Filmfestivalen i Cannes 2006 - 2006 Cannes Film Festival
Åpningsfilm | Da Vinci -koden |
---|---|
Avslutningsfilm | Transylvania |
plassering | Cannes , Frankrike |
Grunnlagt | 1946 |
Utmerkelser |
Palme d'Or ( vinden som rister byggen ) |
Arrangert av | Vincent Cassel |
Antall filmer | 20 (En Competition) 24 ( Un Certain Regard ) 28 (Out of Competition) 17 (Cinéfondation) 10 ( Short Film ) |
Festspilldato | 17. mai 2006 - 28. mai 2006 |
Nettsted | festival-cannes |
Den 59. filmfestivalen i Cannes ble arrangert 17. til 28. mai 2006. Tjue filmer fra elleve land konkurrerte om Gullpalmen . Presidenten for den offisielle juryen var Wong Kar-wai , den første kinesiske direktøren som ledet juryen.
Den engelske regissøren Ken Loach vant Gullpalmen med filmen The Wind That Shakes the Barley . Andre vinnere var Pedro Almodóvar (beste manus, Volver ) og Alejandro González Iñárritu (beste regi, Babel ). Dette markerte også første gang på tre år at ingen amerikansk film, skuespiller, skuespiller eller filmskaper vant noen priser i Cannes.
Festivalen åpnet med premierevisning av Da Vinci -koden , basert på romanen av Dan Brown . Transylvania av Tony Gatlif stengte festivalen. Paris, je t'aime åpnet Un Certain Regard -delen av festivalen.
Juryer
Hovedkonkurranse
Følgende personer ble utnevnt til juryen for spillefilmene fra hovedkonkurransen 2006:
- Wong Kar-wai (Hong Kong) jurypresident
- Helena Bonham Carter (Storbritannia)
- Monica Bellucci (Italia)
- Samuel L. Jackson (USA)
- Patrice Leconte (Frankrike)
- Lucrecia Martel (Argentina)
- Tim Roth (Storbritannia)
- Elia Suleiman (Palestina)
- Zhang Ziyi (Kina)
Usikker hilsen
Følgende personer ble utnevnt til juryen for 2006 Un Certain Regard :
- Monte Hellman (regissør) (USA) president
- Jean-Pierre Lavoignat (kritiker) (Frankrike)
- Lars-Olav Beier (kritiker) (Tyskland)
- Laura Winters (kritiker) (USA)
- Marjane Satrapi (forfatter) (Iran)
- Maurizio Cabonat (kritiker) (Italia)
Cinéfondation og kortfilmer
Følgende personer ble utnevnt til juryen for Cinéfondation og kortfilmkonkurransen:
- Andrei Konchalovsky (direktør) (Russland) president
- Daniel Brühl (skuespiller) (Tyskland)
- Sandrine Bonnaire (skuespiller) (Frankrike)
- Souleymane Cissé (regissør) (Mali)
- Tim Burton (regissør) (USA)
- Zbigniew Preisner (komponist) (Polen)
Camera d'Or
Følgende personer ble utnevnt til juryen for Camera d'Or i 2006 :
- Luc og Jean-Pierre Dardenne (direktører) (Belgia) presidenter
- Alain Riou (kritiker) (Frankrike)
- Frédéric Maire (president for Locarno Festival) (Sveits)
- Jean-Paul Salomé (regissør) (Frankrike)
- Jean-Louis Vialard (kinematograf) (Frankrike)
- Jean-Pierre Neyrac (tekniker) (Frankrike)
- Luiz Carlos Merten (kritiker) (Brasil)
- Natacha Laurent (direktør for cinémathèque i Toulouse) (Frankrike)
Offisielt utvalg
I konkurranse - spillefilm
Følgende spillefilmer konkurrerte om Gullpalmen:
- Babel av Alejandro González Iñárritu
- The Caiman av Nanni Moretti
- Charlie Says av Nicole Garcia
- Chronicle of a Escape av Israel Adrián Caetano
- Klima av Nuri Bilge Ceylan
- Colossal Youth av Pedro Costa
- Days of Glory av Rachid Bouchareb
- Familievennen av Paolo Sorrentino
- Fast Food Nation av Richard Linklater
- Flandern av Bruno Dumont
- Lights in the Dusk av Aki Kaurismäki
- Marie Antoinette av Sofia Coppola
- Pan's Labyrinth av Guillermo del Toro
- Red Road av Andrea Arnold
- The Right of the Weakest av Lucas Belvaux
- Southland Tales av Richard Kelly
- Summer Palace av Lou Ye
- Volver av Pedro Almodóvar
- When I Was a Singer av Xavier Giannoli
- Vinden som rister byg av Ken Loach
Usikker hilsen
Følgende filmer ble valgt til konkurransen til Un Certain Regard :
- 2:37 av Murali K. Thalluri
- 977 av Nikolay Khomeriki
- Bled Number One av Rabah Ameur-Zaïmeche
- Fransk California ( La Californie ) av Jacques Fieschi
- Luksusbil av Wang Chao
- Mordere ( Meurtrières ) av Patrick Grandperret
- The Page Turner ( La Tourneuse de pages ) av Denis Dercourt
- Paraguayan Hammock ( Hamaca paraguaya ) av Paz Encina
- Paris, je t'aime av Gurinder Chadha , Bruno Podalydès , Gus Van Sant , Coen -brødrene , Walter Salles , Daniela Thomas , Christopher Doyle , Isabel Coixet , Suwa Nobuhiro , Sylvain Chomet , Alfonso Cuarón , Olivier Assayas , Oliver Schmitz , Richard LaGravenese , Vincenzo Natali , Wes Craven , Tom Tykwer , Gérard Depardieu , Frédéric Auburtin , Alexander Payne
- Syklus på nytt ( Gwaï wik ) av Oxide Pang & Danny Pang
- Retrieval (Z odzysku) av Sławomir Fabicki
- Salvador av Manuel Huerga
- A Scanner Darkly av Richard Linklater
- Serambi av Garin Nugroho , Tonny Trimarsanto , Viva Westi , Lianto Luseno
- Suburban Mayhem av Paul Goldman
- Taxidermia av György Pálfi
- Ti kanoer av Rolf de Heer
- For å komme til himmelen må du først dø ( Bihisht faqat baroi murdagon ) av Jamshed Usmonov
- The Unforgiven ( Yongseobadji mothan ja ) av Yoon Jong-bin
- Uro av Stefan Faldbakken
- The Violin ( El fiolin ) av Francisco Vargas
- Måten jeg tilbrakte verdens ende ( Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii ) av Cătălin Mitulescu
- The Wedding Director ( Il regista di matrimoni ) av Marco Bellocchio
- You Am I av Kristijonas Vildziunas
Filmer ute av konkurranse
Følgende filmer ble valgt til å bli vist utenfor konkurranse:
- En ubeleilig sannhet av Davis Guggenheim
- Avida av Benoît Delépine
- Bamako av Abderrahmane Sissako
- Boffo! Tinseltown's Bombs and Blockbusters av Bill Couturié
- The Boy on the Galloping Horse ( Chlopiec na galopujacym koniu ) av Adam Guziński
- Clerks II av Kevin Smith
- A Curtain Raiser ( Un lever de rideau ) av François Ozon
- Da Vinci -koden av Ron Howard
- El-banate dol av Tahani Rached
- Valg 2 av Johnnie To
- Halim av Sherif Arafa
- Huset brenner av Holger Ernst
- I Only Wanted to Live ( Volevo solo vivere ) av Mimmo Calopresti
- Ici Najac, à vous la terre av Jean-Henri Meunier
- Nouvelle -sjanse av Anne Fontaine
- Over the Hedge av Tim Johnson , Karey Kirkpatrick
- Requiem for Billy the Kid av Anne Feinsilber
- Room 666 ( Chambre 666 ) av Wim Wenders
- Les signes av Eugène Green
- Shortbus av John Cameron Mitchell
- SIDA av Gaspar Noé
- Silke av Su Chao-pin
- Skisser av Frank Gehry av Sydney Pollack
- Stanleys kjæreste av Monte Hellman
- Transylvania av Tony Gatlif
- United 93 av Paul Greengrass
- The Water Diary av Jane Campion
- X-Men: The Last Stand av Brett Ratner
- Zidane: A 21st Century Portrait ( Zidane, un portrait du 21e siècle ) av Philippe Parreno og Douglas Gordon
Cinéfondation
Følgende kortfilmer ble valgt til konkurransen til Cinéfondation :
- Doorman av Etienne Kallos
- Een ingewikkeld verhaal, enkelt verteld av Jaap van Heusden
- Elastinen parturi av Milla Nybondas
- Emiles kjæreste ( Ha'chavera shell Emile ) av Nadav Lapid
- Even Kids Started Small av Yaniv Berman
- Firn av Axel Koenzen
- Ge & Zeta av Gustavo Riet
- Une goutte d'eau av Deniz Gamze Ergüven
- Graceland av Anocha Suwichakornpong
- Hunde av Matthias Huser
- Jaba av Andreas Bolm
- Justiça ao insulto av Bruno Jorge
- Mor av Siân Heder
- Mr. Schwartz, Mr. Hazen og Mr. Horlocker av Stefan Mueller
- Snow av Dustin Feneley
- Tetris av Anirban Datta
- Le -virus av Ágnes Kocsis
Kortfilmkonkurranse
Følgende kortfilmer konkurrerte om Short Film Palme d'Or :
- Banquise av Cédric Louis, Claude Barras
- Conte de quartier av Florence Miailhe
- Film noir av Osbert Parker
- Nature's Way av Jane Shearer
- O monstro av Eduardo Valente
- Ongeriewe av Robin Kleinsmidt
- Poyraz av Belma Bas
- Primera nieve av Pablo Aguero
- Sexy Thing av Denie Pinse
- Sniffer av Bobbie Peers
Cannes Classics
Cannes Classics-delen fremhever arvskino, gjenoppdagede filmer, restaurerte trykk og teater-, TV- eller DVD-utgivelser av flotte filmer fra fortiden.
Hyllest
- India Song av Marguerite Duras (1975)
-
Sergei Eisenstein
- Hommage A Sergei Eisensten (02:17)
- Bezhin Meadow ( Bejin lug ) av Sergei Eisenstein (kort fra 1936)
-
Alejandro Jodorowsky
- The Holy Mountain (1973)
- El Topo (1970)
-
Carol Reed
- A Kid for Two Farthings (1955)
- The Fallen Idol (1948)
- Odd Man Out (1947)
- The Way Ahead (1944)
- Seance John Ford / John Wayne (03:22)
-
Norman McLaren
- Program McLaren (01:30)
- Norman McLarens åpningstale med Arthur Lipset (kort 1961)
- Begone Dull Care (kortfilm fra 1949) med Evelyn Lambart
- Blinkity Blank (1955 kort)
- A Chairy Tale (1957 kort) med Claude Jutra
- Hen Hop (1942 kort)
- Linjer horisontale (1962 korte) med Evelyn Lambart
- Mail Early (kort 1941)
- Le Merle (1958 kort)
- Naboer (kort 1952)
- Pas de deux (kortfilm fra 1968)
- La poulette grise (kort 1947)
- Stars and Stripes (kort 1940)
- Synchromy (kort 1971)
Dokumentarer om kino
- Il était une fois ... Rome ville ouverte av Marie Genin, Serge July
- John Ford / John Wayne: The Filmmaker and the Legend av Sam Pollard
- Marcello, una vita dolce av Annarosa Morri, Mario Canale
Gjenopprettede utskrifter
- The 14 Amazons ( Shi si nu ying hao ) av Kang Cheng (1972)
- Blast of Silence av Allen Baron (1961)
- Cabiria av Giovanni Pastrone (1914)
- Estate Violenta av Valerio Zurlini (1959)
- The Hussy ( La Drolesse ) av Jacques Doillon (1978)
- Høst: 3000 år ( Mirt Sost Shi Amit ) av Haile Gerima (1975)
- The Last Adventure ( Les Aventuriers ) av Robert Enrico (1967)
- Monte Cristo av Henri Fescourt (1929)
- Le mystère de la tour Eiffel av Julien Duvivier (1927)
- Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no Tani no Naushika ) av Hayao Miyazaki (1984)
- Oktober: Ti dager som rystet verden ( Oktyabr ) av Sergei Eisenstein , Grigori Aleksandrov (1927)
- Platoon av Oliver Stone (1986)
- Roma, Open City ( Roma città aperta ) av Roberto Rossellini (1945)
- The Searchers av John Ford (1956)
- La Terra Trema av Luchino Visconti (1948)
Parallelle seksjoner
Internasjonal kritikeruke
Følgende filmer ble vist for den 45. internasjonale kritikeruken (45e Semaine de la Critique):
Spillefilmkonkurranse
- Drama/Mex av Gerardo Naranjo (Mexico)
- Frisk luft av Ágnes Kocsis (Ungarn)
- Komma av Martine Doyen (Frankrike, Belgia)
- Les amitiés maléfiques av Emmanuel Bourdieu (Frankrike)
- Den plagsomme mannen av Jens Lien (Norge)
- Pingpong av Matthias Luthardt (Tyskland)
- Sonhos de peixe av Kirill Mikhanovsky (Brasil)
Kortfilmkonkurranse
- Alguma coisa assim av Esmir Filho
- Iron av Hiroyuki Nakano
- Kristall av Christoph Girardet, Matthias Müller
- Kvinna vid grammofon av Johannes Stjärne Nilsson, Ola Simonsson
- L'écluse av Olivier Ciechelski
- Nyheter av Ursula Ferrara
- Trykt regnbue av Gitanjali Rao
Styremedlemmers fjorten dager
Følgende filmer ble vist for 2006 Directors 'Fortnight (Quinzaine des Réalizateurs):
- 12:08 øst for Bucuresti av Corneliu Porumboiu (Romania)
- Along the Ridge ( Libero ) av Kim Rossi Stuart (Italia)
- Les Anges Exterminateurs av Jean-Claude Brisseau (Frankrike)
- Azur et Asmar av Michel Ocelot (Frankrike)
- Bug av William Friedkin (USA)
- Ça brûle av Claire Simon (Frankrike)
- Adresseendring av Emmanuel Mouret (Frankrike)
- Congorama av Philippe Falardeau (Canada)
- Daft Punk's Electroma av Thomas Bangalter , Guy-Manuel de Homem-Christo (Frankrike)
- Dans Paris av Christophe Honoré (Frankrike)
- Day Night Day Night av Julia Loktev (USA, Frankrike, Tyskland)
- The Hawk Is Dying av Julian Goldberger (USA)
- Honor de Cavalleria av Albert Serra (Spania)
- The Host av Bong Joon-ho (Sør-Korea)
- Jindabyne av Ray Lawrence (Australia)
- Løgn av M. Blash (USA)
- Princesse av Anders Morgenthaler (Danmark)
- Sommeren '04 av Stefan Krohmer (Tyskland)
- Sway av Miwa Nishikawa (Japan)
- Transe av Teresa Villaverde (Italia, Frankrike)
- Veien jeg Tilbrakte End of the World ved Catalin Mitulescu (Romania, Frankrike)
- We Should Not Exist av Hervé P. Gustave (Frankrike)
- White Palms av Szabolcs Hajdu (Ungarn)
- Kortfilmer
- The Aluminium Fowl av James Clauer
- Bugcrush av Carter Smith
- By the Kiss av Yann Gonzalez
- Dans le ring av Cyprien Vial
- L'Étoile de mer av Sophie Letourneur
- Menged av Daniel Taye Workou
- Rapace av João Nicolau
- Un rat av Bosilka Simonovitch
- Sepohon Rambutan indah kepunyaanku di tanjung rambutan av Bin HajiSaari U-Wei
- Le Soleil et la mort voyagent ensemble av Frank Beauvais
Utmerkelser
Offisielle priser
Følgende filmer og personer mottok de offisielle utvalgsprisene i 2006:
- Palme d'Or : The Wind That Shakes the Barley , av Ken Loach
- Grand Prix : Flandres , av Bruno Dumont
- Beste regissørpris : Alejandro González Iñárritu for Babel
- Beste manuspris : Pedro Almodóvar for Volver
- Beste skuespillerinne : Chus Lampreave , Yohana Cobo , Carmen Maura , Lola Dueñas , Blanca Portillo , Penélope Cruz for rollene i Volver av Pedro Almodóvar
- Beste skuespiller : Jamel Debbouze , Samy Naceri , Sami Bouajila , Roschdy Zem , Bernard Blancan for rollene i Days of Glory ( Indigènes ) av Rachid Bouchareb
- Prix du Jury : Red Road av Andrea Arnold
Usikker hilsen
- Prix Un Certain Regard : Luksusbil av Wang Chao
- Un Certain Regard Special Jury Prize: Ten Canoes av Rolf de Heer
- Prix d'interprétation féminine: Dorotheea Petre i The Way I Spent the End of the World ( Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii )
- Prix d'interprétation maskulin: Ángel Tavira in The Fiolin ( El fiolin )
- Prix du Président du Jury Un Certain Regard: Meurtrières av Patrick Grandperret
Cinéfondation
- Førstepremie : Ge & Zeta av Gustavo Riet
- Andre pris: Schwartz, Mr. Hazen og Horlocker av Stefan Mueller
- Tredje premie: Mor av Siân Heder & Le -virus av Ágnes Kocsis
Gullkamera
Kortfilmer
- Short Film Palme d'Or : Sniffer av Bobbie Peers
- Jurypris: Primera nieve av Pablo Aguero
- Spesiell omtale: Conte de quartier av Florence Miailhe
Uavhengige priser
- Klima av Nuri Bilge Ceylan (i konkurranse)
- Bug av William Friedkin (Directors 'Fortnight)
- Paraguayan Hammock ( Hamaca paraguaya ) av Paz Encina (Un Certain Regard)
Vulcan Award of the Technical Artist
- Vulcan Award : Stephen Mirrione for redigering av Babel
Økumenisk jury
- Den økumeniske juryens pris : Babel av Alejandro González Iñárritu
- Premie for den økumeniske juryen - Special Mention: henting av Sławomir Fabicki
Ungdomspris
Utmerkelser innenfor rammen av International Critics 'Week
- Grand prix de la semaine de la critique: Les amitiés maléfiques av Emmanuel Bourdieu
- Prix SACD: Pingpong av Matthias Luthardt & Les amitiés maléfiques av Emmanuel Bourdieu
- Prix Acid: The Butersome Man av Jens Lien
- Prix de la toute jeune critique: Pingpong av Matthias Luthardt
- Grand Rail d'or: Les amitiés maléfiques av Emmanuel Bourdieu
Utmerkelser i rammen av Directors 'Fortnight
- Prix Art and Essay: Along the Ridge ( Libero ) av Kim Rossi Stuart
- Prix Regard Jeune: Day Night Day Night av Julia Loktev
- Etikett Europa Cinéma: 12:08 øst for Bucuresti av Corneliu Porumboiu
- Prix SACD beste franskspråklige kort: Dans le ring av Cyprien Vial
- Prix Gras Savoye: Un rat av Bosilka Simonovitch
Association Prix François Chalais
- Prix François Chalais : Days of Glory ( Indigènes ) av Rachid Bouchareb
Referanser
Media
- INA: Liste over vinnere av festivalen 2006 (kommentar på fransk)