Liste over katolikker over alle armeniere - List of catholicoi of all Armenians
Dette er en liste over catholicoi av alle armenere ( armensk : Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ), leder biskoper i Den armenske apostoliske kirke ( armensk : Հայ Առաքելական Եկեղեցի ). Til denne dag er 21 Catholicoi av totalt 132 blitt herliggjort i kirken.
Catholicoi of Armenia
(Navn på engelsk, datoer, armensk navn i østarmensk stavemåte)
Apostolsk tid
Rekkefølge | Navnet på patriarken | Datoer | Merknader | |
---|---|---|---|---|
Engelsk | Øst-armensk | |||
1 | St. Thaddeus apostelen | Սբ. Թադևոս Առաքյալ | (43-66) | |
2 | St. Bartholomeus apostelen | Սբ. Բարդուղիմեոս Առաքյալ | (60-68) | |
3 | St. Zacharias | Սբ. Զաքարիա | (68-72) | |
4 | St. Zementus | Սբ. Զեմենդոս | (72-76) | |
5 | St. Atrnerseh | Սբ. Ատրներսեհ | (76-92) | |
6 | St. Mushe | Սբ. Մուշե | (93-123) | |
7 | St. Shahen | Սբ. Շահեն | (124-150) | |
8 | St. Shavarsh | Սբ. Շավարշ | (151-171) | |
9 | St. Leontius | Սբ. Ղեոնդիոս | (172-190) |
Sophene Era
Rekkefølge | Navnet på patriarken | Datoer | Merknader | |
---|---|---|---|---|
Engelsk | Øst-armensk | |||
10 | St. Merozanes | Սբ. Մերուժան | (240–270) | |
Sede Vacante | (270-288) | |||
11 | St. Gregory I the Illuminator | Սուրբ Գրիգոր Ա Պարթև (Լուսավորիչ) | (288–301) |
Første Echmiadzin- tid (301–452)
Arsacid-dynastiet (fra 301 til 428 bispekontoret er arvelig)
- St. Gregory I the Illuminator (301–325) - Սուրբ Գրիգոր Ա Պարթև (Լուսավորիչ)
- St. Aristaces I (325–333) - Սբ. Արիստակես Ա Պարթև
- St. Vrtanes I (333–341) - Սբ. Վրթանես Ա Պարթև
- St. Husik I (341–347) - Սբ. Հուսիկ Ա Պարթև
Assyrisk avstamning
- Daniel I fra Armenia (347) - Դանիել Ա
Ashishatts-dynastiet
- Pharen I i Armenia (348–352) - Փառեն Ա Աշտիշատցի
- St. Nerses I den store (353–373) - Սուրբ Ներսես Ա Մեծ (Պարթև)
Albaniosid-dynastiet
- Sahak I (373–377) - Սահակ Ա Մանազկերտցի
- Zaven I (377–381) - Զավեն Ա Մանազկերտցի
- Aspuraces I (381–386) - Ասպուրակես Ա Մանազկերտցի
- St. Sahak I (387–428) - Սբ. Սահակ Ա Պարթև
Assyrisk avstamning
- Brkisho av Armenia (428–432) - Բրկիշո
- Samuel av Armenia (432–437) - Սամվել
Ikke-arvelig biskop
- St. Hovsep I (437–452) - Սբ. Հովսեփ Ա Հողոցմեցի
Dvin era (452–927)
- Melitus I (452–456) - Մելիտե Ա Մանազկերտցի
- Moses I (456–461) - Մովսես Ա Մանազկերտցի
- St. Kyud I (461–478) - Սբ. Գյուտ Ա Արահեզացի
- St. John I (478–490) - Սբ. Հովհաննես Ա Մանդակունի
- Babken I (490–516) - Բաբկեն Ա Ոթմսեցի
- Samuel I (516–526) - Սամվել Ա Արծկեցի
- Mushe I (526–534) - Մուշե Ա Այլաբերցի
- Sahak II (534–539) - Սահակ Բ Ուղկեցի
- Christopher I (539–545) - Քրիստափոր Ա Տիրառիջցի
- Ghevond I (545–548) - Ղեվոնդ Ա Եռաստեցի
- Nerses II (548–557) - Ներսես Բ Բագրևվանդցի
- Johannes II (557–574) - Հովհաննես Բ Գաբեղենցի
-
Moses II (574–604) - Մովսես Բ. Եղիվարդեցի
- ledige 604–607, administrert av Verthanes Qerthol the Grammatic
- Abraham I (607–615) - Աբրահամ Ա Աղբաթանեցի
- Komitas I (615–628) - Կոմիտաս Ա Աղցեցի
- Christopher II (628–630), døde akter. 630 - Քրիստափոր Բ Ապահունի
- Ezra I (630–641) - Եզր Ա Փառաժնակերտցի
- Nerses III the Builder (641–661) - Ներսես Գ Տայեցի (Շինարար)
- Anastasius I (661–667) - Անաստաց Ա Ակոռեցի
- Israel I (667–677) - Իսրայել Ա Ոթմսեցի
- Sahak III (677–703) - Սահակ Գ. Ձորոփորեցի
- Elias I (703–717) - Եղիա Ա Արճիզեցի
- Johannes III filosofen (717–728) - Սբ. Հովհաննես Գ Օձնեցի (Փիլիսոփա)
- David I (728–741) - Դավիթ Ա Արամոնեցի
- Dertad I (741–764) - Տրդատ Ա Ոթմսեցի
- Dertad II (764–767) - Տրդատ Բ Դասնավորեցի
- Sion I (767–775) - Սիոն Ա Բավոնեցի
- Jesaja I (775–788) - Եսայի Ա Եղիպատրուշեցի
- Stephen I (788–790) - Ստեփանոս Ա Դվնեցի
- Joab I (790–791) - Յովաբ Ա Դվնեցի
- Salomo I (791–792) - Սողոմոն Ա Գառնեցի
- George I (792–795) - Գևորգ Ա Բյուրականցի
- Joseph I (795–806) - Հովսեփ Բ Փարպեցի
- David II (806–833) - Դավիթ Բ Կակաղեցի
- Johannes IV (833–855) - Հովհաննես Դ Ավայեցի
- Zacharias I (855–876) - Զաքարիա Ա Ձագեցի
- George II (877–897) - Գևորգ Բ Գառնեցի
- Mashdotz I (897–898) - Մաշտոց Ա Եղվարդեցի
Aghtamar- tiden (927–947)
- John V the Historian (898–929) - Հովհաննես Ե Դրասխանակերտցի
- Stephen II (929–930) - Ստեփանոս Բ Ռշտունի
- Theodore I (930–941) - Թեոդորոս Ա Ռշտունի
- Yeghishe I (941–946) - Եղիշե Ա Ռշտունի
Arghina-tiden (947–992)
- Ananias I (949–968) - Անանիա Ա Մոկացի
- Vahan I (968–969) - Վահան Ա Սյունեցի
- Stephen III (969–972) - Ստեփանոս Գ Սևանցի
- Khachig I (973–992) - Խաչիկ Ա Արշարունի
Ani- epoken (992–1058)
I løpet av denne tiden ble seet overført til Cilicia , fra 1058 til 1441 (se Liste over armenske katolikker i Cilicia for fortsatt etterfølgelse).
Catholicoi of the Mother See of Holy Echmiadzin and All Armenians
Andre Echmiadzin- tid (1441 – nåtid)
- Giragos I (1441–1443) - Կիրակոս Ա Վիրապեցի
-
Gregory X (1443–1465) - Գրիգոր Ժ Ջալալբեկյանց
- Aristaces II ( Coadjutor ) (1465–1469) - Արիստակես Բ Աթոռակալ
- Sarkis II Relic-Carrier (1469–1474) - Սարգիս Բ Աջատար
- Johannes VII relikviebæreren (1474–1484), d. 1506 — Հովհաննես Է Աջակիր
- Sarkis III den andre (1484–1515) - Սարգիս Գ Մյուսայլ
- Zacharias II (1515–1520) - Զաքարիա Բ Վաղարշապատցի
- Sarkis IV (1520–1536) - Սարգիս Դ Վրաստանցի
- Gregory XI (1536–1545) - Գրիգոր ԺԱ Բյուզանդացի
- Stepanos V (1545–1567) - Ստեփանոս Ե Սալմաստեցի
- Michael I (1567–1576) - Միքայել Ա Սեբաստացի
- Gregory XII (1576–1590) - Գրիգոր ԺԲ Վաղարշապատցի
- David IV (1590–1629), d. 1633 — Դավիթ Դ Վաղարշապատցի
- Moses III (1629–1632) - Մովսես Գ Տաթևացի
- Filip I (1633–1655) - Փիլիպոս Ա Աղբակեցի
- Jacob IV (1655–1680) - Հակոբ Դ Ջուղայեցի
- Eliazar I (1681–1691) - Եղիազար Ա Այնթափցի
- Nahabed I (1691–1705) - Նահապետ Ա Եդեսացի
- Alexander I (1706–1714) - Ալեքսանդր Ա Ջուղայեցի
- Asdvadzadur (1715–1725) - Աստվածատուր Ա Համադանցի
- Karapet II (1726–1729) - Կարապետ Բ Ուլնեցի
- Abraham II (1730–1734) - Աբրահամ Բ Խոշաբեցի
- Abraham III (1734–1737) - Աբրահամ Գ Կրետացի
- Lazar I (1737–1751) - Ղազար Ա Ջահկեցի
- Minas I (1751–1753) - Մինաս Ա Ակնեցի
-
Alexander II (1753–1755) - Ալեքսանդր Բ Բյուզանդացի
- Sahak V (valgt men aldri innviet) (1755) - Սահակ Ե
- ledig (1755–1759)
- Jacob V (1759–1763) - Հակոբ Ե Շամախեցի
- Simeon I (1763–1780) - Սիմոն Ա Երևանցի
- Luke I (1780–1799) - Ղուկաս Ա Կարնեցի
- Daniel II (1802–1808) - Դանիել Բ Սուրմառեցի
- Yeprem I (1809–1830), d. 1835 — Եփրեմ Ա Ձորագեղցի
- John VIII (1831–1842) - Հովհաննես Ը Կարբեցի
- Nerses V (1843–1857) - Ներսես Ե. Աշտարակեցի
- Matteus I (1858–1865) - Մատթէոս Ա Կոնստանդնուպոլսեցի (Չուխաճեան)
-
George IV (1866–1882) - Գէորգ Դ Կոնստանդնուպոլսեցի (Քէրեստեճեան)
- ledig (1882–1885)
- Magar (1885–1891) - Մակար Ա. Թեղուտցի
- Mkrtich I Khrimian (1892–1907) - Մկրտիչ Ա Վանեցի (Խրիմեան Հայրիկ)
- Matteus II (1908–1910) - Մատթևոս Բ Կոնստանդնուպոլսեցի (Իզմիրլեան)
-
George V (1911–1930) - Գևորգ Ե Սուրենեանց (Տփղիսեցի)
- ledig (1930–1932)
-
Khoren I (1932–1938) - Խորեն Ա Մուրադբեկեան (Տփղիսեցի)
- ledig (1938–1945)
- George VI (1945–1954) - Գևորգ Զ Չորեքչյան (Նորնախիջևանցի)
- Vazgen I (1955–1994) - Վազգեն Ա Պալճյան (Բուխարեստցի)
- Karekin I (1994–1999) - Գարեգին Ա Սարգիսյան (Քեսաբցի)
- Karekin II (1999 – nåtid) - Գարեգին Բ Ներսիսյան (Ոսկեհատցի)