | 0 | 2 |
2020 Tokyo | 52 | 33/48 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 3 | 5 | 8 | 16 |
Badminton
Spill | Spillere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
2016 Rio de Janeiro | 2 | 2/5 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Total | 1 | 0 | 0 | 1 |
Basketball
Spill | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1984 Los Angeles | 1/2 | 0 | 1 | 0 | 1 |
2008 Beijing | 2/2 | 0 | 1 | 0 | 1 |
2012 London | 2/2 | 0 | 1 | 0 | 1 |
2016 Rio de Janeiro | 2/2 | 0 | 1 | 1 | 2 |
Total | 0 | 4 | 1 | 5 |
Baskisk pelota
Spania er kreditert med en gullmedalje i det eneste utseendet på baskisk pelota som medaljesport ved OL i 1900, selv om det franske laget (ett av bare to lag som meldte seg på) trakk seg kort tid før konkurransen startet, og derfor ble det ikke avholdt noen konkurranse.
Spill | Spillere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1900 Paris | 2 | 1/1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Total | 1 | 0 | 0 | 1 |
Boksing
Spill | Boksere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1972 München | 1 | 1/11 | 0 | 0 | 1 | 1 |
1992 Barcelona | 7 | 7/12 | 0 | 1 | 0 | 1 |
1996 Atlanta | 1 | 1/12 | 0 | 0 | 1 | 1 |
2000 Sydney | 1 | 1/12 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 0 | 2 | 2 | 4 |
Rytter
Spania hadde en konkurrent på de første hesteveddeløpene i 1900, som konkurrerte i postcoach -arrangementet.
Spill | Ryttere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1900 Paris | 1 | 1/5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1928 Amsterdam | 6 | 4/6 | 1 | 0 | 0 | 1 |
1948 London | 7 | 4/6 | 0 | 1 | 0 | 1 |
2004 Athen | 4 | 2/6 | 0 | 1 | 1 | 2 |
Total | 1 | 2 | 1 | 4 |
Gjerde
Spanias olympiske debut i 1900 inkluderte 1 fekter, Mauricio Álvarez de las Asturias Bohorques, 4. hertug av Gor , som konkurrerte i hvert av de 3 våpenens individuelle amatørarrangementer og nådde semifinalen (5. til 8. plass) i sabelen.
Spill | Gjerde | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1900 Paris | 1 | 3/7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2008 Beijing | 5 | 5/10 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 0 | 0 | 1 | 1 |
Roing
Spanias olympiske debut i 1900 inkluderte 5 roere, en enkeltskytter for menn og et fire -lag for menn (som sculler fungerte som styrmann).
Spill | Roere | arrangementer | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1900 Paris | 5 | 2/4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total | 0 | 1 | 0 | 1 |
Se også
- Liste over flaggbærere for Spania ved OL
- Kategori: OL -konkurrenter for Spania
- Spania på Paralympics
Referanser
Eksterne linker
- "Spania" . Den internasjonale olympiske komité.
- "Spania" . Olympedia.com.
- "Olympic Analytics/ESP" . olympanalyt.com.