54. Venezia internasjonale filmfestival - 54th Venice International Film Festival
plassering | Venezia , Italia |
---|---|
Grunnlagt | 1932 |
Festspilldato | 27. august - 6. september 1997 |
Nettsted | Nettsted |
Den 54. årlige Venezia internasjonale filmfestival ble holdt mellom 27. august til 6. september 1997.
Jury
Følgende personer omfattet juryen fra 1997:
- Jane Campion (New Zealand) (juryleder)
- Ronald Bass (USA)
- Véra Belmont (Frankrike)
- Peter Buchka (Tyskland) (kritiker)
- Nana Dzhordzhadze (Georgia)
- Idrissa Ouedraogo (Burkina Faso)
- Charlotte Rampling (Storbritannia)
- Shinya Tsukamoto (Japan)
- Francesco Rosi (Italia)
- Marco Bellocchio (Italia) (kortfilmer) (juryleder)
- Clare Peploe (Storbritannia) (kortfilmer)
- Olivier Assayas (Frankrike) (kortfilmer)
Offisielt utvalg
I konkurranse
Engelsk tittel | Originaltittel | Regissør (er) | Produksjonsland |
---|---|---|---|
Blindet | En ciegas | Daniel Calparsoro | Spania |
Kinesisk boks | Wayne Wang | forente stater | |
Klesrens | Nettoyage à sek | Anne Fontaine | Frankrike |
Fyrverkeri (amerikansk tittel) | Hana-bi | Takeshi Kitano | Japan |
Hardkokt egg | Ovosodo | Paolo Virzì | Italia |
Informanten | Jim McBride | USA, Irland | |
Hold deg kald | Du hua hao hao shuo | Yimou Zhang | Kina |
Kjærlighetshistorier | Historie milosne | Jerzy Stuhr | Polen |
Niagara, Niagara | Bob Gosse | USA, Canada | |
Engangsligg | Mike Figgis | forente stater | |
Ossos (lit. Bones) | Pedro Costa | Portugal, Frankrike, Danmark | |
Østers og vinden | En Ostra eo Vento | Walter Lima Jr. | Brasil |
Rund månene mellom jord og hav | Giro di lune tra terra e mare | Giuseppe M. Gaudino | Italia, Tyskland |
Syvende himmel | Le Septième ciel | Benoît Jacquot | Frankrike |
Tyven | Vor | Pavel Chukhraj | Russland |
Vesuvianerne | Jeg vesuviani |
Pappi Corsicato , Antonio Capuano , Antonietta de Lillo , Stefano Incerti , Mario Martone |
Italia |
Wild Games | Combat de fauves | Benoit Lamy | Belgia, Tyskland, Frankrike |
Vintergjesten | Alan Rickman | Storbritannia |
Autonome seksjoner
Venezias internasjonale filmkritikeruke
Følgende spillefilmer ble valgt for å bli vist som Konkurranse for denne delen:
- The Fifth Season ( Fasl-e panjom ) av Rafi Pitts (Iran)
- Gummo av Harmony Korine (USA)
- Marie fra Englenes bukt ( Marie Baie des Anges ) av Manuel Pradal (Frankrike)
- Masumiyet (en. Innocence ) av Zeki Demirkubuz (Tyrkia)
- Vindens dans ( Swara Mandal ) av Rajan Khosa (India)
- To Die for Tano ( Tano da morire ) av Roberta Torre (Italia)
- Unmade Beds av Nicholas Barker (Storbritannia)
Utmerkelser
- Golden Lion :
-
Grand Special Jury Prize :
- Ovosodo ( Paolo Virzi )
-
Golden Osella :
- Beste originale manus: Nettoyage à sec ( Gilles Taurand )
- Beste kinematografi: Ossos ( Emmanuel Machuel )
- Beste originale musikk: Chinese Box ( Graeme Revell )
-
Volpi Cup :
- Beste skuespiller: Wesley Snipes ( One Night Stand )
- Beste skuespillerinne: Robin Tunney ( Niagara, Niagara )
- Presidenten for det italienske senatets gullmedalje:
- Tyven ( Pavel Chukhraj )
- Luigi de Laurentiis -prisen:
- Karriere Golden Lion:
- Pris til den internasjonale ungdomsjuryen:
- Tyven ( Pavel Chukhraj )
- FIPRESCI -prisen:
- FIPRESCI -prisen - Æresverdig omtale:
- Harmony Korine ( Gummo )
- OCIC Award:
- OCIC Award - Hederlig omtale:
- UNICEF Award:
- Tyven ( Pavel Chukhraj )
- UNESCO -prisen:
- Pasinetti -prisen:
- Beste film: Giro di lune tra terra e mare
- Beste skuespiller: Edoardo Gabbriellini ( Ovosodo )
- Beste skuespillerinne: Emma Thompson ( The Winter Guest )
- Pietro Bianco -prisen:
- Isvema -prisen:
- FEDIC Award:
- FEDIC Award - hederlig omtale:
- Little Golden Lion:
- Ovosodo ( Paolo Virzi )
- Anicaflash -prisen:
- Elvira Notari -pris:
- Bastone Bianco -prisen:
- Sergio Trasatti -prisen:
- CinemAvvenire Award:
- Enzo Serafin Award:
- Kodak -prisen: