Tribeca Film Festival - Tribeca Film Festival
plassering | New York City, New York , USA |
---|---|
Grunnlagt | 2002 |
Senest | 9.-20. juni 2021 |
Språk | Engelsk |
Nettsted | tribecafilm |
Den Tribeca Film Festival er en årlig filmfestival arrangeres av Tribeca Productions . Det finner sted hver vår i New York City , og viser et mangfoldig utvalg av film, episodiske, samtaler, musikk, spill, kunst og oppslukende programmering. Tribeca ble grunnlagt av Robert De Niro , Jane Rosenthal og Craig Hatkoff i 2002 for å anspore den økonomiske og kulturelle revitaliseringen av nedre Manhattan etter 9/11 angrepene på World Trade Center .
Hvert år arrangerer festivalen over 600 visninger med omtrent 150 000 deltakere, og premierer uavhengige artister i 23 dømte konkurransekategorier.
Historie
Tribeca Film Festival ble grunnlagt i 2002 av Jane Rosenthal , Robert De Niro og Craig Hatkoff , som svar på angrepene mot World Trade Center 11. september og det påfølgende tapet av vitalitet i Tribeca -området i Nedre Manhattan . Stiftelsesfestivalen ble lansert etter 120 dagers planlegging ved hjelp av mer enn 1300 frivillige. Det deltok av mer enn 150 000 mennesker og inneholdt flere kommende filmskapere. Festivalen inkluderte juryerte fortellinger, dokumentarfilmer og kortfilmkonkurranser; en restaurert klassiker -serie; en best av New York -serien kurert av Martin Scorsese ; 13 store paneldiskusjoner; en familiefestival hele dagen; og premiere på studiofilmer Star Wars: Episode II-Attack of the Clones , About A Boy , den amerikanske nyinnspilningen av Insomnia , Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood og The League of Extraordinary Gentlemen .
Festivalen 2003 brakte mer enn 300 000 mennesker. Festivalen viste frem en utvidet gruppe med uavhengige innslag, dokumentarer og kortfilmer fra hele verden, kombinert med studiopremierer, paneldebatter, musikk- og komediekonserter, en familiefestival, sportsaktiviteter og utendørs filmvisning langs Hudson River . Familiefestivalen inneholdt barnefilmvisninger, historiefortelling , familiepaneler, workshops og interaktive spill som kulminerte i en lang gatemesse som trakk en mengde anslått til 250 000 mennesker.
I slutten av 2003 kjøpte De Niro teatret på Varick Street 54, som hadde huset det nylig lukkede Screening Room, et kunsthus som hadde vist uavhengige filmer hver kveld, og omdøpt det til Tribeca Cinema. Det ble en av de arenaer for festivalen.
I et forsøk på å tjene sin misjon om å bringe uavhengig film til et bredest mulig publikum, i 2006, utvidet festivalen rekkevidden i New York City og internasjonalt. I New York City arrangerte Tribeca visninger på hele Manhattan da festivalens 1000-pluss visningsplan vokste ut kapasiteten i sentrum. Internasjonalt brakte festivalen filmer til Roma Film Festival . Som en del av feiringen i Roma ble Tribeca tildelt den første "Steps and Stars" -prisen noensinne, delt ut på Spansketrappen . Totalt 169 spillefilmer og 99 shorts ble valgt ut fra 4.100 filminnleveringer, inkludert 1.950 innspillinger - tre ganger de totale innsendingene fra den første festivalen i 2002. Festivalen inneholdt 90 verdenspremierer, ni internasjonale premierer, 31 nordamerikanske premierer, 6 Amerikanske premierer, og 28 New York City har premiere.
I 2009 ble Rosenthal, Hatkoff og De Niro kåret til nummer 14 på Barrons liste over verdens 25 beste filantroper for sin rolle i å regenerere TriBeCas økonomi etter 11. september.
I 2011 ble LA Noire det første videospillet som ble anerkjent av Tribeca Film Festival. I 2013 ble Beyond: Two Souls , med Elliot Page og Willem Dafoe , bare det andre spillet som hadde premiere på festivalen.
Den 19. Tribeca filmfestival, opprinnelig planlagt til 15. – 26. April 2020, ble avlyst på grunn av COVID-19-pandemien . I ukene og månedene som fulgte, lanserte Tribeca flere digitale tilbud for å markere filmskapere og skapere som hadde håpet å få premiere sine siste verk på vårsamlingen. Det ga en sikker digital plattform for festivalfilmer i 2020 som søker distribusjon for å bli sett av presse og industri, og var vertskap for et virtuelt samlingsrom for Tribeca NOW Creators Market.
Som svar på den globale pandemien organiserte Tribeca We Are One i samarbeid med YouTube , en gratis 10-dagers digital festival som ga underholdning og tilkobling til publikum hjemme og samlet inn internasjonale COVID-19-hjelpemidler. Programmet ble kuratert av 21 av de beste internasjonale filmfestivalene, inkludert Cannes , Sundance , TIFF og Venezia, og viste frem over 100 timer med shorts, innslag, samtaler og musikk for et publikum på 1,9 millioner mennesker i 179 land.
I juli 2020 lanserte Tribeca en av de første store pop-up-drive-in-seriene over hele landet for å gi publikum underholdning i et trygt, sosialt distansert miljø. Visninger fant sted på Rose Bowl i Pasadena, CA, Dallas Cowboys AT&T Stadium i Arlington, Texas, Orchard Beach i Bronx -området i New York og Nickerson Beach i Nassau County, New York . Serien sysselsatte lokale produksjonsmedarbeidere og inngikk et samarbeid med små matvirksomheter som hadde blitt påvirket av lockdown.
7. august 2020 kunngjorde arrangørene at 20 -årsjubileumsutgaven av festivalen skulle arrangeres fra 9. juni til 20. juni 2021, med et eget rom for å feire filmer hvis premiere ikke kunne finne sted på festivalen som ble kansellert i 2020. I den første festivalen var Tribeca også vertskap for samfunnsvisninger - i både innendørs og utendørs arenaer - i alle fem bydelene i New York.
Festivalen la til en dedikert videospillkategori som begynte med hendelsen i 2021. Spill nominerte presenteres i online presentasjoner under festivalen, på lik linje med filmvisninger.
Utmerkelser
USAs fortellerkonkurranse
Beste amerikanske fortellerfunksjon
- 2020 - The Half of It , regissert av Alice Wu
- 2019 - Burning Cane , skrevet og regissert av Phillip Youmans
- 2018 - Diane , skrevet og regissert av Kent Jones
- 2017 - Keep the Change skrevet og regissert av Rachel Israel
- 2016 - Dean , regissert av Demetri Martin
Beste skuespiller i en amerikansk narrativ spillefilm
- 2020 - Steve Zahn i Cowboys
- 2018 - Jeffrey Wright i OG
- 2017 - Alessandro Nivola i en prosent mer fuktig
- 2016 - Dominic Rains for Burn Country
Beste skuespillerinne i en amerikansk narrativ spillefilm
- 2020 - Assol Abdulina i Materna
- 2019 - Haley Bennett i Swallow
- 2018 - Alia Shawkat i Duck Butter
- 2017 - Nadia Alexander in Blame
- 2016 - Mackenzie Davis for Always Shine
Beste kinematografi i en amerikansk narrativ spillefilm
- 2020 - Greta Zozula , Chananun Chotrungroj og Kelly Jeffrey for Materna .
- 2019 - Phillip Youmans for Burning Cane
- 2018 - Wyatt Garfield for Diane
- 2017 - Chris Teague for Love After Love
- 2016 - Michael Ragen for Kicks
Beste manus i en amerikansk fortellende film
- 2020 - Cowboys , skrevet av Anna Kerrigan
- 2018 - Diane , skrevet av Kent Jones
- 2017 - Rikelig areal tilgjengelig , skrevet av Angus MacLachlan
World Narrative Competition
Beste fortellerfunksjon
- 2020 - The Hater , regissert av Jan Komasa
- 2019 - Scheme Birds , regissert av Ellen Fiske og Ellinor Hallin
- 2017 - Son of Sofia ( O Gios tis Sofias ) skrevet og regissert av Elina Psykou
- 2016 - veikryss 48 , regissert av Udi Aloni
- 2015 - Virgin Mountain , regissert av Dagur Kári
- 2014 - Zero Motivation , regissert av Talya Lavie
- 2013 - The Rocket , regissert av Kim Mordaunt
- 2012 - War Witch , regissert av Kim Nguyen
- 2011 - She Monkeys , regissert av Lisa Aschan
- 2010 - When We Leave , regissert av Feo Aladag
- 2009 - About Elly , regissert av Asghar Farhadi
- 2008 - La den rette komme inn , regissert av Tomas Alfredson
- 2007 - My Father My Lord , regissert av David Volach
- 2006 - Iluminados por el fuego , regissert av Tristán Bauer
- 2005 - Stolen Life , regissert av Li Shaohong
- 2004 - Green Hat , regissert av Liu Fendou
- 2003 - Blind aksel , regissert av Li Yang
- 2002 - Roger Dodger , regissert av Dylan Kidd
Beste nye narrative filmskaper
- 2020 - Gaspar Antillo for Nobody Knows I'm Here
- 2019 - Ellen Fiske og Ellinor Hallin for Scheme Birds
- 2017 - Rachel Israel, direktør for Keep the Change
- 2015 - Zachary Treitz for Men Go to Battle
- 2014 - Josef Wladyka for Manos Sucias
- 2013- Emanuel Hoss-Desmarais for hvitvask
- 2012 - Lucy Mulloy , Una Noche
- 2011- Park Jung-bum for The Journals of Musan
- 2010 - Kim Chapiron for Dog Pound
- 2009 - Rune Denstad Langlo for Nord
- 2008 - Huseyin Karabey for My Marlon og Brando
- 2007 - Enrique Begne for to omfavnelser
- 2006 - Marwan Hamed for The Yacoubian Building
- 2005 - Alicia Scherson for Play
- 2004 - Liu Fendou for Green Hat
- 2003 - Valeria Bruni Tedeschi for It's Easyer for a Camel ...
- 2002 - Eric Eason for Manito
Beste skuespiller i en narrativ spillefilm
- 2020 - Noé Hernández i Kokoloko
- 2017 - Guillermo Pfening i Nobody's Watching ( Nadie Nos Mira )
- 2015 - Gunnar Jónsson for Virgin Mountain
- 2014 - Paul Schneider for farvel til alt det
- 2013 - Sitthiphon Disamoe, The Rocket
- 2012 - Dariel Arrechada og Javier Nuñez Florian, Una Noche
- 2011 - Ramadhan "Shami" Bizimana i Gray Matter
- 2010 - Eric Elmosnino i Gainsbourg (Vie héroïque)
- 2009 - Ciarán Hinds i The Eclipse
- 2008 - Thomas Turgoose og Piotr Jagiello for rollene deres i Somers Town
- 2007 - Lofti Ebdelli i Making Of. (Akher film)
- 2006 - Jürgen Vogel i Der Freie Wille
- 2005 - Cees Geel i Simon
- 2004 - Ian Hart i Blind Flight
- 2003 - Igor Bareš i Výlet og Ohad Knoller i Yossi & Jagger
Beste skuespillerinne i en narrativ spillefilm
- 2020 - Shira Haas i Asia
- 2017 - Marie Leuenberger i The Divine Order ( Die göttliche Ordnung )
- 2016 - Radhika Apte in Madly (seksjon: Clean Shaven)
- 2015 - Hannah Murray i Bridgend
- 2014 - Valeria Bruni Tedeschi i Human Capital
- 2013 - Veerle Baetens i The Broken Circle Breakdown
- 2012 - Rachel Mwanza i War Witch
- 2011 - Carice van Houten i Black Butterflies
- 2010 - Sibel Kekilli i When We Leave
- 2009 - Zoe Kazan i The Exploding Girl
- 2008 - Eileen Walsh i Eden
- 2007 - Marina Hands i Lady Chatterley
- 2006 - Eva Holubová i Holiday Makers
- 2005 - Felicity Huffman i Transamerica
- 2004 - Fernanda Montenegro i O Outro Lado da Rua
- 2003 - Valeria Bruni Tedeschi i Det er enklere for en kamel ...
Beste dokumentarfilm
- 2020 - Socks on Fire , regissert av Bo McGuire
- 2017 - Bobbi Jene , regissert av Elvira Lind
- 2015 - Demokrater , regissert av Camilla Nielsson
- 2014 - Point and Shoot , regissert av Marshall Curry
- 2013 - The Kill Team , regissert av Dan Krauss
- 2012 - Verden før henne , regissert av Nisha Pahuja
- 2011 - Bombay Beach , regissert av Alma Har'el
- 2010 - Monica & David , regissert av Alexandra Codina
- 2009 - Racing Dreams , regissert av Marshall Curry
- 2008 - Be djevelen tilbake til helvete , regissert av Gini Reticker
- 2007 - Taxi til den mørke siden , regissert av Alex Gibney
- 2006 - The War Tapes , regissert av Deborah Scranton
- 2005 - El Perro Negro: Historier fra den spanske borgerkrigen , regissert av Péter Forgács
- 2004 - Kill Your Idols , regissert av Scott Crary
- 2003 - A Normal Life , regissert av Elizabeth Chai Vasarhelyi og Hugo Berkeley
- 2002 - Chiefs , regissert av Daniel Junge
Beste nye dokumentarfilmskaper
- 2020 - Jessica Earnshaw for Jacinta
- 2017 - Sarita Khurana og Smriti Mundhra for En passende jente
- 2016 - David Feige for Untouchable
- 2015 - Ewan McNicol og Anna Sandilands for Usikker
- 2014 - Alan Hicks for Keep On Keepin 'On
- 2013 - Sean Dunne for Oxyana
- 2011 - Pablo Croce for Like Water
- 2010 - Clio Barnard for The Arbor
- 2009 - Ian Olds for Fixer: The Taking of Ajmal Naqshbandi
- 2008 - Carlos Carcass for Old Man Bebo
- 2007 - Vardan Hovhannisyan for A Story of People in War and Peace
- 2006 - Pelin Esmer for The Play
- 2005 - Jeff Zimbalist og Matt Mochary for Favela Rising
- 2004-Paulo Sacramento for The Prisoner of the Iron Bars: Self-Portraits
Beste dokumentarredigering
- 2020 - Amy Foete for far, soldat, sønn
- 2017 - Adam Nielson for Bobbi Jene
Beste kinematografi
- 2020 - Daniella Nowitz for Asia
- 2017 - Elvira Lind for Bobbi Jene
- 2015 - Magnus Jønck for Bridgend
- 2014 - Damian García for Gueros
- 2013 - Marius Matzow Gulbrandsen for Before Snowfall
- 2012 - Trevor Forrest og Shlomo Godder for Una Noche
- 2011 - Lisa Tillinger for Artificial Paradises
Beste manus
- 2020 - Tryst with Destiny , skrevet av Prashant Nair
- 2017 - Ice Mother ( Bába z ledu ) skrevet av Bohdan Sláma
- 2015 - Dagur Kári for Virgin Mountain
- 2014 - Guillaume Nicloux for The Kidnapping of Michel Houellebecq
- 2013 - Carl Joos og Felix Van Groeningen for The Broken Circle Breakdown
- 2012 - Daniel Burman og Sergio Dubcovsky for La suerte en tus manos
- 2011 - Jannicke Systad Jacobsen for Turn Me On, Dammit!
Beste fortellerredigering
- 2015 - Oliver Bugge Coutté for Bridgend
- 2014 - Keith Miller for Five Star
Beste fortellende kort
- 2020 - No More Wings , regissert av Abraham Adeyemi
- 2017 - Retusj , regissert av Kaveh Mazaheri
- 2015 - Lytt , regissert av Hamy Ramezan og Rungano Nyoni
- 2014 - Telefonsamtalen , regissert av Mat Kirkby
- 2013 - The Nightshift Belongs to the Stars , regissert av Edoardo Ponti
- 2010 - Julenissen kommer ikke hit , skrevet av Bongi Ndaba , Sibongile Nkosana regissert av Bekhi Sibiya
- 2009 - The North Road , regissert av Carlos Chahine
- 2008 - New Boy , regissert av Steph Green
- 2007 - The Last Dog in Rwanda , regissert av Jens Assur
- 2006 - The Shovel , regissert av Nick Childs
- 2005 - Cashback , regissert av Sean Ellis
- 2004 - Shock Act , regissert av Seth Grossman
- 2002 - Bamboleho , regissert av Luis Prieto
Beste dokumentarfilm
- 2020 - My Father The Mover , regissert av Julia Jansch
- 2017 - The Good Fight , regissert av Ben Holman
- 2015 - Body Team 12 , regissert av David Darg
- 2014 - One Year Lease , regissert av Brian Bolster
- 2013 - Trener , regissert av Bess Kargman
- 2010 - White Lines and the Fever: The Death of DJ Junebug , regissert av Travis Senger
- 2009 - Home , regissert av Mathew Faust
- 2008 - Obligatorisk tjeneste , regissert av Jessica Habie
- 2007 - A Son's Sacrifice , regissert av Yoni Brook
- 2006 - Native New Yorker , regissert av Steve Bilich
- 2005 - The Life of Kevin Carter , regissert av Dan Krauss
- 2004 - Sister Rose's Passion , regissert av Oren Jacoby
- 2003 - Milton Rogovin: The Forgotten Ones , regissert av Harvey Wang
- 2002 - All Water Has a Perfect Memory , regissert av Natalia Almada
Student Visionary Award
- 2020- Cru-Raw , regissert av David Oesch
- 2017 - Fry Day , regissert av Laura Moss
- 2015 - Catwalk , regissert av Ninja Thyberg
- 2014 - Nesma's Bird , regissert av Najwan Ali og Medoo Ali
- 2013 - Livet skremmer meg ikke , regissert av Stephen Dunn
- 2010 - noen gutter drar ikke , regissert av Maggie Kiley
- 2009 - Small Change , regissert av Anna McGrath
- 2008 - Elephant Garden , regissert av Sasie Sealy
- 2007 - Good Luck Nedim , regissert av Marko Santic og Someone Else's War , regissert av Lee Wang
- 2006 - Dead End Job , regissert av Samantha Davidson Green
- 2005 - Dance Mania Fantastic , regissert av Sasie Sealy
- 2004 - ' Independent Lens' (American Made) , regissert av Sharat Raju
Nora Ephron -prisen
- 2020 - Ruthy Pribar for Asia
- 2019 - Rania Attieh for Initials SG
- 2018 - Nia DaCosta , for Little Woods
- 2017 - Petra Volpe , skribent/direktør for The Divine Order
- 2016 - Rachel Tunnard for ferdigheter i voksenliv
- 2015 - Laura Bispuri for Sworn Virgin
- 2014 - Talya Lavie for Zero Motivation
- 2013 - Meera Menon for Farah Goes Bang
Beste animerte kortfilm
- 2017 - Odd is an Egg ( Odd er et egg ) regissert av Kristin Ulseth
Storyscapes Award
- 2017 - TREEHUGGER: WAWONA opprettet av Barnaby Steel, Ersin Han Ersin og Robin McNicholas
Se også
Referanser
Eksterne linker