Copa João Havelange - Copa João Havelange
Årstid | 2000 |
---|---|
Champions |
Vasco da Gama 4. Campeonato Brasileiro tittel 4. brasilianske tittel |
Copa Libertadores |
Vasco São Caetano |
Kampene spilt | 330 |
Mål scoret | 2970 (9 per kamp) |
Toppscorer |
Adhemar (22 mål) |
Største hjemmeseier |
Ponte Preta 5–1 Palmeiras Cruzeiro 5–1 Portuguesa |
Største borteseier | Atlético Mineiro 0–6 Sport |
Gjennomsnittlig oppmøte | 11546 |
← 1999
2001 →
|
Den 2000 Campeonato Brasileiro Série A (offisielt Copa João Havelange ) var den 44. utgaven av Campeonato Brasileiro Série A , den øverste nivået av profesjonell fotball i Brasil . På grunn av juridiske komplikasjoner ble mesterskapet organisert av Clube dos 13 i stedet for CBF , og ble bestridt av 116 lag fordelt på moduler, tilsvarende deres divisjon - tilsvarende Copa União fra 1987 . Det startet 29. juli og endte 18. januar 2001, med Vasco da Gama som vant mesterskapet - den fjerde tittelen. Navnet på mesterskapet var en hyllest til tidligere CBF og FIFA -president João Havelange .
Bakgrunn
Formelen for nedrykk i 1999 Brasileirão var basert på gjennomsnittlig poeng mellom 1998 og 1999. Men på grunn av en avgjørelse i Høyesterett i Sporting Justice (STJD) for å fjerne punkter fra São Paulo , som spilte mot Botafogo og Internacional med en uregelmessig spiller, Brasília -teamet SE Gama kom til å bestride Série B i stedet for Botafogo. Gama nektet nedrykket, og støttet av Distrito Federal Football Coaches Trade Union og det politiske partiet PFL , saksøkte CBF og ba om retur til Série A. I juni 2000 ble rettssaken ikke løst, og CBF kunne ikke frigjøre 2000 Brasileirão -reglene.
En avtale med Clube dos 13 lot den organisere et mesterskap, som CBF senere ville ratifisere. For å unngå ytterligere juridiske problemer ville mesterskapet omfatte alle divisjoner. Modulen som tilsvarer den øverste divisjonen ville ha de 18 lagene som slapp unna nedrykk i 1999, de to lagene forfremmet av 1999 Série B , og fem lag som skulle konkurrere om Série B i 2000 (Série C -mester Fluminense , Clube dos 13 -medlem Bahia , Juventude , América-MG og Gama, som fjernet søksmålet mot CBF og fikk lov av FIFA å delta).
Kontroverser
Som 1987 Copa União organisert av Clube dos 13 , var Copa João Havelange omgitt av kritikere for sitt eksotiske og ukonvensjonelle matematikksystem, ved å bryte reglene som promoterer América-MG, Bahia og Fluminense fra Série B (andre divisjon) for den øverste brasilianeren fotballkonkurranse. Mange har sett hån og latterliggjøring av Romário mot Luiz Felipe Scolari (som indirekte kritiserte ham) i semifinalen som avgjørende for Scolari, ignorere ham for troppen i verdensmesterskapet i FIFA 2002 . Konkurransens slutt ble preget av katastrofe i São Januário .
Første etappe
Gruppe Blå
Gruppe gul
Gruppe grønt og hvitt
Knockout -fase
Kvalifiserte lag
Brakett
Runde på seksten | Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||||||||||||||||||||||
1 | Cruzeiro (MG) | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||||||||
16 | Malutrom (PR) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1 | Cruzeiro (MG) | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||
9 | Internasjonalt (RS) | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||
8 | Atlético (PR) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
9 | Internasjonalt (RS) | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||
1 | Cruzeiro (MG) | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||
5 | Vasco da Gama (RJ) | 2 | 3 | 5 | |||||||||||||||||||||||
4 | Goiás (GO) | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1. 3 | Paraná (PR) | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||
1. 3 | Paraná (PR) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
5 | Vasco da Gama (RJ) | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||||
5 | Vasco da Gama (RJ) | 3 | 3 | 6 | |||||||||||||||||||||||
12 | Bahia (BA) | 3 | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||
5 | Vasco da Gama (RJ) | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||
14 | São Caetano (SP) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
2 | Sport (PE) | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||
15 | Remo (PA) | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
2 | Sport (PE) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
10 | Grêmio (RS) | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||
7 | Ponte Preta (SP) | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||
10 | Grêmio (RS) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
10 | Grêmio (RS) | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||
14 | São Caetano (SP) | 3 | 3 | 6 | |||||||||||||||||||||||
3 | Fluminense (RJ) | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||||
14 | São Caetano (SP) | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||||||||
14 | São Caetano (SP) | 4 | 2 | 6 | |||||||||||||||||||||||
11 | Palmeiras (SP) | 3 | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||
6 | São Paulo (SP) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
11 | Palmeiras (SP) | 1 | 2 | 3 |
Runde på seksten
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
Internasjonalt (RS) | 2–1 | Atlético (PR) | 0–0 | 2-1 |
Remo (PA) | 1–3 | Sport (PE) | 1–2 | 0–1 |
Paraná (PR) | 4–1 | Goiás (GO) | 1–1 | 3–0 |
São Caetano (SP) | 4–3 | Fluminense (RJ) | 3–3 | 1–0 |
Malutrom (PR) | 1–4 | Cruzeiro (MG) | 0–3 | 1–1 |
Grêmio (RS) | 2–2 | Ponte Preta (SP) | 1–0 | 1–2 |
Bahia (BA) | 5–6 | Vasco da Gama (RJ) | 3–3 | 2–3 |
Palmeiras (SP) | 3–2 | São Paulo (SP) | 1–1 | 2–1 |
Kvartfinale
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
Internasjonalt (RS) | 3–4 | Cruzeiro (MG) | 1–1 | 2–3 |
Grêmio (RS) | 3–2 | Sport (PE) | 2–1 | 1–1 |
Vasco da Gama (RJ) | 3–2 | Paraná (PR) | 3–1 | 0–1 |
Palmeiras (SP) | 5–6 | São Caetano (SP) | 3–4 | 2–2 |
Semifinaler
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
São Caetano (SP) | 6–3 | Grêmio (RS) | 3–2 | 3–1 |
Vasco da Gama (RJ) | 5–3 | Cruzeiro (MG) | 2–2 | 3–1 |
Endelig
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1. etappe | 2. etappe |
---|---|---|---|---|
São Caetano (SP) | 2–4 | Vasco da Gama (RJ) | 1–1 | 1–3 |
Vinnere av Copa João Havelange |
---|
Vasco da Gama |
Siste stilling
Pos | Klubb | Sluttresultat (nasjonalt - gruppe rangert) | Kvalifikasjon |
1 | Vasco da Gama | Champion - Gruppe Blå 8. plass | Copa Libertadores 2001 |
2 | São Caetano | Runner-up-Group Yellow Runner-up | |
3 | Cruzeiro | Semifinalist - Gruppe Blå 1. plass | Copa Libertadores 2001 1 |
4 | Grêmio | Semifinalist - Gruppe Blå 10. plass | Série A. |
5 | Paraná | Kvartfinalist - Gruppe gul vinner | |
6 | Palmeiras | Kvartfinalist - Gruppe Blå 11. plass | Copa Libertadores 2001 2 |
7 | Internasjonalt | Kvartfinalist - Gruppe Blå 9. plass | Série A. |
8 | Sport | Kvartsfinalist - Gruppe Blå 2. plass | |
9 | Ponte Preta | Åttende finalist - Gruppe Blå 7. plass | |
10 | Fluminense | Åttende finalist - Gruppe Blå 3. plass | |
11 | Bahia | Åttende finalist - Gruppe Blå 12. plass | |
12 | São Paulo | Åttende finalist - Gruppe Blå 6. plass | |
1. 3 | Atlético Paranaense | Åttende finalist - Gruppe Blå 8. plass | |
14 | Goiás | Åttende finalist - Gruppe Blå 4. plass | |
15 | Malutrom | Åttende finalist-Gruppe gul tredjeplass | Série B |
16 | Remo | Åttendefinalist - Gruppe grønn og hvit vinner | |
17 | Guarani | Gruppe Blå 13. plass | Série A. |
18 | Santos | Gruppe Blå 14. plass | |
19 | Flamengo | Gruppe Blå 15. plass | |
20 | Botafogo | Gruppe Blå 16. plass | |
21 | Portuguesa | Gruppe Blå 17. plass | |
22 | Vitória | Gruppe Blå 18. plass | |
23 | América Mineiro | Gruppe Blå 19. plass | |
24 | Atlético Mineiro | Gruppe Blå 20. plass | |
25 | Juventude | Gruppe Blå 21. plass | |
26 | Gama | Gruppe Blå 22. plass | |
27 | Coritiba | Gruppe Blå 23. plass | |
28 | Korinterne | Gruppe Blå 24. plass | |
29 | Santa Cruz | Gruppe Blå 25. plass | |
30 | Paysandu | Gruppe Gul fjerdeplass | Série B |
31 | Caxias | Gruppe Yellow Quarter-finalist | |
32 | Náutico | Gruppe Yellow Quarter-finalist | |
33 | Fortaleza | Gruppe Yellow Quarter-finalist | |
34 | Bangu | Gruppe Yellow Quarter-finalist | |
35 | Figueirense | Gruppe Gul åttende finalist | Série B |
36 | Botafogo-SP | Gruppe Gul åttende finalist | Serie A 3 |
37 | Avaí | Gruppe Gul åttende finalist | Série B |
38 | São Raimundo (AM) | Gruppe Gul åttende finalist | |
39 | Criciúma | Gruppe Gul åttende finalist | |
40 | Sampaio Corrêa | Gruppe Gul åttende finalist | |
41 | CRB | Gruppe Gul åttende finalist | |
42 | Anapolina | Gruppe Gul åttende finalist | |
43 | Serra | Gruppe Gul 9. plass | |
44 | ABC | Gruppe Gul 10. plass | |
45 | Elv | Gruppe Gul 11. plass | |
46 | Joinville | Gruppe Gul 9. plass | Série B |
47 | América-RN | Gruppe Gul 12. plass | |
48 | Ceará | Gruppe Gul 13. plass | |
49 | América-RJ | Gruppe Gul 10. plass | |
50 | CSA | Gruppe Gul 14. plass | |
51 | Americano | Gruppe Gul 11. plass | Série B |
52 | União São João | Gruppe Gul 12. plass | |
53 | Nacional-AM | Gruppe Gul 15. plass | |
54 | XV de Piracicaba | Gruppe Gul 13. plass | |
55 | Marcílio Dias | Gruppe Gul 14. plass | |
56 | Bragantino | Gruppe Gul 15. plass | Série B |
57 | Desportiva | Gruppe Gul 16. plass | |
58 | Brasil de Pelotas | Gruppe Gul 16. plass | |
59 | Villa Nova-MG | Gruppe Gul 17. plass | |
60 | Vila Nova-GO | Gruppe Gul 17. plass | Série B |
61 | Londrina | Gruppe Gul 18. plass | |
62 | Bandeirante | Gruppe Gul 18. plass | |
63 | Uberlândia | Gruppe grønn og hvit andreplass | |
64 | Etti Jundiaí | Gruppe Grønn & Hvit Tredje runde 3. plass | |
65 | Tunfisk Luso | Gruppe Grønn & Hvit Tredjerunde 2. plass | |
66 | Juazeiro-CE | Gruppe Grønn & Hvit Tredjerunde 2. plass | |
67 | Olímpia | Gruppe Grønn & Hvit Tredje runde 3. plass | |
68 | Sentral | Gruppe Green & White Tredje runde 4. plass | |
69 | Moto Club | Gruppe Green & White Tredje runde 4. plass | |
70 | Corinthians-AL | Gruppe Grønn Andreomgang 3. plass | |
71 | Rio Branco-PR | Gruppe Hvit Andreomgang 3. plass | |
72 | Rio Branco-SP | Gruppe Hvit 2. runde 2. plass | |
73 | Flamengo-PI | Gruppe Grønn Andreomgang 3. plass | |
74 | Ypiranga-AP | Gruppe Grønn Andreomgang 3. plass | |
75 | Juventus | Gruppe Hvit Andreomgang 3. plass | |
76 | Tocantinópolis | Gruppe Grønn Andreomgang 2. plass | |
77 | Portuguesa Santista | Gruppe Hvit 2. runde 2. plass | |
78 | Confiança | Gruppe Grønn Andre runde 4. plass | |
79 | Operário (MS) | Gruppe Grønn Andreomgang 2. plass | |
80 | Friburguense | Gruppe Hvit Andreomgang 3. plass | |
81 | Matonense | Gruppe Hvit 2. runde 4. plass | |
82 | Dom Pedro II | Gruppe Grønn Andre runde 4. plass | |
83 | Atlético-GO | Gruppe Grønn Andre runde 4. plass | |
84 | União Bandeirante | Gruppe Hvit 2. runde 4. plass | |
85 | Santo André | Gruppe Hvit 2. runde 4. plass | |
86 | Rio Branco-AC | Gruppe Grønn Første runde | |
87 | Naken | Gruppe Grønn Første runde | |
88 | Botafogo-PB | Gruppe Grønn Første runde | |
89 | Sergipe | Gruppe Grønn Første runde | |
90 | Rio Negro | Gruppe Grønn Første runde | |
91 | Porto | Gruppe Grønn Første runde | |
92 | Treze | Gruppe Grønn Første runde | |
93 | São Cristóvão | Gruppe Hvit Første runde | |
94 | Mogi Mirim | Gruppe Hvit Første runde | |
95 | SOM EN | Gruppe Grønn Første runde | |
96 | Madureira | Gruppe Hvit Første runde | |
97 | Nacional-SP | Gruppe Hvit Første runde | |
98 | Internacional-SP | Gruppe Hvit Første runde | |
99 | Goiânia | Gruppe Grønn Første runde | |
100 | Ipatinga | Gruppe Hvit Første runde | |
101 | Camaçari | Gruppe Grønn Første runde | |
102 | Ituano | Gruppe Hvit Første runde | |
103 | Kommersiell-MS | Gruppe Grønn Første runde | |
103 | Olaria | Gruppe Hvit Første runde | |
105 | Brasília | Gruppe Grønn Første runde | |
106 | União | Gruppe Hvit Første runde | |
107 | Comercial-SP | Gruppe Hvit Første runde | |
108 | Volta Redonda | Gruppe Hvit Første runde | |
109 | União Barbarense | Gruppe Hvit Første runde | |
110 | Inter de Santa Maria | Gruppe Hvit Første runde | |
111 | Slekt | Gruppe Grønn Første runde | |
112 | Potiguar | Gruppe Grønn Første runde | |
113 | Campinense | Gruppe Grønn Første runde | |
114 | São José-SP | Gruppe Hvit Første runde | |
115 | Interporto | Ikke spilt | |
115 | Rio Branco-ES | Ikke spilt |
Laget rangert etter runde avansert. For lag som gikk videre til samme runde, skiller det kombinerte resultatet uavgjort.
Alle lag som kvalifiserte seg til Copa Libertadores kvalifiserte seg også til Serie A
1 Som vinner av Copa do Brasil
2 Som vinner av Copa dos Campeões
3 Som medlem av Série A 1999
Referanser
- ^a Mål og oppmøte er bare Blue Module og knockout -stadier.
- ^b Bare blå modul. Største totalt sett:Jundiaí7-0Moto Clubeog Jundiaí 7-0Matonense, begge for Green Module.