Amerikanske kongressdelegasjoner fra North Carolina - United States congressional delegations from North Carolina
Dette er tabeller over kongressdelegasjonene fra North Carolina til USAs representanthus og USAs senat .
Den nåværende dekan for delegasjonen i North Carolina er senator Richard Burr , som har sittet i senatet siden 2005 og i kongressen siden 1995. David Price (NC-4) har fungert lenger enn Burr, da han først ble valgt i 1987; Imidlertid ble hans periode avbrutt i 1995, da han mistet gjenvalget. Prisen har kontinuerlig tjent siden 1997.
USAs representanthus
Nåværende medlemmer
Delegasjonen har 13 medlemmer, 8 republikanere og 5 demokrater .
Distrikt | Representant | Parti | CPVI | Tjenestetid | Distriktskart |
---|---|---|---|---|---|
1. |
GK Butterfield ( Wilson ) |
Demokratisk | D+3 | Siden 20. juli 2004 | |
2. |
Deborah Ross ( Raleigh ) |
Demokratisk | D+12 | Siden 3. januar 2021 | |
3. |
Greg Murphy ( Greenville ) |
Republikansk | R+14 | Siden 17. september 2019 | |
4. |
David Price ( Chapel Hill ) |
Demokratisk | D+16 | Siden 3. januar 1997 | |
5. |
Virginia Foxx ( Banner Elk ) |
Republikansk | R+20 | Siden 3. januar 2005 | |
6. |
Kathy Manning ( Greensboro ) |
Demokratisk | D+10 | Siden 3. januar 2021 | |
7. |
David Rouzer ( Benson ) |
Republikansk | R+11 | Siden 3. januar 2015 | |
8. |
Richard Hudson ( Concord ) |
Republikansk | R+6 | Siden 3. januar 2013 | |
9. |
Dan Bishop ( Charlotte ) |
Republikansk | R+6 | Siden 17. september 2019 | |
10. |
Patrick McHenry ( Cherryville ) |
Republikansk | R+21 | Siden 3. januar 2005 | |
11. |
Madison Cawthorn ( Hendersonville ) |
Republikansk | R+9 | Siden 3. januar 2021 | |
12. |
Alma Adams ( Charlotte ) |
Demokratisk | D+19 | Siden 4. november 2014 | |
13. |
Ted Budd ( forhånd ) |
Republikansk | R+20 | Siden 3. januar 2017 |
1789–1793: 5 seter
Etter at North Carolina ratifiserte USAs grunnlov , 21. november 1789, ble den fordelt med fem seter.
kongress | Distrikt | ||||
---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | |
1. (1789–1791) | John Baptista Ashe (AA) | John Steele (PA) | Hugh Williamson (PA) | Timothy Bloodworth (AA) | John Sevier (PA) |
2. (1791–1793) | William Barry Grove (PA) | Nathaniel Macon (AA) |
1793–1803: 10 seter
Etter folketellingen i 1790 ble North Carolina fordelt på 10 seter.
kongress | Distrikt | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | |
3. (1793–1795) |
William Johnston Dawson (AA) |
Matthew Locke (AA) |
"Pleasant Gardens Joe" McDowell (AA) |
Alexander Mebane (AA) |
Nathaniel Macon (AA) |
James Gillespie (AA) |
William Barry Grove (PA) |
Benjamin Williams (AA) |
Thomas Blount (AA) |
Joseph Winston (AA) |
Fjerde (1795–1797) | Jesse Franklin (DR) |
Matthew Locke (DR) |
James Holland (DR) | Absalom Tatom (DR) |
Nathaniel Macon (DR) |
James Gillespie (DR) |
William Barry Grove (F) |
Dempsey Burgess (DR) |
Thomas Blount (DR) |
Nathan Bryan (DR) |
William F. Strudwick (F) | ||||||||||
5. (1797–1799) |
"Quaker Meadows Joe" McDowell (DR) |
Robert Williams (DR) |
Richard Stanford (DR) |
|||||||
Richard Dobbs Spaight (DR) |
||||||||||
Sjette (1799–1801) | Joseph Dickson (F) |
Willis Alston (DR) |
William Henry Hill (F) |
Archibald Henderson (F) |
David Stone (DR) | |||||
7. (1801–1803) | Charles Johnson (DR) | John Stanly (F) | James Holland (DR) | |||||||
Thomas Wynns (DR) |
1803–1813: 12 seter
Etter folketellingen i 1800 ble North Carolina fordelt med 12 seter.
kongress | Distrikt | Distrikt | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | |
8. (1803–1805) |
Thomas Wynns (DR) |
Willis Alston (DR) |
William Kennedy (DR) |
William Blackledge (DR) |
James Gillespie (DR) |
Nathaniel Macon (DR) |
Samuel D. Purviance (F) |
Richard Stanford (DR) |
Marmaduke Williams (DR) |
Nathaniel Alexander (DR) |
James Holland (DR) |
Joseph Winston (DR) |
9. (1805–1807) |
Thomas Blount (DR) |
Thomas S. Kenan (DR) |
Duncan McFarlan (DR) |
|||||||||
Evan Shelby Alexander (DR) |
||||||||||||
10. (1807–1809) |
Lemuel Sawyer (DR) |
John Culpepper (F) |
Meshack Franklin (DR) |
|||||||||
11. (1809–1811) |
William Kennedy (DR) | John Stanly (F) |
Archibald McBryde (F) |
James Cochran (DR) |
Joseph Pearson (F) |
|||||||
12. (1811–1813) |
Thomas Blount (DR) |
William Blackledge (DR) |
William R. King (DR) |
Israel Pickens (DR) |
||||||||
William Kennedy (DR) |
1813–1843: 13 seter
Etter folketellingen i 1810 fikk North Carolina 13 seter.
1843–1853: 9 seter
Etter folketellingen i 1840 ble North Carolina fordelt med ni seter.
kongress | Distrikt | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | |
28. (1843–1845) |
Thomas Lanier Clingman (D) |
Daniel Moreau Barringer (W) |
David Settle Reid (D) | Edmund Deberry (W) |
Romulus Mitchell Saunders (D) |
James Iver McKay (D) |
John Reeves Jones Daniel (D) |
Archibald Hunter Arrington (D) |
Kenneth Rayner (W) |
29. (1845–1847) |
James Graham (W) | Alfred Dockery (W) | James C. Dobbin (D) | Henry Selby Clark (D) | Asa Biggs (D) | ||||
30. (1847–1849) |
Thomas Lanier Clingman (D) |
Nathaniel Boyden (W) |
Daniel Moreau Barringer (W) |
Augustine Henry Shepperd (W) |
Abraham Watkins Venable (D) |
John Reeves Jones Daniel (D) |
James Iver McKay (D) |
Richard Spaight Donnell (W) |
David Outlaw (W) |
31. (1849–1851) |
Joseph Person Caldwell (W) |
Edmund Deberry (W) |
William Shepperd Ashe (D) |
Edward Stanly (W) | |||||
32. (1851–1853) |
Alfred Dockery (W) |
James Turner Morehead (W) |
1853–1863: 8 seter
Etter folketellingen i 1850 ble North Carolina fordelt åtte seter.
kongress | Distrikt | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | |
33. (1853–1855) |
Henry Marchmore Shaw (D) |
Thomas Hart Ruffin (D) |
William Shepperd Ashe (D) |
Sion Hart Rogers (W) |
John Kerr Jr. (W) |
Richard Clauselle Puryear (W) |
Francis Burton Craige (D) |
Thomas Lanier Clingman (D) |
34. (1855–1857) |
Robert Treat Paine (KN) |
Warren Winslow (D) |
Lawrence O'Bryan Branch (D) |
Edwin Godwin Reade (KN) |
Richard Clauselle Puryear (KN) |
|||
35. (1857–1859) |
Henry Marchmore Shaw (D) |
John Adams Gilmer (KN) |
Alfred Moore skalaer (D) |
|||||
Zebulon Baird Vance (D) |
||||||||
36. (1859–1861) |
William Nathan Harrell Smith (O) |
John Adams Gilmer (O) |
James Madison Leach (O) |
|||||
37. (1861–1863) |
Ledig under amerikansk borgerkrig |
1863–1873: 7 seter
Etter folketellingen i 1860 ble North Carolina fordelt på syv seter.
kongress | Distrikt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | |
38 - 39. (1863–1867) |
Ledig under amerikansk borgerkrig | ||||||
40. (1867–1869) | |||||||
John R. French (R) | David Heaton (R) |
Oliver H. Dockery (R) |
John T. Deweese (R) |
Israel G. Lash (R) | Nathaniel Boyden (Con) |
Alexander H. Jones (R) |
|
41. (1869–1871) | Clinton L.Cobb (R) |
Francis Edwin Shober (D) |
|||||
Joseph Dixon (R) | |||||||
42. (1871–1873) | Charles R.Thomas (R) | Alfred M. Waddell (D) | Sion Hart Rogers (D) | James M. Leach (D) | James C. Harper (D) |
1873–1883: 8 seter
Etter folketellingen i 1870 ble North Carolina fordelt åtte seter.
kongress | Distrikt | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | |
43. (1873–1875) |
Clinton L.Cobb (R) |
Charles R. Thomas (R) |
Alfred Moore Waddell (D) |
William Alexander Smith (R) |
James Madison Leach (D) |
Thomas Samuel Ashe (D) |
William M. Robbins (D) |
Robert B. Vance (D) |
44. (1875–1877) |
Jesse Johnson Yeates (D) |
John Adams Hyman (R) |
Joseph J. Davis (D) |
Alfred Moore skalaer (D) |
||||
45. (1877–1879) |
Curtis Hooks Brogden (R) |
|||||||
46. (1879–1881) |
Joseph John Martin (R) |
William H. Kitchin (D) |
Daniel Lindsay Russell (GB) |
Walter Leak Steele (D) |
Robert Franklin Armfield (D) |
|||
Jesse Johnson Yeates (D) |
||||||||
47. (1881–1883) |
Louis C. Latham (D) |
Orlando Hubbs (R) |
John Williams Shackelford (D) |
William Ruffin Cox (D) |
Clement Dowd (D) |
1883–1903: 9 seter
Etter folketellingen i 1880 ble North Carolina fordelt med ni seter. Først ble det ekstra setet valgt som stort. Fra og med valget i 1884 ble setene omdiskutert og et niende distrikt ble lagt til.
1903–1933: 10 seter
Etter folketellingen i 1900 ble North Carolina fordelt på 10 seter.
1933–1943: 11 seter
Etter folketellingen i 1930 ble North Carolina fordelt med 11 seter.
kongress | Distrikt | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | |
73. (1933–1935) |
Lindsay Carter Warren (D) |
John H. Kerr (D) |
Charles Laban Abernethy (D) |
EW Pou (D) |
Franklin W. Hancock Jr. (D) |
William B. Umstead (D) |
Bayard Clark (D) |
Walter Lambeth (D) |
Bob Doughton (D) |
Alfred L. Bulwinkle (D) |
Zebulon Weaver (D) |
Harold D.Cooley (D) |
|||||||||||
74. (1935–1937) |
Graham Arthur Barden (D) |
||||||||||
75. (1937–1939) | |||||||||||
76. (1939–1941) |
Alonzo D. Folger (D) |
Carl T. Durham (D) |
William O. Burgin (D) |
||||||||
Herbert C. Bonner (D) |
|||||||||||
77. (1941–1943) | John H. Folger (D) |
1943–1963: 12 seter
Etter folketellingen i 1940 ble North Carolina fordelt med 12 seter.
kongress | Distrikt | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | |
78. (1943–1945) |
Herbert C. Bonner (D) |
John H. Kerr (D) |
Graham A. Barden (D) |
Harold D.Cooley (D) |
John Hamlin Folger (D) |
Carl T. Durham (D) |
Bayard Clark (D) |
William O. Burgin (D) |
Bob Doughton (D) |
Cameron A. Morrison (D) |
Alfred L. Bulwinkle (D) |
Zebulon Weaver (D) |
79. (1945–1947) | Joseph Ervin (D) | |||||||||||
Eliza Jane Pratt (D) | Sam Ervin (D) | |||||||||||
80. (1947–1949) |
Charles B. Deane (D) |
Hamilton C. Jones (D) |
Monroe Minor Redden (D) |
|||||||||
81. (1949–1951) |
Thurmond Chatham (D) |
Frank Ertel Carlyle (D) |
||||||||||
Woodrow W. Jones (D) |
||||||||||||
82. (1951–1953) | ||||||||||||
83. (1953–1955) |
Lawrence H. -fontenen (D) |
Hugh Quincy Alexander (D) |
Charles R. Jonas (R) |
George A. Shuford (D) |
||||||||
84. (1955–1957) | ||||||||||||
85. (1957–1959) |
Ralph James Scott (D) |
Alton Lennon (D) |
Alvin Paul Kitchin (D) |
Basil Lee Whitener (D) |
||||||||
86. (1959–1961) | David M. Hall (D) | |||||||||||
Roy A.Taylor (D) | ||||||||||||
87. (1961–1963) |
David N. Henderson (D) |
Horace R. Kornegay (D) |
1963–1993: 11 seter
Etter folketellingen i 1960 ble North Carolina fordelt med 11 seter.
1993–2003: 12 seter
Etter folketellingen i 1990 ble North Carolina fordelt med 12 seter.
kongress | Distrikt | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | |
103. (1993–1995) |
Eva Clayton (D) |
Tim Valentine (D) |
Martin Lancaster (D) |
David Price (D) |
Steve Neal (D) |
Howard Coble (R) |
Charlie Rose (D) |
Bill Hefner (D) |
Alex McMillan (R) |
Cass Ballenger (R) |
Charles Taylor (R) |
Mell Watt (D) |
104. (1995–1997) | David Funderburk (R) |
Walter B. Jones Jr. (R) |
Fred Heineman (R) |
Richard Burr (R) |
Sue Myrick (R) |
|||||||
105. (1997–1999) | Bob Etheridge (D) | David Price (D) |
Mike McIntyre (D) |
|||||||||
106. (1999–2001) |
Robin Hayes (R) |
|||||||||||
107. (2001–2003) |
2003 - i dag: 13 seter
Siden folketellingen i 2000 har North Carolina blitt fordelt med 13 seter.
kongress | Distrikt | Distrikt | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | |
108. (2003–2005) | F. Ballance (D) |
Bob Etheridge (D) |
Walter Jones (R) |
David Price (D) |
Richard Burr (R) |
Howard Coble (R) |
Mike McIntyre (D) |
Robin Hayes (R) |
Sue Myrick (R) |
Cass Ballenger (R) |
Charles Taylor (R) |
Mel Watt (D) |
Brad Miller (D) |
GK Butterfield (D) |
|||||||||||||
109. (2005–2007) |
Virginia Foxx (R) |
Patrick McHenry (R) |
|||||||||||
110. (2007–2009) |
Heath Shuler (D) |
||||||||||||
111. (2009–2011) |
Larry Kissell (D) |
||||||||||||
112. (2011–2013) |
Renee Ellmers (R) |
||||||||||||
113. (2013–2015) |
Richard Hudson (R) |
Robert Pittenger (R) |
Mark Meadows (R) |
George Holding (R) |
|||||||||
Alma Adams (D) |
|||||||||||||
114. (2015–2017) |
Mark Walker (R) |
David Rouzer (R) |
|||||||||||
115. (2017–2019) |
George Holding (R) |
Ted Budd (R) |
|||||||||||
116. (2019–2021) |
Dan Bishop (R) |
||||||||||||
Greg Murphy (R) |
|||||||||||||
117. (2021–2023) |
Deborah Ross (D) |
Kathy Manning (D) |
Madison Cawthorn (R) |
Det amerikanske senatet
Klasse II -senatorer | kongress | Klasse III -senatorer | ||
---|---|---|---|---|
Samuel Johnston (PA) | 1. (1789–1791) | Benjamin Hawkins (PA) | ||
2. (1791–1793) | ||||
Alexander Martin (AA) | 3. (1793–1795) | |||
Alexander Martin (DR) | Fjerde (1795–1797) | Timothy Bloodworth (DR) | ||
5. (1797–1799) | ||||
Jesse Franklin (DR) | Sjette (1799–1801) | |||
7. (1801–1803) | David Stone (DR) | |||
8. (1803–1805) | ||||
James Turner (DR) | 9. (1805–1807) | |||
10. (1807–1809) | Jesse Franklin (DR) | |||
11. (1809–1811) | ||||
12. (1811–1813) | ||||
13. (1813–1815) | David Stone (DR) | |||
Francis Locke Jr. (DR) | ||||
14. (1815–1817) | ||||
Montfort Stokes (DR) | Nathaniel Macon (DR) | |||
15. (1817–1819) | ||||
16. (1819–1821) | ||||
17. (1821–1823) | ||||
John Branch (DR) | 18. (1823–1825) | |||
John Branch (J) | 19. (1825–1827) | Nathaniel Macon (J) | ||
20. (1827–1829) | ||||
James Iredell Jr. (J) | ||||
21. (1829–1831) | ||||
Bedford Brown (J) | ||||
22. (1831–1833) | Willie Person Mangum (D) | |||
23. (1833–1835) | Willie Person Mangum (NR) | |||
24. (1835–1837) | ||||
Robert Strange (J) | ||||
Bedford Brown (D) | 25. (1837–1839) | Robert Strange (D) | ||
26. (1839–1841) | ||||
Willie Person Mangum (W) | William Alexander Graham (W) | |||
27. (1841–1843) | ||||
28. (1843–1845) | William Henry Haywood Jr. (D) | |||
29. (1845–1847) | ||||
George Edmund Badger (W) | ||||
30. (1847–1849) | ||||
31. (1849–1851) | ||||
32. (1851–1853) | ||||
David Settle Reid (D) | 33. (1853–1855) | |||
34. (1855–1857) | Asa Biggs (D) | |||
35. (1857–1859) | ||||
Thomas Lanier Clingman (D) | ||||
Thomas Bragg (D) | 36. (1859–1861) | |||
37. (1861–1863) | ||||
ledig | ledig | |||
38. (1863–1865) | ||||
39. (1865–1867) | ||||
40. (1867–1869) | ||||
Joseph Carter Abbott (R) | John Pool (R) | |||
41. (1869–1871) | ||||
Matt Whitaker Ransom (D) | 42. (1871–1873) | |||
43. (1873–1875) |
Augustus Summerfield Merrimon (D) |
|||
44. (1875–1877) | ||||
45. (1877–1879) | ||||
46. (1879–1881) | Zebulon Baird Vance (D) | |||
47. (1881–1883) | ||||
48. (1883–1885) | ||||
49. (1885–1887) | ||||
50. (1887–1889) | ||||
51. (1889–1891) | ||||
52. (1891–1893) | ||||
53. (1893–1895) | ||||
Thomas Jordan Jarvis (D) | ||||
Jeter Connelly Pritchard (R) | ||||
Marion Butler (Pop) | 54. (1895–1897) | |||
55. (1897–1899) | ||||
56. (1899–1901) | ||||
Furnifold McLendel Simmons (D) |
57. (1901–1903) | |||
58. (1903–1905) | Lee Slater Overman (D) | |||
59. (1905–1907) | ||||
60. (1907–1909) | ||||
61. (1909–1911) | ||||
62. (1911–1913) | ||||
63. (1913–1915) | ||||
64. (1915–1917) | ||||
65. (1917–1919) | ||||
66. (1919–1921) | ||||
67. (1921–1923) | ||||
68. (1923–1925) | ||||
69. (1925–1927) | ||||
70. (1927–1929) | ||||
71. (1929–1931) | ||||
Cameron A. Morrison (D) | ||||
Josiah Bailey (D) | 72. (1931–1933) | |||
Robert Rice Reynolds (D) | ||||
73. (1933–1935) | ||||
74. (1935–1937) | ||||
75. (1937–1939) | ||||
76. (1939–1941) | ||||
77. (1941–1943) | ||||
78. (1943–1945) | ||||
79. (1945–1947) | Clyde R. Hoey (D) | |||
William B. Umstead (D) | ||||
80. (1947–1949) | ||||
Melville Broughton (D) | ||||
81. (1949–1951) | ||||
Frank Porter Graham (D) | ||||
Willis Smith (D) | ||||
82. (1951–1953) | ||||
83. (1953–1955) | ||||
Alton Lennon (D) | Sam Ervin (D) | |||
W. Kerr Scott (D) | ||||
84. (1955–1957) | ||||
85. (1957–1959) | ||||
Everett Jordan (D) | ||||
86. (1959–1961) | ||||
87. (1961–1963) | ||||
88. (1963–1965) | ||||
89. (1965–1967) | ||||
90. (1967–1969) | ||||
91. (1969–1971) | ||||
92. (1971–1973) | ||||
Jesse Helms (R) | 93. (1973–1975) | |||
94. (1975–1977) | Robert Burren Morgan (D) | |||
95. (1977–1979) | ||||
96. (1979–1981) | ||||
97. (1981–1983) | John Porter East (R) | |||
98. (1983–1985) | ||||
99. (1985–1987) | ||||
Jim Broyhill (R) | ||||
Terry Sanford (D) | ||||
100. (1987–1989) | ||||
101. (1989–1991) | ||||
102. (1991–1993) | ||||
103. (1993–1995) | Lauch Faircloth (R) | |||
104. (1995–1997) | ||||
105. (1997–1999) | ||||
106. (1999–2001) | John Edwards (D) | |||
107. (2001–2003) | ||||
Elizabeth Dole (R) | 108. (2003–2005) | |||
109. (2005–2007) | Richard Burr (R) | |||
110. (2007–2009) | ||||
Kay Hagan (D) | 111. (2009–2011) | |||
112. (2011–2013) | ||||
113. (2013–2015) | ||||
Thom Tillis (R) | 114. (2015–2017) | |||
115. (2017–2019) | ||||
116. (2019–2021) | ||||
117. (2021–2023) |