VM i friidrett U20 - World Athletics U20 Championships
Den verdens Friidrett U20-VM er en biennale VM for friidrett i regi av Verdens Friidrett , bestridt av idrettsutøvere i under-20 friidrett alderskategori (19 år eller yngre den 31. desember i år av konkurransen.
Konkurransen ble lansert som IAAF verdensmesterskap i junior i friidrett i 1986 og omdøpt til IAAF verdensmesterskap i U20 i november 2015. Det nåværende navnet ble tilpasset med navneendringen til idrettsstyret i 2019.
Anneisha McLaughlin-Whilby er den mest suksessrike utøveren på mesterskapet, etter å ha vunnet ett gull og fire sølv i individuelle og stafettsprintarrangementer mellom 2000 og 2004. Chris Nelloms , Davidson Ezinwa og Dexter Lee deler stillingen som mest suksessrike mannlige utøver, på fire medaljer hver.
Mesterskap
Mesterskapet i 2016 skulle avholdes i Kazan , Russland fram til IAAFs suspensjon av All-Russia Athletic Federation , som forbyr Russland å arrangere internasjonale konkurranser. Denne hendelsen ble flyttet.
Medaljebord gjennom tidene
Fra og med verdensmesterskapet i friidrett U20 i 2021 .
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA (USA) | 108 | 80 | 60 | 248 |
2 | Kenya (KEN) | 86 | 67 | 49 | 202 |
3 | Russland (RUS) | 43 | 32 | 26 | 101 |
4 | Etiopia (ETH) | 40 | 46 | 31 | 117 |
5 | Kina (CHN) | 39 | 44 | 34 | 117 |
6 | Tyskland (GER) | 32 | 37 | 35 | 104 |
7 | Jamaica (JAM) | 30 | 45 | 39 | 114 |
8 | Storbritannia (GBR) | 30 | 26 | 35 | 91 |
9 | Cuba (CUB) | 29 | 32 | 24 | 85 |
10 | Øst -Tyskland (DDR) * | 22 | 10 | 18 | 50 |
11 | Romania (ROU) | 20 | 19 | 15 | 54 |
12 | Sør -Afrika (RSA) | 19 | 16 | 15 | 50 |
1. 3 | Sovjetunionen (URS) * | 18 | 16 | 22 | 56 |
14 | Frankrike (FRA) | 15 | 17 | 18 | 50 |
15 | Nigeria (NGR) | 14 | 1. 3 | 10 | 37 |
16 | Australia (AUS) | 1. 3 | 24 | 26 | 63 |
17 | Finland (FIN) | 12 | 11 | 15 | 38 |
18 | Bulgaria (BUL) | 12 | 5 | 7 | 24 |
19 | Polen (POL) | 11 | 18 | 18 | 47 |
20 | Sverige (SVE) | 11 | 10 | 7 | 28 |
21 | Ukraina (UKR) | 9 | 10 | 12 | 31 |
22 | Qatar (QAT) | 9 | 5 | 5 | 19 |
23 | Hviterussland (BLR) | 8 | 12 | 14 | 34 |
24 | Trinidad og Tobago (TTO) | 8 | 2 | 7 | 17 |
25 | Kroatia (CRO) | 7 | 2 | 4 | 1. 3 |
26 | Japan (JPN) | 6 | 14 | 29 | 49 |
27 | Tsjekkia (CZE) | 6 | 4 | 1 | 11 |
28 | Mexico (MEX) | 6 | 3 | 1 | 10 |
29 | Spania (ESP) | 5 | 15 | 8 | 28 |
30 | Italia (ITA) | 5 | 7 | 10 | 22 |
31 | Nederland (NED) | 5 | 4 | 12 | 21 |
32 | Ungarn (HUN) | 4 | 1. 3 | 6 | 23 |
33 | Uganda (UGA) | 4 | 3 | 7 | 14 |
34 | Brasil (BRA) | 4 | 2 | 9 | 15 |
35 | Samlet lag ved OL (EUN) * | 4 | 2 | 5 | 11 |
36 | Botswana (BOT) | 4 | 2 | 2 | 8 |
Estland (EST) | 4 | 2 | 2 | 8 | |
38 | Bahamas (BAH) | 4 | 0 | 5 | 9 |
New Zealand (NZL) | 4 | 0 | 5 | 9 | |
40 | Canada (CAN) | 3 | 6 | 10 | 19 |
41 | Norge (NOR) | 3 | 6 | 3 | 12 |
42 | Sveits (SUI) | 3 | 5 | 6 | 14 |
43 | Latvia (LAT) | 3 | 4 | 2 | 9 |
44 | Marokko (MAR) | 3 | 3 | 15 | 21 |
45 | Vest -Tyskland (FRG) * | 3 | 3 | 3 | 9 |
46 | Usbekistan (UZB) | 3 | 0 | 1 | 4 |
47 | Hellas (GRE) | 2 | 6 | 7 | 15 |
48 | Brunei (BRN) | 2 | 3 | 7 | 12 |
49 | Algerie (ALG) | 2 | 3 | 1 | 6 |
Litauen (LTU) | 2 | 3 | 1 | 6 | |
51 | India (IND) | 2 | 2 | 3 | 7 |
Serbia (SRB) | 2 | 2 | 3 | 7 | |
- | Autoriserte nøytrale idrettsutøvere (ANA) | 2 | 1 | 0 | 3 |
53 | Moldova (MDA) | 2 | 0 | 2 | 4 |
54 | Montenegro (MNE) | 2 | 0 | 0 | 2 |
55 | Ecuador (ECU) | 1 | 4 | 3 | 8 |
56 | Tyrkia (TUR) | 1 | 3 | 4 | 8 |
57 | Jugoslavia (YUG) * | 1 | 3 | 3 | 7 |
58 | Argentina (ARG) | 1 | 3 | 1 | 5 |
Slovenia (SLO) | 1 | 3 | 1 | 5 | |
60 | Namibia (NAM) | 1 | 3 | 0 | 4 |
61 | Belgia (BEL) | 1 | 2 | 5 | 8 |
62 | Slovakia (SVK) | 1 | 2 | 4 | 7 |
63 | Colombia (COL) | 1 | 2 | 3 | 6 |
Portugal (POR) | 1 | 2 | 3 | 6 | |
65 | Saudi -Arabia (KSA) | 1 | 2 | 2 | 5 |
66 | Sudan (SUD) | 1 | 2 | 1 | 4 |
67 | Grenada (GRN) | 1 | 1 | 2 | 4 |
68 | Chile (CHI) | 1 | 1 | 1 | 3 |
69 | Østerrike (AUT) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Iran (IRI) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Israel (ISR) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
72 | Barbados (BAR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Peru (PER) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
74 | Den dominikanske republikk (DOM) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Indonesia (INA) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Turks- og Caicosøyene (TCA) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
77 | Tanzania (TAN) | 0 | 4 | 2 | 6 |
78 | Irland (IRL) | 0 | 4 | 0 | 4 |
79 | Tsjekkoslovakia (TCH) * | 0 | 3 | 2 | 5 |
80 | Egypt (EGY) | 0 | 3 | 1 | 4 |
Eritrea (ERI) | 0 | 3 | 1 | 4 | |
82 | Djibouti (DJI) | 0 | 2 | 0 | 2 |
83 | Sør -Korea (KOR) | 0 | 1 | 5 | 6 |
84 | Kasakhstan (KAZ) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Kuwait (KUW) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
86 | Antigua og Barbuda (ATG) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Burundi (BDI) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Danmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Guyana (GUY) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Malawi (MAW) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
De nederlandske Antillene (AHO) * | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Saint Kitts og Nevis (SKN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Seychellene (SEY) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tunisia (TUN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Venezuela (VEN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
96 | Ghana (GHA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Zimbabwe (ZIM) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
98 | Aserbajdsjan (AZE) | 0 | 0 | 1 | 1 |
De britiske jomfruøyene (IVB) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Caymanøyene (CAY) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kinesisk Taipei (TPE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kypros (CYP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Fiji (FIJ) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Guatemala (GUA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Island (ISL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kirgisistan (KGZ) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Luxembourg (LUX) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia og Montenegro (SCG) * | 0 | 0 | 1 | 1 | |
De amerikanske jomfruøyene (ISV) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaler (109 nasjoner) | 771 | 785 | 776 | 2332 |
Mesterskapsrekorder
Menn
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Ref | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10,05 (+0,1 m/s) | Adam Gemili | Storbritannia | 11. juli 2012 | Mesterskap i 2012 | Barcelona , Spania | |||||||||||||||||||
200 m | 20,17 (+1,2 m/s) | Michael Norman | forente stater | 22. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||||||||
400 m | 44,58 A. | Anthony Pesela | Botswana | 21. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||||||||
800 m | 1: 43,76 A. | Emmanuel Wanyonyi | Kenya | 22. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||||||||
1500 m | 3: 35,53 | Abdalaati Iguider | Marokko | 15. juli 2004 | 2004 mesterskap | Grosseto , Italia | |||||||||||||||||||
3000 moh | 7: 42,09 A | Tadese Worku | Etiopia | 18. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||||||||
5000 m | 13: 08.57 | Abreham Cherkos | Etiopia | 13. juli 2008 | 2008 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||||||||
110 m hekk (0,99 m) | 12,72 A (+1,0 m/s) WJR | Sasha Zhoya | Frankrike | 21. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||||||||
400 m hekk | 48,51 | Kerron Clement | forente stater | 16. juli 2004 | 2004 mesterskap | Grosseto , Italia | |||||||||||||||||||
3000 m brattløype | 8: 06.10 | Conseslus Kipruto | Kenya | 15. juli 2012 | Mesterskap i 2012 | Barcelona , Spania | |||||||||||||||||||
Høydehopp | 2,37 m WJR | Dragutin Topić | Jugoslavia | 12. august 1990 | 1990 -mesterskap | Plovdiv , Bulgaria | |||||||||||||||||||
Steve Smith | Storbritannia | 20. september 1992 | 1992 mesterskap | Seoul , Sør -Korea | |||||||||||||||||||||
Stavhvelv | 5,82 moh | Armand Duplantis | Sverige | 14. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |||||||||||||||||||
Lengdehopp | 8,20 m (+1,4 m/s) | James Stallworth | forente stater | 9. august 1990 | 1990 -mesterskap | Plovdiv , Bulgaria | |||||||||||||||||||
Trippelhopp | 17,15 m (+0,1 m/s) | Jordan Díaz | Cuba | 14. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |||||||||||||||||||
Kula (6 kg) | 22,20 moh | Jacko Gill | New Zealand | 11. juli 2012 | Mesterskap i 2012 | Barcelona , Spania | |||||||||||||||||||
22.30 m X | Andrei Toader | Romania | 19. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | ||||||||||||||||||||
23,34 m X | Konrad Bukowiecki | Polen | 19. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | ||||||||||||||||||||
Diskokast (1,75 kg) | 69,81 m A | Mykolas Alekna | Litauen | 22. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||||||||
Hammerkast (6 kg) | 85,57 m WJR | Ashraf Amgad Elseify | Qatar | 14. juli 2012 | Mesterskap i 2012 | Barcelona , Spania | |||||||||||||||||||
Spydkast | 86,48 m WJR | Neeraj Chopra | India | 23. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||||||||
Decathlon | 8190 poeng | Ashley Moloney | Australia | 10. - 11. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
10000 m gange (bane) | 39: 27,19 | Daisuke Matsunaga | Japan | 25. juli 2014 | Mesterskap 2014 | Eugene , USA | |||||||||||||||||||
4 × 100 m stafett | 38,51 A WU20R |
Mihlali Xhotyeni Sinesipho Dambile Letlhogonolo Moleyane Benjamin Richardson |
Sør-Afrika | 22. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||||||||
4 × 400 m stafett | 3: 01.09 WJR |
Brandon Johnson LaShawn Merritt Jason Craig Kerron Clement |
forente stater | 18. juli 2004 | 2004 mesterskap | Grosseto , Italia |
Decathlon disipliner
Begivenhet | Ta opp | Poeng | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Alder | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10,51 (-0,3 m/s) | 973 poeng | Ashley Moloney | Australia | 10. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | 18 år, 119 dager | |
Lengdehopp | 7,74 m (+1,2 m/s) | 995 poeng | Cedric Dubler | Australia | 22. juli 2014 | Mesterskap 2014 | Eugene , USA | 19 år, 190 dager | |
Kula (6 kg) |
16,51 moh | 883 poeng | Yordanis García | Cuba | 16. august 2006 | 2006 -mesterskap | Beijing , Kina | 17 år, 268 dager | |
Høydehopp | 2,10 moh | 896 poeng | Ashley Moloney | Australia | 10. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | 18 år, 119 dager | |
400 m | 46,86 | 965 poeng | Ashley Moloney | Australia | 10. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | 18 år, 119 dager | |
110 m hekk (0,99 m) |
13,74 (-0,3 m/s) | 1008 poeng | Ayden Owens | Puerto Rico | 11. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | 18 år, 44 dager | |
Diskokast (1.750 kg) |
51,67 moh | 905 poeng | Santiago Ford | Cuba | 20. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | ||
Stavhvelv | 5,00 moh | 910 poeng | Ilya Shkurenev | Russland | 21. juli 2010 | Mesterskap i 2010 | Moncton , Canada | ||
Mathias Ako | Frankrike | 23. juli 2014 | Mesterskap 2014 | Eugene , USA | |||||
Spydkast | 71,59 moh | 914 poeng | Niklas Kaul | Tyskland | 20. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | 18 år, 160 dager | |
1500 m | 4: 21.35 | 802 poeng | Kevin Mayer | Frankrike | 21. juli 2010 | Mesterskap i 2010 | Moncton , Canada |
Nedlagte hendelser
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|
10000 moh | 27: 21.08 | Rhonex Kipruto | Kenya | 10. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |
20 kilometer langløp | 59:27 | Metaferia Zeleke | Etiopia | 31. juli 1988 | 1988 mesterskap | Sudbury , Canada | |
2000 m brattløype | 5: 28,56 | Jon Azkueta | Spania | 20. juli 1986 | 1986 mesterskap | Athen , Hellas |
Kvinner
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Ref | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 11,03 (+0,4 m/s) | Twanisha Terry | forente stater | 12. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |||||||||||||
200 m | 21,84 A (+1,1 m/s) | Christine Mboma | Namibia | 21. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||
400 m | 50,50 | Ashley Spencer | forente stater | 13. juli 2012 | Mesterskap i 2012 | Barcelona , Spania | |||||||||||||
800 m | 1: 59,74 | Diribe Welteji | Etiopia | 12. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |||||||||||||
1500 m | 4: 04,96 | Faith Kipyegon | Kenya | 15. juli 2012 | Mesterskap i 2012 | Barcelona , Spania | |||||||||||||
3000 moh | 8: 41,76 | Beyenu Degefa | Etiopia | 20. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||
5000 m | 15: 08.06 | Genzebe Dibaba | Etiopia | 21. juli 2010 | Mesterskap i 2010 | Moncton , Canada | |||||||||||||
100 m hekk | 12,85 (+2,0 m/s) | Elvira Herman | Hviterussland | 24. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||
400 m hekk | 54,70 | Lashinda Demus | forente stater | 19. juli 2002 | 2002 mesterskap | Kingston , Jamaica | |||||||||||||
3000 m brattløype | 9: 12,78 | Celliphine Chepteek Chespol | Kenya | 13. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | |||||||||||||
Høydehopp | 2,00 moh | Alina Astafei | Romania | 29. juli 1988 | 1988 mesterskap | Sudbury , Canada | |||||||||||||
Stavhvelv | 4,55 moh | Angelica Moser | Sveits | 21. juli 2016 | 2016 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||
Lengdehopp | 6,82 m (+1,7 m/s) | Fiona May | Storbritannia | 30. juli 1988 | 1988 mesterskap | Sudbury , Canada | |||||||||||||
Trippelhopp | 14,62 m (+1,0 m/s) WJR | Tereza Marinova | Bulgaria | 25. august 1996 | 1996 -mesterskap | Sydney , Australia | |||||||||||||
Kulestøt | 18,76 moh | Cheng Xiaoyan | Kina | 21. juli 1994 | Mesterskap i 1994 | Lisboa , Portugal | |||||||||||||
Diskokast | 68,24 moh | Ilke Wyludda | Øst -Tyskland | 31. juli 1988 | 1988 mesterskap | Sudbury , Canada | |||||||||||||
Hammerkast | 71,64 m A | Silja Kosonen | Finland | 21. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||
Spydkast | 63,01 moh | Vira Rebryk | Ukraina | 10. juli 2008 | 2008 mesterskap | Bydgoszcz , Polen | |||||||||||||
Heptathlon | 6470 poeng | Carolina Klüft | Sverige | 19–20 juli 2002 | 2002 mesterskap | Kingston , Jamaica | |||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
10000 m gange (bane) | 42: 47,25 WJR | Anežka Drahotová | Tsjekkisk Republikk | 23. juli 2014 | Mesterskap 2014 | Eugene , USA | |||||||||||||
4 × 100 m stafett | 42,94 A WU20R |
Serena Cole Tina Clayton Kerrica Hill Tia Clayton |
Jamaica | 22. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya | |||||||||||||
4 × 400 m stafett | 3: 27.60 WJR |
Alexandria Anderson Ashlee Kidd Stephanie Smith Natasha Hastings |
forente stater | 18. juli 2004 | 2004 mesterskap | Grosseto , Italia |
Heptathlon disipliner
Begivenhet | Ta opp | Poeng | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Alder | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m hekk | 13,24 (+1,1 m/s) | 1089 poeng | Nadine Visser | Nederland | 22. juli 2014 | Mesterskap 2014 | Eugene , USA | ||
Høydehopp | 1,94 moh | 1158 poeng | Morgan Lake | Storbritannia | 22. juli 2014 | Mesterskap 2014 | Eugene , USA | ||
Kulestøt | 14,38 moh | 819 poeng | Sarah Lagger | Østerrike | 12. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | 18 år, 312 dager | |
200 m | 23,78 (-1,6 m/s) | 1002 poeng | Svetla Dimitrova | Bulgaria | 29. juli 1988 | 1988 mesterskap | Sudbury , Canada | ||
Lengdehopp | 6,35 m (-0,4 m/s) | 959 poeng | Tatyana Chernova | Russland | 16. august 2006 | 2006 -mesterskap | Beijing , Kina | ||
Spydkast | 54,16 moh | 941 poeng | Justine Robbeson | Sør-Afrika | 17. juli 2004 | 2004 mesterskap | Grosseto , Italia | ||
800 m | 2: 09.37 | 974 poeng | Agathe Guillemot | Frankrike | 13. juli 2018 | Mesterskap 2018 | Tammerfors , Finland | 19 år, 2 dager |
Avviklet hendelse
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|
10000 moh | 32: 29,90 | Wang Junxia | Kina | 19. september 1992 | 1992 mesterskap | Seoul , Sør -Korea |
Blandet
Begivenhet | Ta opp | Atlet | Nasjon | Dato | Møte | Plass | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 m stafett | 3: 19.70 A |
Johnson Nnamani Imaobong Nse Uko Opeyemi Deborah Oke Bamidele Ajayi |
Nigeria | 18. august 2021 | Mesterskap i 2021 | Nairobi , Kenya |
Diskvalifikasjoner
Doping
Flere utøvere har blitt fratatt medaljer på grunn av doping.
Atlet | Nasjon | Kjønn | Begivenhet | Resultat | År |
---|---|---|---|---|---|
Juan Miguel López | Cuba | Menn | Trippelhopp | Sølv | 1986 |
Vladyslav Piskunov | Ukraina | Menn | Hammerkast | Gull | 1994 |
Seema Antil | India | Kvinner | Diskokast | Gull | 2000 |
Katsiaryna Artsiukh | Hviterussland | Kvinner | 400 meter hekk | Gull | 2010 |
Geisa Arcanjo | Brasil | Kvinner | Kulestøt | Gull | 2010 |
Konrad Bukowiecki | Polen | Menn | Kulestøt | Gull | 2016 |
Andrei Toader | Romania | Sølv | |||
Adel Jaber Al-Asseri | Saudi -Arabia | Menn | 200 meter | 2008 | |
Jacek Wiśniewski | Polen | Menn | Kulestøt | 11. | 2010 |
Aslı Çakir | Tyrkia | Kvinner | 3000 meter brattløype , 4 × 400 meter stafett | 6. | 2004 |
Renubala Mahanta | India | Kvinner | Lengdehopp | 10. (q) | 2010 |
Aldersforfalskning
To idrettsutøvere mistet deretter medaljene sine som følge av feilaktig feiltakelse av alderen på offisielle dokumenter: Sølvmedaljevinneren i Bahrain i 2006 Tareq Mubarak Taher og Marokkos Ahmed Baday (5000 meter bronse 1998). I tillegg til dette viste senere analyse av Moses Kiptanuis alder da han vant 1500 meter 1990, at han var marginalt over alderen (19 år, 315 dager) da han vant, selv om dette resultatet ikke er blitt opphevet.
Tittelforsvar
Gitt aldersbegrensninger på konkurransen er det sjelden at utøvere får muligheten til å forsvare tidligere individuelle titler. Totalt 22 utøvere har klart denne bragden, åtte av dem menn og fjorten kvinner. I tillegg til dette vant Anita Weyermann 3000 m tittelen etter å ha tatt 1500 m tittelen to år tidligere.
Atlet | Nasjon | Begivenhet | År |
---|---|---|---|
Wilfred Kirochi | Kenya | 1500 meter | 1986–88 |
Dexter Lee | Jamaica | 100 meter | 2008–10 |
Jonathan Ndiku | Kenya | 3000 meter brattløype | 2008–10 |
Jacko Gill | New Zealand | Kulestøt | 2010–12 |
Ashraf Amgad Elseify | Qatar | Hammerkast | 2012–14 |
Jaheel Hyde | Jamaica | 400 meter hekk | 2014–16 |
Lázaro Martínez | Cuba | Trippelhopp | 2014–16 |
Atlet | Nasjon | Begivenhet | År |
---|---|---|---|
Svetla Dimitrova | Bulgaria | Heptathlon | 1986–88 |
Ilke Wyludda | Øst -Tyskland | Diskokast | 1986–88 |
Gillian Russell | Jamaica | 100 meter hekk | 1990–92 |
Irina Stankina | Russland | 5000 meter gange | 1994–96 |
Osleidys Menéndez | Cuba | Spydkast | 1996–98 |
Blanka Vlašić | Kroatia | Høydehopp | 2000–02 |
Ivana Brkljačić | Kroatia | Hammerkast | 2000–02 |
Carolina Klüft | Sverige | Heptathlon | 2000–02 |
Ma Xuejun | Kina | Diskokast | 2002–04 |
Bianca Perie | Romania | Hammerkast | 2006–08 |
Mirela Lavric | Romania | 800 meter | 2008–10 |
Mercy Cherono | Kenya | 3000 meter | 2008–10 |
Dailenys Alcántara | Cuba | Trippelhopp | 2008–10 |
Angelica Bengtsson | Sverige | Stavhvelv | 2010–12 |
Dobbel
Totalt femten utøvere har vunnet to individuelle titler ved de samme mesterskapene (ni menn, seks kvinner). Flertallet av disse er sprint- eller langdistansekombinasjoner, selv om Andrew Howe (200 m og lengdehopp), Margus Hunt (diskoskast og kulekutt) og Morgan Lake (høydehopp og syvkamp) klarte å vinne romanedouble. Mange andre oppnådde en dobling mellom en individuell seier og det å være medlem av et vinnende stafettlag.
Atlet | Nasjon | arrangementer | År |
---|---|---|---|
Peter Chumba | Kenya | 5000 meter, 10 000 meter | 1986 |
Ato Boldon | Trinidad og Tobago | 100 meter, 200 meter | 1992 |
Haile Gebrselassie | Etiopia | 5000 meter, 10 000 meter | 1992 |
Daniel Komen | Kenya | 5000 meter, 10 000 meter | 1994 |
Francis Obikwelu | Nigeria | 100 meter, 200 meter | 1996 |
Assefa Mezgebu | Etiopia | 5000 meter, 10 000 meter | 1996 |
Christian Malcolm | Storbritannia | 100 meter, 200 meter | 1998 |
Andrew Howe | Italia | 200 meter, lengdehopp | 2004 |
Margus Hunt | Estland | Diskokast, kulestøt | 2006 |
Atlet | Nasjon | arrangementer | År |
---|---|---|---|
Yin Lili | Kina | 3000 meter, 5000 meter | 1998 |
Veronica Campbell | Jamaica | 100 meter, 200 meter | 2000 |
Meseret Defar | Etiopia | 3000 meter, 5000 meter | 2002 |
Tezdzhan Naimova | Bulgaria | 100 meter, 200 meter | 2006 |
Anthonique Strachan | Bahamas | 100 meter, 200 meter | 2012 |
Morgan Lake | Storbritannia | Høydehopp, syvkamp | 2014 |
Briana Williams | Jamaica | 100 meter, 200 meter | 2018 |
Maja Åskag | Sverige | Lengdehopp, tresteg | 2021 |