Sør-Afrika ved sommer-OL 2016 - South Africa at the 2016 Summer Olympics
Sør-Afrika på Sommer-OL 2016 | |
---|---|
IOC-kode | RSA |
INGEN C | Sørafrikansk idrettsforbund og olympisk komité |
Nettsted | www |
i Rio de Janeiro | |
Konkurrenter | 138 på 15 idretter |
Flaggbærer |
Wayde van Niekerk (åpning) Caster Semenya (avslutning) |
Medaljer rangert 30. |
|
Sommer-OL-opptredener ( oversikt ) | |
Sør-Afrika konkurrerte ved Sommer-OL 2016 i Rio de Janeiro , fra 5. til 21. august 2016. Dette var landets syvende påfølgende opptreden på lekene i post-apartheid-tiden, og nittende totalt i sommer-OL-historien. Den sørafrikanske idrettsforbundet og olympiske komité (SASCOC) sendte landets største delegasjon noensinne til OL, med totalt 138 idrettsutøvere, 93 menn og 45 kvinner, som konkurrerte over 15 idretter.
Sør-Afrika forlot Rio de Janeiro med totalt 10 medaljer (2 gull, 6 sølv og 2 bronse), og markerte landets mest suksessrike OL siden gjenopptakelsen i 1992 . Videre oppnådde det det potensielle medaljemålet som ble satt av SASCOC for lekene. Fire av disse medaljene ble tildelt friidrettsutøvere, inkludert to gull vunnet henholdsvis av løperne Caster Semenya og Wayde van Niekerk , som slo den 16 år gamle verdensrekorden på herrenes 400 meter . Sør-Afrika viste seg også å være spesielt vellykket i lagidretter, da rugbysjuetroppen , populært kjent av lokalbefolkningen som Blitzboks , scoret en historisk bronse over Japan i herreturneringen.
Blant medaljevennene var Luvo Manyonga , som overvant narkotikamisbruk for å oppnå en andreplass i menns hopp, kreftoverlevende Lawrence Brittain , som plukket et sølv sammen med sin veteranpartner Shaun Keeling i herrenes ropar, og Henri Schoeman , som overrasket feltet ved å sikre Sør-Afrikas første triatlonmedalje noensinne med bronse i herreløpet. Svømmerne Cameron van der Burgh og Chad le Clos bidro med tre av landets sølvmedaljer i bassenget, med le Clos som Sør-Afrikas mest dekorerte olympier gjennom tidene ved fire medaljer (ett gull og tre sølv) over to spill. I mellomtiden kom Sunette Viljoen tilbake fra et skuffende 2012-resultat for å bestige OL-pallen på hennes fjerde lek, og tjente et sølv i spydkastet for kvinner.
Medaljere
|
|
Konkurrenter
South African Sports Confederation and Olympic Committee (SASCOC) bekreftet et team på 138 idrettsutøvere, 93 menn og 45 kvinner, til å konkurrere på tvers av 15 idretter på lekene. Det var landets største delegasjon noensinne som ble sendt til OL, og slo den forrige rekorden på 134 idrettsutøvere som ble satt i Beijing 2008 .
I mai 2015 håndhever SASCOC en streng utvalgspolitikk for å sikre at bare idrettsutøvere i verdensklasse vil konkurrere om det olympiske laget. Spesielt vil SASCOC ikke akseptere noen olympiske steder for lag eller individbaserte idrettsutøvere, som kvalifiserte seg via afrikanske kontinentale ruter. For noen idretter, der kontinentale ruter var den eneste tilgjengelige banen, vil imidlertid flere idrettsutøvere eller lag være aktuelt for valg.
Som et resultat av SASCOC utvelgelse politikk, Sør-Afrika lov til å bare sende fotball (for både menn og kvinner) og menns rugby syvere lag til lekene. For individbasert sport markerte Sør-Afrika sin olympiske debut i golf (nytt i 2016-lekene) og hestedressur, samt tilbake til dykking og kunstnerisk gymnastikk etter et nært tiår med fravær.
Friidrett utgjorde det største antallet idrettsutøvere på det sørafrikanske laget, med 39 bidrag. Det var en enkelt konkurrent hver i badminton, dykking, hestesport, kunstnerisk gymnastikk og judo.
Syv av de tidligere olympiske medaljevinderne fra individbasert sport kom tilbake, inkludert forsvarende svømmemestere Cameron van der Burgh (100 m bryst herre) og Chad le Clos (200 m sommerfugl herre), trippelhopper Godfrey Khotso Mokoena , mellomdistanseløper Caster Semenya (800 m kvinner), og kanovarere på flatvann Bridgitte Hartley . Rowers John Smith og James Thompson , som begge vant gull som medlemmer av det tidligere lette fire mannskapet i London 2012 , paret seg sammen for å ta på seg mennens lette dobbeltsculler på lekene. Sammen med Mokoena ble spydkasteren Sunette Viljoen med i den eksklusive klubben til sørafrikanske idrettsutøvere som konkurrerte i fire OL på rad, og ble den første kvinnelige fra sitt land som gjorde det.
Den 18 år gamle fotball midtbanespilleren Linda Motlhalo var Sør-Afrikas yngste konkurrent, med seileren Roger Hudson , som løp sammen med sin London 2012-partner Asenathi Jim i 470-klassen for menn, og rundet av banen som den eldste konkurrenten (38 år). Andre bemerkelsesverdige sørafrikanske idrettsutøvere inkluderte verdensrangerte triatlet Richard Murray , og kreftoverlevende Lawrence Brittain , sammen med sin veteranpartner Shaun Keeling i rodeparet for menn. Spor stjerners Wayde van Niekerk , som kom inn i spill som regjerende verdensmester og en potensiell gullmedalje favoritt i mennenes 400 meter, ledet den sørafrikanske teamet som flaggbærer under åpningsseremonien, den første av en mannlig etter 12 år.
Følgende er listen over antall konkurrenter som deltar i spillene. Merk at reserver i gjerde, felthockey, fotball og håndball ikke regnes som idrettsutøvere:
|
Friidrett (friidrett)
Sørafrikanske idrettsutøvere har hittil oppnådd kvalifiseringsstandarder i følgende friidrettsarrangementer (opptil maksimalt 3 idrettsutøvere i hvert arrangement):
25. mai 2016 ble seks maratonløpere (tre per kjønn) utnevnt som en del av den første gruppen av nominerte idrettsutøvere til OL-listen for Rio 2016, inkludert OL i London 2012 Lusapho April og Irvette van Zyl . Etter slutten av kvalifiseringsperioden 11. juli rundet trettien idrettsutøvere (26 menn og 13 kvinner) landets løp og feltliste for lekene tre dager senere, med trippelhopper og Beijing 2008 sølvmedalje Godfrey Khotso Mokoena som ledet lag for sitt fjerde strake OL.
- Nøkkel
- Merknad - Rangene som er gitt for banearrangementer er bare innenfor idrettsutøverens varme
- Q = Kvalifisert til neste runde
- q = Kvalifisert til neste runde som raskeste taper, eller i feltarrangementer, etter posisjon uten å oppnå kvalifiseringsmålet
- NR = Nasjonal rekord
- Ikke relevant = Runde gjelder ikke for arrangementet
- Farvel = Idrettsutøver som ikke må konkurrere i runde
- Spor- og veihendelser
- Menn
Atlet | Begivenhet | Varme | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Antonio Alkana | 110 m hekk | 13.64 | 5 q | Ikke relevant | 13.55 | 7 | Gikk ikke frem | ||
Lusapho april | Maraton | Ikke relevant | 2:15:24 | 24 | |||||
Henricho Bruintjies | 100 m | Ha det | 10.33 | 6 | Gikk ikke frem | ||||
Elroy Gelant | 5000 moh | 13: 22.00 | 7 q | Ikke relevant | 13: 17.47 | 14 | |||
Lungile Gongqa | Maraton | Ikke relevant | DNF | ||||||
Le Roux Hamman | 400 m hekk | 49,72 | 7 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
Lindsay Hanekom | 50.22 | 7 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | |||||
Tlotliso Leotlela | 200 m | 20.59 | 4 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
Anaso Jobodwana | 200 m | 20.53 | 4 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
Stephen Mokoka | 10000 moh | Ikke relevant | 27: 54,57 | 18 | |||||
Marc Mundell | 50 km gange | Ikke relevant | 4:11:03 | 38 | |||||
Clarence Munyai | 200 m | 20.66 | 3 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
Sibusiso Nzima | Maraton | Ikke relevant | 2:25:33 | 97 | |||||
Jacob Rozani | 800 m | 1: 49,79 | 5 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
Lebogang Shange | 20 km gange | Ikke relevant | 1:25:07 | 44 | |||||
Akani Simbine | 100 m | Ha det | 10.14 | 1 spørsmål | 9.98 | 3 q | 9,94 | 5 | |
Wayne Snyman | 20 km gange | Ikke relevant | 1:29:20 | 58 | |||||
Wayde van Niekerk | 400 moh | 45.26 | 1 spørsmål | Ikke relevant | 44.45 | 2 Q | 43,03 WR | ||
Reinhardt van Rensburg | 800 m | 1: 45,67 | 2 Q | Ikke relevant | 1: 45,33 | 5 | Gikk ikke frem | ||
Louis van Zyl | 400 m hekk | 49.12 | 2 Q | Ikke relevant | 49.00 | 5 | Gikk ikke frem |
- Kvinner
Atlet | Begivenhet | Varme | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Alyssa Conley | 100 m | Ha det | 11.57 | 6 | Gikk ikke frem | ||||
200 m | 23.17 | 4 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | |||||
Carina Horn | 100 m | Ha det | 11.32 | 2 Q | 11.20 | 6 | Gikk ikke frem | ||
Christine Kalmer | Maraton | Ikke relevant | 2:48:24 | 96 | |||||
Wenda Nel | 400 m hekk | 55.55 | 2 Q | Ikke relevant | 55,83 | 6 | Gikk ikke frem | ||
Justine Palframan | 200 m | 23.33 | 5 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
400 moh | 53,96 | 7 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | |||||
Anél Oosthuizen | 20 km gange | Ikke relevant | 1:45:06 | 63 | |||||
Dina Lebo Phalula | Maraton | Ikke relevant | 2:41:46 | 63 | |||||
Dominique Scott | 10000 moh | Ikke relevant | 31: 51.47 | 21 | |||||
Caster Semenya | 800 m | 1: 59,31 | 1 spørsmål | Ikke relevant | 1: 58.15 | 1 spørsmål | 1: 55,28 NR | ||
Tsholofelo Thipe | 400 moh | 52,80 | 4 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||||
Irvette van Zyl | Maraton | Ikke relevant | DNS |
- Felthendelser
- Menn
Atlet | Begivenhet | Kvalifikasjon | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Avstand | Posisjon | Avstand | Posisjon | ||
Stefan Brits | Lengdehopp | 7,71 | 22 | Gikk ikke frem | |
Luvo Manyonga | 8.12 | 4 q | 8.37 | ||
Godfrey Khotso Mokoena | Trippelhopp | 16.51 | 21 | Gikk ikke frem | |
Rushwahl Samaai | Lengdehopp | 8.03 | 5 q | 7,97 | 9 |
Rocco van Rooyen | Spydkast | 78,48 | 24 | Gikk ikke frem |
- Kvinner
Atlet | Begivenhet | Kvalifikasjon | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Avstand | Posisjon | Avstand | Posisjon | ||
Lynique Prinsloo | Lengdehopp | 6.10 | 33 | Gikk ikke frem | |
Sunette Viljoen | Spydkast | 63,54 | 6 Q | 64,92 |
- Kombinert arrangement - tiårkamp for menn
Atlet | Begivenhet | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 moh | 110H | DT | PV | JT | 1500 moh | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Willem Coertzen | Resultat | 11.12 | 6,98 | 14.00 | DNS | - | - | - | - | - | - | DNF | |
Poeng | 834 | 809 | 728 | 0 | - | - | - | - | - | - |
Badminton
Jacob Maliekal kvalifiserte seg for herresinglene til OL-turneringen. Han hentet en kontinental båtplass som Afrikas beste skyttelbuss basert på hans prestasjoner i BWF verdensrangering fra 5. mai 2016.
Atlet | Begivenhet | Gruppescene | Eliminering | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | ||
Jacob Maliekal | Menns singler |
Sønn Wh ( KOR ) L (10–21, 10–21) |
Pochtarev ( UKR ) W (21–18, 21–19) |
2 | Gikk ikke frem |
Kanopadling
Sprint
Bridgitte Hartley kvalifiserte seg for K-1 500 meter for kvinner gjennom verdensmesterskapet i ICF Canoe Sprint 2015 .
Atlet | Begivenhet | Varmes opp | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Bridgitte Hartley | K-1 200 m kvinner | 41,698 | 3 Q | 41.478 | 3 FB | 42.066 | 1. 3 |
K-1 500 m for kvinner | 1: 55,737 | 3 Q | 1: 58,397 | 5 FB | 2: 01,890 | 16 |
Kvalifikasjonsforklaring: FA = Kvalifiser deg til finalen (medalje); FB = Kvalifiser deg til finale B (ikke-medalje)
Sykling
Vei
Fire sørafrikanske ryttere kvalifiserte seg til følgende steder i menn og kvinner i OL-løp i kraft av deres topp 4 nasjonale rangering i UCI Africa Tour 2015 (for menn) og topp 22 i UCI World Ranking (for kvinner). Herresyklingsteamet , Daryl Impey og Louis Meintjes , ble kåret til som en del av det første partiet av nominerte idrettsutøvere til OL-listen 25. mai 2016, med kvinnene Ashleigh Moolman-Pasio og An-Li Kachelhoffer ble med dem 14. juli . Moolman-Pasio kvalifiserte seg også til tidsprøven.
Atlet | Begivenhet | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Daryl Impey | Veiløp for menn | 6:19:43 | 28 |
Louis Meintjes | 6:10:27 | 7 | |
An-Li Kachelhoffer | Road race for kvinner | 4:01:29 | 39 |
Ashleigh Moolman-Pasio | Road race for kvinner | 3:52:41 | 10 |
Kvinners tidsprøve | 46: 29.11 | 12 |
fjellsykling
Sørafrikanske terrengsyklister, Alan Hatherly og James Reid kvalifiserte seg til det olympiske langrennsløpet, som et resultat av landets tolvte plassering på UCI Olympic Ranking List av 25. mai 2016.
Atlet | Begivenhet | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Alan Hatherly | Langrenn for menn | 1:42:03 | 26 |
James Reid | LAP (3 runder) | 42 |
BMX
Kyle Dodd kvalifiserte seg til en kvoteplass for menn i BMX ved OL, som et resultat av hans topp tre plassering for menn, ennå ikke kvalifisert, ved UCI BMX verdensmesterskap 2016.
Atlet | Begivenhet | Såing | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Poeng | Rang | Poeng | Rang | Resultat | Rang | ||
Kyle Dodd | BMX for menn | 36.45 | 26 | 14 | 6 | Gikk ikke frem |
Dykking
Julia Vincent kvalifiserte seg i kraft av sin beste nasjonale avslutning fra Afrika på FINA verdensmesterskap 2015 .
Atlet | Begivenhet | Foreløp | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Rang | Poeng | Rang | Poeng | Rang | ||
Julia Vincent | 3 m springbrett for kvinner | 220.30 | 29 | Gikk ikke frem |
Ridesport
Dressurrytter, Tanya Seymour , kvalifiserte seg til hestekonkurransen i kraft av sin beste nasjonale avslutning fra Afrika og Midtøsten på FEI-kvalifiseringsarrangementet i Perl , Tyskland .
Dressur
Atlet | Hest | Begivenhet | Grand Prix | Grand Prix Spesial | Grand Prix Freestyle | Alt i alt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Teknisk | Kunstnerisk | Resultat | Rang | |||
Tanya Seymour | Ramoneur | Individuell | 63,929 | 56 | Gikk ikke frem |
Fotball
- Sammendrag
Nøkkel :
- AET - Etter ekstra tid .
- P - Kamp avgjort ved straffesparkkonkurranse.
Team | Begivenhet | Gruppescene | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | ||
Sør-Afrika menn | Herreturnering |
Brasil D 0–0 |
Danmark L 0–1 |
Irak D 1–1 |
4 | Gikk ikke frem | 1. 3 | ||
Sør-Afrika kvinners | Dameturnering |
Sverige L 0–1 |
Kina PR L 0–2 |
Brasil D 0–0 |
4 | Gikk ikke frem | 10 |
Herreturnering
Sør-Afrika fotball for menn kvalifiserte seg til OL ved å vinne tredjeplass sluttspillet til U-23 Africa Cup of Nations 2015 .
- Lagliste
Følgende er Sør-Afrika-troppen i fotballturneringen for menn i sommer-OL 2016. Laget på 18 spillere ble offisielt kåret til 14. juli.
Hovedtrener: Owen Da Gama
Nei. | Pos. | Spiller | Fødselsdato (alder) | Caps | Mål | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Jody februar | 12. mai 1996 (20 år) | 0 | 0 | Ajax Cape Town |
2 | DF | Eric Mathoho * | 1. mars 1990 (26 år) | 0 | 0 | Kaizer Chiefs |
3 | DF | Repo Malepe | 18. februar 1997 (19 år) | 0 | 0 | Orlando Pirates |
4 | FW | Mothobi Mvala | 14. juni 1994 (22 år) | 0 | 0 | Highlands Park |
5 | DF | Rivaldo Coetzee | 16. oktober 1996 (19 år) | 0 | 0 | Ajax Cape Town |
6 | DF | Kwanda Mngonyama | 25. september 1993 (22 år) | 0 | 0 | Maritzburg United |
7 | MF | Menzi Masuku | 15. april 1993 (23 år) | 0 | 0 | Orlando Pirates |
8 | MF | Tyroane Sandows | 12. februar 1995 (21 år) | 0 | 0 | Grêmio |
9 | FW | Tashreeq Morris | 13. mai 1994 (22 år) | 0 | 0 | Ajax Cape Town |
10 | FW | Keagan Dolly ( c ) | 22. januar 1993 (23 år) | 0 | 0 | Mamelodi Sundowns |
11 | MF | Maphosa Modiba | 22. juli 1995 (21 år) | 0 | 0 | Mpumalanga Black Aces |
12 | FW | Lebo Mothiba | 28. januar 1996 (20 år) | 0 | 0 | Lille |
1. 3 | DF | Abbubaker Mobara | 18. februar 1994 (22 år) | 0 | 0 | Orlando Pirates |
14 | MF | Gave Motupa | 23. september 1994 (21 år) | 0 | 0 | Orlando Pirates |
15 | MF | Phumlani Ntshangase | 24. desember 1994 (21 år) | 0 | 0 | Bidvest Wits |
16 | GK | Itumeleng Khune * | 20. juni 1987 (29 år) | 0 | 0 | Kaizer Chiefs |
17 | DF | Tebogo Moerane | 7. april 1995 (21 år) | 0 | 0 | Bidvest Wits |
18 | MF | Deolin Mekoa | 10. august 1993 (22 år) | 0 | 0 | Maritzburg United |
19 | FW | Andile Fikizolo | 13. mai 1994 (22 år) | 0 | 0 | Lamontville Golden Arrows |
21 | FW | Thabiso Kutumela | 3. juli 1993 (23 år) | 0 | 0 | Baroka |
* Overaldrende spiller.
- Gruppespill
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasil (H) | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 0 | +4 | 5 | Kvartfinale |
2 | Danmark | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | −3 | 4 | |
3 | Irak | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | |
4 | Sør-Afrika | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | −1 | 2 |
Dameturnering
Sør-Afrika fotballag for kvinner kvalifiserte seg til OL ved å vinne fjerde runde-sluttspill av CAF Women's Olympic Qualifying Tournament 2015 .
- Lagliste
Følgende er Sør-Afrika-troppen i fotballturneringen for kvinner i sommer-OL 2016. Teamet på 18 idrettsutøvere ble offisielt kåret til 14. juli 2016.
Thembi Kgatlana erstattet den skadede Shiwe Nongwanya etter den første gruppespillkampen.
Hovedtrener: Vera Pauw
Nei. | Pos. | Spiller | Fødselsdato (alder) | Caps | Mål | 2016 klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Roxanne Barker | 6. mai 1991 (25 år) | 28 | 0 | Knattspyrnufélag Akureyrar |
2 | DF | Lebogang Ramalepe | 3. desember 1991 (24 år) | 27 | 1 | Maindier |
3 | DF | Nothando Vilakazi | 28. oktober 1988 (27 år) | 86 | 5 | Palace Super Falcons |
4 | DF | Noko Matlou | 30. september 1985 (30 år) | 124 | 63 | Maindier |
5 | DF | Janine van Wyk ( c ) | 17. april 1987 (29 år) | 131 | 11 | JVW |
6 | MF | Mamello Makhabane | 24. februar 1988 (28 år) | 71 | 18 | JVW |
7 | MF | Stephanie Malherbe | 5. april 1996 (20 år) | 7 | 0 | Texas A&M University |
8 | MF | Robyn Moodaly | 16. juni 1994 (22 år) | 14 | 2 | University of Northwestern Ohio |
9 | MF | Amanda Dlamini | 22. juli 1988 (28 år) | 100 | 24 | University of Johannesburg |
10 | MF | Linda Motlhalo | 1. juli 1998 (18 år) | 8 | 3 | FKM Nové Zámky |
11 | FW | Shiwe Nongwanya | 7. mars 1994 (22 år) | 28 | 4 | Bloemfontein Celtic |
12 | FW | Jermaine Seoposenwe | 12. oktober 1993 (22 år) | 41 | 10 | Samford University |
1. 3 | DF | Bambanani Mbane | 12. mars 1990 (26 år) | 2 | 0 | Bloemfontein Celtic |
14 | FW | Sanah Mollo | 30. januar 1987 (29 år) | 69 | 21 | Mamelodi Sundowns |
15 | MF | Refiloe Jane | 4. august 1992 (23 år) | 62 | 5 | Vaal teknologiske universitet |
16 | GK | Andile Dlamini | 2. september 1992 (23 år) | 19 | 0 | Mamelodi Sundowns |
17 | MF | Leandra Smeda | 22. juli 1989 (27 år gammel) | 60 | 1. 3 | University of the Western Cape |
18 | MF | Nompumelelo Nyandeni | 19. august 1987 (28 år) | 125 | 38 | JVW |
20 | FW | Thembi Kgatlana | 2. mai 1996 (20 år) | 0 | 0 | University of the Western Cape |
- Gruppespill
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasil (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 7 | Kvartfinale |
2 | Kina PR | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
3 | Sverige | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 5 | −3 | 4 | |
4 | Sør-Afrika | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | −3 | 1 |
Sør-Afrika | 0–2 | Kina PR |
---|---|---|
Rapport (Rio2016) Rapport (FIFA) |
Gu Yasha 45 + 1 ' Tan Ruyin 87 ' |
Golf
Sør-Afrika har deltatt fire golfere (to per kjønn) i OL-turneringen. Brandon Stone (nr. 92), Jaco van Zyl (nr. 67), Paula Reto (nr. 122) og Ashleigh Simon (verdens nr. 214) kvalifiserte seg direkte blant de 60 beste kvalifiserte spillerne for sine respektive individuelle arrangementer basert på på IGFs verdensrangering fra 11. juli 2016.
Tidligere store vinnere Louis Oosthuizen og Charl Schwartzel , rangert på henholdsvis tolvte og tjuende på verdensrankingen for menn, kunngjorde i april 2016 at de ikke ville konkurrere i Rio.
Atlet | Begivenhet | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Par | Rang | ||
Brandon Stone | Herre | 75 | 72 | 71 | 75 | 293 | + 9 | = 55 |
Jaco van Zyl | 71 | 74 | 70 | 71 | 286 | +2 | = 43 | |
Paula Reto | Kvinner | 74 | 67 | 68 | 71 | 280 | −4 | = 16 |
Ashleigh Simon | 75 | 69 | 77 | 75 | 296 | +12 | 50 |
Gymnastikk
Kunstnerisk
Sør-Afrika har deltatt en kunstnerisk gymnast i OL-konkurransen for første gang siden 2004 . Ryan Patterson hadde hevdet sin olympiske plass i menns apparater og all-round-arrangementer på den olympiske testbegivenheten i Rio de Janeiro . Videre ble han den første mannlige sørafrikanske gymnasten som konkurrerte på lekene siden 1956.
- Menn
Atlet | Begivenhet | Kvalifikasjon | Endelig | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparater | Total | Rang | Apparater | Total | Rang | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Ryan Patterson | Over alt | 14.300 | 13.033 | 13.333 | 13.733 | 13.000 | 13.291 | 80.690 | 46 | Gikk ikke frem |
Judo
Sør-Afrika har kvalifisert en judoka for kategorien mellomvekt (90 kg) for menn. Zack Piontek ble direkte rangert blant de 22 beste kvalifiserte judokaene for menn på IJFs verdensrankingsliste 30. mai 2016.
Atlet | Begivenhet | Runde på 64 | Runde på 32 | 16. runde | Kvartfinale | Semifinaler | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Rang | ||
Zack Piontek | Herre −90 kg | Ha det |
Camilo ( BRA ) L 000–101 |
Gikk ikke frem |
Roing
Sør-Afrika har kvalifisert til sammen fem båter for hver av de følgende rodeklassene til den olympiske regattaen. Fire rodemannskaper hadde bekreftet olympiske plasser for båtene sine hver i det coxless paret og lette dobbeltsculler (både menn og kvinner) ved FISA-verdensmesterskapet i 2015 i Lac d'Aiguebelette , Frankrike , mens herrenes fire roere ble videre lagt til Sør Afrikansk liste som et resultat av deres to beste mål på European & Final Qualification Regatta 2016 i Lucerne , Sveits .
Ro-teamet, ledet av gullmedaljevinnerne John Smith og James Thompson i London 2012 , ble kåret som en del av den fullstendige nominasjonen til sørafrikanske idrettsutøvere til lekene 14. juli 2016.
- Menn
Atlet | Begivenhet | Varmes opp | Repechage | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Lawrence Brittain Shaun Keeling |
Par | 6: 41,42 | 2 SA / B | Ha det | 6: 27,59 | 3 FA | 7: 02.51 | ||
John Smith James Thompson |
Lette dobbeltsculler | 6: 23.10 | 1 SA / B | Ha det | 6: 38.01 | 1 FA | 6: 33,29 | 4 | |
Vincent Breet Jake Green David Hunt Jonty Smith |
Fire | 6: 01,64 | 4 R | 6: 34,97 | 1 SA / B | 6: 15.22 | 2 FA | 6: 05.80 | 4 |
- Kvinner
Atlet | Begivenhet | Varmes opp | Repechage | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Kate Christowitz Lee-Ann Persse |
Par | 7: 11.29 | 2 SA / B | Ha det | 7: 24.03 | 3 FA | 7: 28.50 | 5 | |
Ursula Grobler Kirsten McCann |
Lette dobbeltsculler | 7: 07.37 | 1 SA / B | Ha det | 7: 19.09 | 1 FA | 7: 11.26 | 5 |
Kvalifikasjonsforklaring: FA = Final A (medalje); FB = Final B (ikke-medalje); FC = Final C (ikke-medalje); FD = Final D (ikke-medalje); FE = Final E (ikke-medalje); FF = Final F (ikke-medalje); SA / B = semifinaler A / B; SC / D = semifinaler C / D; SE / F = semifinaler E / F; QF = kvartfinale; R = Repechage
Rugby syvere
Herreturnering
Sør-Afrikas syvslaget for rugby i menn kvalifiserte seg til OL ved å ha oppnådd en av de fire beste plasseringene i Sevens World Series 2014–15 .
- Lagliste
Følgende er Sør-Afrikas liste i syvns-turneringen for menn i sommer-OL 2016.
Hovedtrener: Neil Powell
Nei. | Pos. | Spiller | Fødselsdato (alder) | arrangementer | Poeng | Union |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BK | Dylan Sage | 24. januar 1992 (24 år) | 7 | 40 | SARU |
2 | FW | Philip Snyman | 26. april 1987 (29 år) | 37 | 211 | SARU |
3 | FW | Tim Agaba | 23. juli 1989 (27 år) | 7 | 25 | SARU |
4 | FW | Kwagga Smith | 11. juni 1993 (23 år) | 24 | 250 | SARU |
5 | FW | Werner Kok | 17. januar 1993 (23 år) | 19 | 210 | SARU |
6 | FW | Kyle Brown ( c ) | 6. februar 1987 (29 år) | 56 | 385 | SARU |
7 | BK | Cheslin Kolbe | 28. oktober 1993 (22 år) | 12 | 192 | Stormere |
8 | BK | Rosko Specman | 28. april 1989 (27 år) | 1. 3 | 169 | SARU |
9 | BK | Justin Geduld | 1. oktober 1993 (22 år) | 25 | 558 | SARU |
10 | BK | Cecil Afrika | 3. mars 1988 (28 år) | 45 | 1.123 | SARU |
11 | BK | Seabelo Senatla | 10. mars 1993 (23 år) | 29 | 785 | Stormere |
12 | BK | Juan de Jongh | 15. april 1988 (28 år) | 6 | 40 | Stormere |
1. 3 | BK | Francois Hougaard | 6. april 1988 (28 år) | 6 | 25 | Worcester Warriors |
- Gruppespill
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikasjon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sør-Afrika | 3 | 2 | 0 | 1 | 55 | 12 | +43 | 7 | Kvartfinale |
2 | Frankrike | 3 | 2 | 0 | 1 | 57 | 45 | +12 | 7 | |
3 | Australia | 3 | 2 | 0 | 1 | 52 | 48 | +4 | 7 | |
4 | Spania | 3 | 0 | 0 | 3 | 17 | 76 | −59 | 3 |
for klassifisering: 1) Poeng; 2) Head-to-head-resultat; 3) Punktforskjell; 4) Poeng oppnådd.
9. august 2016
11:30 |
Sør-Afrika | 24–0 | Spania |
---|---|---|
Prøv: Afrika (2) 1 'c, 7' c Senatla 8 'm Snyman 12' m Con: Afrika (2/4) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
9. august 2016
16:30 |
Sør-Afrika | 26–0 | Frankrike |
---|---|---|
Prøv: Geduld 1 'c Smith 4' c Brown 6 'm Sage 12' c Con: Afrika (3/4) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
10. august 2016
11:30 |
Sør-Afrika | 5–12 | Australia |
---|---|---|
Prøv: Senatla 11 'm Con: Kolbe (0/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Parahi 3 'c Cusack 6' m Con: Stannard (1/2) |
- Kvartfinale
10. august 2016
18:30 |
Sør-Afrika | 22–5 | Australia |
---|---|---|
Prøv: Speckman 3 'm Senatla 5' m, 12 'm Brown 10' c Con: Afrika (1/4) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Cusack 7 'm Con: Clark (0/1) |
- Semifinale
11. august 2016
15:00 |
Storbritannia | 7–5 | Sør-Afrika |
---|---|---|
Prøv: Norton 8 'c Con: Mitchell (1/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Brown 2 'm Con: Afrika (0/1) |
- Bronsemedaljekamp
11. august 2016
18:30 |
Japan | 14–54 | Sør-Afrika |
---|---|---|
Prøv: Kuwazuru 8 'c Goya 11' c Con: Goya (2/2) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: De Jongh 1 'c Speckman (3) 3' c, 10 'c, 19' c Afrika (2) 12 'c, 15' c Geduld 17 'm Kolbe 20' c Con: Afrika (5/6) Geduld (2/2) |
Seiling
Sørafrikanske seilere har kvalifisert en båt i hver av de følgende klassene gjennom det enkelte verdensflåte-VM. Seilmannskapet ble kunngjort som en del av den første batchen som ble nominert til OL-listen 25. mai 2016.
- Menn
Atlet | Begivenhet | Løp | Nettopoeng | Endelig rangering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Stefano Marcia | Laser | 30 | 25 | 42 | 38 | 43 | 38 |
|
36 | 39 | 40 | EL | 331 | 40 |
Asenathi Jim Roger Hudson |
470 | 18 |
|
15 | 14 | 11 | 18 | 11 | 20 | 18 | 23 | EL | 148 | 20 |
M = medaljeløp; EL = eliminert - gikk ikke videre til medaljeløpet
Svømming
Totalt 11 mannlige svømmere, ledet av London-mesterne Chad le Clos og Cameron van der Burgh , hadde blitt valgt ut til den sørafrikanske listerlisten til OL. I mellomtiden deltok Michelle Weber i 10 km (6,2 mi) åpent vann-løp som troppens eneste kvinne og en av de 10 beste kvalifiserte svømmerne ved verdens-olympiske kvalifiseringskamp i Setubal, Portugal, og markerte andre gang for ikke å sende noen av kvinnene til OL-bassenget siden post-apartheid-æraen (den første var i 2004).
- Menn
Atlet | Begivenhet | Varme | Semifinale | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Myles Brown | 200 m fristil | 1: 46,78 | 13 Q | 1: 46,57 | 12 | Gikk ikke frem | |
400 m fristil | 3: 45,92 | 12 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | |||
Jarred Crous | 200 m bryst | 2: 12,64 | 25 | Gikk ikke frem | |||
Douglas Erasmus | 50 m fristil | 22.37 | 29 | Gikk ikke frem | |||
Chad Ho | 10 km åpent vann | Ikke relevant | 1: 53: 04.8 | 10 | |||
Chad le Clos | 200 m fristil | 1: 45,89 | 3 Q | 1: 45,94 | 7 Q | 1: 45.20 | |
100 m sommerfugl | 51,75 | 7 Q | 51.43 | 2 Q | 51,14 | ||
200 m sommerfugl | 1: 55,57 | 3 Q | 1: 55,19 | 4 Q | 1: 54.06 | 4 | |
Matthew Meyer | 1500 m fristil | 15: 36.22 | 41 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||
Michael Meyer | 400 m individuell medley | 4: 18.13 | 17 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||
Christopher Reid | 100 m rygg | 53,68 | 12 Q | 53,70 | 10 | Gikk ikke frem | |
Sebastien Rousseau | 400 m individuell medley | 4: 18,72 | 21 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||
Brad Tandy | 50 m fristil | 21.94 | 12 Q | 21.80 | 8 Q | 21.79 | 6 |
Cameron van der Burgh | 100 m bryst | 59,35 | 7 Q | 59,21 | 3 Q | 58,69 | |
200 m bryst | 2: 12,67 | 26 | Gikk ikke frem | ||||
Dylan Bosch Myles Brown Calvyn Justus Sebastien Rousseau |
4 × 200 m fristilstafett | 7: 12,61 | 11 | Ikke relevant | Gikk ikke frem | ||
Dylan Bosch Myles Brown Christopher Reid Cameron van der Burgh |
4 × 100 m medleystafett | 3: 35,50 | 1. 3 | Ikke relevant | Gikk ikke frem |
- Kvinner
Atlet | Begivenhet | Endelig | |
---|---|---|---|
Tid | Rang | ||
Michelle Weber | 10 km åpent vann | 1: 59: 05.0 | 18 |
Triatlon
Sør-Afrika har kvalifisert til sammen fire triatletter til OL. London 2012 Olympian Richard Murray sikret seg triatlonplassen for menn med topp tre-finish på ITU World Qualification Event i Rio de Janeiro . I mellomtiden ble Henri Schoeman , Mari Rabie og Gillian Sanders rangert blant de 40 beste kvalifiserte triatlettene hver i herre- og kvinnearrangementet, basert på ITUs olympiske kvalifiseringsliste per 15. mai 2016.
Atlet | Begivenhet | Svømme (1,5 km) | Trans 1 | Sykkel (40 km) | Trans 2 | Løp (10 km) | Total tid | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Richard Murray | Herre | 18:20 | 0:46 | 55:35 | 0:35 | 30:34 | 1:45:50 | 4 |
Henri Schoeman | 17:25 | 0:53 | 55:32 | 0:34 | 32:30 | 1:45:43 | ||
Mari Rabie | Kvinner | 19:04 | 0:52 | 1:01:32 | 0:35 | 37:10 | 1:59:13 | 11 |
Gillian Sanders | 19:50 | 0:56 | 1:03:59 | 0:39 | 36:05 | 2:01:29 | 23 |