Vannpolo ved sommer -OL 2004 - Water polo at the 2004 Summer Olympics
Turneringsdetaljer | |
---|---|
Vertslandet | Hellas |
By | Athen |
Sted (er) | Athens Olympic Aquatic Center |
Datoer | 15. – 29. August 2004 |
arrangementer | 2 ( menn , kvinner ) |
Lag | 12 ( menn ), 8 ( kvinner ) (fra 5 konføderasjoner) |
Konkurrenter | 154 menn, 101 kvinner |
Endelige stillinger | |
Champions |
Ungarn ( menn ) Italia ( kvinner ) |
Andre plass |
Serbia og Montenegro (menn) Hellas (kvinner) |
Tredje plass |
Russland (menn) USA (kvinner) |
Fjerde plass |
Hellas (menn) Australia (kvinner) |
Turneringsstatistikk ( menn , kvinner ) | |
Fyrstikker | 64 |
Flere opptredener |
5-timers olympier: 2 4-tiders olympier: 8 |
Flere medaljevinnere |
3 ganger medaljevinner (er): 2 |
MVPer |
Gergely Kiss (herre) Tania Di Mario (kvinner) |
Vannpolo ved sommer -OL 2004 fant sted på Olympic Aquatic Center hvor kvinner konkurrerte bare for andre gang i arrangementet ved sommer -OL .
Tolv lag konkurrerte i herremøtet, der Russland prøvde å hevne sitt nederlag mot Ungarn ved OL i Sydney . Det var åtte lag i kvinnestevnet, hvor innehavere Australia håpet å beholde tittelen.
Herrelag
Gruppe A: Kroatia , Ungarn , Kasakhstan , Russland , Serbia og Montenegro og USA .
Gruppe B: Australia , Egypt , Tyskland , Hellas , Italia og Spania
Damelag
Gruppe A: Australia , Hellas , Italia og Kasakhstan .
Gruppe B: Canada , Ungarn , Russland og USA .
Medaljere
Herre
Kvinner
Lag
Herrelister
Australia
- Pietro Figlioli , Trent Franklin , Toby Jenkins , Craig Miller , Sam McGegor , Tim Neesham , Aleksandr Osadchuk , Dean Semmens , James Stanton , Rafael Sterk , Nathan Thomas , Thomas Whalan og Gavin Woods .
- Hovedtrener : Erkin Shagaev .
Kroatia
- Samir Barač , Damir Burić , Elvis Fatović , Nikola Franković , Igor Hinić , Vjekoslav Kobeščak , Danijel Premuš , Dubravko Šimenc , Mile Smodlaka , Ratko Štritof , Frano Vićan , Goran Volarević og Tihomil Vranješ .
- Hovedtrener : Zoran Roje .
Egypt
- Ragy Abdel Hady , Karim Abdelmohsen , Ahmed abdo , Ahmed Badr , Ahmed El khouly , Shady El Helw , Omar El Sammany , Mohamed Gamaleldin , Sherif Khalil , Bassel Mashhour , Mohamed Rateb , Mohamed Mekkawi , Amr Mohamed , Walid Rezk , Hassan Sultan , Hemdan og Ibrahim Zaher
- Hovedtrener : Adel Shamala .
Tyskland
- Steffen Dierolf , Lukasz Kieloch , Tobias Kreuzmann , Soeren Mackeben , Heiko Nossek , Jens Pohlmann , Marc Politze , Thomas Schertwitis , Fabian Schroedter , Alexander Tchigir , Patrick Weissinger , Tim Wollthan og Michael Zellmer .
- Hovedtrener : Hagen Stamm .
Hellas
- Christos Afroudakis , Georgios Afroudakis , Theodoros Chatzitheodorou , Nikolaos Deligiannis , Theodoros Kalakonas , Konstantinos Loudis , Dimitrios Mazis , Georgios Reppas , Stefanos Santa , Anastasios Schizas , Argyris Theodoropoulos , Ioannis Thomakos og Antonios .
- Hovedtrener : Alessandro Campagna .
Ungarn
- Tibor Benedek , Péter Biros , Rajmund Fodor , István Gergely , Tamás Kásás , Gergely Kiss , Norbert Madaras , Tamás Molnár , Ádám Steinmetz , Barnabás Steinmetz , Zoltán Szécsi , Tamás Varga og Attila Vári
- Hovedtrener : Dénes Kemény .
Italia
- Alberto Angelini , Fabio Bencivenga , Leonardo Binchi , Fabrizio Buonocore , Alessandro Calcaterra , Roberto Calcaterra , Maurizio Felugo , Goran Fiorentini , Marco Gerini , Francesco Postiglione , Bogdan Rath , Carlo Silipo og Stefano Tempesti .
- Hovedtrener : Paolo de Crescenzo .
Kasakhstan
- Daniyar Abulgazin , Sergey Drozdov , Alexandr Elke , Alexandr Gaidukov , Sergey Gorovoy , Alexandr Polukhin , Artemiy Sevostyanov , Alexandr Shidlovskiy , Alexandr Shvedov , Yuriy Smolovyy , Igor Zagoruiko , Ivan Zaytsev og Yevgeniy Zhily .
- Hovedtrener : Askar Orazalinov .
Russland
- Roman Balashov , Revaz Tchomakhidze , Alexander Yerishev , Aleksandr Fyodorov , Serguei Garbouzov , Dmitry Gorshkov , Nikolay Kozlov , Nikolai Maximov , Andrei Reketchinski , Dmitri Stratan , Vitaly Yurchik , Marat Zakirov og Irek Zinnurov .
- Hovedtrener : Aleksandr Kabanov .
Spania
- Ángel Andreo , Daniel Ballart , Xavier García , Salvador Gómez , Gabriel Hernández Paz , Gustavo Marcos , Guillermo Molina , Daniel Moro , Iván Moro , Sergi Pedrerol , Iván Pérez , Jesús Rollán og Javier Sanchez Toril .
- Hovedtrener : Joan Jane .
Serbia og Montenegro
- Aleksandar Ćirić , Vladimir Gojković , Danilo Ikodinović , Viktor Jelenić , Predrag Jokić , Nikola Kuljača , Slobodan Nikić , Aleksandar Šapić , Dejan Savić , Denis Šefik , Petar Trbojević , Vanja Udovičić og Vladimir Vujasinović .
- Hovedtrener : Nenad Manojlović .
forente stater
- Omar Amr , Tony Azevedo , Ryan Bailey , Layne Beaubien , Brandon Brooks , Genai Kerr , Daniel Klatt , Brett Ormsby , Jeffrey Powers , Christopher Segesman , Jesse Smith , Wolf Wigo og Adam Wright .
- Hovedtrener : Ratko Rudić .
Kvinnelister
Australia
- Belinda Brooks , Naomi Castle , Nikita Cuffe , Joanne Fox , Jemma Brownlow , Kate Gynther , Kelly Heuchan , Emma Knox , Elise Norwood , Melissa Rippon , Rebecca Rippon , Bronwyn Smith og Jodie Stuhmcke .
- Hovedtrener : István Gorgenyi .
Canada
- Marie Luc Arpin , Johanne Begin , Cora Campbell , Melissa Collins , Andrea Dewar , Valerie Dionne , Ann Dow , Susan Gardiner , Marianne Illing , Whynter Lamarre , Rachel Riddell , Christine Robinson og Jana Salat .
- Hovedtrener : Patrick Oaten .
Hellas
- Dimitra Asilian , Georgia Ellinaki , Eftychia Karagianni , Angeliki Karapataki , Stavroula Kozompoli , Georgia Lara , Kyriaki Liosi , Antiopi Melidoni , Antonia Moraiti , Evangelia Moraitidou , Anthoula Mylonaki , Aikaterini Oikonomopoulou og Antigoni Roumpesi .
- Hovedtrener : Kyriakos Iosifidis .
Ungarn
- Rita Dravucz , Anett Gyore , Dora Kisteleki , Aniko Pelle , Ágnes Primász , Mercedes Stieber , Krisztina Szremko , Zsuzsanna Tiba , Andrea Toth , Agnes Valkay , Erzsebet Valkay , Krisztina Zantleitner og Ildiko Zirighne Sos .
- Hovedtrener : Tamás Faragó .
Italia
- Carmela Allucci , Alexandra Araujo , Silvia Bosurgi , Francesca Conti , Tania di Mario , Elena Gigli , Melania Grego , Martina Miceli , Giusi Malato , Maddalena Musumeci , Cinzia Ragusa , Noémi Tóth og Manuela Zanchi .
- Hovedtrener : Pierluigi Formiconi .
Kasakhstan
- Yekaterina Gariyeva , Marina Gritsenko , Tatyana Gubina , Natalya Ignatyeva , Assel Jakayeva , Svetlana Khapsalis , Alyona Klimenko , Svetlana Koroleva , Natalya Krassilnikova , Larissa Mikhailova , Galina Rytova , Irina Tolkunova og Anna Zubkova .
- Hovedtrener : Stanislav Pivovarov .
Russland
- Svetlana Bogdanova , Sofya Konukh , Tatiana Petrova , Ekaterina Salimova , Natalia Shepelina , Ekaterina Shishova , Elena Smurova , Olga Turova , Ekaterina Vassilieva , Valentina Vorontsova , Maria Yaina , Galina Zlotnikova og Anastassia Zoubkova .
- Hovedtrener : Alexander Kleymenov .
forente stater
- Robin Beauregard , Margaret Dingeldein , Ellen Estes , Jacqueline Frank , Natalie Golda , Ericka Lorenz , Heather Moody , Thalia Munro , Nicolle Payne , Heather Petri , Kelly Rulon , Amber Stachowski og Brenda Villa .
- Hovedtrener : Guy Baker .
Se også
Referanser
Kilder
- PDF -dokumenter i LA84 Foundation Digital Library :
- Vannpolo på Olympedia -nettstedet
- Vannpolo på Sports Reference nettstedet
- Vannpolo på sommerlekene 2004 ( herreturnering , dameturnering ) (arkivert)