Thailand under sommer -OL 2020 - Thailand at the 2020 Summer Olympics
Thailand ved sommer -OL 2020 | |
---|---|
IOC -kode | THA |
INGEN C | Den nasjonale olympiske komité i Thailand |
Nettsted |
www |
i Tokyo , Japan | |
Konkurrenter | 41 i 14 idretter |
Flaggbærere (åpning) |
Naphaswan Yangpaiboon Savate Sresthaporn |
Flaggbærer (lukker) | Sudaporn Seesondee |
Medaljer rangert som 59. |
|
Sommer -OL -opptredener ( oversikt ) | |
Thailand konkurrerte ved sommer -OL 2020 i Tokyo . Opprinnelig planlagt å finne sted fra 24. juli til 9. august 2020, ble lekene utsatt til 23. juli til 8. august 2021, på grunn av COVID-19-pandemien . Siden landets offisielle debut i 1952 har thailandske idrettsutøvere dukket opp i hver utgave av sommer-OL , med unntak av sommer-OL 1980 i Moskva , på grunn av den delvise støtten fra den amerikansk ledede boikotten .
Medaljere
Medalje | Navn | Sport | Begivenhet | Dato |
---|---|---|---|---|
Gull | Panipak Wongpattanakit | Taekwondo | 49 kg kvinner | 24. juli |
Bronse | Sudaporn Seesondee | Boksing | Lettvekt for kvinner | 5. august |
Konkurrenter
Følgende er listen over antall konkurrenter i spillene.
Sport | Menn | Kvinner | Total |
---|---|---|---|
Friidrett | 1 | 1 | 2 |
Badminton | 2 | 5 | 7 |
Boksing | 1 | 3 | 4 |
Kanopadling | 0 | 1 | 1 |
Sykling | 0 | 2 | 2 |
Rytter | 2 | 1 | 3 |
Golf | 2 | 2 | 4 |
Judo | 0 | 1 | 1 |
Roing | 2 | 0 | 2 |
Seiling | 1 | 2 | 3 |
Skyting | 2 | 4 | 6 |
Svømming | 1 | 1 | 2 |
Bordtennis | 0 | 2 | 2 |
Taekwondo | 1 | 1 | 2 |
Total | 15 | 26 | 41 |
Friidrett
Thailandske idrettsutøvere oppnådde videre oppføringsstandardene, enten ved kvalifiseringstid eller etter verdensrangering, i følgende friidrettsarrangementer (opptil maksimalt 3 utøvere i hvert arrangement):
- Nøkkel
- Merknad - Rangene som er angitt for banebegivenheter er kun innenfor utøverens heat
- Q = Kvalifisert til neste runde
- q = Kvalifisert til neste runde som en raskeste taper eller , i feltbegivenheter, etter posisjon uten å oppnå kvalifiseringsmålet
- NR = Nasjonal rekord
- I/A = Runde gjelder ikke for arrangementet
- Bye = Idrettsutøver ikke pålagt å konkurrere i runde
- Spor- og veihendelser
Atlet | Begivenhet | Endelig | |
---|---|---|---|
Resultat | Rang | ||
Kieran Tuntivate | 10000 m menn | 29: 01,92 | 23 |
- Feltarrangementer
Atlet | Begivenhet | Kvalifikasjon | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Avstand | Posisjon | Avstand | Posisjon | ||
Subenrat Insaeng | Diskosekast for kvinner | 59,23 | 18 | Gikk ikke videre |
Badminton
Thailand meldte inn syv badmintonspillere for hver av de følgende hendelsene i den olympiske turneringen basert på BWF Race to Tokyo Rankings.
- Menn
Atlet | Begivenhet | Gruppespill | Eliminering | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | ||
Kantaphon Wangcharoen | Singler |
Schäfer ( GER ) W (21–13, 21–15) |
Penty ( GBR ) L (19–21, 12–21) |
2 | Gikk ikke videre |
- Kvinner
Atlet | Begivenhet | Gruppespill | Eliminering | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | |||
Ratchanok Intanon | Singler |
Sárosi ( HUN ) W (21–5, 21–10) |
Cheah ( MAS ) W (19–21, 21–18, 21–10) |
Ikke tilgjengelig | 1 Sp |
Tunjung ( INA ) W (21–12, 21–19) |
Tai Ty ( TPE ) L (21–14, 18–21, 18–21) |
Gikk ikke videre | |||
Busanan Ongbamrungphan |
Macías ( PER ) W (21–4, 21–9) |
Kuuba ( EST ) W (21–16, 21–12) |
Ikke tilgjengelig | 1 Sp |
An Sy ( KOR ) L (15–21, 15–21) |
Gikk ikke videre | |||||
Jongkolphan Kititharakul Rawinda Prajongjai |
Dobbel |
Chen Qc / Jia Yf ( CHN ) L (6–21, 10–21) |
Kim Sy / Kong Hy ( KOR ) L (19–21, 22–24) |
G Stoeva / S Stoeva ( BUL ) L (11–21, 21–16, 17–21) |
4 | Gikk ikke videre |
- Blandet
Atlet | Begivenhet | Gruppespill | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | Motstanden Score |
Motstanden Score |
Motstanden Score |
Rang | ||
Dechapol Puavaranukroh Sapsiree Taerattanachai |
Dobbel |
Gicquel / Delrue ( FRA ) W (21–9, 21–15) |
Hurlburt-Yu / Wu ( CAN ) W (21-13, 21-6) |
Ellis / Smith ( GBR ) L (12–21, 19–21) |
2 Sp |
Watanabe / Higashino ( JPN ) L (21–15, 16–21, 14–21) |
Gikk ikke videre |
Boksing
Thailand meldte seg inn i fem boksere (to menn og tre kvinner) til den olympiske turneringen. 2018 Asian Games og verdens sølvmedaljevinner Sudaporn Seesondee (lettvekt for kvinner) og tenåringer Thitisan Panmot (herre flyvevekt) og Baison Manikon (kvinners weltervekt), med menn i fjærvektbokser Chatchai Butdee som går til sine tredje spill på rad, sikret plassene på den thailandske troppen i sine respektive vektdelinger, enten ved å gå videre til semifinalekampen eller ved å score en boks-off triumf, ved Asia & Oceania Qualification Tournament 2020 i Amman , Jordan . I mellomtiden fullførte Jutmas Jitpong landets bokseoppstilling ved å toppe listen over kvalifiserte boksere fra Asia og Oseania i kvinners flyvektdivisjon i IOCs Boxing Task Force Rankings.
Atlet | Begivenhet | Runde med 32 | 16 -delsfinale | Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Rang | ||
Chatchai-decha Butdee | Fjærvekt for menn |
McGrail ( GBR ) W 5–0 |
Cuello ( ARG ) W 4–1 |
Álvarez ( CUB ) L 2–3 |
Gikk ikke videre | ||
Jutamas Jitpong | Flyvekt for kvinner |
Boualam ( ALG ) W 5–0 |
Magno ( PHI ) W 5–0 |
Çakıroğlu ( TUR ) L 0–5 |
Gikk ikke videre | ||
Sudaporn Seesondee | Lettvekt for kvinner |
Palacios ( ECU ) W 5–0 |
Kaur ( IND ) W 5–0 |
Dubois ( GBR ) W 3–2 |
Harrington ( IRL ) L 2–3 |
Gikk ikke videre | |
Baison Manikon | Weltervekt for kvinner |
Dalgatova ( ROC ) W 4–1 |
Gu H ( CHN ) L 0–5 |
Gikk ikke videre |
Kanopadling
Sprint
Thailand kvalifiserte en enkelt båt (C-1 200 m for kvinner) til lekene ved å vinne gullmedaljen på Asian Canoe Sprint Qualification Regatta i 2021 i Pattaya , som markerte landets debut i sportsdisiplinen.
Atlet | Begivenhet | Varmer | Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Orasa Thiangkathok | C-1 200 m damer | 48.262 | 5 QF | 48.559 | 5 | Gikk ikke videre |
Kvalifiseringslegende: FA = Kvalifisering til finale (medalje); FB = Kvalifiser til finale B (ikke-medalje)
Sykling
Vei
Thailand meldte seg inn i en rytter for å konkurrere i kvinners olympiske landeveisløp, i kraft av hennes topp 100 individuelle mål (for kvinner) i UCI World Ranking .
Atlet | Begivenhet | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Jutatip Maneephan | Kjøreløp for kvinner | Ble ikke ferdig |
BMX
Thailand mottok en kvoteplass for BMX -løp for kvinner ved OL, som et resultat av UCI BMX olympiske kvalifikasjonsliste.
Atlet | Begivenhet | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Poeng | Rang | Resultat | Rang | ||
Chutikan Kitwanitsathian | Kvinneløp | 18 | 6 | Gikk ikke videre |
Rytter
Thailand stilte med en tropp på tre rytterryttere for første gang i den olympiske lagkonkurransen ved å sikre en direkte liggeplass som en av to topprangerte nasjoner, ennå ikke kvalifiserte, ved International Equestrian Federation (FEI) -utpekte olympiske kvalifiseringskamp for gruppe F og G (Afrika, Midtøsten, Asia og Oseania) i Saumur , Frankrike .
Arrangement
Det thailandske arrangementsteamet ble kunngjort 30. mai 2021.
Atlet | Hest | Begivenhet | Dressur | Langrenn | Hopping | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kvalifisering | Endelig | ||||||||||||||
Straffer | Rang | Straffer | Total | Rang | Straffer | Total | Rang | Straffer | Total | Rang | Straffer | Rang | |||
Arinadtha Chavatanont | Boleybawn Prince | Individuell | 42,40 | 57 | Eliminert | Gikk ikke videre | |||||||||
Weerapat Pitakanonda | Karnevalsmarsj | 38.20 | 51 | Eliminert | Gikk ikke videre | ||||||||||
Korntawat Samran | Bonero K | 32,50 | 27 | Eliminert | Gikk ikke videre | ||||||||||
Arinadtha Chavatanont Weerapat Pitakanonda Korntawat Samran |
Se ovenfor | Team | 113.10 | 14 | 600,00 | 713.10 | 15 | 300,00 | 1013.10 | 15 | Ikke tilgjengelig | 1013.10 | 15 |
Golf
Thailand meldte seg inn i fire (to mannlige og to kvinnelige) golfere i den olympiske turneringen. Jazz Janewattananond og Gunn Charoenkul kvalifiserte seg direkte blant de 60 beste kvalifiserte spillerne til herrebegivenheten . Patty Tavatanakit og Ariya Jutanugarn kvalifiserte seg også til kvinners arrangement.
Atlet | Begivenhet | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Poeng | Poeng | Poeng | Poeng | Par | Rang | ||
Gunn Charoenkul | Herre | 71 | 71 | 71 | 67 | 280 | −4 | = 45 |
Jazz Janewattananond | 64 | 71 | 72 | 68 | 275 | −9 | = 27 | |
Ariya Jutanugarn | Kvinner | 77 | 67 | 69 | 72 | 285 | +1 | = 43 |
Patty Tavatanakit | 71 | 71 | 69 | 68 | 279 | −5 | = 23 |
Judo
Thailand deltok en kvinnelig judoka i den olympiske turneringen basert på International Judo Federation Olympics Individual Ranking.
Atlet | Begivenhet | Runde med 32 | 16 -delsfinale | Kvartfinale | Semifinaler | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Rang | ||
Kachakorn Warasiha | Kvinner –52 kg |
Iraoui ( MAR ) L 00–10 |
Gikk ikke videre |
Roing
Thailand kvalifiserte en båt i de lettvektsscullene for menn for lekene ved å bli nummer to i B-finalen og sikre den siste av tre køyer som var tilgjengelige på FISA Asia & Oceania Olympic Qualification Regatta i 2021 i Tokyo , Japan .
Atlet | Begivenhet | Varmer | Repechage | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Nawamin Deenoi Siwakorn Wongpin |
Lette dobbeltsculler for menn | 7: 07.05 | 6 R | 7: 20.50 | 6 FC | Ha det | 6: 56,13 | 18 |
Kvalifikasjonslegende: FA = Final A (medalje); FB = Final B (ikke-medalje); FC = Final C (ikke-medalje); FD = Final D (ikke-medalje); FE = Final E (ikke-medalje); FF = Final F (ikke-medalje); SA/B = Semifinale A/B; SC/D = Semifinaler C/D; SE/F = Semifinaler E/F; QF = kvartfinale; R = Repechage
Seiling
Thailandske seilere kvalifiserte en båt i hver av følgende klasser gjennom det klasseassosierte verdensmesterskapet og de kontinentale regattaene.
Atlet | Begivenhet | Løp | Netto poeng | Endelig rangering | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M* | ||||
Natthaphong Phonoppharat | RS for menn: X | 24 | 24 | 25 | 24 |
|
20 | 24 | 21 | 24 | 24 | 24 | 24 | EL | 258 | 24 |
Siripon Kaewduang-ngam | RS for kvinner: X | 10 | 20 | 10 | 17 | 19 | 14 |
|
16 | 15 | 17 | 18 | 15 | EL | 171 | 17 |
Kamolwan Chanyim | Laser Radial for kvinner | 27 | 32 | 36 | 32 |
|
36 | 29 | 36 | 35 | 34 | Ikke tilgjengelig | EL | 298 | 38 |
M = Medaljeløp; EL = Eliminert - gikk ikke videre til medaljeløpet
Skyting
Thailandske skyttere oppnådde kvoteplasser for de følgende hendelsene på grunn av deres beste avslutninger ved ISSF -verdensmesterskapet 2018, ISSF -VM -serien 2019 og asiatiske mesterskap, så lenge de oppnådde en minimumskvalifiseringspoeng (MQS) innen 31. mai 2020 .
Atlet | Begivenhet | Kvalifikasjon | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Poeng | Rang | Poeng | Rang | ||
Isaranuudom Phurihiranphat | 25 m hurtigpistol for menn | 570 | 20 | Gikk ikke videre | |
Savate Sresthaporn | Herrefelle | 121 | 12 | Gikk ikke videre | |
Isarapa Imprasertsuk | Kvinners skeet | 120 (+6) | 4 Sp | 36 | 4 |
Sutiya Jiewchaloemmit | 118 | 11 | Gikk ikke videre | ||
Tanyaporn Prucksakorn | 10 m luftpistol for kvinner | 570 | 22 | Gikk ikke videre | |
25 m pistol for kvinner | 583 | 10 | Gikk ikke videre | ||
Naphaswan Yangpaiboon | 10 m luftpistol for kvinner | 560 | 39 | Gikk ikke videre | |
25 m pistol for kvinner | 580 | 17 | Gikk ikke videre |
Svømming
Thailand deltok i 2 utøvere for svømming etter å ha lykkes med å søke universitetssteder, der begge utøverne møtte Olympic Selection Time (OST) i sine respektive arrangementer.
Atlet | Begivenhet | Varme | Semifinale | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Navaphat Wongcharoen | 100 m butterfly for menn | 54,36 | 50 | Gikk ikke videre | |||
200 m butterfly for menn | 2: 01.43 | 36 | Gikk ikke videre | ||||
Jenjira Srisa-Ard | 50 m fristil kvinner | 25,97 | 37 | Gikk ikke videre | |||
100 m fristil, kvinner | 57,42 | 42 | Gikk ikke videre |
Bordtennis
Thailand deltok to utøvere i bordtenniskonkurransen på lekene. Olympiaden i Rio 2016 Suthasini Sawettabut scoret en sluttspill-seier for å bestille den siste av de fem ledige plassene i damesinglene ved ITTF World Qualification Tournament 2021 i Doha , Qatar . Orawan Paranang toppet feltet til bordtennisspillere fra Sørøst -Asia i runde robin ved den asiatiske kvalifiseringsturneringen, og ble derved med Sawettabut på landets vaktliste for hennes jomfru -spill.
Atlet | Begivenhet | Innledende | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | 16 -delsfinale | Kvartfinale | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Rang | ||
Orawan Paranang | Singel for kvinner | Ha det |
Díaz ( PUR ) W 4–0 |
Matelová ( CZE ) W 4–2 |
Ishikawa ( JPN ) L 2–4 |
Gikk ikke videre | ||||
Suthasini Sawettabut | Ha det |
Vega ( CHI ) W 4–0 |
Samara ( ROU ) W 4–1 |
Ito ( JPN ) L 0–4 |
Gikk ikke videre |
Taekwondo
Thailand deltok to utøvere i taekwondo -konkurransen på lekene. Rio 2016 bronsemedaljevinner Panipak Wongpattanakit kvalifiserte seg direkte til kategorien fluevekt for kvinner (49 kg) ved å havne blant de fem beste taekwondo -utøverne på slutten av WT olympiske rangeringer. På herresiden scoret Ramnarong Sawekwiharee en semifinale seier i kategorien flyvekt (58 kg) for å bestille den resterende plassen på den thailandske taekwondo -troppen på den asiatiske kvalifiseringsturneringen 2021 i Amman , Jordan .
Atlet | Begivenhet | Kvalifikasjon | 16 -delsfinale | Kvartfinale | Semifinaler | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Motstanden Resultat |
Rang | ||
Ramnarong Sawekwiharee | -58 kg menn | Ikke tilgjengelig |
Khalil ( AUS ) W 23–7 |
Dell'Aquila ( ITA ) L 17–37 PTG |
Gikk ikke videre |
Salim ( HUN ) L 22–43 PTG |
Gikk ikke videre | 7 |
Panipak Wongpattanakit | Kvinner −49 kg | Ha det |
Semberg ( ISR ) W 29–5 PTG |
Trương ( VIE ) W 20–11 |
Yamada ( JPN ) W 34–12 PTG |
Ha det |
Cerezo ( ESP ) W 11–10 |