Basketball ved sommer -OL 2000 - Herreturnering - Basketball at the 2000 Summer Olympics – Men's tournament
Turneringsdetaljer | |
---|---|
Vertslandet | Australia |
By | Sydney |
Datoer | 17. september - 1. oktober |
Lag | 12 (fra 5 konføderasjoner) |
Sted (er) | 2 (i 1 vertsby) |
Endelige stillinger | |
Champions | USA (12. tittel) |
Andre plass | Frankrike |
Tredje plass | Litauen |
Fjerde plass | Australia |
Turneringsstatistikk | |
Spill spilt | 42 |
Toppscorer |
Andrew Gaze (19,9 poeng per kamp ) |
Basketball ved sommer -OL 2000 | ||
---|---|---|
Turnering | ||
menn | kvinner | |
Tropper | ||
menn | kvinner | |
Kvalifikasjon | ||
menn | kvinner | |
Basketballturneringen for menn ved sommer -OL 2000 i Sydney , begynte 17. september og endte 1. oktober, da USA beseiret Frankrike 85–75 for gullmedaljen. Foreløpige rundespill ble holdt på The Dome og eliminasjonsspill i Sydney SuperDome .
Kvalifikasjon
Land | Kvalifisert som | Dato for kvalifisering | Tidligere utseende |
---|---|---|---|
Australia | OL -vert | 24. september 1993 | 1996 |
FR Jugoslavia | Verdensmester | 9. august 1998 | 1996 |
Kina | Asiatisk mester | 5. september 1999 | 1996 |
New Zealand | Oseanisk mester | 2. oktober 1999 | Første opptreden |
Angola | Afrikansk mester | 6. august 1999 | 1996 |
Canada | Amerikas runner-up | 25. juli 1999 | 1988 |
forente stater | Americas mester | 25. juli 1999 | 1996 |
Italia | Europamester | 3. juli 1999 | 1984 |
Spania | Europeisk runner-up | 3. juli 1999 | 1992 |
Frankrike | Europeisk fjerdeplass | 3. juli 1999 | 1984 |
Litauen | Europeisk femteplass | 3. juli 1999 | 1996 |
Russland | Europeisk sjetteplass | 3. juli 1999 | 1992 |
Format
- Tolv lag er delt inn i 2 innledende runde grupper på 6 lag hver. De fire beste lagene fra hver gruppe kvalifiserer seg til knockout -etappen.
- Femte og sjetteplasserte lag fra hver gruppe er rangert som 9.-12. plass i to tilleggskamper.
- I kvartfinalen er kampene som følger: A1 mot B4, A2 mot B3, A3 mot B2 og A4 mot B1.
- De eliminerte lagene i kvartfinalen er rangert som 5. – 8. Plass i to tilleggskamper.
- Vinnerlagene fra kvartfinalen møtes i semifinalen som følger: A3/B2 mot A1/B4 og A2/B3 mot A4/B1.
- Vinnerlagene fra semifinalen bestrider gullmedaljen. De tapende lagene bestrider bronsen.
Slips er brutt etter følgende kriterier, med det første alternativet som brukes først, helt ned til det siste alternativet:
- Head to head resultater
- Målgjennomsnitt (ikke målforskjellen) mellom lagene som er like
- Målgjennomsnitt for lagene for alle lag i gruppen
Tropper
Innledende runde
Alle tider er lokale ( UTC+11 )
Gruppe A
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | forente stater | 5 | 5 | 0 | 505 | 359 | +146 | 10 | Kvartfinale |
2 | Italia | 5 | 3 | 2 | 332 | 349 | −17 | 8 | |
3 | Litauen | 5 | 3 | 2 | 372 | 339 | +33 | 8 | |
4 | Frankrike | 5 | 2 | 3 | 372 | 374 | −2 | 7 | |
5 | Kina | 5 | 2 | 3 | 368 | 419 | -51 | 7 | |
6 | New Zealand | 5 | 0 | 5 | 307 | 416 | −109 | 5 |
Kilde: FIBA -arkiv
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) forskjell i poeng-til-hode poeng; 4) head-to-head antall poeng.
Merknader:
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) forskjell i poeng-til-hode poeng; 4) head-to-head antall poeng.
Merknader:
17. september
09:30 |
Frankrike | 76 -50 | New Zealand |
Scoring til det halve: 38 –23, 38 –27 | ||
Poeng : Bonato 16 Rebs : Bilba , Rigaudeau 4 hver Asts : Rigaudeau , Sonko 5 hver |
Poeng: Marks 12 Rebs: Marks 7 Asts: Cameron 4 |
17. september
11:30 |
Italia | 50 -48 | Litauen |
Poengberegning ved halv: 30-30, 20 -18 | ||
Pts : fucka 13 Rebs : Chiacig 5 ASTS : Abbio 3 |
Poeng : Štombergas 14 Rebs: Einikis 13 Asts: Jasikevičius 2 |
17. september
21:30 |
Kina | 72– 119 | forente stater |
Poengberegning ved halv: 38- 60 , 34- 59 | ||
Poeng : Wang 13 Rebs : Guo 5 Asts : Guo 6 |
Poeng: Allen 21 Rebs: Garnett 8 Asts: Payton 7 |
19. september
11:30 |
New Zealand | 60- 75 | Kina |
Poengberegning ved halv: 30- 40 , 30- 35 | ||
Poeng : Dickel , Marks 13 hver Rebs : Marks 9 Asts : Dickel 4 |
Poeng: Wang 19 Rebs: Yao 8 Asts: Hu , Sun 4 hver |
19. september
16:30 |
forente stater | 93 –61 | Italia |
Med halvparten: 45 –35, 48 –26 | ||
Poeng : Carter 13 Rebs : Garnett 9 Asts : Kidd 7 |
Poeng: Myers 11 Rebs: Meneghin 6 Asts: Meneghin 4 |
19. september
19:30 |
Litauen | 81 –63 | Frankrike |
Poeng til halvparten: 50 –35, 31 –28 | ||
Pts : Einikis 19 Rebs : Einikis 6 ASTS : Jasikevičius 6 |
Pts: Rigaudeau 13 Rebs: Bilba , Weis 5 hver ASTS: Rigaudeau , Risacher 3 hvert |
21. september
09:30 |
Italia | 78 –66 | New Zealand |
Poengberegning av halv: 32- 36 , 46 -30 | ||
Poeng : Myers 20 Rebs : Myers 6 Asts : Myers 4 |
Poeng: Cameron 18 Rebs: Marks 7 Asts: Cameron 6 |
21. september
14:30 |
Kina | 70- 82 | Frankrike |
Poengberegning av halv: 36 -31, 34- 51 | ||
Poeng : Yao 14 Rebs : Wang 10 Asts : Guo 4 |
Pts: Rigaudeau 29 Rebs: Bilba , Julian 7 hver ASTS: Sciarra 6 |
21. september
16:30 |
forente stater | 85 -76 | Litauen |
Med halvparten: 47 –41, 38 –35 | ||
Poeng : Payton 14 Rebs : Garnett 11 Asts : 4 spillere, 2 hver |
Poeng : Songaila 16 Rebs: Songaila 8 Asts: Jasikevičius 6 |
23. september
9:30 |
Litauen | 82 –66 | Kina |
Med halvparten: 53 –42, 29 –24 | ||
Pts : Songaila 19 Rebs : Einikis 10 ASTS : Jasikevičius 10 |
Poeng: Yao 23 Rebs: Yao 7 Asts: Liu 2 |
23. september
19:30 |
New Zealand | 56- 102 | forente stater |
Poengberegning av halv: 32- 58 , 24- 44 | ||
Poeng : Merker 10 Rebs : Marks 6 Asts : Henare 3 |
Poeng: Carter 18 Rebs: Garnett 6 Asts: Kidd 6 |
23. september
21:30 |
Frankrike | 57- 67 | Italia |
Poengberegning ved halv: 28- 30 , 29- 37 | ||
Poeng : Sciarra 17 Rebs : Weis 8 Asts : Bilba 3 |
Poeng: Myers 24 Rebs: Chiacig 7 Asts: Myers 4 |
25. september
11:30 |
New Zealand | 75- 85 | Litauen |
Poengberegning ved halv: 33- 36 , 42- 49 | ||
Poeng : Marks 21 Rebs : Cameron 6 Asts : Cameron 4 |
Poeng : Adomaitis 20 Rebs: Songaila 7 Asts: Maskoliūnas 7 |
25. september
14:30 |
Italia | 76- 85 | Kina |
Poengberegning av halv: 40- 42 , 36- 43 | ||
Pts : Abbio 15 Rebs : fucka , Galanda 5 hver ASTS : Abbio , Basile 3 hvert |
Poeng: Li Nan 25 Rebs: Yao 6 Asts: Guo 7 |
25. september
16:30 |
Frankrike | 94- 106 | forente stater |
Poengberegning ved halv: 48- 59 , 46- 47 | ||
Poeng : Sciarra 21 Rebs : Bonato , Risacher 3 hver Asts : Sciarra 4 |
Poeng: McDyess 20 Rebs: Garnett , McDyess 11 hver Asts: Kidd 6 |
Gruppe B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Poeng | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canada | 5 | 4 | 1 | 433 | 373 | +60 | 9 | Kvartfinale |
2 | FR Jugoslavia | 5 | 4 | 1 | 372 | 338 | +34 | 9 | |
3 | Australia | 5 | 3 | 2 | 408 | 407 | +1 | 8 | |
4 | Russland | 5 | 3 | 2 | 367 | 328 | +39 | 8 | |
5 | Spania | 5 | 1 | 4 | 349 | 376 | −27 | 6 | |
6 | Angola | 5 | 0 | 5 | 303 | 410 | −107 | 5 |
Kilde: [FIBA -arkiv]
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) forskjell i poeng-til-hode poeng; 4) head-to-head antall poeng.
Merknader:
Regler for klassifisering: 1) poeng; 2) head-to-head poeng; 3) forskjell i poeng-til-hode poeng; 4) head-to-head antall poeng.
Merknader:
17. september
14:30 |
FR Jugoslavia | 66 -60 | Russland |
Poengberegning ved halv: 27- 28 , 39 -32 | ||
Poeng : Rebrača 18 Rebs : Drobnjak 6 Asts : Lukovski , Obradović 3 hver |
Poeng: Panov 13 Rebs: 3 spillere, 5 hver Asts: 3 spillere, 2 hver |
17. september
16:30 |
Canada | 101 –90 | Australia |
Poengberegning av halv: 48- 51 , 53 -39 | ||
Pts : Meeks 27 Rebs : Nash 6 Asts : Nash 15 |
Poeng: Gaze 24 Rebs: Bradtke , Longley 5 hver Asts: Longley 7 |
17. september
19:30 |
Spania | 64 -45 | Angola |
Med halvparten: 30 –22, 34 –23 | ||
Poeng : Dueñas 13 Rebs : Reyes 15 Asts : Reyes , Rodríguez 3 hver |
Poeng : Muzadi 13 Rebs: Dias , E. Victoriano 7 hver Asts: Lutonda 2 |
19. september
9:30 |
Canada | 99 –54 | Angola |
Poeng til halvparten: 50 –29, 49 –25 | ||
Poeng : Barrett 21 Rebs : Swords 7 Asts : Nash , Swords 5 each |
Poeng: de Carvalho 10 Rebs: A. Victoriano 7 Asts: Lutonda 3 |
19. september
14:30 |
Russland | 71 -63 | Spania |
Poengberegning av halv: 38 -28, 33- 35 | ||
Pts : Chikalkin 23 Rebs : Kirilenko 9 ASTS : E. Pashutin 5 |
Poeng: Herreros 13 Rebs: Rogers 6 Asts: Herreros 2 |
19. september
21:30 |
Australia | 66- 80 | FR Jugoslavia |
Poengberegning av halv: 28- 45 , 38 -35 | ||
Poeng : Gaze 21 Rebs : Longley 5 Asts : Heal 6 |
Poeng: Bodiroga 19 Rebs: Tomašević 8 Asts: Bodiroga 6 |
21. september
11:30 |
Canada | 91 –77 | Spania |
Poengberegning ved halv: 53 -34, 38- 43 | ||
Poeng : Meeks 24 Rebs : Guarasci 6 Asts : Nash 5 |
Poeng: Rogers 15 Rebs: De la Fuente , Garbajosa 6 hver Asts: López 4 |
21. september
19:30 |
FR Jugoslavia | 73 –64 | Angola |
Med halvparten: 39 –32, 34 –32 | ||
Pts : Tomašević 17 Rebs : Tomašević 11 Asts : Lukovski 4 |
Poeng : Chipongue 15 Rebs: Lutonda 6 Asts: Lutonda 6 |
21. september
21:30 |
Australia | 75 –71 | Russland |
Poengberegning ved halv: 47 -30, 28- 41 | ||
Pts : Blikket , Heal 15 hver Rebs : Mackinnon 8 ASTS : , Longley , Mackinnon 5 hvert |
Poeng: Fetisov 16 Rebs: 5 spillere, 5 hver Asts: E. Pashutin 7 |
23. september
11:30 |
Spania | 65- 78 | FR Jugoslavia |
Poengberegning av halv: 30- 32 , 35- 46 | ||
Poeng : Herreros 16 Rebs : Dueñas 10 Asts : López , Rodríguez 3 hver |
Poeng: Danilović 14 Rebs: Rebrača 6 Asts: Danilović 4 |
23. september
14:30 |
Russland | 77 –59 | Canada |
Med halvparten: 45 –36, 32 –23 | ||
Poeng : Fetisov 15 Rebs : E. Pashutin 7 Asts : E. Pashutin 11 |
Poeng: Nash 15 Rebs: 3 spillere, 5 hver Asts: Nash 4 |
23. september
16:30 |
Angola | 75- 86 | Australia |
Poengberegning av halv: 43 -41, 32- 45 | ||
Poeng : Dias 18 Rebs : Lutonda 7 Asts : 3 spillere, 3 hver |
Poeng: Gaze 18 Rebs: Bradtke 7 Asts: Mackinnon 6 |
25. september
09:30 |
Angola | 65- 88 | Russland |
Poengberegning av halv: 35- 45 , 30- 43 | ||
Poeng : Dias 14 Rebs : Dias 6 Asts : E. Victoriano 3 |
Poeng : Morgunov 17 Rebs: Kirilenko 9 Asts: Bazarevich , E. Pashutin 5 each |
25. september
19:30 |
FR Jugoslavia | 75- 83 | Canada |
Poengberegning av halv: 42 -33, 33- 50 | ||
Poeng : Danilović 20 Rebs : Tarlać , Tomašević 7 hver Asts : Lukovski 4 |
Poeng: Nash 26 Rebs: Nash 8 Asts: Nash 8 |
25. september
21:30 |
Australia | 91 -80 | Spania |
Poengberegning av halv: 36- 40 , 55 -40 | ||
Poeng : Heal 26 Rebs : Bradtke 8 Asts : Mackinnon 6 |
Poeng: Herreros 24 Rebs: 8 spillere, 2 hver Asts: Rodríguez 7 |
Turneringsbrakett
Kvartfinale | Semifinaler | Gullmedaljespill | |||||||||||
A1 | forente stater | 85 | |||||||||||
B4 | Russland | 70 | |||||||||||
A1 | forente stater | 85 | |||||||||||
A3 | Litauen | 83 | |||||||||||
B2 | FR Jugoslavia | 63 | |||||||||||
A3 | Litauen | 76 | |||||||||||
A1 | forente stater | 85 | |||||||||||
A4 | Frankrike | 75 | |||||||||||
A2 | Italia | 62 | |||||||||||
B3 | Australia | 65 | |||||||||||
B3 | Australia | 52 | Bronsemedaljespill | ||||||||||
A4 | Frankrike | 76 | |||||||||||
B1 | Canada | 63 | A3 | Litauen | 89 | ||||||||
A4 | Frankrike | 68 | B3 | Australia | 71 |
Kvartfinale
28. september
15:00 |
Italia | 62- 65 | Australia |
Poengberegning av halv: 27- 31 , 35 -34 | ||
Pts : fucka 17 Rebs : 3 spillere, 4 hver ASTS : fucka 3 |
Poeng: Gaze 27 Rebs: Bradtke 8 Asts: Gaze 4 |
28. september
17:00 |
Canada | 63- 68 | Frankrike |
Poengberegning ved halv: 23- 38 , 40 -30 | ||
Poeng : MacCulloch 23 Rebs : MacCulloch 9 Asts : Nash 8 |
Poeng: Sciarra 17 Rebs: Sciarra 7 Asts: Rigaudeau 4 |
Sydney SuperDome , Sydney
Oppmøte: 14 411 Dommere: Romualdas Brazauskas (Litauen) Juan Figueroa (Puerto Rico) |
28. september
20:00 |
FR Jugoslavia | 63- 76 | Litauen |
Poengberegning ved halv: 32- 37 , 31- 39 | ||
Poeng : Stojaković 20 Rebs : Tomašević 8 Asts : Tomašević 2 |
Poeng : Einikis 26 Rebs: Einikis 8 Asts: Jasikevičius 4 |
Sydney SuperDome , Sydney
Oppmøte: 14 260 dommer: Nikolaos Pitsilkas (Hellas) Renato Santos (Brasil) |
28. september
22:00 |
forente stater | 85 –70 | Russland |
Med halvparten: 46 –41, 39 –29 | ||
Poeng : Garnett 16 Rebs : Garnett 11 Asts : Kidd 8 |
Poeng : Bashminov 12 Rebs: Morgunov 6 Asts: E. Pashutin 6 |
Semifinaler
29. september
19:30 |
Australia | 52- 76 | Frankrike |
Poengberegning av halv: 29- 44 , 23- 32 | ||
Poeng : Gaze , Heal 10 hver Rebs : Bradtke 5 Asts : Heal 5 |
Poeng: Sciarra 16 Rebs: Weis 9 Asts: Sciarra 7 |
Sydney SuperDome , Sydney
Oppmøte: 14.653 Dommere: Nikolaos Pitsilkas (Hellas) Raul Chaves (Argentina) |
29. september
21:30 |
Litauen | 83- 85 | forente stater |
Poengberegning ved halv: 36- 48 , 47 -37 | ||
Pts : Jasikevičius 27 Rebs : Štombergas Zukauskas 5 hver ASTS : Jasikevičius 4 |
Poeng: Carter 18 Rebs: Garnett 14 Asts: Garnett 4 |
Sydney SuperDome , Sydney
Oppmøte: 14.653 Dommere: Tiziano Zancanella (Italia) Pascal Dorizon (Frankrike) |
Finaler
1. oktober
kl. 11:00 |
Australia | 71– 89 | Litauen |
Poengberegning av halv: 35- 51 , 36- 38 | ||
Poeng : Gaze 22 Rebs : Mackinnon 7 Asts : Heal 4 |
Poeng : Štombergas 28 Rebs: Songaila 7 Asts: Jasikevičius 6 |
1. oktober
13:15 |
Frankrike | 75- 85 | forente stater |
Poengberegning av halv: 32- 46 , 43 -39 | ||
Poeng : Sciarra 19 Rebs : Sciarra 4 Asts : Sciarra 4 |
Poeng: Allen , Carter 13 hver Rebs: Kidd , Mourning 7 hver Asts: Payton 3 |
Sydney SuperDome , Sydney
Oppmøte: 14.833 Dommere: Romualdas Brazauskas (Litauen) Renato Santos (Brasil) |
Klassifiseringsrunde
26. september
14:30 |
11. plass
|
New Zealand | 70 -60 | Angola |
Poengberegning ved halv: 37 -26, 33- 34 | ||
Poeng : Penney 17 Rebs : Marks 11 Asts : Jones 3 |
Poeng: Almeida 19 Rebs: Dias 5 Asts: Lutonda 3 |
26. september
16:30 |
9. plass
|
Spania | 84 –64 | Kina |
Med halvparten: 46 –26, 38–38 | ||
Poeng : Navarro 19 Rebs : Dueñas 10 Asts : Navarro , López 3 hver |
Poeng: Wang 14 Rebs: Yao 6 Asts: Guo 4 |
30. september
12:00 |
7. plass
|
Canada | 86 –83 (OT) | Russland |
Poengberegning av halv: 36- 43 , 33 -26 Time : 17 -14 | ||
Pts : Guarasci 21 Rebs : Meeks 10 ASTS : Hamilton 5 |
Poeng: Z. Pashutin 23 Rebs: Z. Pashutin 8 Asts: Z. Pashutin 5 |
30. september
kl. 14.00 |
5. plass
|
Italia | 69 –59 | FR Jugoslavia |
Med halvparten: 33 –31, 36 –28 | ||
Pts : fucka 17 Rebs : Meneghin 9 ASTS : Basile 5 |
Poeng: Tomašević 13 Rebs: Stojaković 6 Asts: 7 spillere, 1 hver |
Utmerkelser
2000 olympiske basketballmestere |
---|
USAs tolvte tittel |
Statistiske ledere
Topp ti på poeng, returer og assists, og topp 5 i stjeler og blokker.
Poeng
|
Rebounds
|
Hjelper
|
Stjeler
|
Blokker
|
Spillhøyder
Avdeling | Navn | Total | Motstander |
---|---|---|---|
Poeng |
Antoine Rigaudeau Saulius Štombergas |
29 |
Kina Australia |
Rebounds | Alfonso Reyes | 15 | Angola |
Hjelper | Steve Nash | 15 | Australia |
Stjeler |
Jim Bilba Pero Cameron Vince Carter Andrei Kirilenko Laurent Sciarra |
4 |
Kina Litauen Frankrike Angola Kina |
Blokker | Alonzo sorg | 6 | Italia |
Omsetning | Steve Nash | 9 | Frankrike |
Siste stilling
Rang | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spillere i gullmedalje | ||||||||||
forente stater | 8 | 8 | 0 | 760 | 587 | +173 | ||||
Frankrike | 8 | 4 | 4 | 591 | 574 | +17 | ||||
Spillere i bronsemedaljen | ||||||||||
Litauen | 8 | 5 | 3 | 620 | 558 | +62 | ||||
4. | Australia | 8 | 4 | 4 | 596 | 634 | −38 | |||
Utslått i kvartfinalen | ||||||||||
5. | Italia | 7 | 4 | 3 | 463 | 473 | −10 | |||
6. | FR Jugoslavia | 7 | 4 | 3 | 494 | 483 | +11 | |||
7. | Canada | 7 | 5 | 2 | 582 | 524 | +58 | |||
8. | Russland | 7 | 3 | 4 | 520 | 499 | +21 | |||
Foreløpig runde 5. plassere | ||||||||||
9. | Spania | 6 | 2 | 4 | 433 | 440 | −7 | |||
10. | Kina | 6 | 2 | 4 | 432 | 503 | −71 | |||
Foreløpig runde 6. plassere | ||||||||||
11. | New Zealand | 6 | 1 | 5 | 377 | 476 | −99 | |||
12. | Angola | 6 | 0 | 6 | 363 | 480 | −117 |
Se også
Referanser
- OL 2000: Turnering for menn , FIBA -arkiv . Tilgang 10. juni 2011.
- Offisiell olympisk rapport la84foundation.org . Tilgang 10. juni 2011.